Profiterasy - kompletní realizace teras

Reklama

Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin

Poslat upozornění na tento článek emailem Vytisknout článek

26.01.2013

Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!

 Nadcházející dny jsou pro předpěstování zeleniny i okrasných rostlin naprosto ideální, proto bychom neměli zahálet a vše si pečlivě připravit. Co vše je k předpěstování potřeba, jak správně postupovat při sázení i následné péči o rostlinky a čeho všeho se vyvarovat vám objasníme v tomto článku.

Rostliny vhodné pro předpěstování

Pro předpěstování je vhodná zelenina, jako jsou saláty, také košťáloviny (zelí, brokolice, kedlubny), okurky, dýně, papriky, rajčata, celer či lilky. U zeleniny jako je mrkev, fazole, špenát, nebo červená řepa předpěstování není nutné, semínka se mohou zasazovat přímo do záhonů. S předpěstováním okrasných rostlin se začíná nejčastěji v únoru a březnu, ale jsou i takové rostliny, které se mohou vysévat již od prosince. Jednou z nich je například oblíbená pelargonie. Pokud koupíte semínka v sáčku, vždy se řiďte podle pokynů výrobce a nevysévejte je dříve, než uvádí. Mohlo by se stát, že by vaše sazenice přerostly a takové se pak špatně ujímají, špatně rostou a často jsou napadány různými chorobami. V neposlední řadě pak také podstatně méně plodí.

Do čeho semínko zasadit?

Pro výsev semen budeme potřebovat misku, kelímek nebo jinou plastovou nádobku. Možností je také použití „miniskleníku“ s rovnou nebo lichoběžníkovou stříškou. Co se týče zeminy, bude zapotřebí substrát, který neobsahuje moc živin. Pro výsev a následný růst sazenic se často používají také jiffy (speciální rašelinové sadbovací tablety), Agroperlit, lisované kokosové vlákno, nebo speciální substráty určené pro předpěstování.

Jiffy, někdy nazývané také „bobtňáky“ mají téměř 100% úspěšnost a jejich použití je velmi jednoduché. K jejich výhodám patří, že dobře drží vodu i vzduch a při přesazování klíčků nepoškodíme kořeny- jiffy se vkládají i s klíčkem do truhlíku. Agroperlit je ideální pro výsev paprik, jeho drobná zrna nerostného původu mají jedinečné vlastnosti – zlehčují a provzdušňují zeminu a přispívají k její chemické rovnováze. Kokosové vlákno má podobné vlastnosti jako jiffy a příznivě ovlivňuje růst semenáčků. Možné je samostatné použití nebo smíchání se substráty. Nabízí se samozřejmě také použití klasického zahradnického substrátu, který má však ve srovnání se speciálními substráty poměrně málo humusu.

Dezinfekce substrátu je nutná!

Ať už jste zvolili jakoukoliv zeminu, musíte ji před výsevem semen propařit a tím ji dezinfikovat. Odstraníte tak veškeré zárodky nemocí a drobných škůdců. U nepropařených substrátů hrozí, že budou sazeničky napadeny houbovou chorobou známou jako padání klíčních rostlin. Ta způsobuje odumření rostlin. Propaření je nejlepší provádět v horkovzdušné troubě při teplotě 90 až 100 stupňů po dobu zhruba deseti minut. Jiffy, kokosové vlákno ani perlit se propařovat nemusí, do nich můžete beze strachu rovnou vysévat.

Jak zasadit semínko?

Výsevní misku naplňte do dvou třetin substrátem a nasypte do něj semínka. Ta překryjte hlínou a poté vše zalijte vodou – nejlépe dešťovou nebo vlažnou. Celou misku (pokud nemáte miniskleník) zakryjte průhlednou fólií a najděte pro ni teplé místo bez přímého světla. Není dobré dávat sazeničky přímo na topení, ideální je teplota od 17 do 22 stupňů Celsia. Nezapomeňte si na misku napsat název rostlinky, kterou v ní pěstujete. Jedině tak budete posléze vědět, čemu se daří a čemu naopak ne.

Jak se o výsevní misku starat?

Fólie, kterou jste misku překryli, přispívá k průběhu fotosyntézy a tím urychluje růst rostlin. Jednou či dvakrát denně fólii odkryjte, abyste semenům dopřáli čerstvý vzduch. Jakmile vyraší první klíčky, větrejte misku častěji a na delší dobu. Teď je důležité, abyste rostlinkám zajistili vyrovnanou teplotu a dostatek světla. V nádobkách je třeba rosením udržovat i dostatečnou vlhkost, ale nesmíte je přelít. Vysoká vlhkost škodí, způsobila by hnilobu a měla by za následek i houbové choroby. Rostlinky roste tak akorát, správnou vlhkost vzduchu poznáte podle zapařené fólie, která vegetaci zakrývá.

