Pěstování hub doma a na zahradě
24.02.2011
Pěstování žampiónů, hlívy ústřičné, houby shiitake nebo límcovky v domácích podmínkách už dávno není ničím výjimečným. Čerstvé houby můžete mít po ruce kdykoliv. Stačí si jen koupit substrát naočkovaný houbovým podhoubím nebo sadbu, a začít pěstovat. Doma v bytě, v garáži, ve sklepě, na balkóně nebo na zahrádce.
Z dostupných hub na trhu, vhodných pro pěstování v domácích podmínkách, si můžete vybrat: žampióny, hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou, a pro náročnější pěstitele ucho Jidášovo a japonská šii take neboli houževnatec jedlý.
Co houby potřebují?
Houby se pěstují na dřevě, na méně či více kvalitní slámě či pazdeří. Nejnáročnějším úkolem pro pěstitele je příprava substrátu a jeho naočkování, proto například milovníci žampionů vítají kompletní balení houbové sadby, kdy stačí krabici jen rozbalit, zalévat a čekat na úrodu. Ale ne vždy jde pěstování samo…
Při podmínkách v bytě, v pokojových teplotách nad 20 stupňů, je každé pěstování poměrně problematické. Ten, kdo chodí na houby, ví, že v přírodě začnou houby růst po dlouhodobějším dešti, když se ochladí. Proto je potřeba pro pěstování hub vytvořit doma podobné prostředí. Prostory pro pěstování jsou vhodné do 18 stupňů. Je to sklep, garáž, sklad nebo lodžie, ale je možné využít i balkón, na který nesvítí slunce. Také musíme počítat s tím, že některé houby ke svému vývoji potřebují světlo, například ucho Jidášovo, šii také, hlíva a penízovka. Houby, které nepotřebují světlo, jsou límcovka obří a žampión.
Houby v bytě?
Žampión je klasická a stále nejvíce žádaná houba. Nejdůležitější je kvalitní substrát se sadbou. Koupíte-li si takové kompletní balení sadby a substrátu, počítejte s tím, že podhoubí musí nejdříve prorůstat při teplotě 18 až 20 oC. čtrnáct dní až tři týdny. Substrát se udržuje stále vlhký, a jakmile se na povrchu vytvoří souvislý bílý povlak, zeminu je třeba stejnoměrně prokypřit, zasypat krycí zeminou (z důvodu zchlazení a zatemnění) a bedýnku přemístit do chladnějšího prostředí, kde se přibližně za deset dní začnou tvořit první plodnice.
Foto: www.jedlehouby.cz
Při sklízení se žampiony nikdy neodřezávají, aby zbývající pahýly nezahnívaly, ale vždy vykroutí. Odplozený substrát lze využít při výsadbě rajčat, okurek, tykví i melounů nebo jej jednoduše přidat do substrátu do balkónových truhlíků.
A zda se tomu vyplatí věnovat čas a práci, když jsou žampióny v obchodech po celý rok? Když si spočítáte cenu za tři kila čerstvých žampiónů, které byste měli z bedýnky minimálně sklidit, posuďte sami, zda se pěstování žampiónů doma vyplatí. Kompletní sadba i se substrátem stojí okolo stovky.
Houby přímo ze zahrady
Pro pěstování venku na zahradě je ideální houbou límcovka obrovská. Jen je třeba najít nějaké stinné místo, aby se nemuselo pořád zalévat. Stačí na záhon navézt slámu, pořádně ji provlhčit, naočkovat sadbou a pak už jen sklízet plodnice. Než začne límcovka, plodit trvá sice téměř dva měsíce, ale pokud založíte záhon na jaře, z jednoho čtverečního metru lze získat až deset kilo impozantních kilogramových úlovků. V kuchyni se límcovka používá stejně jako žampióny, ale vyniká nad nimi typickou houbovou vůní.
Penízovka sametonohá (foto Jan Gaisler), Límcovka obří pěstovaná na slámě (Agri Slatinice)
Další houbou vhodnou pro venkovní pěstování je hlíva ústřičná, která má na rozdíl od žampiónu výraznější chuť. Pro pěstování stačí opět sláma nebo dřevěné špalíky.
Hlívě se výborně daří na kmenech stromů, je to totiž dřevokazná houba, která se dá nejen jíst, ale i využít k ekologické likvidaci pařezů. Pro pěstování hlívy se nejlépe hodí špalky z kmenů z listnáčů, ale samozřejmě, čím tvrdší dřevo, tím déle trvá prorůstání podhoubí. Sadba se na špalky naočkuje, vloží do plastového pytle, zaváže a uloží do chladné místnosti. Zalévat není třeba. Jen v případě sucha špalíky trochu zvlhčíme vodou. Když kmeny prorostou podhoubím, zakopu se na stinnější záhon z dvou třetin do země a deset centimetrů se nechá vyčnívat na povrch. Pak už jen počkáme na první úrodu.
Autor: - if -
Článek byl zobrazen 31700 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jaké trvalky vysazovat na podzim?
Bohatě kvetoucí jiřiny a pozdní letničky nahradily podzimní trvalky a pestrou paletu barev a tvarů nabízejí i chryzantémy. Ještě je pár dní času na doplnění či na novou výsadbu trvalek.

Jak vypadá japonská zahrada?
Pokud jste někdy navštívili skutečnou a nefalšovanou zahradu uzpůsobenou a vytvořenou přesně v japonském stylu, nejspíš ve vás už navždy zůstane to tiché kouzlo usmíření, klidu a pohody. Přesně to japonská zahrada dokáže – zbavit naše tělo stresu, zastavit nás na kratičký okamžik a vstřebat jedinečnou krásu přírody.

Pěstování růží – vyberte si vhodný druh pro každou zahradu
Růže patří mezi nejoblíbenější okrasné květiny, a to zejména pro krásu a barevnost svých květů a nádhernou vůni. Mezi růžemi najdeme odrůdy velkokvěté, trpasličí s drobnými kvítky, popínavé i půdopokryvné. Růže jsou vždy ozdobou zahrady, z jejich okvětních lístků si navíc můžete vyrobit 100 % BIO růžovou vodu pro domácí péči o pleť.

Máte rádi voňavé bylinky? Zkuste si vypěstovat rozmarýnu
Rozmarýna nebo rozmarýn je velmi oblíbená bylinka, která krásně voní a zároveň patří mezi nejvyhledávanější bylinky v gastronomii, kosmetice, fyto terapii i balneo terapii. Její pěstování v květináči je velmi jednoduché a díky tomu můžete mít čerstvé byliny po ruce celý rok. Některé odrůdy jsou mrazuvzdorné a lze je vysadit i do záhonu na zahradu.

5 přehlížených pokojových rostlin, které přežijí i tmu.
Zná to asi každý. Koupíte si zdravou rostlinu a po několika týdnech ejhle. Uschne nebo uhnije. Věřte, že ne vždy to je vaše chyba. Možná, že se vašemu bytu nedostává tolik světla, kolik jej vaše rostlinky vyžadují.

Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.

MOSStile – vertikální designová zahrádka
Máte rádi moderní umění, extravaganci a zároveň se rádi obklopujete přírodou? Možná proto vás okouzlí nový interiérový prvek nazývaný MOSStile, neboli „vertikální zahrada“. Na krásně svěží zelený záhon se tak už nebudete muset koukat jen venku, ale můžete jej mít i na stěnách u sebe doma. Nevěříte?

Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.