Pěstování jiřin, královen podzimních zahrad
13.08.2011
Původním domovem jiřiny neboli "slečny mezi kvítím, s nádherným šatem, ale prázdnou lící", jak ji nepříliš lichotivě nazval obrozenecký básník František Ladislav Čelakovský, je americký kontinent, a přesto se jiřiny v zahradách staly královnami pozdního podzimu.
Jiřiny byly pro ozdobu evropských zahrad objeveny poměrně pozdě v mexických horách koncem sedmnáctého století. O dovoz jiřin na starý kontinent se postaral španělský místokrál, který nechal ihned odeslat několik exemplářů do Madridu. Několik let trvalo, než dvorní zahradníci vyšlechtili za vysokými zdmi královského sídla Escorialu jiřinu do takové podoby, kdy se s ní král mohl pochlubit veřejně. Jednu hlízu věnoval také anglickému vyslanci, a tím začala nejslavnější éra v pěstování jiřin, neboť jejich šlechtění se stalo módním koníčkem lepší společnosti, který se ujal i v Čechách. V osmnáctém století se však ještě nekonaly speciální květinové výstavy, ale krása jiřin se prezentovala na vyhlášených jiřinkových slavnostech ve Skaličce u České Skalice, jejichž účelem bylo vedle předvádění dcer na vdávání i předvádění nově vyšlechtěných druhů jiřin.
K jejich rozšíření přispělo i to, že se snadno pěstují téměř v každé zahradě. Nepotřebují totiž žádnou speciální půdu, a dokonce se mohou sázet opakovaně na totéž místo. Velmi jim však prospěje, pokud jim vyhradíme místo na plném slunci a upravíme kyselost půdy k neutrální hodnotě přidáním dolomitického vápence.
Hlízy jiřin se vysazují koncem dubna až začátkem května tak, aby byly zakryty asi deseticentimetrovou vrstvou půdy. Při mělké výsadbě mohou "krčky" hlíz poškodit pozdní jarní mrazy, a rostlina již znovu neobrazí a uhyne. (Krček je místo na přechodu mezi hlízou a stonkem rostliny). Hlízy opatrně očistíme od zeminy a rozdělíme je na tolik částí, kolik z nich vyrůstá stonků. Hlízu uložíme do jamky, do poloviny zahrneme zeminou, dobře nohama upěchujeme půdu a důkladně zalijeme. Po vsáknutí vody na hlízy nahrneme zbývající suchou zeminu (třeba i do hrůbku), aby dobře izolovala vlhkost a pupeny mohly začít růst. Protože ne všechny jiřiny mají dostatečně pevné stonky, aby odolaly polámání větrem, při sázení ze severní strany k hlíze zasuneme opěrný kolík.
Během vegetace odřezáváme odkvetlé květy, a pokud chceme vypěstovat opravdu výstavní a velké květy, vylamujeme boční výhony.
Protože jiřiny nepatří mezi mrazuvzdorné rostliny, hlízy z půdy vybíráme v průběhu října nebo pokud listy spálí první podzimní mráz: Správně se hlízy mají uskladnit v chladném prostředí, ale bohužel, v moderních sklepích s ústředním topením je poměrně teplo. Kdo chce uchovat hlízy jiřin pro příští rok, může použít následující osvědčený postup:
Hlízy z půdy opatrně vyndáme rycími vidlemi, aby se nepoškodily. Stonky seřízneme deset až patnáct centimetrů nad zemí a necháme několik hodin zaschnout. Mezitím si připravíme dostatečně velké, dostatečně pevné kapsy z pevných plastových sáčků, do nichž na dně i na bocích kancelářskou děrovačkou vytvoříme otvory. Oschlé hlízy, i se zbytkem půdy na kořenech vložíme do kapes, které nahoře svážeme tak, aby stonky vyčnívaly ven. Kapsy narovnáme do bedničky, označíme je štítkem se jménem druhu nebo podle barvy jiřin a uskladníme je ve sklepě nebo chladné místnosti. Výhodou je, že hlízy nevysychají a průhledný obal umožní snadnou kontrolu, zda hlízy nehnijí.
V současnosti jsou všechny pěstované jiřiny převážně vyšlechtěné hybridy. Podle tvaru květních úborů se zařazují do několika skupin: Z nízkých druhů, které se často využívají na obruby trávníků, záhonů nebo okenních truhlíků jsou vhodné jednoduše kvetoucí jiřiny, které mají typický vzhled květů se žlutým středem obklopený lístky, které mohou mít různé barvy. Poloplné jiřiny mají mezi žlutým středem a okrajovými lístky "náhrdelník" drobných různobarevných lístečků a anemonkovité jsou ty, kde je žlutý střed nahrazen do trubky stočenými lístky téže barvy jako okrajové. Vysoké velkokvěté jiřiny se dále dělí podle tvaru na tzv. dekorační, s velkými, široce rozloženými květy, leknínovité s velkými květy připomínajícími květ leknínu. Jiřiny, jejichž květní lístky jsou stočené do trubek a na konci jsou různé rozeklané, označujeme jako kaktusovité a polokaktusovité. Pokud jsou květy uspořádány do kuličky nebo do polokoule, patří do skupiny pompónkovitých, a jiřiny s různým exotickým zbarvením, se skvrnami nebo zvláštním tvarem lupenů se pak řadí mezi orchidejovité, pivoňkovité a mnoho dalších.
K řezu do vázy se více hodí velkokvěté dekorační jiřiny a pompónky, které můžeme do aranžmá kombinovat s letničkami, okrasnými trávami, květy trvalek či větévkami s okrasnými plody.
Autorka: Irena Forejtová
Foto: Langrovo zahradnictví
Související články
Pěstujeme šantu neboli nepetu
Nechejte rozkvést klematis na vaší zahradě
Podzimní a zimní nápady pro aranžmá dekorací
Pěstujeme levanduli
Článek byl zobrazen 17497 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování
Chutnají jako nejostřejší žiletka a jejich domovem je střední a jižní Amerika, kde byly pěstovány již tisíce let před invazí Španělů, kteří je nakonec přinesli zbylému světu. Pěstování chilli papriček se v současné době stalo velkým hobby. Příznivci pestrobarevných plodů se předhánějí, kdo bude mít nejostřejší papričky a dokonce se pořádají soutěže v pojídání chilli papriček.

