Pěstování bylinek v samozavlažovacích truhlících
03.03.2017
Mít po ruce vždy čerstvé bylinky je snem každého kuchaře, přitom mít malou bylinkovou zahrádku v kuchyni nebo na balkóně není vůbec žádný problém. Pěstování zvládnou i začátečníci a díky samozavlažovacím truhlíkům se bylinkám bude dařit.
Vítaným trendem posledních let je návrat k čerstvým potravinám, farmářským produktům a potravinám vypěstovaným co nejblíže našemu domovu. Kdo má tu možnost, pěstuje si vlastní zeleninu, nebo alespoň nakupuje na farmářských trzích nebo u místních zemědělců. Kdo má možnosti omezené, může si vytvořit doma nebo na balkóně alespoň malou bylinkovou zahrádku a mít oblíbené druhy bylinek vždy po ruce – na vaření, pro přípravu čajů nebo na oblíbené letní grilování.
Jak začít s bylinkami?
Je to velmi snadné. Začněme nákupem vhodného květináče nebo truhlíku a vhodné zeminy. Vhodné jsou lehčí substráty, ideálně odlehčené trochou písku. Je možné si koupit také substrát přímo pro bylinky. Truhlík zvolíme samozavlažovací, díky kterému budou mít bylinky stále dostatek vláhy.
Ideální časem k výsevu bylinek na balkón je březen, kdy se sluníčko pomalu probouzí a počasí pro výsev venku se ustálilo. Pokud chceme vysazovat doma, nic nám nebrání, ani pokud je venku ještě chladno. Základem zdravé a silné rostlinky jsou kvalitní a čerstvá semínka. Kupujte je raději ve známém zahradnictví, než v supermarketech a hobbymarketech, kde mohou být semínka starší, s nižší klíčivostí a nejasným původem.
Semínka nevyséváme příliš hluboko, stačí asi půl centimetru pod povrch substrátu. Hlínu nepěchujeme, necháme semínka jen zasypaná. Rostlinka se takto snáze dostane ven. Semínka vysazujeme dostatečně od sebe, aby měly malé rostlinky dost místa. Záleží ale na druhu bylinky. U bazalky stačí asi půl až jeden centimetr, pažitku či tymián můžete zasít ještě hustěji.
Pokud si na pěstování od semínka netroufáte nebo se vám to nedaří, nezoufejte a pořiďte si již předpěstovanou rostlinku. Doporučujeme vybírat například v zahradnických centrech nebo na farmářských trzích od drobných pěstitelů. Rostlinky od nich totiž většinou nebývají skladovány v lednici a doma na okně je tak nečeká teplotní šok.
Pro začátek si zvolte méně náročné bylinky, doporučujeme například pažitku, petržel, bazalku či majoránku.
Bylinky jsou světlomilné, a tak ideální je umístění k oknu na jih, popřípadě na západ.
Zasetá semínka potřebují dostatek vláhy. Tu jim dodávejte nejprve rozprašovačem a mírnou zálivkou shora. Jakmile rostlinky povyrostou, vláhu jim zajistí samozavlažovací truhlík nebo květináč. Pokud tuto možnost nemáme, použijeme vodu z kohoutku. Vždy ji však necháme alespoň dvě hodiny odstát, aby vyprchal chlor a voda se trochu ohřála. Přihnojování u bylinek není třeba.
Jaké bylinky si takto můžeme vypěstovat? Bazalku, oregáno, tymián, pažitku, majoránku, mátu, meduňku, libeček, šalvěj apod.
Přečtěte si také: Zahrada na balkóně a pěstování v samozavlažovacích truhlících
Náš tip – samozavlažovací květináč na bylinky Plastia ROSMARIN:
Jednoduchý design květináče Rosmarin se bude vyjímat na parapetu nebo kuchyňském stole. Květináč je dostupný ve 4 barvách, ve dvoudílném barevném provedení. K dostání je i se substrátem a semínky nejoblíbenějších kuchyňských bylinek.
Další tipy na pěstování i výběr vhodných nádob najdete na www.pestujemedoma.cz/.
Přečtěte si také:
Designové květináče na parapet, na stěnu i na terasu
Neviditelný držák truhlíků na parapet
- PR článek -
Článek byl zobrazen 19864 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstujeme granátovník
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.

Pěstujeme řebčík královský - květinu, která odpuzuje krtky a hraboše
Ozdobou každé okrasné zahrádky může být starodávná cibulovitá rostlina známá pod názvem řebčík královský. Své přízvisko „královský“ získala podle svého velkolepého vzhledu. Květenství řebčíku je totiž složeno z pěti až deseti květů rostoucích na samostatném stonku, které tak připomínají královskou korunu.

Pěstování vinné révy na zahrádce
Vinnou révu na zahrádce většinou nepěstujeme za účelem výroby vlastního vína, ale k přímé konzumaci hroznů. Při výběru vhodné odrůdy je nejdůležitější zohlednit tuzemské klima a podmínky k pěstování, které máte na vaší zahradě. Ideální jsou odrůdy zdravé a mrazuvzdorné, s chutnými aromatickými hrozny.

Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.

Psí výkaly v zahradě – jak se jich správně zbavit?
Na otázku v úvodu máme jasnou odpověď. Kompostováním! I to má ale řadu zásad, které je třeba dodržet. Především pak v případě kompostování psích exkrementů, které rozhodně nespadají pod běžný materiál vhodný na každý kompost nebo snad do popelnice na bioodpad.

Pokojové rostliny XI. - Klívie (Clivia miniata)
Klívie neboli řemenatka patří k oblíbeným pokojovým rostlinám zejména našich rodičů a prarodičů, často ji pro její nenáročnost a dlouhověkost najdeme také na chodbách firem i obytných domů.

Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.

Umělá zelená stěna oživí interiér i exteriér, navíc bez zalévání a údržby
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vítaným oživeným interiérů rodinných domů, kanceláří nebo veřejných budov a hotelů. Oproti živým rostlinám jsou zcela nenáročné na péči a nabízejí mnohem širší možnosti na poli kreativity. Jak vytvořit zelenou stěnu, která oživí celý prostor a jaké rostliny do ní použít?