Nejpopulárnější skalničky našich zahrad
26.07.2023
Skalničky nebo také alpínky jsou rostliny původem z horských oblastí. Z vyšších poloh se postupně dostaly i k nám do nížin. Pojďme se společně podívat, které z nich nejčastěji potkáváme na domácích skalkách.
Skalniček je nespočetné množství druhů. Nekonečně rozmanitý a pestrý svět nelze komplexně pojmout. Například v Asii či v Jižní Americe jsou neustále objevovány nové a nové rostliny a i v soukromých zahradách každý rok vykvetou nové, vyšlechtěné poklady. Skalničky by se měly kombinovat podle toho, jaké sluneční světlo je pro ně vhodné.
Na slunné stanoviště je vhodný lomikámen, mateřídouška, netřesk, nízký kosatec, pochybek plazivý, pupalka, rozchodník, rozrazil, rožec či tařice. Do polostínu volte dymnivku žlutou, dlužichu krvavou, dřípatku horskou, kandíky, prvosenky, dále trávničku přímořskou či zběhovce výběžkatého. Úplné sucho vyžaduje čistec, hlaváček jarní, kostřava, karafiát skalkový či opuncie.
Typické skalničky do našich podmínek
Snad nejobvyklejší skalničkou u nás je netřesk (Sepervivum). Jeho výhodou je nenáročnost a přizpůsobivost, roste téměř v každé zemině. Poznáte ho podle tučných listů, které se sbíhají v husté růžice. Netřesku podobný je cymbálek (Rosularia), jehož listy přecházejí ze zelené do růžové.
Netřesk
Cymbálek
Již v brzkých jarních měsících můžeme na skalkách spatřit prvosenku (Primule). Objevuje se v březnu, kvete různě barevně, nejčastěji tmavofialově. Roste do výšky 15 cm. Nejraději má polostín, výživnou vlhkou půdu a dostatek humusu.
Prvosenka
Měkké polštáře vysoké 5-10 cm nám na skalce vytvoří tařička (Aubrieta). Kvete modře či vínově v dubnu a květnu. Nejraději má hlinitopísčitou půdu a dostatek slunce. Koberce na skalce vytvoříme i z jiných květin. Tak například rozrazil (Veronica) nebo chudina (Draba). Obě rostliny vyžadují hodně slunce, dají se tudíž na skalce kombinovat spolu. Půdu mají nejraději dobře propustnou, ideálně s příměsí písku. Opatrně s vodou, chudina je náchylná k „ulití“.
Tařička
Chudina
Elegantní květinové koberce vytvoříte také s plamenkou (Phlox). Někdy se jí říká také flox. V jarních měsících působí oslnivě na každé skalce, navíc je nenáročná na péči. Podobný efekt vytvoří také tařice (Alyssum) a hvozdík (Dianthus).
Plaménka
Velmi působivě na skalce vypadá také „obyčejný“ len (Linum flavum). Od června do srpna kvete příjemnou sytou žlutou. Vytváří přízemní růžici listů a má asi 20 cm dlouhý stonek. Miluje výsluní, sucho a propustnou, písčitou zeminu.
Typických skalkových bochánků dosáhneme s lomikamenem (Saxifraga). Kvete obvykle v dubnu a květnu, má pět okvětních lístků nejčastěji bílé, narůžovělé nebo červené barvy. Měří 15-20 cm. Daří se mu v polostínu v dostatečně kypré vlhké půdě. Své jméno získal po neobvyklém místu přírodního výskytu, neboť běžně jej nacházíme na strmých skalních stěnách či ve skalních sutích.
Lomikámen
Kdo by neznal mateřídoušku (Thymus). Vypěstujete ji i na místech, kde kvůli prudkému slunci jiné květiny nerostou. Lebedí si v písčité suché půdě. Od května do srpna kvete tmavorůžově.
Do štěrbin mezi kameny se nádherně hodí modroušek (Edraianthus pumilio). Husté, kompaktní bochánky jsou celé pokryty velkými, přisedlými modrými zvonky. Má krátké čárkovité listy, které se sbíhají do růžic. Miluje slunce, vápnitou chudou půdu. V době květu snese více vlhka, při nedostatku vody dochází k zasychání poupat.
Drobnou rostlinkou na vaši skalku je turan (Erigeron). Vyžaduje slunce a vydrží i v suché půdě. Je ideální do běžné zahradní zeminy. Kvete fialovými kvítky se žlutými středy, zejména v červnu a v červenci. Je citlivý na zimu a vlhko.
Autor: Martina Gillichová
Další články z rubriky Zahrada
Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Oživte váš interiér i terasu podzimními dekoracemi z bobulí
Jak se staví skalka
Korýtko plné vzácných skvostů
Článek byl zobrazen 25242 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstujeme pokojový ibišek - vyhněte se nejčastějším chybám
Velmi oblíbenou pokojovou květinou je ibišek čínský neboli čínská růže. Lidé jej mají v oblibě zejména pro jeho nenáročnost a dlouhověkost, ale i díky snadnému rozmnožování a nádhernému květu.

Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Nejednu podzimní zahrádku zdobí oranžové „lampionky“ patřící rostlině známé jako mochyně. Nejčastěji jde o mochyni židovskou, která se pěstuje především jako dekorativní rostlina a může být krásným doplňkem vašeho interiéru. Věděli jste však, že mochyni můžete i jíst? Ale pozor, musí jít o mochyni peruánskou, která je jedlá, chutná a navíc léčivá.

Jak se zbavit mechu a plevele v zámkové dlažbě?
Vaše zámková dlažba bude neustále v kondici a plně funkční, pokud se jí budete věnovat. Potřebuje zkrátka údržbu, ať už v létě nebo v zimě. Ošetřená dlažba má několikanásobně vyšší životnost a při pravidelném ošetřování se sníží i náklady na její údržbu. Neudržovaná dlažba zarůstá plevelem a mechem, a v zimě díky náročným povětrnostním podmínkách přibude ztráta barvy a často i tvaru. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak zámkovou dlažbu udržovat, aby stále dobře vypadala a byla plně funkční.

Naplánujte si na některý z nejbližších víkendů vertikutaci trávníku
Krásný sytě zelený měkkoučký trávník je snem každého zahrádkáře. Aby však travní plocha vypadala pěkně, je třeba se o ni po celý rok náležitě starat, a to nejen porost pravidelně sekat klasickou a strunnou sekačkou, ale také jej v případě velkého sucha kropit a jednou za čas i hnojit.

Travička zelená, to je naše potěšení
Těžko bychom u nás hledali stavení, u kterého není alespoň malý kousek trávníku. Je jako zelený přírodní koberec, po kterém je příjemné se procházet bosou nohou, kde si rády hrají děti i naši čtyřnozí kamarádi. Každý koberec a stejně tak i trávník ovšem vyžaduje odpovídající péči.

Čím osadit balkón
Květiny vnášejí do domu život a působí příjemně na terase či balkonu. Volbou vhodných květin či rostlin můžete vytvořit kouzelnou oázu uklidňujících barev, tvarů a vůní. Jaké možností trh nabízí a které rostliny vybrat?

Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Zeolit je minerál vulkanického původu, jehož naleziště najdeme také v Čechách a na Slovensku. Využití nachází v medicíně, při výrobě kosmetiky, ve stavebnictví, zemědělství, na zahradě při péči o rostliny nebo při filtraci bazénů a jezírek. Na jeho použití a přínos právě na zahradě a domácnosti se podíváme v následujícím článku. Zeolit je prodáván pro různé účely a k tomu přizpůsoben velikostí balení a frakce.

Pěstujte na zahradě medonosné rostliny – jsou elegantní, chutné a zdravé
Medonosné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. A nepatří mezi ně pouze okrasné květiny, ale i ovocné keře a stromy, jako např. angrešt, borůvky, maliny nebo jabloně. Včely mají rády také šeříky, mateřídoušku, ibišek a mnoho dalších rostlin. Které to jsou a proč je dobré je mít na zahradě?