Jak vybrat kompostér? Důležitý je materiál i rozměry
17.05.2023
Kvalitní kompost z vlastní zahrady je požehnáním pro každého pěstitele a ceněným hnojivem. Je ale také možností, jak zužitkovat maximum zahradního a kuchyňského bioodpadu. Nevíte, jaký kompostér vybrat? Poradíme vám, na co se zaměřit.
Pokud to myslíte s kompostováním vážně, je dobré osvojit si zásady kompostování a dodržovat je. Jednou z klíčových zásad je výběr vhodného kompostéru a jeho umístění na zahradě. Na trhu najdeme celou řadu kompostérů různých velikostí a také z různých materiálů. Kompostér si můžete vyrobit i svépomocí, jako tomu bylo běžně v minulosti.
Výhody uzavřených plastových kompostérů
V posledních letech se nejčastěji setkáme s plastovými kompostéry s víkem, které jsou dobrých řešením zejména pro majitele menších městských zahrad. Plastový kompostér jednoduše složíte, postavíte do rohu zahrady, ideálně na stinné místo, a můžete začíst kompostovat. Kompostér je otevřený pouze zespodu, aby se k bioodpadu dostaly žížaly a bakterie. Přístup vzduchu a jeho cirkulaci zajišťují otvory v kompostéru. Velkou výhodou uzavřených kompostérů je estetické hledisko a minimum zápachu. Zahradní odpad je skryt v kompostéru, není vidět, ani cítit.
Velikost kompostéru volíme dle velikosti zahrady, resp. množství odpadu. Menší kompostéry mají objem kolem 300 litrů, větší pak přes 1000 litrů. A pokud vyprodukujete ještě více bioodpadu, pak je možné zvolit kompostér několikadílný nebo postavit více kompostérů vedle sebe.
Když je jeden kompostér málo... Foto: Internetová záhrada.cz
Plastové kompostéry jsou většinou černé nebo tmavě zelené, aby v nich bylo dosaženo rychleji vyšší teploty a rychleji se nastartoval proces kompostování. Někdy se jim proto říká termokompostéry.
Za nevýhodu plastových kompostérů lze považovat horší manipulaci s kompostem, ke kterému je přístup pouze dvířky ve spodní části a lze jej tak vyndat pouze lopatkou. Minimální je také možnost odpad v kompostéru přeskupit nebo přeházet. A bohužel se někdy také stává, že se méně kvalitní kompostéry z tenčích plastů různě ohýbají, deformují, samy rozkládají nebo lámou. Pak nezbývá, než kompostér odvést do sběrného dvora a začít znovu s novým kompostérem.
Plastové kompostéry otevřené
Pokud chcete mít ke kompostu snazší přístup a vyhovuje vám jako materiál plast, můžete sáhnout po otevřeném plastovém kompostéru, který je většinou čtvercového nebo šestihranného půdorysu. Velmi jednoduše se skládá, je lehký a materiál recyklovatelný, nebo již vyrobený z recyklovaných plastů.
Plastový otevřený kompostér Jelínek
Kompostéry ze dřeva
Naprostou klasikou je kompostér ze dřeva, tedy z přírodního materiálu, který na zahradu prostě patří. I dřevěný kompostér můžete koupit jako prefabrikát a doma jej pouze složit a nebo si koupit laťky, případně kulatiny a vyrobit si kompostér dle svým představ. Dřevo by mělo být impregnované, aby odolalo dřevokazným houbám a hmyzu.
Dřevěný kompostér z masivního borovicového dřeva. Foto: zahrada-xl.cz
Poslední možností jsou kompostéry kovové, resp. drátěné
Kovové, drátěné nebo plechové kompostéry jsou oblíbené zejména pro svou trvanlivost a odolnost. Ocel je ošetřena proti korozi a kompostér je většinou koncipován tak, aby šla přední strana otevřít a s kompostem se dalo pohodlně manipulovat. Levnější jsou drátěné kompostéry, dražší pak kovové a plechové. Ceny plechových kompostérů s víkem se mohou vyšplhat přes 10 tisíc korun.
Plechový kompostér nabízí značnou variabilitu.
Drátěné kompostéry jsou složené zpravidla ze 4 polí.
Klenot mezi kompostéry - kovový kompostér Biohort se speciálním systémem odvětrávání.
Přečtěte si také
Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči
Duben na zahradě - čas výsadby, založení trávníku a práce ve skleníku
Víte, jak a čím na jaře správně hnojit zahradu?
Článek byl zobrazen 4911 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pokojové rostliny VIII. - Maranta
"Rostlina modlitby" nebo "králičí stopa". Tak se lidově říká exoticky vypadající pokojové rostlině marantě, která v prvé řadě zaujme sametovými, výrazně zelenými oválnými listy s různě tvarovanými tmavými skvrnami.

Jak na pokládku travního koberce
Krásný, zelený, hustý a zdravý trávník je snem řady majitelů rodinných domů, chalup, chat i firemních areálů. Cestou, jak mít trávník jako ze žurnálu, je přímý výsev trávníku – ale to je na dlouho. Druhou možností je rychlejší pokládka travního koberce.

Trávníkový bedekr - přehledný průvodce péčí o trávník po celý rok
Toužíte-li po mechově hebkém trávníku, nečekejte, že vyroste sám od sebe. Nestačí jen zasít, občas pokropit a pak jen sekat a sekat. Ona se totiž ani obyčejná tráva neobejde bez komplexní péče a je třeba se o ni starat téměř po celý rok.

Pěstování a využití aloe vera neboli aloe pravé
Za ideální pokojové rostliny je možné považovat takové, které nejenže hezky vypadají, ale nemusíte se o ně příliš starat a navíc mohou být ještě k užitku. A právě taková je aloe, jejíž listy mohou být ozdobou interiéru, má léčivé účinky a může být vhodnou přísadou do nápojů.

Přesazování a vysazování balkónovek
Ať už máte velkou zahradu, terasu nebo jen malý balkón, který si chcete osadit kvetoucími rostlinami, úspěch při přesazování a pěstování balkónovek závísí na vhodně zvoleném substrátu a několika základních pravidlech, která byste měli při přesazování respektovat.

„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Toužíte po soukromí na zahradě, balkóně nebo terase a nechcete čekat několik let, než vám vyroste nově zasazený živý plot? Rychlým, snadným a přitom estetickým řešením jsou živé ploty z umělých rostlin, které jsou velmi zdařilou imitací a jsou k nerozeznání od rostlin živých.

Kompost, kompostování a ekozahrádka
Kompostování je v podstatě ekologické zpracování biologického odpadu ze zahrady i kuchyně. Pravda, poněkud časově náročnější, avšak na jeho konci čeká na zahradníka kvalitní humus, který lze použít ke hnojení půdy. Humus totiž obsahuje minerální látky a důležité živiny, dokáže také zvýšit vzdušnost půdy a zabránit propustnosti vody.

Vysazujeme pelargonie neboli muškáty – vyzkoušejte výsadbu do originálních nádob
Pelargonie, česky muškáty, patří mezi nejoblíbenější balkónovky, které však nemusíte vysazovat jenom do klasických truhlíků. Fantazii se meze nekladou a tak pro výsadbu můžete využít staré dřevěné šuplíky, kbelíky, dřevěné bedýnky, nebo vytvořit netradiční aranžmá či závěs. Jak na to?