Co nás čeká v březnu na zahradě?
04.03.2018
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.
V březnu je čas na výsev rajčat. Rajčata si musíme předpěstovat, sadbu na záhon vysazujeme až v průběhu května. Vhodný termín výsevu je konec února až první polovina března. Rajčata můžeme vysévat plošně a po vytvoření pravého listu je jednotlivě přesázet nebo je můžeme výsevat do sadbovačů. Sadbu pěstujeme při teplotě 18 až 24 °C a přibližně 10 dní před výsadbou rostlinky otužujeme při teplotách okolo 10 °C.
Pěstování bylinek je stále oblíbenější a březen je období, kdy se můžete mezi pěstitele bylinek zařadit i Vy. Pěstování bylinek je poměrně jednoduchá záležitost, vlastní sadbu si každý zvládne ze semen vypěstovat sám. Většině bylinek vyhovuje slunné stanoviště, záhon s bylinkami ale není vhodné zakládat na odlehlých místech. Pro bylinky, které budeme často využívat při vaření není dobré chodit daleko.
Výhoda přímého výsevu cibule je sklizeň velmi vitálních, trvanlivých a zdravých cibulí. Cibule vypěstované ze semen se dají skladovat mnohem déle než cibule pěstované klasickým způsobem. Výhodou pěstování cibulí ze semen je také bohatší výběr odrůd. Můžeme vyzkoušet např. odrůdu Všetana (jarní žlutá), Zittauer (žlutá), Karmen (jarní červená), cibuli jarní žlutou v biokvalitě nebo jarní lahůdkovou, případně vyzkoušet novinky, jakými jsou např. cibule zimní japonská nebo cibule Tokyo. Semena klasických odrůd vyséváme v první polovině března, protože vegetační doba je samozřejmě delší než při výsadbě sazečky. Vzešlé rostliny v řádcích vzdálených 25 až 30 cm je nutné kvůli jejich hustotě vyjednotit na 8 až 10 cm vzdálenost, aby si rostliny vzájemně nekonkurovaly. Na 10 m2 přímého výsevu počítáme se 4,5 až 5,5 g osiva.
I na ovocné zahrádce je v březnu práce dost. Pokračujeme v zimních postřicích, ovocné stromy hnojíme kompostem a průmyslovými hnojivy, která lehce zapravíme pod povrch půdy pod korunou stromu. Řezem zmlazujeme koruny starých stromů, provádíme řez mladých stromků a stromů tvarovaných. Jádroviny (jabloně a hrušně) se zmlazují v době vegetačního klidu, kdy jsou ztráty rezervních látek nejnižší. Snášejí zmlazení o mnoho lépe než peckoviny (např. slivoně nebo broskvoně) a proto u nich můžeme používat hlubší řez. V březnu můžeme ovocné stromy a keře také vysazovat, časný termín výsadby prospívá zvláště prostokořenným sazenicím.
Pokud pěstujete jahody, je v tomto období potřeba pečlivě zkontrolovat jejich zdravotní stav. Jahodníky vytažené mrazem přitlačíme a přihrneme je zeminou, staré, odumřelé a suché listy odstraňujeme. Můžeme je v této době i přihnojit, vhodný je např granulovaný kravský nebo kombinovaný (kravský a koňský) hnůj.
Pokud máme možnost, předpěstujeme si sazenice letniček. Během března můžeme vysévat čínské karafiáty, aksamitníky, slaměnky, hledíky,sporýše, mák, astry, chrpy a další. Výsevy letniček umístíme na okenní parapet, do pařeniště nebo do skleníku. Ke konci března můžeme také osazovat balkónové truhlíky, které však až do konce května necháváme ve skleníku nebo v chladné místnosti.
Text: Zuzana Bednárová
Související články
Zimní práce na zahrádce
Leden a práce na zahradě
Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
Babiččina zahrádka
Článek byl zobrazen 16181 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Živé ploty a zástěny z umělých rostlin – rychlé a snadné řešení pro vaší zahradu či balkón
Živý plot či zástěna z umělých rostlin nebo případně dekorativní plachty na plot a balkónové zábradlí jsou efektním a rychlým způsobem, jak docílit soukromí na zahradě nebo balkóně. Umělou zástěnu nebo plot nainstalujete během několika minut nebo hodin v případě větších ploch a získáte atraktivní optickou bariéru bez nutnosti další údržby.
Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.
Třešně
Letošní rok dává třešním pořádně zabrat. Sotva dozrály už přišlo krupobití. Nebo se střídá horko s deštěm, za pár dní třešně popraskají a potom začnou červivět. Jen málokdo si mohl dopřát nadýchanou bublaninu, ale nic není ztraceno. Za rok budou třešně zas, a proto se ještě letos postarejme o příští úrodu.
Rostliny a zahrada v zimě
Zima je pro většinu rostlin pěstovaných v bytech kritickým obdobím, je tedy třeba vědět, jak o ně správně pečovat a co vše můžeme udělat proto, aby nám neuhynuly. Také je třeba začít myslet na zahradu, i když ještě leží pod vrstvou sněhu. I v měsících jako je leden a únor tak správný zahrádkář nezahálí, protože kdo je připraven, není zaskočen.
Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?
Chytrá řešení pro vaši zahradu a balkón – multifunkční tyče, květinové stěny a treláže
Jarní práce na zahrádce jsou většinou spojeny s výsadbou rostlin a budováním nových zahradních staveb, posezení, bazénů, nebo třeba jen nových záhonů a útulných zákoutí. Jako užitečné pomocníky lze využít i např. chytré a praktické multifunkční zahradní tyče, květinové stěny, zábrany na truhlíky, držáky, treláže, stolky na zábradlí apod.
Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.
Co je to vermikompostér?
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, na níž může kompostovat bioodpad z domácnosti a vytvářet si tak kvalitní hnojivo. Pokud zahrádku nemáte, ale také se chcete chovat ohleduplně k přírodě, můžete vyzkoušet vermikompostování, neboli kompostování s pomocí žížal. Vermikompostéry jsou malé, skladné a můžete je mít třeba na balkoně či ve sklepě.