Kdy je třeba sazeničky přesadit?

Mladé rostlinky jsou vhodné pro přesazení do květináčů a truhlíků v době, kdy jsou silné, začínají se táhnout do výšky a mají již vyvinuté dva pravé lístky. Kořenový systém takovéto rostliny je již dosti silný a tak mu opatrná manipulace neublíží. Zhruba v polovině března, kdy se začnou prodlužovat dny, dojde také ke zrychlení růstu rostlin. Veškerá pěstební zařízení je tak třeba přesunout na světlé a teplé místo. První jarní sluneční paprsky mají na sazeničky opravdu blahodárné účinky. Nejvhodnější dobou pro vysazování zeleniny do záhonků je zhruba polovina května, ale u salátů a některých druhů zelí je možné začít s výsevem již v průběhu dubna.

Jak přesazujeme?

Pokud máte sazeničky v jiffech, kokosových vláknech či rašelinových květináčích, můžete je dát do zeminy společně s rostlinkou. Jde o přírodní materiál, takže květináč v půdě bez jakýchkoliv škodlivých zbytků zetlí. Nejenže si tím usnadníte práci, ale také zamezíte možnému poškození kořenů. Květináč je třeba nejdříve ponořit do vlažné vody, poté naříznout a vsadit do půdy. Metoda používání rašelinových květináčů se mezi zahrádkáři těší velké oblibě, protože zároveň pomáhá chránit rostlinky před šokem, ke kterému někdy při klasickém přesazování dochází. Pokud máte sazeničky v jiffech, nezapomeňte nastřihnout síťku, která drží kořenáček pohromadě.

- jpa -

Foto: Hornbach

Článek byl zobrazen 21014 krát.

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Kontextová reklama

  • Schody na zakázku od českého výrobce

    Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
  • Dřevěné šperky a bytové dekorace

    Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
  • SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy

    Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.

Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Kokedama – netradiční způsob pěstování pokojových rostlin

Kokedama – netradiční způsob pěstování pokojových rostlin

Zajímavé pěstování pokojových rostlin v závěsech anebo na mísách v koulích z mechu a speciálního pěstebního substrátu. Nejedná se vždy jen o závěsné typy, ale právě ony vypadají nejzajímavěji. V kokedamách se uplatní cibuloviny, orchideje, ale i mnohé další typy rostlin. Každá z nich působí jinak, každá má své osobité kouzlo.

 
Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky

Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.

 
7 nejoblíbenějších vánočních aranžmá a jak na ně

7 nejoblíbenějších vánočních aranžmá a jak na ně

Je to tady - za dveřmi je ten nejkrásnější čas v roce. Doba, kdy za okny poletují sněhové vločky, které po očku sledujete z vyhřátého a cukrovím provoněného domova. Je nejvyšší čas hodit vánoční shon za hlavu a udělat si pro radost osobitou vánoční dekoraci, která potěší vás, vaše blízké a vytvoří jedinečnou atmosféru Vánoc u vás doma.

 
Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?

Pěstování borůvek na balkóně – jaké jsou nejoblíbenější odrůdy?

Borůvky patří mezi nejoblíbenější ovoce pěstované v nádobách. Daří se jim na balkónech i terasách, a pokud zvolíte vhodnou odrůdu, můžete si pochutnávat na plodech bohatých na vitamíny celé léto. Pěstování je poměrně jednoduché a nevyžaduje kromě kyselejší půdy žádnou zvláštní péči. A s výsadbou můžete začít už v březnu.

 
Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek

Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.

 
Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení

Nový eshop IRRIGA – vše pro zavlažování, čerpací techniku, vodní program a zahradní osvětlení

Péče o zahradu vyžaduje čas, energii i odpovídající techniku a nářadí. Pokud vás práce na zahradě baví a rádi si většinu obstaráte svépomocí, není nic jednoduššího, než si nakoupit potřebné vybavení a pustit se do díla. A pokud si nejste jisti výběrem, profesionálové s téměř třicetiletými zkušenosti v oboru vám poradí.

