Pěstování a využití aloe vera neboli aloe pravé
20.08.2013
Za ideální pokojové rostliny je možné považovat takové, které nejenže hezky vypadají, ale nemusíte se o ně příliš starat a navíc mohou být ještě k užitku. A právě taková je aloe, jejíž listy mohou být ozdobou interiéru, má léčivé účinky a může být vhodnou přísadou do nápojů.
Aloe pravá, neboli aloe vera je víceletá, jednoděložní, stálezelená sukulentní rostlina, která dorůstá do výšky až jednoho metru. Je tvořena silnými, dužnatými zelenými, někdy i šedozelenými listy, které ukrývají průhledný gel obsahující aktivní léčivé látky. Listy jsou většinou ozubené a ochranná zelená vrstva je chrání před vysycháním. Aloe roste po celém světě, najdete ji v suchých klimatech Afriky, Ameriky, Evropy i Asie.
Celkem je známo více než 200 nejrůznějších odrůd aloe, ale za nejléčivější je považována aloe vera (dříve aloe barbadensis). Ta se dnes ve velkém pěstuje zejména v Mexiku a americkém Texasu. Dalším známým druhem je například aloe pestrolistá (aloe variegata), která je však pouze pro parádu, nemá totiž žádné léčivé účinky. Jako ozdoba interiérů se hodně používá také aloe somaliensis, která je silně bíle mramorovaná a utváří červené až růžové trubkovité květy, pěkně kvetoucí aloe jucunda s ostnatými listy, aloe humilis s modrozelenými listy, nebo aloe flow s tmavě zelenými listy a bílou kresbou.
Aloe vera a její účinky
Že má aloe spoustu pozitivních účinků, se vědělo již ve starověku. Ženy v Egyptě výtažky z rostliny používaly ke zkrášlování pleti, staří Řekové zase k hojení ran. Bylo zjištěno, že šťáva vytékající z dužnatých listů obsahuje léčivé látky, jež pomáhají nejen při hojení ran, drobných oděrek a popálenin, ale i při nejrůznějších kožních problémech, jako jsou ekzémy, afty, opary, akné, vysušená pokožka, lupénka, ale také při mykózách, překyselení žaludku, cukrovce, chřipce, angíně, tuberkulóze či paradentóze. Údajně dokáže také zmírnit postup rakoviny střev, a jelikož je i skvělým antioxidantem, dodává tělu imunitu a čistí organismus. Aloe vera je zkrátka všelék.
Dužina z aloe je zdrojem asi 200 účinných látek. Obsahuje spoustu vitamínů, jako B12, C, E, provitamín A, a také stopové prvky jako hořčík, zinek, měď, chrom, mangan, draslík, vápník, sodík. Dále cukry, saponiny, aminokyseliny, enzymy a lignin. Všechny tyto prvky působí společně a tak se jejich účinky ještě násobí. Navíc neobsahuje i přírodní steroidy, které nemají žádné vedlejší účinky – nezpůsobují nevolnosti ani otékání kloubů apod. Díky všem těmto skvělým vlastnostem je aloe vera hojně využívaná jak v kosmetice, tak i farmacii a potravinářství.
Aloe jako pokojová rostlina
Pokud tedy chcete mít tuto rostlinnou lékárničku doma, můžete si ji zkusit vypěstovat. V bytech se aloe daří poměrně dobře, ale je třeba počítat s tím, že se časem rostlina rozroste a bude zabírat stále více místa. Venku se v našich podmínkách dají tyto teplomilné rostliny pěstovat jen ve sklenících. Rostliny, které pěstujeme venku, mohou mít až 1 metr dlouhé a 15 cm široké listy.
Pokud si koupíte již vypěstovanou aloe vera v květináči, měla by být nádoba v profilu tak velká, jako polovina délky listu rostliny. Aloe totiž při správné péči rychle přeroste původní květináč a je nutné ji přesadit, někdy je třeba oddělit i odnože vyrůstající z mateční rostliny. Ty se poté mohou zasadit odděleně, nebo se celá rostlina i s odnožemi usadí do většího květináče. Již během 8 až 9 měsíců však budou odnože stejně velké jako mateční rostlina. Rozmnožovat aloe kromě odnoží můžeme také semeny (v jarních měsících, kdy se teploty pohybují okolo 20 stupňů) nebo řízkováním (v letních měsících). Výhon odřízneme a necháme jej dva dny zaschnout, potom jej zasadíme.
Podmínky pro správné pěstování
Vzhledem k tomu, že je aloe teplomilná rostlina, nemá ráda průvan. Vyberte ji slunné a teplé stanoviště, nejlépe na okně situovaném na jih nebo východ. Substrát by měl být dobře propustný, ideální je písčitohlinitý. Nejčastěji se používá směs zemin, která se skládá z kompostu, písku a listové půdy ve stejném poměru. Můžete v květinářství koupit speciální zeminu pro kaktusy a sukulenty. Rostlina obecně není náročná na vodu a ani na vlhkost vzduchu, snáší vysoké teploty i sucho a suchý vzduch. Je dobré ji alespoň 2x ročně přihnojovat speciálními minerálními hnojivy na kaktusy a sukulenty. Pokud ji však každoročně přesazujete a dáváte do nové zeminy, pak přihnojovat nepotřebuje.
Na jaře se nelekejte – rostlina s prvním jarním sluníčkem zčervená, ale časem opět dostane svou původní barvu. Jestli je to možné, dejte na letní měsíce aloe ven. Rostlinu však vybavte květníkem s odtokovou dírkou, aby během dešťů měla voda kam odtékat a nedošlo k přemokření. Během suchého léta zalévejte, až když je zemina úplně suchá, minimálně 2 cm pod povrch. Pokud zapomenete zalít, nic se neděje – je to ideální rostlina pro domácnosti, jejíž členové jezdí často pryč. Také pokud pojedete na delší dovolenou, třeba i na tři týdny, aloe tuto dobu přečká bez problémů.
V zimním období je třeba rostlinu umístit na suché a chladné stanoviště, kde se teploty pohybují mezi 12 až 12 stupni Celsia (snese však i 5 stupňů). V těchto měsících je nutné omezit zálivku, nebo ji můžete téměř úplně vynechat. Opět platí, že by se mělo zalévat, až když je vrstva zeminy do 2 cm suchá. Vytopené byty aloe rovněž nevadí.
Jak využít aloe?
Přestože domácím pěstováním nikdy nedocílíme toho, aby aloe vera dorostlo takových rozměrů jako ve volné přírodě, někteří zdatní pěstitelé se mohou pochlubit listy dlouhými až 50 cm. I když se říká, že pro léčivý efekt je potřebná dužina z metru dlouhých listů, pro domácí léčení se hodí i cca 30 cm dlouhé listy. Účinnější jsou však nejméně 3 roky staré rostliny. V případě potřeby, při popáleninách či drobných poraněních, je tak možné uříznout kus listu a místo potřít kouskem dužiny. Zmírní se bolest a rána se bude mnohem lépe hojit. Aloe má tu výhodu, že já zařezávání listů nijak neškodí. Listy totiž po čase zase dorostou. Aloe tak dává nepřetržitou úrodu a velmi rychle se navíc rozmnožuje odnožemi.
Aloe vera je považována za zázračnou rostlinu. Jejím užíváním dodáváte tělu energii, dobrou náladu, dosáhnete celkového omlazení a ozdravení organismu. Dnes se z aloe vera vyrábí nejrůznější nápoje, jogurty, jogurtová mléka, sirupy, med i doplňky výživy ve formě tablet, jejichž užívání má pozitivní vliv na lidské zdraví. Aloe však dnes můžete užívat nejen vnitřně, ale také ve formě kvalitní kosmetiky. Dnes se z této rostliny vyrábí pleťové vody, mléka, šampony, zubní pasty, sprchové gely, tonika, mýdla a spousta dalšího. Pokud byste však chtěli vnitřně užívat vámi vypěstovanou aloi, je nutné, abyste vnitřní část dužiny oddělili od vrstvy nacházející se těsně pod povrchem listu. Obsahuje totiž hořkou latexovou mízu, jež má silně projímavé a mírně toxické účinky. Ta se při komerční výrobě šťávy vždy odstraňuje!
Kromě toho, že je možné aloe využívat jako rostlinu první pomoci, nemělo by se zapomínat ani na její estetickou stránku. Aloe totiž krásně kvete, na dlouhých ohnutých stoncích vytváří chomáčovité žluté a červené květy.
- jpa -
Foto: Aloe-Vera-Living.com, Nejzahradnictvi.cz, Skin-timate.com
Článek byl zobrazen 41526 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Nemoci a škůdci pokojových rostlin útočí často v zimě
Známe-li přesné nároky rostlin a těmi se řídíme, obvykle se nám daří pěstovat zdravé a silné rostliny, které zároveň hezky vypadají. Existuje však mnoho rostlin, které citlivě reagují hlavně na zimní teploty. Dopustíme-li se chyb v jejich pěstování, může zima představovat nejen pro ně, ale i pro nás náročné pěstitelské období. Podívejme se společně na škůdce a choroby, které na pokojové rostliny útočí právě v tomto ročním období.

