Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Jak a kde fungují komunitní zahrady?

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

05.11.2014

Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.

Čí to byl nápad?

Komunitní zahrady nejsou nijak novým pojmem, v západní Evropě a také ve Velké Británii byly první z nich založeny již v roce 1820. Původně však nesloužily jen pro zábavu a odreagování se, ale byly doslova zdrojem obživy pro lidi, kteří kvůli industrializaci přišli o práci a neměli jak uživit své rodiny. Po roce 1890 se komunitní zahrady začaly objevovat také ve Spojených státech amerických, kde zase fungovaly jakožto pomoc pro nezaměstnané. Po skončení první světové války byl zejména v Německu vznik těchto zahrad podporován státem. Těžké časy hladomoru se díky nim podařilo překonat i mnoha Američanům během v době velké hospodářské krize v 30. letech 20. století.

Komunitní zahrady současnosti

Komunitní zahrady se dnes těší čím dál větší oblibě a zažívají jakýsi návrat. Stejně jako v minulosti, i dnes pomáhají udržovat sociální vztahy mezi lidmi, protože se stávají součástí společenského života. Velké popularitě se těší především v USA, Velké Británii, Austrálii, Španělsku, ale i v České republice je o ně stále větší zájem.

K čemu jsou dobré?

Základní myšlenkou komunitních zahrad je aktivní využití opuštěných ploch uprostřed města, na kterých si lidé následně společně, ale každý sám za sebe, pěstují zeleninu a jiné plodiny. Nejenže si tak má každý možnost vypěstovat čerstvou zeleninu, ovoce či bylinky, ale zároveň dochází k posilování mezilidských vztahů. Na komunitní zahrádce se potkáte třeba se sousedy, které jste doposud znali jen od vidění, seznámíte se a konečně se o nich dozvíte třeba i něco víc. Odstraníte běžnou tzv. sousedskou izolaci. Navíc zahradničení je oblíbenou činností především starších lidí a komunitní zahrady se to snaží změnit. Jejich snahou je oslovit a k práci na zahradě přilákat i mladou generaci lidí, která zahradničením není příliš postihnuta. Do aktivit komunitních zahrad se tak mohou zapojit jak rodiny s malými dětmi, tak i mladé páry nebo tzv. singles každého věku. Některé komunitní zahrady navíc pořádají také různé kreativní workshopy či zajímavé přednášky.

Co majitel to jiný záhon

V komunitní zahradě má každý k dispozici svůj vlastní záhon, na kterém si vlastními silami hospodaří a může si jej upravovat dle libosti. Původně mívali členové komunity jen jeden velký záhon, o který se s ostatními členy dělili, ale tento systém neměl přílišný úspěch, protože lidé neměli pocit, že by bylo něco přímo a jen jejich. Kdo má zájem o pěstování plodin na komunitní zahrádce, má možnost si pronajmout záhonek, který bude sloužit pro jeho potřebu. Provoz zahrady je tak částečně financován právě samotnými uživateli, kteří si na danou sezónu pronajmou záhon, nebo pěstící pytel (případně pytle) se zeminou. Pronájem záhonku vyjde v závislosti na jeho velikosti a také městě na cca 500 až 900 Kč.

Pro všechny, kdo nemají to štěstí, že by měli k dispozici vlastní zahrádku, jsou komunitní zahrady skvělou příležitostí, jak se zabavit, společensky vyžít a získat vlastní chutné produkty. Individuální komunitní zahrádky však mají omezenou kapacitu pro určitý počet pěstitelů, protože do rozlohy zahrádky se samozřejmě vejde jen určitý počet soukromých záhonků. V komunitních zahradách se však plodiny nemusí pěstovat přímo na záhonech, ale také třeba v dřevěných boxech, různých bednách či nádobách. Hodí se také velké pytle na transport stavebního materiálu či staré proutěné koše. Pěstování v nádobách má tu výhodu, že je lze v případě potřeby kdykoliv přemístit a celou komunitní zahradu tak přestěhovat.

Jak komunitní zahradu založit?

Kdo by chtěl založit komunitní zahradu, potřebuje pro ni především sehnat vhodný pozemek a pak také další nadšené lidi, protože jinak by se mohlo stát, že byste si zeleninu a ovoce na komunitní zahrádce pěstovali sami. Sehnání vhodného pozemku však může být běh na dlouhou trať. U nás komunitní zahrady vznikají především díky aktivitě neziskových organizací a občanských sdružení. Často vznikají na nevyužívaných městských parcelách, například po stržených domech, brownfieldech, mohou být také součástí parků, nebo pozemek ve výjimečných případech poskytne soukromník. Pěstuje se tak nejen mezi obytnými bloky, ale také na terasách, velkých balkonech, nebo střechách domů.

