Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
04.05.2017
Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.
Listy, které tvoří růžici nebo hlávky, mohou být různě zbarvené a zkadeřené, podle odrůdy. Salát je poměrně odolný proti nízkým teplotám, proto se právě pro tuto vlastnost řadí k nejranějším jarním druhům zeleniny a hodí se k pěstování i ve vyšších polohách.
Výsev do pařeniště i přímo na záhon
Jarní salát pěstujeme z přímého výsevu nebo ze sazenic. Vyséváme ho na chráněné slunné a teplé stanoviště. Důležité je, aby půda během vegetace byla přiměřeně vlhká. Stále zamokřenou půdu však salát nesnáší. Velké kolísání denních a nočních teplot není škodlivé, naopak prospívá růstu. Vyšší teploty (nad 15 ° C) při nedostatku vláhy totiž způsobují špatné zavinování hlávek. Ani na výživu není salát náročný. V půdě by však měl být dostatek přístupného vápníku a z mikroelementů bór. Pokud je půda správně hnojená, po vysazování již není třeba přihnojovat.
Salát klíčí snadno a rychle
Drobná semínka salátu potřebují ke klíčení světlo, proto výsev jen slabě posypeme zeminou a povrch mírně utužíme. Když mají rostlinky dva pravé listy, rozsadíme je, nejlépe do sadbovačů. Po rozsazení salátu udržujeme dva až tři dny teplotu kolem 18 ° C. Později snížíme na 14 až 15 ° C a v noci na 10 až 13 ° C. Zaléváme opatrně v ranních hodinách, aby rostliny do večera oschly, jinak jim hrozí napadení houbovými chorobami. Proto větráme krátce a často a dbáme, aby měly sazenice dostatek světla.
Ze zahrádky je salát zaručeně bio
Vysazovat do volné půdy můžeme od března do konce dubna. Sazenice mají mít 4 až 6 pravých listů. Sázíme do řádků vzdálených 25 až 30 cm a na vzdálenost rostlin, v řádku na 25 cm. U všech typů salátů je důležité mělké sázení, aby srdíčko bylo alespoň 1 cm nad úrovní půdy.
Rozložením termínu setí a vysazování můžeme brzký salát sklízet od konce dubna až do konce června. Vegetační období se pohybuje od 30 do 110 dnů, v závislosti na typu, odrůdy a způsobu pěstování. Zjara nehrozí napadení rostlin žádnými škůdci, a pokud jsou dodržovány jednoduché zásady pěstování, jarní salát si sami vypěstujete v biokvalitě.
Salát je užitečný i jinak
Salát vznikl původně z lociky plané (Lactuca scariola) a ve starém Egyptě byl jednou z nejdůležitějších zelenin. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, látkovou přeměnu a funkci trávicích orgánů. Hořkou příchuť salátů způsobuje přítomnost intybínu, který má léčivé účinky.
Snadné klíčení salátu zkušení zahradníci využívají k označení řádků špatně či dlouho klíčící zeleniny. Například než vzejde mrkev či petržel, je potřeba výsev prokypřit či vyplít. Ale jak to udělat, abychom výsev nepoškodili? Jednoduchá rada, k semínkům výsevu přimíchejte semínka salátu a je po starosti. Salát vyklíčí do týdne a označí řádek s výsevem.
Salátovým testem snadno zjistíte, jestli je půda na zahradě vhodná k pěstování zeleniny, konkrétně zdravé zeleniny, která nebude kontaminována těžkými kovy či závadným stavebním odpadem. Ten se totiž může skrývat pod povrchem navezené ornice, jenž na první pohled vypadá úrodně. Jak na to? Na „podezřelém“ místě vysejte salát, a když se vyvinou silné a zdravě sazenice je všechno v pořádku. V opačném případě, kdy salát nevyklíčí nebo se objeví zdeformované či neduživé saláty, jsou v půdě nějaké škodlivé látky. V každém případě jde o metodu pouze orientační. Jistý a konkrétní výsledek odhalí pouze akreditovaná laboratoř, která provede podrobný rozbor půdy a poradí, jak se s problémem vypořádat.
Autor: Irena Forejtová
Foto: pixabay.com
Další články z rubriky
Kysané zelí – chutná vitamínová bomba pro posílení imunity
Jak zabydlet balkón v paneláku – nová podlaha, květiny, nábytek
Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Microgreens – mladé výhonky plné energie a živin
Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Článek byl zobrazen 14920 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Umělá zelená stěna oživí interiér i exteriér, navíc bez zalévání a údržby
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vítaným oživeným interiérů rodinných domů, kanceláří nebo veřejných budov a hotelů. Oproti živým rostlinám jsou zcela nenáročné na péči a nabízejí mnohem širší možnosti na poli kreativity. Jak vytvořit zelenou stěnu, která oživí celý prostor a jaké rostliny do ní použít?
Příprava zahrady na jaro
Zapálení zahradníci se nemůžou dočkat, až zaboří ruce do půdy. Před ostrým startem sezony ale nepodceňte důkladnou přípravu. To, co investujete do zdraví a vitality rostlin a zahrady hned na začátku, vám ušetří spoustu práce a zklamání později. Jak na to?
Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?
Pěstujeme levanduli
Víceletá silně aromatická rostlina je známá svými blahodárnými účinky na naše zdraví, jako výborné koření i jako aromatická rostlina, která dokáže krásně provonět domov. Díky svým fialovým květům a stále zeleným keříčkům je také ozdobou opravdu každé zahrady.
Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Motýli jsou v zahradě velmi vítanými hosty a skutečnými létajícími skvosty. Neúnavně pracují jako pilní opylovači. Ze zoologického hlediska jsou příslušníky hmyzí říše a jsou zařazováni do podobných skupin jako mouchy nebo ovádi. Motýly můžeme do zahrady přilákat dřevinami a rostlinami kvetoucími po celé léto.
Vřesovec nebo bromélie rozjasní podzimní interiér
S příchodem sychravého a studeného zimního počasí většina z nás tráví doma podstatně více času, než je tomu v létě. Na někoho může kvůli neustálému šeru a zkracujícím se dnům navíc padat deprese. Důležité je tedy vytvořit si kolem sebe prostředí, v němž se nám bude líbit. Zahnat chmury nám mohou pomoci rostliny, které neztrácejí svůj půvab ani v zimních měsících. Například vřesovce nebo bromélie.
Jak správně pečovat o Vánoční hvězdu?
Nevíte, proč vaše Vánoční hvězda ztrácí listy a jak se o ni správně starat? Praktické tipy na výběr čerstvé rostliny, zálivku i umístění vám pomohou uchovat její krásu co nejdéle.
I beton se může stát dekoračním prvkem v bytě – svícny, svítidla i nábytek z betonu
Většina z nás si pod pojmem beton představí velkou šedou plochu o velké hmotnosti, která vyhlíží poměrně fádně a masivně. Ovšem ne ve všech případech tomu tak opravdu je. Beton může být totiž barevný, vypadat zajímavě a netvořit velké plochy, ale menší předměty, které se stanou nedílnou součástí výzdoby našich interiérů. Pokud se o tom chcete přesvědčit, pak čtěte dále.