Jak na úspěšné pěstování citrusů?
28.04.2013
Myslíte si, že není možné v našich klimatických podmínkách úspěšně pěstovat citrusy? Neházejte flintu do žita, všechno jde, když se chce! Pokud se tedy chcete věnovat pěstování citrusů doma, stačí si pořídit velký květináč, vybrat vhodné místo a dodržovat zásady pěstování. Které to jsou a čemu je potřeba věnovat pozornost?
Kdo někdy navštívil Středomoří, určitě tak trochu záviděl místním, že jim na zahradách rostou stromy obsypané citróny, mandarinkami či pomeranči. Pokud toužíte si trošku té jižanské atmosféry navodit také u vás doma, pusťte se do pěstování citrusů. Nemusíte mít zrovna velkou zahradu, citrusy vypadají skvěle, i pokud jsou pěstovány v nádobách – dokážou zkrášlit každou terasu či balkón. V zimě pak mohou dodávat středomořskou pohodu zimní zahradě, hale nebo třeba vaší ložnici. Sazenice jsou k dostání snad v každém zahradnictví a pěstování není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Pokud jste nikdy dříve žádné citrusy nepěstovali, měli byste začít nejlépe s pěstováním citroníků.
Seznamte se s citrusy
Citrusy pochází z Asie, ale rozšířeny jsou v celém tropickém a subtropickém pásmu. Po celý rok jsou krásné, svěže zelené a při správné péči se nám odvděčí šťavnatými plody. Tyto bohatě rozvětvené keře dorůstají výšky až tří metrů. A jaké citrusy je možné pěstovat? Mohou to být mandarinky (Citrus deliciosa, Citrus reticulata), citroníky (Citrus limon), pomerančovníky (Citrus sinensis), zakrslé pomerančovníky (Citrus mitis), grapefruity (Citrus x paradisi) nebo také kumquat (Fortunella Hindsii), citrus s miniaturními plody.
Mumquat (Fortunella Hindsii), Foto: growingwithplants.com
V čem pěstovat citrusy?
Nádoba, v níž chceme pěstovat citrusy, by měla být co nejvyšší. Objem nádoby určené pro větší rostliny pěstované v bytě nebo ve skleníku by měl být kolem 40 až 50 litrů. Pro menší rostliny postačí nádoby o objemu 2 a více litrů. Pro pěstování citrusů se skvěle hodí například květináče určené pro pěstování růží, jejichž objem se pohybuje okolo 2, 3 a 4 litrů.
Pěstování citrusů ze semínka?
Možná vás napadlo, že si zasadíte pecku z citrusu a pokusíte se vypěstovat rostlinku ze semínka. To je však poměrně náročné, nejen na péči, ale i na čas. Mnohem lepší je proto koupit si již mladou rostlinku v květináči. Abychom docílili časného kvetení, pěstujeme roubované nebo řízkované rostliny, které již plodily. Zkušení pěstitelé si rostlinky roubují sami, nejčastěji z kubánského pomeranče, protože ten dobře snáší i teplejší domácí prostředí. Pokud byste si vypěstovali rostlinu ze semínka, dočkali byste se květu a plodů po 15 až 20 letech. A to se asi nikomu čekat nechce. Poté, co je rostlina naroubovaná, je třeba na ní zapěstovat novou korunku. Musí se zaštípnout a říznout tak, aby se vytvořilo rozvětvení, které následně plodí.
Vhodné stanoviště
Jakmile si tedy donesete již naroubovanou rostlinu v květináči, musíte jí vybrat vhodné stanoviště. Citrusy nesnáší průvan! Rostlinám, které chceme po celý rok pěstovat doma, bychom měli již od počátku vybrat takové stanoviště, kde zůstanou po celou dobu. Přizpůsobí se totiž podmínkám na daném místě a jakékoliv další přemístění rostliny na jiné místo, kde by byly odlišné podmínky, jim může vyvolat šok. Někdy se rostlina dokáže přizpůsobit, ale ne vždy se to povede.
Mandarinky (Citrus deliciosa), Foto: 1zoom.ru
Citrusy během roku
V letním období mohou být citrusy umístěny venku v polostínu, nebo uvnitř za jižním či západním oknem. Nikdy je neumisťujte na přímé slunce, zejména během poledne by neměly být vystaveny ostrému slunečnímu žáru. V září, než začne topná sezóna, se musí přenést do chladnější části domu či bytu, do haly nebo chodby. Období vegetačního klidu trvá od poloviny listopadu do druhé poloviny února, a v tuto dobu potřebují citrusy dostatek světla a teplotu mezi 0-10°C. V zimě je velkým problémem nedostatek světla, proto se doporučuje citrusy přisvětlovat chladným světlem umístěným do vzdálenosti 30 cm od rostliny. V tomto období může několik listů citrusů i opadat, na jaře pak následně vyraší listy nové.
Rostliny se probouzení někdy v únoru – kromě listů se začínají objevovat nové výhony a na větvích poupata. Do doby, než budou plody asi 1 centimetr velké, je nutné držet teplotu do 16 stupňů. Pokud by byla teplota vyšší, plody se nevyvinou a odpadnou. Po odkvětu je třeba zvýšit teplotu na 20 - 25°C, protože ta je pro růst citrusů optimální. V létě neumisťujte rostliny do skleníku, je tam na ně příliš horko. I když jim teploty nad 30 stupňů nijak životně nevadí, rostliny při těchto teplotách nerostou.
