Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
27.04.2020
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.) je vytrvalá statná bylina z čeledi kopřivovitých (Urticaceae), která se vyskytuje v celém severním mírném pásmu. Jde o rostlinu rumištní, ale najdeme ji také na kulturních, člověkem obdělávaných půdách, kde zastává funkci plevele. Rozsáhlé porosty kopřiv najdeme v lesích, kolem břehů řek, na pasekách i okolo pastvin. Objevuje se také v horách, do výšky až 2000 metrů. Kopřiva dvoudomá dorůstá výšky 50 – 150 cm, výjimečně až dvou metrů. V České republice se kromě kopřivy dvoudomé běžně vyskytuje ještě její menší příbuzná - kopřiva žahavka (Urtica urens L.).
Využití kopřivy dvoudomé
Kopřivy lidé v minulosti cíleně pěstovali, využívali je jakožto krmení pro husy či králíky, jako léčivou bylinu vhodnou pro čištění těla, ale rovněž jako textilní rostlinu – za druhé světové války se například z kopřivových vláken vyráběly uniformy. Kopřiva je dnes současně také oblíbenou přísadou mnoha jídel, přidat ji můžeme například do omelety či polévky, může být součástí masové nádivky a mladé kopřivové listy jsou také výborné do salátů. Navíc je na zahrádce také velmi užitečná, protože odpuzuje mšice a housenky.
Svůj význam však má kopřiva také v léčitelství, její využití je velmi rozmanité. Na jaře nám čaj z kopřivy pomůže vyčistit krev a organismus po dlouhé zimě. Chlorofyl obsažený v kopřivě působí povzbudivě na náš metabolismus a zároveň je dobrý v boji proti chudokrevnosti. Kopřiva pomáhá proti revmatismu, má protizánětlivé a dezodorační účinky a také urychluje hojení ran. Kopřiva dvoudomá účinkuje protiprůjmově, antivirově, podporuje činnost slinivky a vaječníků, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů a pomáhá i k tvorbě mateřského mléka. V kosmetice se pak využívá zejména zevně proti vypadávání vlasů, potlačuje svědění vlasové pokožky a zamezuje tvorbě lupů. Dodává lesk vlasům a světlé vlasy dokáže ztmavit.
Proč kopřivy pálí?
Latinské rodové jméno Urtica je odvozeno od latinského slova „uro“, což znamená pálit. Celá rostlina je pokryta žahavými chloupky, což jsou ve skutečnosti drobounké duté jehličky z křemičitanu. Ty se při dotyku poškodí, jejich ostré hroty probodnou kůži a chloupky vypustí do těla tekutý obsah. Žahavost chlupů kopřivy způsobují aminy jako je acetylcholin, histamin a serotonin. Žahavé chloupky se na rostlině vytvořily pravděpodobně jako ochrana před spásáním. Bylo dokonce zjištěno, že čím více je kopřiva poničená okusem, tím se počet žahavých chloupků na listech zvyšuje.
Rozmnožování kopřiv
Kopřiva dvoudomá se rozmnožuje jak semeny, tak i vegetativně pomocí podzemních výběžků - oddenků. Rozmnožování semeny je závislé na opylení větrem, na rostlinách se pak vytvářejí nažky, které po čase spadnou na zem. Asi 60–90 % nažek dopadá v okruhu 4 m od mateřské rostliny. Zbytek se dokáže přemístit do velkých vzdáleností pomocí větru nebo vodního proudu. Jejich životnost v půdě je obecně asi 2 roky (ale klidně i 5 let). Klíčí z hloubky 1,5 až 2 cm při minimální teplotě 6 až 8 stupňů Celsia. Kopřiva kvete od června do října a na jedné rostlině dozrává průměrně až 7 tisíc nažek. Zajímavostí kopřiv je jejich pohlaví – vedle sebe se mohou vyskytovat rostliny oboupohlavné, ale i rostliny pouze samičí. Na první pohled se od sebe vůbec neliší. Stejně tak se pak mohou na jedné rostlině vyskytovat květenství jednopohlavná, vzácně však i květenství oboupohlavná. Květy jsou bledě zelené, samičí v dlouhých květenstvích, samčí v krátkých vzpřímených latách.
Sázení kopřiv
Kopřivy sázíme stejně jako každou jinou rostlinu. Nejlépe se jim daří na půdách bohatých na dusík a fosforečnany. Kopřiva má ráda slunce, snese však i polostín. Nároky na půdní vlhkost jsou u těchto rostlin průměrné. Jelikož kopřivám dělá nejlépe, když mohou růst někde u kraje záhonu či u plotu, vybereme pro ně právě takové místo. Kopřiva, kterou budeme cíleně pěstovat na záhonku, nikdy nebude tak veliká jako ta, která divoce poroste u plotu. Založit kopřivový záhon můžeme výsevem - stačit bude vždy pouze jeden výsev, protože pak pravidelně dochází k tzv. samovýsevu. Kopřiva se navíc množí také podzemními oddenky. Další možností je výsadba již předpěstovaného oddenku. Aby se rostliny dobře ujmuly, je vhodné jejich zelenou část zkrátit. Rostlinku poté zasadíme do hlíny a zalijeme.
Péče o kopřivy
Kopřivy je nutné pravidelně zastřihávat, protože pro použití v kuchyni jsou vhodné jen nové mladé lístečky. Trháme nejvyšších 4 až 6 lístků včetně řapíku. Nejvíce účinných látek je v kopřivách obsaženo na jaře, přibližně do konce května. Vysoké kopřivy, případně kopřivy, které jdou do květu, již pro kuchyňské zpracování nepoužíváme – takové rostliny jsou již dosti dřevnaté a obsahují množství vláken. Čím více kopřivy zastřiháváme, tím více nám košatí a zajistíme si tak více mladých výhonků, které využijeme jak při přípravu čajů, tak z nich můžeme připravit špenát či jinou dobrotu. Semena a kořeny lze sbírat od srpna do listopadu. Kořeny sušíme slunci a nadzemní části ve stínu.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Přírodní hnojiva a insekticidy – zapomeňte na hnůj, vyzkoušejte extrakt z kopřivy nebo česnekový sprej
Jak hubit škůdce bez chemie?
Kopřiva – plevel s léčivými účinky
Článek byl zobrazen 10948 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Korýtko plné vzácných skvostů
Ve městech je mnoho lidí, kteří nevlastní žádnou půdu a nemají ani čas věnovat se svým zálibám, a přitom jen podvědomě touží po kousku přírody. Pokud mají balkón, lodžii, nebo terasu, vytvoření malé skalky je jednoduchou záležitostí.

Budujeme skalku
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.

Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.

Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Útulný balkón nebo obytná terasa určitě poskytují vyhledávané zázemí. Ovšem nejen vhodný nábytek pomůže vytvořit příjemný prostor pro posezení u kávy nebo knihy. Co takto vystoupit z bytu do zeleně? Živé rostliny zásadně promění každý balkón a terasu. Víte, že v truhlících poroste kromě květin také zelenina nebo si dokonce můžete pořídit malý ovocný strom? Nabídnete pastvu všem svým smyslům a když si budete pochutnávat na úrodě z vlastní „zahrádky“, jistě pocítíte i radost.

Rajčátka na balkóně
Také často slyšíte názor rodiny, že si na balkóně hýčkáte jen kytičky, ale ty že jíst nedají? Snadná pomoc. I v truhlíku nebo velkém květináči se dá vypěstovat něco dobrého. Kromě bylinek a koření můžete vysadit alespoň minirajče a bude po protestech proti kytičkám.

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.

Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.

Pěstování hub doma a na zahradě
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.