Vhodné rostliny do hřbitovních dekorací
Hroby se dají zdobit mnoha způsoby. Někdo dá přednost položenému aranžmá z jehličnanů, jiný květinovému koši a další dá přednost originální dekoraci. V každém případě aranžmá na hroby by měla být trvanlivá a odolná proti povětrnostním podmínkám.

Jak nakupovat truhlíky a substráty pro pěstování rostlin
Snad každý pěstitel by chtěl mít nejen krásně rozkvetlou zahradu, ale také balkóny, okna, lodžie či terasy schované pod záplavou pestrobarevných květin. Správný výběr květin a dobrá péče o ně mnohdy nestačí. Aby naše pěstování bylo úspěšné, je třeba zvolit také kvalitní nádoby a neméně důležitý je i substrát, do něhož rostlinky zasadíme.

5 nejoblíbenějších stínomilných pokojových rostlin
Jednou z největších frustrací spojenou s životem v prostoru s limitovaným světlem je, zdá se, dosáhnout toho, aby se pokojovým rostlinám dařilo a rostly „jako z vody“. Zatímco všechny rostliny potřebují ke svému přežití světlo, v tom, jaké množství potřebují, se však liší. Pokud se světlem doma bojujete, pořiďte si rostliny stínomilné, které po plném slunečním svitu tak neprahnou.

5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.

Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.