Vhodný substrát pro citrusy
Aby se citrusům dařilo, je třeba je zasadit do substrátu s velkým podílem živin, minerálních látek a stopových prvků, který má navíc slabě kyselou půdní reakci (pH 5-6,5). V zahradnictví bez problémů seženete směs určenou speciálně pro pěstování citrusů. Pokud byste speciální substrát nesehnali, jeví se jako ideální kombinace kompostu, rašeliny, písku či perlitu v poměru 1:1:0,5.
Hnojení a zálivka
V létě potřebují citrusy intenzivně hnojit, tedy alespoň jednou za týden bychom jim měli dopřát kvalitní speciální hnojivo na citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení. Ideální je takové, které obsahuje i železo proti žloutnutí listů. V zimě pak hnojení omezíme na jedno měsíčně. Stejně tak citrusy i zaléváme. Měkkou a odstátou vodou - v létě často, zatímco v zimě stačí udržovat bal vlhký. Zemina by v květináči neměla nikdy vyschnout. Zejména v zimním období je však dobré se držet zásady, že méně je někdy více – přemokření by totiž mohlo rostlinu zahubit. Na nedostatečnou zálivku zase citrus reaguje žloutnutím listů odspodu, nebo skvrnami na listech.
Přesazování
Pokud se rozhodneme rostlinu přesadit, můžeme tak učinit v kteroukoliv roční dobu, ale nejvhodnější je pro tuto činnost měsíc červen. Malé rostlinky by se měly přesazovat jednou až dvakrát za rok, starším rostlinám stačí jen vyměnit vrchní vrstvu zeminy za novou. Při každém přesazení se doporučuje použít o dva až čtyři centimetry větší květináč. Po přesazení je třeba citrus dobře zalít a zhruba po 4 týdnech můžeme začít s přihnojováním.
Citroníky (Citrus limon), Foto: imagejuicy.com
Množení citrusů
Citrusy, zejména citroníky, některé druhy pomerančovníků a mandarinky, se množí vrcholovými řízky. Ty se po odebrání z mateřské rostliny pěstují v teplém substrátu o teplotě 20 - 25°C. Takovéto pěstování je však poměrně obtížné a měli by se do něj pouštět jen zkušení pěstitelé. Mnoho druhů citrusů velmi špatně zakořeňuje.
Co citrusům škodí?
Jak již bylo řečeno, citrusy nesnáší průvan a pak také suchý vzduch, který podporuje množení svilušek. Tito drobní pavoučci vytvářejí na listech rostlin stříbřité skvrny a okolo mladých výhonů vznikají také jakési pavučiny. Na kmínku, větvičkách i listech citrusů se často objevují také puklice, které vytvářejí drobné hnědé flíčky. Někdy se mohou na citrusech ukrývat také mšice a vlnatky. Doporučuje se rostliny rosit a sprchovat a v případě potřeby ošetřovat speciálními olejovými prostředky proti těmto škůdcům. Vhodně zvolené preparáty zamezí výskytu škůdců i napadení listů houbami – černěmi. Napadené citrusy špatně rostou, nekvetou a tudíž ani neplodí.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Pomelo – vitamínová bomba do salátů i marmelád
Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu
Exotické rostliny na balkóně a na terase
Odšťavňovače připraví fresh ovocné nápoje a koktejly
Článek byl zobrazen 35546 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.

Pěstování epifytických kaktusů
Zvláštní skupina kaktusů, do které patří velikonoční a vánoční kaktus, patří u nás k běžně pěstovaným pokojovým květinám. Často se tyto dva druhy zaměňují - a možná právě proto - někdy nedočkavě čekáme, kdy vykvetou. Každý z nich totiž potřebuje něco jiného.

Pěstujeme borovice – nenáročné jehličnany všech velikostí
Borovice jsou neopadavé, stálezelené a především nenáročné jehličnany, které lze pěstovat v mnoha odrůdách. Můžete začít od semen nebo z malé sazenice. Jakmile se usadí, porostou desítky let. Pojďme se podívat, jak na to.

Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.

Zelené stěny z umělých rostlin jsou vhodné do interiéru i exteriéru
Zelené stěny jsou vítanou dekorací v bytech, kancelářích, hotelových foyer, ale i v exteriérech – na balkónech a terasách. Živá zelená stěna pochopitelně vyžaduje nemalou péči, je třeba zvolit vhodné rostliny a poradit se s odborníky. A ne vždy se pěstování daří. Zelená stěna z umělých rostlin je dokonalou imitací těch živých a nevyžaduje žádnou péči.

Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.

Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?

Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.