Pěstování orchidejí v bytě? Proč ne?!
02.01.2006
Orchideje má většina z nás spojeny s exotickou krásou, která je k vidění pouze v květinářství nebo na zahraniční dovolené. Málokdo ví, že některé druhy orchidejí lze bez větších obtíží pěstovat i doma v bytě.
Úspěch při pěstování orchidejí spočívá v tom, že si jednoduše zjistíme, který druh je vhodný do podmínek, jež můžeme doma rostlině nabídnout. Dostatek potřebných informací by nám měli poskytnout v každém dobrém květinářství či zahradním centru, užitečné informace nalezneme také v publikacích o pěstování orchidejí či na internetu.
Umístění
Při pěstování orchidejí je více než u jiných rostlin důležitá hygiena a čistota. Okenní parapet, na který se rostliny nejčastěji umísťují, by měl být dokonale čistý a květináče desinfikovány horkou vodou. Vzhledem k tomu, že v horkých slunečných dnech hrozí listům připálení, je nutné mít možnost občas okna zastínit.
Substrát, zálivka a hnojení
Velmi málo druhů orchidejí snáší obyčejnou zeminu, proto bychom je měli vždy sázet do speciálního substrátu pro orchideje. Přesazování postačí až po dvou letech v období růstu po odkvětu. V novém květináči by měla být alespoň čtyřcentimetrová vrstva drenáže (tvořená například polystyrénovými kuličkami) a potom teprve vrstva substrátu. Z přesazované rostliny otřepeme původní zeminu a otrháme staré kořeny. Rostlina by v nádobě neměla být ani příliš hluboko, ani moc nahoře. Se zaléváním bychom měli být opatrní a hlavně rostlinu soustavně nepřemokřovat. Zálivka by měla nastat, až substrát vyschne, tedy přibližně jednou týdně. Suchost substrátu poznáme, když do něj píchneme dřívko a po vytáhnutí není vlhké. Vždy bychom měli zalévat převařenou a odstátou vodou. Také pravidelné hnojení je velmi důležité, hnojivo by mělo obsahovat zejména fosfor, dusík a stopové prvky.
Teplota a vlhkost
Ideální teplota v zimním období je kolem 20 st. Celsia, ani v noci by neměla klesnout pod 15 stupňů. Při teplotách nad 25 st. Celsia trpí rostliny příliš suchým vzduchem. Na rostliny bychom neměli přímo pouštět ani mrazivý vzduch. Pokud není prostor bytu přetopený, není třeba rostliny rosit. V případě sucha můžeme rosit převařenou a odstátou vodou.
Články s podobnou tématikou
Pokojové rostliny XXII. – Lilek ozdobný
Pěstování sukulentních bonsají
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Pěstování rostlin ve vodě
Článek byl zobrazen 44213 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Balkon obsypaný muškáty
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?
Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.
Umělé zelené stropy - nový rozměr interiérového designu
V moderním interiérovém designu roste zájem o přirozené a ekologické prvky, které přinášejí kousek přírody do vnitřních prostor. Značka Florum tento trend posouvá na zcela novou úroveň díky svým umělým zeleným stropům. Tyto designové instalace nabízejí estetický a funkční přínos a vnášejí do interiérů svěžest přírody bez nutnosti údržby.
Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.
Hnojení a regenerace trávníku
Toužíte po dokonalém odpočinku a na dovolenou se právě teď z jakýchkoliv důvodů vydat nemůžete? Pak nezoufejte, skvěle relaxovat můžete i na vlastní zahrádce a k poležení je úplně nejlepší dokonale upravený trávník. Pravda, údržba a péče o něj není otázkou pár hodin, počítat musíte s pravidelnou zálivkou, hnojením, sekáním i vertikutací, ale odměnou vám bude trávník hebký jako koberec.
Stavba zahradního jezírka – jak postupovat?
Máte krásnou a pečlivě udržovanou zahradu a přesto vám na ní stále něco chybí? Možná je to zahradní jezírko, které může plnit funkci koupací i okrasnou nebo může být využíváno pro chov ryb. Tato vodní plocha dokáže navodit romantickou atmosféru a pohled na třpytící se vodní hladinu je uklidňující. Se zahradním jezírkem už bude vaše zahrada dokonalá.
Pěstování zázvoru v květináči nebo na zahradě
Zázvorový kořen se v devadesátých letech minulého století stal módní záležitostí. Kdo nepije zázvorový čaj či pivo a nežvýká kandovaný zázvor, jakoby ignoroval zásady zdravé výživy. Patříte-li k vyznavačům čerstvého zázvoru, můžete se pokusit si jej vypěstovat, ale upřímně – kvalitní oddenky je lepší koupit v supermarketu.
Hledáte stálezelený živý plot? Zasaďte si bobkovišeň
Bobkovišeň lékařská Novita je okrasný keř, který se skvěle hodí pro živé ploty i v našich klimatických podmínkách. Je to totiž stálezelený a plně mrazuvzdorný až do -24°C. Jak bobkovišeň vypadá, do jaké výšky dorůstá a jak se o ní správně starat?