Co pěstovat?

V komunitní zahradě si můžete vypěstovat v podstatě cokoliv si zamanete - od květin a bylinek přes jahody, maliny, ostružiny a další druhy ovoce, nejrůznější druhy zeleniny až po zakrslé či běžné ovocné stromy. Nejvhodnější jsou však plodiny s krátkou vegetační dobou, protože lidé tak brzy uvidí výsledek svého snažení a budou moci úrodu sklízet třeba i dvakrát, nebo třikrát do roka. Co se týče zeleniny, měla by být jednoduchá na pěstování. Nejsou příliš vhodné druhy, které je nutné předem předpěstovávat ve sklenících. Začátečníci by měli volit nákup sazenic místo semen. Také by mělo jít o zeleninu, která je odolná proti chorobám a škůdcům, aby nebylo nutné použití chemických postřiků. Vždyť právě vlastnoručně vypěstovaná zelenina bez použití chemie je to, o co na komunitních zahradách jde především. Oblíbené jsou také takové druhy zeleniny, které není třeba skladovat, ale dají se hned jíst – nejčastěji se tak pěstují rajčata, papriky i pálivé papričky, ředkvičky, cuketa, vodnice, pažitka, hrášek, fazolky, petržel a salát. Nechybí ani nejrůznější bylinky. Kromě pěstování se pěstitelé na komunitních zahradách často věnují i kompostování rostlinného odpadu ze zahrady případně bio odpadu z domácností.

Pokud se vám zdají aktivity komunitních zahrad zajímavé a rádi byste se také stali členem některé z nich, stačí si jen na internetu vyhledat tu, která je vašemu bydlišti nejblíže.

http://www.kokoza.cz/pripojte-se/

Nejvíce komunitních zahrad prozatím vzniklo v Praze, další byly založeny v Brně, Olomouci a dalších městech. Každým rokem pak přibývají nové.

Praha:

PRAZELENINA Holešovice: www.prazelenina.cz

KomPot Nové Středokluky: www.kom-pot.cz

Žižkov – Ulitej záhon na Krejcárku: http://www.rkulitka.cz/67-ulitej-zahon

ZEBRA Braník: https://www.facebook.com/ZelenyBranik

Kuchyňka Libeň: https://www.facebook.com/ZahradaKuchynka?fref=ts

Zahrada na Jižním městě: http://www.kczahrada.cz/event/komunitni-zahrada-verejna-zahrada-pro-kazdeho

Brno:

Zahrada v pytli: https://www.facebook.com/zahradavpytli?ref=stream

Olomouc:

Komunitní Zahrada v ulici Pekární: https://www.facebook.com/zaohrada

Další místa:

Komunitní zahradav Křižanově u Velkého Meziříčí (Volnočasové centrum Křižanov): http://vckrizanov.cekuj.net/komunitni-zahrada/

Komunitní zahrada Blahutovice:http://www.kpzinfo.cz/products/komunitni-zahrada-blahutovice/

Komunitní zahrada Šumbark:

https://www.facebook.com/pages/Zahrada-%C5%A0umbark/190916234392841?ref=hl

- jpa -

Článek byl zobrazen 12635 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.

Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky

Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky

Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.

 
Pokojové rostliny XI. - Klívie (Clivia miniata)

Pokojové rostliny XI. - Klívie (Clivia miniata)

Klívie neboli řemenatka patří k oblíbeným pokojovým rostlinám zejména našich rodičů a prarodičů, často ji pro její nenáročnost a dlouhověkost najdeme také na chodbách firem i obytných domů.

 
Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem

Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.

 
 Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?

Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.

 
Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“

Dračinec pruhovaný neboli „Šťastný bambus“

Velmi dekorativní a nenáročnou pokojovou rostlinou je spirálovitý dračinec pruhovaný zvaný také „Lucky bamboo“, tedy šťastný bambus. Díky svému originálnímu kroucenému vzhledu se stává oblíbeným dárkem. Tento nepravý bambus, jak se dračinci také říká, můžeme pěstovat zakořeněný ve vodě, nebo i zasazený v květináči.

 
Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň

Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň

Bobkovišeň lékařská Novita je okrasný keř, který se skvěle hodí pro živé ploty i v našich klimatických podmínkách. Je to totiž stálezelený a plně mrazuvzdorný až do -24°C. Jak bobkovišeň vypadá, do jaké výšky dorůstá a jak se o ní správně starat?

