Jak na úspěšné pěstování citrusů?
28.04.2013
Myslíte si, že není možné v našich klimatických podmínkách úspěšně pěstovat citrusy? Neházejte flintu do žita, všechno jde, když se chce! Pokud se tedy chcete věnovat pěstování citrusů doma, stačí si pořídit velký květináč, vybrat vhodné místo a dodržovat zásady pěstování. Které to jsou a čemu je potřeba věnovat pozornost?
Kdo někdy navštívil Středomoří, určitě tak trochu záviděl místním, že jim na zahradách rostou stromy obsypané citróny, mandarinkami či pomeranči. Pokud toužíte si trošku té jižanské atmosféry navodit také u vás doma, pusťte se do pěstování citrusů. Nemusíte mít zrovna velkou zahradu, citrusy vypadají skvěle, i pokud jsou pěstovány v nádobách – dokážou zkrášlit každou terasu či balkón. V zimě pak mohou dodávat středomořskou pohodu zimní zahradě, hale nebo třeba vaší ložnici. Sazenice jsou k dostání snad v každém zahradnictví a pěstování není tak těžké, jak by se mohlo zdát. Pokud jste nikdy dříve žádné citrusy nepěstovali, měli byste začít nejlépe s pěstováním citroníků.
Seznamte se s citrusy
Citrusy pochází z Asie, ale rozšířeny jsou v celém tropickém a subtropickém pásmu. Po celý rok jsou krásné, svěže zelené a při správné péči se nám odvděčí šťavnatými plody. Tyto bohatě rozvětvené keře dorůstají výšky až tří metrů. A jaké citrusy je možné pěstovat? Mohou to být mandarinky (Citrus deliciosa, Citrus reticulata), citroníky (Citrus limon), pomerančovníky (Citrus sinensis), zakrslé pomerančovníky (Citrus mitis), grapefruity (Citrus x paradisi) nebo také kumquat (Fortunella Hindsii), citrus s miniaturními plody.
Mumquat (Fortunella Hindsii), Foto: growingwithplants.com
V čem pěstovat citrusy?
Nádoba, v níž chceme pěstovat citrusy, by měla být co nejvyšší. Objem nádoby určené pro větší rostliny pěstované v bytě nebo ve skleníku by měl být kolem 40 až 50 litrů. Pro menší rostliny postačí nádoby o objemu 2 a více litrů. Pro pěstování citrusů se skvěle hodí například květináče určené pro pěstování růží, jejichž objem se pohybuje okolo 2, 3 a 4 litrů.
Pěstování citrusů ze semínka?
Možná vás napadlo, že si zasadíte pecku z citrusu a pokusíte se vypěstovat rostlinku ze semínka. To je však poměrně náročné, nejen na péči, ale i na čas. Mnohem lepší je proto koupit si již mladou rostlinku v květináči. Abychom docílili časného kvetení, pěstujeme roubované nebo řízkované rostliny, které již plodily. Zkušení pěstitelé si rostlinky roubují sami, nejčastěji z kubánského pomeranče, protože ten dobře snáší i teplejší domácí prostředí. Pokud byste si vypěstovali rostlinu ze semínka, dočkali byste se květu a plodů po 15 až 20 letech. A to se asi nikomu čekat nechce. Poté, co je rostlina naroubovaná, je třeba na ní zapěstovat novou korunku. Musí se zaštípnout a říznout tak, aby se vytvořilo rozvětvení, které následně plodí.
Vhodné stanoviště
Jakmile si tedy donesete již naroubovanou rostlinu v květináči, musíte jí vybrat vhodné stanoviště. Citrusy nesnáší průvan! Rostlinám, které chceme po celý rok pěstovat doma, bychom měli již od počátku vybrat takové stanoviště, kde zůstanou po celou dobu. Přizpůsobí se totiž podmínkám na daném místě a jakékoliv další přemístění rostliny na jiné místo, kde by byly odlišné podmínky, jim může vyvolat šok. Někdy se rostlina dokáže přizpůsobit, ale ne vždy se to povede.
Mandarinky (Citrus deliciosa), Foto: 1zoom.ru
Citrusy během roku
V letním období mohou být citrusy umístěny venku v polostínu, nebo uvnitř za jižním či západním oknem. Nikdy je neumisťujte na přímé slunce, zejména během poledne by neměly být vystaveny ostrému slunečnímu žáru. V září, než začne topná sezóna, se musí přenést do chladnější části domu či bytu, do haly nebo chodby. Období vegetačního klidu trvá od poloviny listopadu do druhé poloviny února, a v tuto dobu potřebují citrusy dostatek světla a teplotu mezi 0-10°C. V zimě je velkým problémem nedostatek světla, proto se doporučuje citrusy přisvětlovat chladným světlem umístěným do vzdálenosti 30 cm od rostliny. V tomto období může několik listů citrusů i opadat, na jaře pak následně vyraší listy nové.
Rostliny se probouzení někdy v únoru – kromě listů se začínají objevovat nové výhony a na větvích poupata. Do doby, než budou plody asi 1 centimetr velké, je nutné držet teplotu do 16 stupňů. Pokud by byla teplota vyšší, plody se nevyvinou a odpadnou. Po odkvětu je třeba zvýšit teplotu na 20 - 25°C, protože ta je pro růst citrusů optimální. V létě neumisťujte rostliny do skleníku, je tam na ně příliš horko. I když jim teploty nad 30 stupňů nijak životně nevadí, rostliny při těchto teplotách nerostou.