 
Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny

Jak pečovat v zimě o pokojové rostliny

Znáte to, celý rok se o vaše rostlinky v bytě pečlivě staráte, ony vám za to krásně rostou, kvetou a dělají radost. Pak ale přijde zima a všechno je špatně. I když jim věnujete stejnou pozornost jako jindy, začínají vadnout a viditelně ztrácí na zdraví i kráse. Čím je to způsobeno? Co musíme udělat proto, aby nám prospívaly i přes zimu?

 
Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem

Substrát, který ochrání rostliny před horkem a suchem

Možná jste ani netušili, že vhodně zvoleným substrátem můžete ochránit před vysycháním vaše rostliny v truhlících, ve skleníku i na záhonech během horkých a suchých letních dnů. Díky speciálním substrátům se nemusíte bát odjet ani na dvoutýdenní dovolenou.

 

Zpět na předchozí stránku

Ventura banner Kompost

Reklama

Náš tip

Žehlicí prkno a schůdky 2 v 1

Multifunkční žehlicí prkno JATA 848 E s vysokou stabilitou je vhodné do každé domácnosti. Model 2 v 1 je navíc vybaven schůdky - když právě nežehlíte, můžete schůdky využít pro snadné dosažení vyšších prostor v domácnosti. Schůdky mají protiskluzovou úpravu, a tak je jejich používání opravdu bezpečné, výšku 70 cm a nosnost 130 kg.

 

Přikrývka s odvodem vlhkosti

Materiálové složení přikrývky má schopnost udržet vlhkost lůžka na optimální úrovni. Duté vlákno Cirrus od irské firmy Wellman spojuje výhody přírodních a syntetických vláken – měkkost, objemnost, odolnost se schopností vázat vodu a odvádět ji do okolního prostředí.

 

UMĚLÉ VÁNOČNÍ STROMKY FLORUM

Umělé vánoční stromky FLORUM jsou dokonalou imitací živých vánočních stromků - jsou krásné, neopadávají a vypadají jako živé.

 

MATRACE STORE – VŠE PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Specializovaný eshop na matrace, rošty do postele, chrániče, anatomické polštáře a postele. Odborně poradíme při výběru správné matrace pro Vás. Nyní akce „matrace doprava zdarma“!

 

MANŽELSKÁ POSTEL

Kvalitní manželská postel je zárukou ničím nerušeného spánku. Prohlédněte si nabídku našich manželských postelí.

 

Olivová servírovací prkénka

Servírovací kuchyňská prkénka z olivového dřeva. Široký výběr prkének s  nádhernou kresbou dřeva. Ruční výroba z dílny italského řemeslníka. 

 

Reklama

Reklama

Firmy z oboru

Dvořák, sekačky-pily.cz

Spolehlivý eshop se zahradní a lesní technikou STIHL, Husqvarna a Ego s kamennou prodejnou a servisem

AGRO CS - ČESKÉ SUBSTRÁTY A HNOJIVA

Značky AGRO, FLORIA a NATURA přináší zahrádkářům i profesionálům kvalitní pomocníky pro celou zahradu a každou rostlinu. Substráty, hnojiva a osiva.

Transform a.s., partner pro vaši zahradu

Výrobce plotů, zahradního mobiliáře a doplňků do vaší zahrady.

Nejčtenější z této rubriky

Zahrada s pergolou

Zahrada s pergolou

Snad každý majitel rodinného domu nebo zahrádky sní o útulném a příjemném zákoutí, kde by mohl posedět s rodinou a přáteli. Žádný problém! Posezení s pergolou si může na zahradě vybudovat každý.

 

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Pěstování million bells – milion zvonků pro vaši terasu a balkón

Chcete, aby se letos váš balkon doslova prohýbal pod tíhou krásných pestrobarevných květů? Aby vám vaši květinovou úrodu obdivovaly sousedky ze širokého okolí? Pak vsaďte na Million Bells, bohatě kvetoucí převislé balkonové květiny, které jsou k dostání v široké paletě barev. Tak jaké si vyberete? Bílé, červené, fialové, oranžové, nebo třeba žluté?

 

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Pěstujeme eukalyptus neboli blahovičník v bytě i na zahrádce

Blahovičník (lat. Eucalyptus), česky často nazývaný též eukalyptus, je tropickou rostlinou z čeledi myrtovitých, která se vyznačuje intenzivní mentolovo-citrónovou vůní. Obsahuje totiž silici zvanou eukalyptol, jež blahodárně působí na horní cesty dýchací i při léčbě astmatu. Blahovičník je tak využíván v lékařství i kosmetice. Snadno jej můžete pěstovat i doma či na zahrádce.