 
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život

Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život

Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.

 
Duben na zahradě ve znamení výsadby a péče o trávník

Duben na zahradě ve znamení výsadby a péče o trávník

Duben je pro každého zahrádkáře a pěstitele po dlouhé zimě konečně měsíc, kdy se může naplno věnovat své zahradě. Zvláště, pokud je příznivé počasí. V dubnu se příroda začíná naplno probouzet a na zahradě přichází čas výsadby, hnojení a péče o trávník.

 

Zpět na předchozí stránku

Ventura banner Zahrada

Reklama

Náš tip

Profesionální vysoušeč vlasů

Profesionální vysoušeč vlasů s BLDC motorem a ionizátorem SOGO SS-3235. S vysokorychlostními proudy vzduchu 25 m/s, ultralehký, s magnetickými nástavci. 2 rychlosti, 5 teplot.

 

Přikrývka proti bakteriím a roztočům

Přikrývka Mikrostop je jako stvořená pro spánek v biologicky nezávadném prostředí. Pro řadu Mikrostop používáme duté vlákno od irské firmy Wellman se speciální úpravou FillwellR Wellcare Anti-Dustimate, která zesiluje charakteristiky materiálu zajišťující dlouhodobé omezení výskytu roztočů a bakterií.

 

Umělé zelené obrazy a stěny

Dokonalá imitace živých květin a rostlin - zelené stěny a obrazy FLORUM jsou bezúdržbové a stále zelené.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

LEVITUJÍCÍ POSTEL

Levitující konstrukce je u postele velmi oblíbená. Skrytá noha zajistí, že se při vstávání z postele nekopnete.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele

Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele

Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.

 

Zahradní nůžky

Zahradní nůžky

Na trhu je kromě klasických ručních zahradních nůžek velký výběr celé řady nerůznějších typů, které jsou buď univerzálním, nebo se používají ke speciálním účelům. Jaké nůžky by ve výbavě zahrádkáře rozhodně neměly chybět?

 

Pěstujeme borovice – nenáročné jehličnany všech velikostí

Pěstujeme borovice – nenáročné jehličnany všech velikostí

Borovice jsou neopadavé, stálezelené a především nenáročné jehličnany, které lze pěstovat v mnoha odrůdách. Můžete začít od semen nebo z malé sazenice. Jakmile se usadí, porostou desítky let. Pojďme se podívat, jak na to.

 

Robotické sekačky – luxusní hračka nebo opravdu užitečný pomocník?

Robotické sekačky – luxusní hračka nebo opravdu užitečný pomocník?

Technologie jdou neustále dopředu ve všech různých odvětvích a to, co bylo před pár lety bráno jako neuskutečnitelná vize, je v dnešní době běžnou záležitostí. Domácí spotřebiče mají čím dál více funkcí, a ani zahrada nebyla ochuzena o inovativní výdobytky 21. století.

 

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Jak vybrat zahradní houpačku pro celou rodinu?

Když má člověk alespoň kousek volného místa na zahradě, co lepšího by si na něj mohl umístit než originální zahradní houpačku. Houpání je pro člověka přirozený pohyb, na který je zvyklý již od malého miminka. Klasické dětské houpačky mohou s dítětem růst poměrně dlouhou dobu, ale jednou stejně nastane čas, kdy z ní potomek vyroste, proto je dobré myslet o krok dopředu.

 

Zimní práce na zahrádce

Zimní práce na zahrádce

Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.

 

Houpací sítě pro zábavu i relaxaci

Houpací sítě pro zábavu i relaxaci

Pokud chcete, aby váš odpočinek dostal trochu jiný rozměr, pořiďte si houpací síť. Jakmile si do ní lehnete, dokonale se uvolníte a zapomenete na všední starosti. Je skvělým nástrojem pro odreagování po náročném dni. Myslíte si, že se houpací síť hodí jen na zahradu? Kdepak, bez obav ji můžete zavěsit u vás doma v obýváku a uvidíte, s jakým nadšením ji rodina přijme.

 

Únor na zahradě

Únor na zahradě

Co nám letošní druhý měsíc přinese? Meteorologové předpovídají horší počasí než v lednu a můžeme prý očekávat i sněhovou nadílku. Protáhnout tělo na zdravém vzduchu nám jen prospěje a práce na zahradě se najde dost, i když se půda ještě neprobrala ze zimního spánku.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.