Vhodný substrát pro citrusy
Aby se citrusům dařilo, je třeba je zasadit do substrátu s velkým podílem živin, minerálních látek a stopových prvků, který má navíc slabě kyselou půdní reakci (pH 5-6,5). V zahradnictví bez problémů seženete směs určenou speciálně pro pěstování citrusů. Pokud byste speciální substrát nesehnali, jeví se jako ideální kombinace kompostu, rašeliny, písku či perlitu v poměru 1:1:0,5.
Hnojení a zálivka
V létě potřebují citrusy intenzivně hnojit, tedy alespoň jednou za týden bychom jim měli dopřát kvalitní speciální hnojivo na citrusy, které neobsahuje vápník a má příznivé složení. Ideální je takové, které obsahuje i železo proti žloutnutí listů. V zimě pak hnojení omezíme na jedno měsíčně. Stejně tak citrusy i zaléváme. Měkkou a odstátou vodou - v létě často, zatímco v zimě stačí udržovat bal vlhký. Zemina by v květináči neměla nikdy vyschnout. Zejména v zimním období je však dobré se držet zásady, že méně je někdy více – přemokření by totiž mohlo rostlinu zahubit. Na nedostatečnou zálivku zase citrus reaguje žloutnutím listů odspodu, nebo skvrnami na listech.
Přesazování
Pokud se rozhodneme rostlinu přesadit, můžeme tak učinit v kteroukoliv roční dobu, ale nejvhodnější je pro tuto činnost měsíc červen. Malé rostlinky by se měly přesazovat jednou až dvakrát za rok, starším rostlinám stačí jen vyměnit vrchní vrstvu zeminy za novou. Při každém přesazení se doporučuje použít o dva až čtyři centimetry větší květináč. Po přesazení je třeba citrus dobře zalít a zhruba po 4 týdnech můžeme začít s přihnojováním.
Citroníky (Citrus limon), Foto: imagejuicy.com
Množení citrusů
Citrusy, zejména citroníky, některé druhy pomerančovníků a mandarinky, se množí vrcholovými řízky. Ty se po odebrání z mateřské rostliny pěstují v teplém substrátu o teplotě 20 - 25°C. Takovéto pěstování je však poměrně obtížné a měli by se do něj pouštět jen zkušení pěstitelé. Mnoho druhů citrusů velmi špatně zakořeňuje.
Co citrusům škodí?
Jak již bylo řečeno, citrusy nesnáší průvan a pak také suchý vzduch, který podporuje množení svilušek. Tito drobní pavoučci vytvářejí na listech rostlin stříbřité skvrny a okolo mladých výhonů vznikají také jakési pavučiny. Na kmínku, větvičkách i listech citrusů se často objevují také puklice, které vytvářejí drobné hnědé flíčky. Někdy se mohou na citrusech ukrývat také mšice a vlnatky. Doporučuje se rostliny rosit a sprchovat a v případě potřeby ošetřovat speciálními olejovými prostředky proti těmto škůdcům. Vhodně zvolené preparáty zamezí výskytu škůdců i napadení listů houbami – černěmi. Napadené citrusy špatně rostou, nekvetou a tudíž ani neplodí.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Pomelo – vitamínová bomba do salátů i marmelád
Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu
Exotické rostliny na balkóně a na terase
Odšťavňovače připraví fresh ovocné nápoje a koktejly
Článek byl zobrazen 47024 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?
Pokojové rostliny XXI. - Vánoční kaktus
Další pokojovou rostlinou, která je spojena s obdobím Vánoc, je vedle Vánoční hvězdy Vánoční kaktus. Exotická ozdoba interiéru si vysloužila svůj název z toho důvodu, že právě na přelomu podzimu a zimy výrazně kvete.
Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.
Pěstujeme půdopokryvné rostliny – ve stínu, na slunci nebo na skalce?
Na zahradě jsou prostě místa, kde se trávníku zkrátka nedaří a místo do zeleně se tak koukáme na nevyužitou hliněnou plochu. Zelený koberec však můžeme nahradit pomocí půdopokryvných rostlin, které plochu elegantně zakryjí. Kromě toho, že s nimi bude naše zahrada krásná, bude také téměř bezúdržbová.
Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Mezi první posly jara na mnoha zahrádkách a skalkách patří bledule jarní (Leucojum vernum). Drobné, v průměru 20 centimetrů vysoké okrasné rostliny, které se pyšní nápadným bílým květem ve tvaru zvonu se žlutými tečkami na konci každého okvětního lístku, jsou vytrvalými, chráněnými a prudce jedovatými bylinami.
Oživte váš interiér i terasu podzimními dekoracemi z bobulí
Podzim je plný barev. Barev všelijakých odstínů, které nám ukazuje sama příroda na nejrůznějších listech, plodech a bobulích. Tak proč si trochu té podzimní krásy nevzít domů? Stačí vyrazit na procházku do lesa, na trh nebo nejbližšího květinářství. Uvidíte, jak krásně si těmito jednoduchými doplňky prozáříte interiér.
Zimní práce na zahrádce
Únor je stejně jako leden ještě zimním měsícem, kdy příroda jen odpočívá a vše bývá v zajetí ledu a sněhu. Přesto je tento měsíc pro všechny pěstitele a zahrádkáře signálem, že je třeba přestat lenošit a připravit se na první práce. I když se to nezdá, během února již začíná zahradní sezóna a tak bychom měli na zahrádce stihnout udělat spoustu věcí.