Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry
17.05.2023
Kvalitní kompost z vlastní zahrady je požehnáním pro každého pěstitele a ceněným hnojivem. Je ale také možností, jak zužitkovat maximum zahradního a kuchyňského bioodpadu. Nevíte, jaký kompostér vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.
Pokud to myslíte s kompostováním vážně, je dobré osvojit si zásady kompostování a dodržovat je. Jednou z klíčových zásad je výběr vhodného kompostéru a jeho umístění na zahradě. Na trhu najdeme celou řadu kompostérů různých velikostí a také z různých materiálů. Kompostér si můžete vyrobit i svépomocí, jako tomu bylo běžně v minulosti.
Výhody uzavřených plastových kompostérů
V posledních letech se nejčastěji setkáme s plastovými kompostéry s víkem, které jsou dobrých řešením zejména pro majitele menších městských zahrad. Plastový kompostér jednoduše složíte, postavíte do rohu zahrady, ideálně na stinné místo, a můžete začíst kompostovat. Kompostér je otevřený pouze zespodu, aby se k bioodpadu dostaly žížaly a bakterie. Přístup vzduchu a jeho cirkulaci zajišťují otvory v kompostéru. Velkou výhodou uzavřených kompostérů je estetické hledisko a minimum zápachu. Zahradní odpad je skryt v kompostéru, není vidět, ani cítit.
Velikost kompostéru volíme dle velikosti zahrady, resp. množství odpadu. Menší kompostéry mají objem kolem 300 litrů, větší pak přes 1000 litrů. A pokud vyprodukujete ještě více bioodpadu, pak je možné zvolit kompostér několikadílný nebo postavit více kompostérů vedle sebe.
Když je jeden kompostér málo... Foto: Internetová záhrada.cz
Plastové kompostéry jsou většinou černé nebo tmavě zelené, aby v nich bylo dosaženo rychleji vyšší teploty a rychleji se nastartoval proces kompostování. Někdy se jim proto říká termokompostéry.
Za nevýhodu plastových kompostérů lze považovat horší manipulaci s kompostem, ke kterému je přístup pouze dvířky ve spodní části a lze jej tak vyndat pouze lopatkou. Minimální je také možnost odpad v kompostéru přeskupit nebo přeházet. A bohužel se někdy také stává, že se méně kvalitní kompostéry z tenčích plastů různě ohýbají, deformují, samy rozkládají nebo lámou. Pak nezbývá, než kompostér odvést do sběrného dvora a začít znovu s novým kompostérem.
Plastové kompostéry otevřené
Pokud chcete mít ke kompostu snazší přístup a vyhovuje vám jako materiál plast, můžete sáhnout po otevřeném plastovém kompostéru, který je většinou čtvercového nebo šestihranného půdorysu. Velmi jednoduše se skládá, je lehký a materiál recyklovatelný, nebo již vyrobený z recyklovaných plastů.
Plastový otevřený kompostér Jelínek
Kompostéry ze dřeva
Naprostou klasikou je kompostér ze dřeva, tedy z přírodního materiálu, který na zahradu prostě patří. I dřevěný kompostér můžete koupit jako prefabrikát a doma jej pouze složit a nebo si koupit laťky, případně kulatiny a vyrobit si kompostér dle svým představ. Dřevo by mělo být impregnované, aby odolalo dřevokazným houbám a hmyzu.
Dřevěný kompostér z masivního borovicového dřeva. Foto: zahrada-xl.cz
Poslední možností jsou kompostéry kovové, resp. drátěné
Kovové, drátěné nebo plechové kompostéry jsou oblíbené zejména pro svou trvanlivost a odolnost. Ocel je ošetřena proti korozi a kompostér je většinou koncipován tak, aby šla přední strana otevřít a s kompostem se dalo pohodlně manipulovat. Levnější jsou drátěné kompostéry, dražší pak kovové a plechové. Ceny plechových kompostérů s víkem se mohou vyšplhat přes 10 tisíc korun.
Plechový kompostér nabízí značnou variabilitu.
Drátěné kompostéry jsou složené zpravidla ze 4 polí.
Klenot mezi kompostéry - kovový kompostér Biohort se speciálním systémem odvětrávání.
Přečtěte si také
Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Duben na zahradě - čas výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
Víte, jak a čím na jaře správně hnojit zahradu?
Článek byl zobrazen 4087 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Hosta, rostlina pro každou zahradu
Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.
Pěstování bylinek v samozavlažovacích truhlících
Mít po ruce vždy čerstvé bylinky je snem každého kuchaře, přitom mít malou bylinkovou zahrádku v kuchyni nebo na balkóně není vůbec žádný problém. Pěstování zvládnou i začátečníci a díky samozavlažovacím truhlíkům se bylinkám bude dařit.
„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Toužíte po soukromí na zahradě, balkóně nebo terase a nechcete čekat několik let, než vám vyroste nově zasazený živý plot? Rychlým, snadným a přitom estetickým řešením jsou živé ploty z umělých rostlin, které jsou velmi zdařilou imitací a jsou k nerozeznání od rostlin živých.
Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.
Okrasné trávy – skvosty babího léta
Okrasné trávy doplňují trvalkové záhony po celý rok, ale teprve na sklonku léta a na podzim naplno vynikne jejich půvab. A zdobí i v zimě. Jsou oblíbené zejména pro svou jednoduchost a přirozenost, navíc se hodí na každou zahradu – u venkovského stavení i v moderní městské zástavbě.
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Travička zelená, to je naše potěšení
Těžko bychom u nás hledali stavení, u kterého není alespoň malý kousek trávníku. Je jako zelený přírodní koberec, po kterém je příjemné se procházet bosou nohou, kde si rády hrají děti i naši čtyřnozí kamarádi. Každý koberec a stejně tak i trávník ovšem vyžaduje odpovídající péči.
Bazalka, královna koření - odrůdy, pěstování, škůdci
Bazalka je v létě nejvíce používanou bylinkou. Těstoviny, pizza a rajčata jsou nerozlučnou trojicí, kterou si bez bazalkového pesta téměř nelze představit. V čem tkví kouzlo, výrazná chuť a aróma bazalky?