 

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky

Karafiáty v nepříliš dobré kondici má většina z nás spojeny s oslavou Mezinárodního dne žen. Stálice českých květinářství mají proto své příznivce i odpůrce. Možná vás ale překvapí, jak rozmanité druhy karafiátů si můžete vypěstovat na svých zahradách i balkónech. Karafiáty jsou na pěstování velmi nenáročné, a tak potěší i začátečníky. A kvetou po celý rok.

 

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Jak oddělit záhon od trávníku? Obrubníkem

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky se střídají s trávníkem, trávník se záhony a tak podobně. Aby tyto přechody nepůsobily jako pěst na oko, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

 

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Jaké podloží potřebuje zámková dlažba?

Při rozhodování o vhodnosti zámkové dlažby je třeba zvážit určitá kritéria. Tím nejdůležitějším je plánované provozní zatížení dlažby a také její estetické začlenění. Jaký tedy zvolit postup při přípravě podkladu pro dlažbu a jaké potřebuje zámková dlažba podloží? To nám prozradí odborníci ze společnost DITON.

 

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Likvidace pařezů – mechanicky, chemicky nebo biologicky?

Možná jste na zahradě v rámci jarního úklidu pokáceli staré stromy, po kterých vám zbyly nevzhledné pařezy. Pokud si z nich nechcete udělat přírodní stoleček nebo efektní podstavec na květiny, budete muset řešit otázku, jak se jich co nejjednodušeji a přitom nejefektivněji zbavit. Nabízí se hned několik možností likvidace pařezů.

 

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

Přírodní a domácí repelenty – zkuste to s hřebíčkem nebo rozmarýnem

S příchodem teplého počasí je třeba začít řešit, jak se co nejlépe ochránit proti škůdcům, jako jsou klíšťata, komáři, ovádi a další. Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost, vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to!

 

Další z této rubriky

Pěstování epifytických kaktusů

Pěstování epifytických kaktusů

Zvláštní skupina kaktusů, do které patří velikonoční a vánoční kaktus, patří u nás k běžně pěstovaným pokojovým květinám. Často se tyto dva druhy zaměňují - a možná právě proto - někdy nedočkavě čekáme, kdy vykvetou. Každý z nich totiž potřebuje něco jiného.

 

Křovinořez – nepostradatelný zahradní pomocník

Křovinořez – nepostradatelný zahradní pomocník

Většina zahrádkářů, chatařů a chalupářů sahá raději po strunové sekačce v domnění, že křovinořez příliš nevyužije, ovšem opak je pravdou. Křovinořez si totiž poradí s vysokou trávou i s rozrůstajícími se křovinami, se vzrostlými kopřivami, úpornými maliníky i náletovými dřevinami. Určitě jej oceníte všude tam, kde byste se sekačkou nic nezmohli.

 

Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči

Vyvýšené záhony a květináče - pohodlí pro záda, balzám pro oči

Chybí vám prostor pro pěstování květin či bylinek? Chtěli byste nějak ozvláštnit svou zahradu, verandu či balkón? Je pro vaše záda stále namáhavější sklánět se k nízko položeným záhonům? Pokud jste na některou z otázek odpověděli ano, pak je tento článek určen právě pro vás. Vyvýšené záhony mají své nesporné výhody, které jistě ocení zkušení zahrádkáři i hobby nadšenci.

 

Vistárie neboli modrý déšť

Vistárie neboli modrý déšť

Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.

 

Začínáme s pěstováním ve skleníku I.

Začínáme s pěstováním ve skleníku I.

V následujícím krátkém seriálu o sklenících, pařeništích a pěstování v nich představíme základní typy skleníků, vhodné vybavení, správné umístění skleníku a základní materiály pro jejich výrobu.

 

Sháníte praktickou pergolu či přístřešek pro auto?

Sháníte praktickou pergolu či přístřešek pro auto?

Kvalitní a prakticky řešená pergola nabídne příjemný stín pro pohodlné posezení během parného odpoledne a ochranu pro klidný relax v sychravých dnech. Stejné pohodlí i v nepřízni počasí, a to zejména při krupobití či prudkých slunečních paprscích, může mít vaše auto zastřešené odolným přístřeškem.

 

Sněžná fréza – opomíjený zimní pomocník

Sněžná fréza – opomíjený zimní pomocník

Zima již pomalu klepe na dveře, teploty klesají a nebude zřejmě trvat dlouho, než se objeví první sníh. Děti budou skákat radostí, ale jejich rodiče už tak nadšení nebudou. Přijdou totiž starosti s jeho odklízením a ke slovu příjde lopata nebo... sněžná fréza.

 

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?

Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

 

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.