Jak zalévat poinsettii neboli vánoční hvězdu
24.11.2021
V posledních měsících roku je poinsettie nejprodávanější pokojovou květinou. Teplomilná „Mexičanka“ s listovím ve tvaru hvězd získává body svou krásou, zářivým zbarvením a minimálními nároky na péči. Nejlépe se jí bude dařit na teplém, světlém a před průvanem chráněném místě. Samozřejmě budete-li ji správně zalévat.
Pokud ji přemokříte nebo necháte přeschnout, listy začnou uvadat a opadávat. Obzvláště přemokření těmto rostlinám velmi škodí. S nedostatkem zálivky se naopak rostlina dokáže vyrovnat, pokud nenecháte kořenový bal úplně vyschnout. Zálivku můžete rostlině dopřávat různým způsobem. Můžete ji zalévat shora, zespodu nebo ji pravidelně ponořit do nádoby s vodou. Jakýkoliv způsob zvolíte, nesmíte rostlinu přemokřit. Abyste teplomilné rostlině z jihu nezpůsobili šok ze studené vody, zalévejte ji odraženou vodou.
Správné zalévání poinsettie: shora, zdola nebo ponořením do vody
Vánoční hvězdu lze zalévat různým způsobem. Nejčastější je pravděpodobně klasické zalévání shora. Důležité je zalévat rostlinu teprve tehdy, když vrchní vrstva substrátu vyschne do hloubky asi 2 centimetry. Buďte však opatrní: kořeny uprostřed květináče nesmějí nikdy vyschnout. Vodu je třeba dodávat postupně, dokud není kořenový bal stejnoměrně vlhký, nesmí však být rozmáčený. Floristé doporučují zalévat tak, aby zálivka odpovídala asi desetině objemu květináče. To znamená 70-90 ml vody u vánoční hvězdy v květináči o průměru 12 cm a 100-130 ml u květináče s průměrem 14 cm. Jakmile voda začne vytékat z otvoru na dně květináče, přestaňte zalévat. Nadbytečnou vodu v misce pod květináčem vylejte do 15 minut.
Profesionální pěstitelé používají při pěstování vánoční hvězdy zavlažování tzv. podmokem. Pěstební stoly ve sklenících se zaplaví vodou zhruba na 15 minut každý den do výšky několika centimetrů. Rostliny tak mají možnost načerpat tolik vody, kolik potřebují. Tuto profesionální metodu lze v domácích podmínkách napodobit nalitím vlažné vody do misky pod květináčem na 15 minut každý den nebo každé 2 až 3 dny, podle umístění a velikosti rostliny. Potom se nadbytečná voda z misky vylije. Uvědomte si, že se při použití této metody voda vsakuje do substrátu zdola, takže je povrch půdy často poměrně vysušený, přestože je v kořenovém balu dosud dostatek vlhkosti. O tom, zda je již potřeba rostlinu zalít, rozhodnete nejjednodušším způsobem na základě hmotnosti. Zavlažování tímto způsobem je zvláště šetrné k citlivým kořenům.
Jak zabránit přelití a vyschnutí
Místo pravidelného zalévání je možné zvolit metodu ponoření rostliny do vody jednou nebo dvakrát za týden v závislosti na velikosti rostliny, okolní teplotě a umístění. Jak na to? Téměř suchý kořenový bal se na několik minut zcela ponoří do vody pokojové teploty. Nejlepší je použít k tomu nějakou vázu nebo větší hrnec. Podle bublin poznáte, že rostlina vstřebává vodu. Jakmile přestanou bubliny vystupovat, je vánoční hvězda dostatečně zalitá a je potřeba ji okamžitě vytáhnout z vody, aby přebytečná voda mohla odtéct. V květináči nesmí zůstat žádná nadbytečná voda, proto je nezbytné zkontrolovat rostlinu zhruba po 15 minutách a nadbytečnou vodu vylít.
Více informací o poinsettii a spoustu nápadů a inspirace najdete na adrese www.stars-for-europe.eu.
Vytvořeno ve spolupráci se Stars For Europe www.stars-for-europe.eu.
Článek byl zobrazen 20280 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Zahradní květiny I. - Narcis
Přestože na mnoha místech republiky ještě leží silná vrstva sněhu, jaro už na sebe nenechá dlouho čekat. Jedněmi z prvních poslů blížícího se konce zimy jsou určitě narcisy, oblíbené dlouholeté květiny, které svou jasně žlutou barvou rozzáří nejednu zahradu.
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vhodné do interiéru i exteriéru
Zelené stěny jsou vítanou dekorací v bytech, kancelářích, hotelových foyer, ale i v exteriérech – na balkónech a terasách. Živá zelená stěna pochopitelně vyžaduje nemalou péči, je třeba zvolit vhodné rostliny a poradit se s odborníky. A ne vždy se pěstování daří. Zelená stěna z umělých rostlin je dokonalou imitací těch živých a nevyžaduje žádnou péči.
Stevie - rostlina, která vám skutečně osladí život
Možná už jste také slyšeli o stevii, rostlince, jejíž listy lze používat stejně jako cukr. Říkáte si, zda je opravdu možné nahradit cukr něčím přírodním? A ke všemu ještě zcela nekalorickým? A věřte, že je tomu opravdu tak.
Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.
Pěstujeme Kamčatskou borůvku – nenáročné a chutné ovoce
Mezi nejoblíbenější ovoce pěstované na zahradách a balkónech patří borůvky. Ne každému se ale daří pěstovaní klasických borůvek, a tak je lépe sáhnout po méně náročných odrůdách. Mezi ně patří i Zimolez kamčatský neboli Kamčatská borůvka, odrůda Modrý Triumph, která plodí už od poloviny května.
Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.
Soukromí na zahradě snadno a rychle? Umělé živé ploty jsou ideálním řešením
Už jste někdy potkali krásně souměrný, hustý a věčně zelený živý plot? Možná tak úplně živý nebyl. Novým trendem v zastínění zahrad se totiž staly umělé živé ploty, které jsou na první pohled k nerozeznání od těch pravých. Instalace je rychlá a snadná a ploty nepotřebují téměř žádnou údržbu. Jaké možnosti jsou na výběr?