Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
24.11.2011
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.
Trocha historie
Vánoční hvězda, jejíž domovinou je Mexiko, nechybí v období Vánoc snad v žádné domácnosti. Rostlina byla pojmenována po muži, který ji právě ze střední Ameriky přivezl do Spojených států amerických. Jmenoval se Joel Poinsett a den jeho smrti - 12. prosinec je v Americe každoročně oslavován jako „Den poinsettie“, kdy se lidé obdarovávají právě těmito květinami. Také v Mexiku je poinsettie vánoční květinou, nazývají ji zde „Flor de Noche Buena”.
Vánoční hvězdu vybírejte pečlivě
Většina z nás kupuje poinsettii tak, že jednoduše navštíví květinářství a vybere si ze záplavy květin tu nejhezčí. Při výběru je však třeba věnovat pozornost nejen oněm červeným zdobným listům, ale i kořenům. Pokud má rostlina příliš mokrý nebo naopak suchý kořenový obal, je to jasné varování, abychom ji nekupovali – nevydržela by dlouho. Varovným znakem jsou samozřejmě také svěšené listy a nažloutlé konečky. Zdravá poinsettie je silná, má husté zelené listy bez jakýchkoliv vad a celkově je v dobré kondici. A jak poznáme, že je čerstvá? V okvětních lístcích by měly být vidět drobounké žluté rozpučené kvítky.
Vyvarujte se také koupi rostliny, která je umístěná v blízkosti vchodových dveří do květinářství. Pravděpodobně tam stojí už celý den, nebo několik dní a to této rostlině nedělá vůbec dobře. Poinsettie nesnáší chladno a průvan, je tak pravděpodobné, že by jí zanedlouho opadaly listy, nebo by zvadla úplně. V květinářství si pro její přenos domů vyžádejte pečlivé zabalení, které ji alespoň trochu ochrání před venkovní zimou.
Před Vánocemi se v obchodech setkáte převážně s červenými poinsettiemi, ale k dostání je dnes ve více než stovce různých barev. Narazit můžete na růžovou, žlutou, meruňkovou, fialkovou nebo dokonce dvojbarevnou. Rostliny se vyskytují rovněž v různých tvarech a velikostech, od mini provedení v květináčích až po metrové keře, které rostou hlavně v zahradách rodného Mexika.
Jak správně pečovat o poinsettii
Péče o vánoční hvězdu není zrovna jednoduchá, květina je poměrně náročná a vyžaduje vhodnou péči. Nemá ráda sucho, ale nesnáší ani stání ve vodě. Pokud zcela nasákne vodou, je velmi citlivá. Při přelití tak začíná žloutnout, uhnívají ji kořeny, opadávají listy a může se stát, že rostlina odumře úplně. Druhým extrémem, který nesnáší, je přesušení. I v tomto případě dochází k opadu listů. Přesušenou poinsettii je však možné na rozdíl od té přelité ještě zachránit. Stačí jí dodat přiměřenou zálivku a budete překvapeni, jak rychle se vzpamatuje. Vánoční hvězdě nejvíce svědčí mírná vlažná zálivka. Když je v plném květu, není nutné ji přihnojovat, po odkvetení stačí jednou měsíčně obohatit zálivku obvyklou dávkou hnojiva. Co se týče umístění, má poinsettie ráda teplé a suché místo – ne však přímé slunce! Ideální teplotou je pro ni 15 až 22 stupňů Celsia.
Vánoční hvězda odkvetla..., co teď?
Vánoční hvězda je trvalka, pokud se o ni dobře staráme, může nám dělat parádu po dlouhou dobu. A pokud víme jak na to, může nám dokonce opakovaně vykvést. Aby se loňská rostlina dostala zase do formy a zazářila i během letošních Vánoc, musíme ji minimálně 8 týdnů před svátky uložit někam do tmy. V úplné tmě by měla být nejlépe 14 hodin denně. Rostlina tak začne produkovat nové červené okvětní lístky. V tomto „období temna“ bohužel stačí i malinký záblesk světla a vše je ztraceno. Pozornost v tuto dobu věnujte i teplotě, která by neměla být příliš vysoká. Komu se podaří docílit toho, že mu poinsettie před Vánoci znovu vykvete, zaslouží si opravdový obdiv. Většina lidí se raději přikloní k mnohem jednoduššímu postupu, každý rok si zajde koupit květinu novou.
- jap -
Foto: starsforeurope.com
Článek byl zobrazen 9870 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Když umělé květiny vypadají jako živé
Živé květiny mají svůj půvab a často i příjemnou vůni. O tom není sporu. Vyžadují ale pravidelnou a odbornou péči a ne vždy se jejich pěstování daří. Umělé květiny jsou proto vítanou alternativou všude tam, kde pro růst živých rostlin nejsou optimální podmínky a péče o ně je problematická. Umělé květiny nové generace navíc vypadají jako živé a od živých rostlin jsou na první pohled k nerozeznání.

Travička zelená, to je naše potěšení
Těžko bychom u nás hledali stavení, u kterého není alespoň malý kousek trávníku. Je jako zelený přírodní koberec, po kterém je příjemné se procházet bosou nohou, kde si rády hrají děti i naši čtyřnozí kamarádi. Každý koberec a stejně tak i trávník ovšem vyžaduje odpovídající péči.

Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.

Jedovaté okrasné rostliny kolem nás
Všude kolem nás jsou rostliny pokojové i zahradní, většinou běžně známé, dokonce pěstované, a přitom pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. Dá se konstatovat, že v rámci 47 čeledí se vyskytuje přes 160 druhů jedovatých rostlin, a k tomu řada druhů příbuzných, mnohdy také toxických.

Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.

Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.

Lesní Vánoce s vánočními hvězdami aneb tipy na sváteční výzdobu s využitím poinsettií a přírodních materiálů
Jedlové a borovicové větvičky, šišky, mech a bobule jsou typické dekorativní doplňky, které snadno najdete v lese a které jsou zejména na podzim a v zimě velmi oblíbené pro tvoření a dekorace. Ideálním způsobem, jak tyto přírodní materiály na dekorace nasbírat a vnést přírodu do svého domova, jsou dlouhé podzimní procházky.

Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.