Pěstování masožravých rostlin v bytě
24.01.2014
Pokud vám běžné pokojové rostliny přijdou nudné, můžete si domů pořídit rostliny masožravé, které jsou nejen krásné na pohled, ale zároveň v nás vzbuzují jakýsi respekt. My se však ničeho bát nemusíme, pro nás jsou neškodné, ale pro řadu hmyzích druhů představují hrozbu. S pěstováním můžete začít kdykoliv, je to poměrně nenáročné.
Některé rostliny žijí v prostředí, kde nemají možnost obstarávat si živiny pro svůj růst pomocí kořenů. Skvělým příkladem jsou právě rostliny masožravé, tzv. masožravky, které jsou z tohoto důvodu vybaveny ještě druhým, doplňkovým způsobem získávání živin. Mají důmyslné lapací mechanismy, s jejichž pomocí k sobě dokážou nalákat kořist v podobě hmyzu, pavouků a případně i malých korýšů. Svět těchto exotických rostlin je zkrátka podivuhodný.
Pěstování masožravek
Pokud jste se rozhodli, že byste taky alespoň jednu takovouto živou mucholapku chtěli mít doma, není čeho se bát. Jejich pěstování je nenáročné a zvládne jej každý. Tyto rostlinky rozhodně stojí za trochu snažení, pohled na jejich rafinované pasti je úchvatný. Masožravým rostlinám není třeba shánět potravu, vyhrabávat žížaly, sbírat brouky nebo lovit mouchy, ony si všechno obstarají samy. Výrazně tak přispějí k eliminaci hmyzu v domácnosti.
Masožravky můžeme pěstovat celoročně při teplotách okolo 22 stupňů Celsia. Neumisťujte je do blízkosti ústředního topení, nesnáší totiž suchý vzduch. Právě naopak, aby se masožravkám dařilo, je potřeba udržovat vysokou vzdušnou vlhkost. Pomoci si můžeme velkým podnosem s vodou, na nějž umístíme několik masožravých rostlin vedle sebe. Masožravky mají jen slabý kořenový systém a ten nesmí vyschnout, květináče by tedy měly neustále stát ve vodě. V zimním období při nedostatku osvětlení zálivku omezíme. Zaléváme pouze dešťovou vodou, vodou destilovanou, nebo vodou z kohoutku, která bude dobře převařená a odstátá. Pokud budeme těmto „zeleným dravcům“ dopřávat dostatek vláhy, budeme se z nich moci těšit po dlouhou dobu a budou krásnou ozdobou našich obývacích pokojů.
Druhy masožravek, které je možné pěstovat v našich zeměpisných šířkách
Masožravek existuje mnoho druhů. Každá masožravá rostlina má svůj specifický typ pasti, podle které je možno ji zařadit do jedné ze tří skupin. První skupinou jsou mucholapky - masožravky s lapacími listy, které se při doteku sklápějí. Druhou skupinou jsou tzv. láčkovky - masožravé rostliny s konvicovitými listy ve tvaru nálevky, do nichž hmyz zaleze. A poslední skupinou jsou rosnatky - masožravky s lepkavými listy, které jsou opatřeny jemnými chloupky.
Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) – rostlina pocházející z USA, která vytváří růžice o průměru 15 – 30 cm. Jde o vůbec nejpopulárnější masožravku vůbec. Listy této masožravky se podobají malým otevřeným tlamičkám, na jejichž okrajích jsou malé „zoubky". Na okraji listů se nachází tenká vrstva nektaru, která vábí hmyz. Pasti jsou zpravidla 3 až 3,5 cm dlouhé a dokážou sklapnout za 1/20 sekundy. Podle velikosti chyceného hmyzu rostlina tráví několik hodin, ale i dva týdny. Květy této masožravky dosahují velikosti 2,5 – 3 cm, jsou bílé a skládají se z pěti okvětních lístků.
Foto: Flowerrr.ru
Rosnatka (Drosera) – tato masožravka se vyskytuje téměř po celém světě. Její listy jsou pokryty tentakulemi, což jsou žláznaté výčnělky, na jejichž koncích se tvoří malé kapičky, které voní nektarem. Tomu hmyz neodolá, a jakmile dosedne, přilepí se na list a už není cesty zpět. Při svých pokusech o vysvobození se stále více obaluje lepkavým nektarem a nakonec se celý list omotá kolem kořisti. Rostlina totiž reaguje na pohyb své kořisti. Květy rosnatky jsou většinou bílé, červené nebo purpurové a vyrůstají na dlouhých stoncích.
Foto: Rosťa Kracík
Láčkovka (Nepenthes) – nejrobustnější masožravá rostlina, která pochází původem z Asie a vyskytuje se ve dvojí podobě. Buď v podobě popívaných lián, které mohou dosahovat výšky až 20 metrů a více, nebo v podobě přízemních růžic. Rostliny jsou vybaveny láčky (odtud název láčkovky) ve tvaru konvice, které mají velmi hladké okraje hrdla, v němž je obsažen nektar. Přivábený hmyz si stoupne na okraj hrdla a sklouzne dovnitř láčky. Láček je z jedné třetiny vyplněn také trávicí tekutinou, která je pro danou kořist osudná. Láčkovky se živí obvykle hmyzem, který stráví během několika dnů. Květy láčkovek jsou nazelenalé, nebo purpurové až hnědé barvy.
- jpa -
Tématické články
Zazimování rostlin - připravte zahradu na zimní spánek
Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Nové odrůdy velkokvětých růží pro vaši růžovou zahradu
Dovezli jste si z dovolené kaktus?
Článek byl zobrazen 25569 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Výsadba balkónových květin do truhlíků a jejich zdravý růst
Jaro je tady a za pár týdnů nás čeká výsadba balkónovek do truhlíků. Pro správný růst a zdraví rostlin je dobré zvolit vhodný substrát a také je pravidelně přihnojovat. Zálivku můžeme doplnit o růstový stimulátor nebo mykorhizní houby.