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.

Popínavé rostliny na domě i na zahradě
Bez zelených rostlin si nedokážeme zahradu představit, doplňuje ji a utváří celkový příjemný dojem. Stejně, tak vás dozajista okouzlí popínavé rostliny, které se mohou pnout po domě, terase, opěrné konstrukci či pergole.

Umělá zelená stěna oživí interiér i exteriér, navíc bez zalévání a údržby
Zelené stěny z umělých rostlin jsou vítaným oživeným interiérů rodinných domů, kanceláří nebo veřejných budov a hotelů. Oproti živým rostlinám jsou zcela nenáročné na péči a nabízejí mnohem širší možnosti na poli kreativity. Jak vytvořit zelenou stěnu, která oživí celý prostor a jaké rostliny do ní použít?

Variace na květináče
Chytrý truhlík? Jde to vůbec dohromady? V některých případech ano. Absolutním hitem letních teras nebo balkónů jsou totiž samozavlažovací truhlíky nebo květináče s indikátorem množství vody. Hned vedle nich pak přicházejí do módy svítící květináče. Venku se dále uplatní i zdánlivě obyčejné obaly květin, ovšem v netradičním pojetí i kombinacích.

Sladký fenykl - pozdrav z Itálie
Kdo rád ochutná neobvyklou zeleninu, má k tomu v létě ideální příležitost na dovolené v zahraničí nebo si ji dokonce může vlastnoručně vypěstovat na své zahradě. Sladký fenykl je totiž pro gurmány italské kuchyně stejně nepostradatelný, jako je u nás do pokrmů potřeba prachobyčejná cibule.

Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!

Bazalka, královna koření - odrůdy, pěstování, škůdci
Bazalka je v létě nejvíce používanou bylinkou. Těstoviny, pizza a rajčata jsou nerozlučnou trojicí, kterou si bez bazalkového pesta téměř nelze představit. V čem tkví kouzlo, výrazná chuť a aróma bazalky?