Jarní saláty – první jarní zelenina ze zahrádky
04.05.2017
Po zimní přestávce se začíná zahrada probouzet. Pokud se nemůžete dočkat jara, začněte s výsevem raného salátu. Pěstování je velmi snadné a zvládne jej i začátečník.
Listy, které tvoří růžici nebo hlávky, mohou být různě zbarvené a zkadeřené, podle odrůdy. Salát je poměrně odolný proti nízkým teplotám, proto se právě pro tuto vlastnost řadí k nejranějším jarním druhům zeleniny a hodí se k pěstování i ve vyšších polohách.
Výsev do pařeniště i přímo na záhon
Jarní salát pěstujeme z přímého výsevu nebo ze sazenic. Vyséváme ho na chráněné slunné a teplé stanoviště. Důležité je, aby půda během vegetace byla přiměřeně vlhká. Stále zamokřenou půdu však salát nesnáší. Velké kolísání denních a nočních teplot není škodlivé, naopak prospívá růstu. Vyšší teploty (nad 15 ° C) při nedostatku vláhy totiž způsobují špatné zavinování hlávek. Ani na výživu není salát náročný. V půdě by však měl být dostatek přístupného vápníku a z mikroelementů bór. Pokud je půda správně hnojená, po vysazování již není třeba přihnojovat.
Salát klíčí snadno a rychle
Drobná semínka salátu potřebují ke klíčení světlo, proto výsev jen slabě posypeme zeminou a povrch mírně utužíme. Když mají rostlinky dva pravé listy, rozsadíme je, nejlépe do sadbovačů. Po rozsazení salátu udržujeme dva až tři dny teplotu kolem 18 ° C. Později snížíme na 14 až 15 ° C a v noci na 10 až 13 ° C. Zaléváme opatrně v ranních hodinách, aby rostliny do večera oschly, jinak jim hrozí napadení houbovými chorobami. Proto větráme krátce a často a dbáme, aby měly sazenice dostatek světla.
Ze zahrádky je salát zaručeně bio
Vysazovat do volné půdy můžeme od března do konce dubna. Sazenice mají mít 4 až 6 pravých listů. Sázíme do řádků vzdálených 25 až 30 cm a na vzdálenost rostlin, v řádku na 25 cm. U všech typů salátů je důležité mělké sázení, aby srdíčko bylo alespoň 1 cm nad úrovní půdy.
Rozložením termínu setí a vysazování můžeme brzký salát sklízet od konce dubna až do konce června. Vegetační období se pohybuje od 30 do 110 dnů, v závislosti na typu, odrůdy a způsobu pěstování. Zjara nehrozí napadení rostlin žádnými škůdci, a pokud jsou dodržovány jednoduché zásady pěstování, jarní salát si sami vypěstujete v biokvalitě.
Salát je užitečný i jinak
Salát vznikl původně z lociky plané (Lactuca scariola) a ve starém Egyptě byl jednou z nejdůležitějších zelenin. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu, látkovou přeměnu a funkci trávicích orgánů. Hořkou příchuť salátů způsobuje přítomnost intybínu, který má léčivé účinky.
Snadné klíčení salátu zkušení zahradníci využívají k označení řádků špatně či dlouho klíčící zeleniny. Například než vzejde mrkev či petržel, je potřeba výsev prokypřit či vyplít. Ale jak to udělat, abychom výsev nepoškodili? Jednoduchá rada, k semínkům výsevu přimíchejte semínka salátu a je po starosti. Salát vyklíčí do týdne a označí řádek s výsevem.
Salátovým testem snadno zjistíte, jestli je půda na zahradě vhodná k pěstování zeleniny, konkrétně zdravé zeleniny, která nebude kontaminována těžkými kovy či závadným stavebním odpadem. Ten se totiž může skrývat pod povrchem navezené ornice, jenž na první pohled vypadá úrodně. Jak na to? Na „podezřelém“ místě vysejte salát, a když se vyvinou silné a zdravě sazenice je všechno v pořádku. V opačném případě, kdy salát nevyklíčí nebo se objeví zdeformované či neduživé saláty, jsou v půdě nějaké škodlivé látky. V každém případě jde o metodu pouze orientační. Jistý a konkrétní výsledek odhalí pouze akreditovaná laboratoř, která provede podrobný rozbor půdy a poradí, jak se s problémem vypořádat.
Autor: Irena Forejtová
Foto: pixabay.com
Další články z rubriky
Kysané zelí – chutná vitamínová bomba pro posílení imunity
Jak zabydlet balkón v paneláku – nová podlaha, květiny, nábytek
Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Microgreens – mladé výhonky plné energie a živin
Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Článek byl zobrazen 15453 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem
Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.

Klematisy neboli plaménky - záplava zářivých květů na zahradě i na balkoně
Málokoho napadne, že jedny z nejúžasnějších pnoucích rostlin, klematisy, lze pěstovat také v nádobách na balkonech a terasách. Stačí přitom dostatečně velká nádoba a zamezení přílišnému vysychání zeminy. Poradíme vám, jaký kultivar si vybrat a jak klematisy pěstovat.

Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.

Vánoční inspirace – adventní dekorace s poinsettií
Pointsettie, neboli Vánoční hvězda, je nejoblíbenější vánoční pokojová květina, která se s úspěchem uplatňuje i v nejrůznějších dekoracích a aranžmá. Poinsettii můžeme použít na slavnostní tabuli nebo při výrobě originálních adventních dekorací.

Bylinky za oknem
Vůně bylinek dokáže vyvolat vzpomínku na babiččinu venkovskou zahrádku, chuť na osvěžující čaj nebo zlákat ke klidnému odpočinku s příjemným okolním aróma. Bylinky můžeme pěstovat na balkóně či v květináči; protože většině druhů stačí trochu zeminy a slunce. Naší jedinou starostí bude občasná zálivka a sklizeň.

Pěstování rajčat a paprik v nádobách na balkóně a terase
Vypěstovat chutná rajčátka a papriky můžete nejen na zahrádce, ale bez problémů také v nádobách třeba na balkoně v paneláku či na terase rodinného domu. Právě tato zelenina je pro pěstování v nádobách velmi vhodná. Navíc rajčata a papriky, které si vypěstujeme sami doma, chutnají o poznání lépe, než ty, které jsou k dostání v obchodech.

Kompost, kompostování a ekozahrádka
Kompostování je v podstatě ekologické zpracování biologického odpadu ze zahrady i kuchyně. Pravda, poněkud časově náročnější, avšak na jeho konci čeká na zahradníka kvalitní humus, který lze použít ke hnojení půdy. Humus totiž obsahuje minerální látky a důležité živiny, dokáže také zvýšit vzdušnost půdy a zabránit propustnosti vody.

Budujeme skalku
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.