Jak postupovat při pěstování rododendronů?
Bez nadsázky můžeme říci, že rododendrony jsou nejvýraznějšími jarními dřevinami. Jsou oblíbené zejména pro velké květy, které se na keři objevují na jaře, ale i pro barevnou škálu, kterou nabízejí. Typickými barvami jsou červené a růžové odstíny. Vzrůstem jsou velmi variabilní, od nejmenších druhů vhodných do skalky až po solitérní a skupinové výsadby.

Vistárie neboli modrý déšť
Za nejkrásnější popínavou liánu, kterou by si přál mít na zahradě snad každý pěstitel, je považována vistárie, někdy též nazývaná „modrý déšť“. Tato romanticky působící, bohatě kvetoucí a také krásně vonící rostlina má v sobě jakési kouzlo starých časů. Dokáže tak v zahradě navodit jedinečnou atmosféru a dodat šmrnc jinak nevzhledné fasádě domu.

Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

Pokojové rostliny VI. - Juka
Chtěli byste doma pěstovat palmu? Pak si pořiďte juku. Tato rostlina s hnědošedým kmínkem, z něhož vyrůstají růžice s dlouhými špičatými listy (dá se však pěstovat i jako růžice přímo zasazená v substrátu), je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Ale jen pokud se o ni dobře staráte.

Latnaté hortenzie kvetou až do podzimu
Hledáte-li pro svou zahradu mrazuvzdornou květinu, která bohatě kvete sytými barvami až do podzimu, bude hortenzie latnatá tou správnou volbou. Barvy jejích květů velikosti XXL se postupně vybarvují až do sytých odstínů a jsou ozdobou každé podzimní zahrady.

Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.

Pěstování a využití aloe vera neboli aloe pravé
Za ideální pokojové rostliny je možné považovat takové, které nejenže hezky vypadají, ale nemusíte se o ně příliš starat a navíc mohou být ještě k užitku. A právě taková je aloe, jejíž listy mohou být ozdobou interiéru, má léčivé účinky a může být vhodnou přísadou do nápojů.