Pěstujeme bambus
31.12.2010
Bambus – velmi zajímavá dřevnatá tráva je u nás nejen poměrně rozšířená, ale také velmi oblíbená. Vyznačuje se rychlým růstem, poměrnou nenáročností i velmi širokým využitím. Některé druhy dorůstají až do výšky neuvěřitelných čtyřiceti metrů.
Bambus pochází původně z Orientu, jeho vlastností využívali lidé již ve středověku. V Číně se z něj vyráběla celá řada nástrojů včetně zbraní. V Evropě se poprvé objevil v devatenáctém století a zprvu, jako vše, co je pro člověka nové a neznámé, příliš využívaný nebyl, ovšem časem si získal pro své široké využití a vlastnosti podobné dřevu velkou oblibu a na některých místech se začal pěstovat ve velkém. K nám dorazil bambus oproti jiným částem světa teprve nedávno. Pěstovat se zde začal spíše mezi milovníky japonských zahrad, ovšem pro svou jedinečnou krásu i nenáročnost si postupně získával srdce dalších zahrádkářů a dnes je běžnou součástí našich zahrad.
Pěstování a výsadba
Pěstování bambusů není nikterak náročné, postačí si osvojit pár základních pravidel a budete se z těchto zajímavých rostlinek těšit dlouhé roky. Než se pustíte do pěstování, vždy si nejprve zajistěte opravdu kvalitní sazenice rostlin. Kupujte je u specialistů, v obchodech pro kutily raději ne. I když je zde můžete pořídit za nepoměrně nižší cenu, nikdy nevíte, jaký je jejich původ. A pokud jde o rostlinky pěstované ze zkumavky, může se stát, že vám neporostou tak, jak byste si představovali, budete mít problémy s kvetením nebo také s celkovým vzrůstem. Některé zde nabízené rostliny jsou také zcela nevhodné pro pěstování v našich klimatických podmínkách. Jakmile budete mít kvalitní sazenice, můžete se pustit do sázení. Ideálně samozřejmě na jaře, kdy nehrozí, jako je tomu na podzim, rychlý a náhlý příchod zimy, díky němuž rostlina nestihne pořádně zakořenit a pak nemusí přečkat zimu. Podzimní výsadby se však nemusíte v žádném případě bát u sazenic, které byly předpěstovány v kontejneru. Ty mívají zpravidla silný kořenový bal. Rostliny vysazujeme do děr o hloubce minimálně třicet centimetrů, u některých druhů až do padesáti centimetrů. Po výsadbě zkraťte nadzemní část, aby se rostlina zbytečně nevysilovala a dopřejte jí zálivku. Bambusům se daří v běžné zemině, kterou máte na zahradě. Nejsou nijak náročné, nicméně v příliš kyselých půdách se jim nedaří, stejně tak jako v písčitých půdách, které rychle vysychají. Nesnášejí přemokřené kořeny a pro jejich dobrý růst je pak vhodné občasné přihnojení, především pak dusíkem a obzvláště na jaře. Použít můžete běžně dostupná hnojiva jako je Cererit nebo Kristalon. Na podzim použijte hnojiva pro podzimní hnojení, která jsou bohatá na draslík. Ten rostlině dodá před zimou dostatečnou energii a sílu, díky níž přečká bez újmy i nejchladnější měsíce v roce. Po celou dobu vegetačního období rostliny pravidelně zalévejte, udržujte půdu vlhkou, ale ne mokrou. Jakmile nebudou mít dostatek vody, jejich listy se stočí a pokud budete rostlinu suchem trápit dlouhodobě, nejprve zpomalí svůj růst a poté samozřejmě zajde. Bambus vysazujte na místa, kde je dostatek slunečního svitu, snesou i polostín. Pouze menším druhům se daří na stinných stanovištích. Pro všechny bez rozdílu pak platí, že nejsou zastánci příliš větrného počasí, proto je vysazujte nebo v nádobách umisťujte vždy raději do závětří. Pokud tak neučiníte, pak jednak vystavujete rostlinu zbytečnému vysychání půdy, ale také zbytečnému namáhání stébel, které se při velkých poryvech větru mohou lámat.
Ochrana v zimě
V zimních měsících je potřeba rostliny dobře chránit, aby nevymrzly. I když většina druhů, které zvládají naše klimatické podmínky, zimu přečká bez potíží, některé jsou přeci jen choulostivější a je potřeba jim věnovat před zimou zvýšenou péči. V první řadě byste vždy měli myslet na kořenový systém. Ten je totiž pro přežití rostliny tím nejdůležitějším. Z něj každé jaro vyrůstají nové výhonky a to i v případě, že vymrzne celá nadzemní část rostliny. Kořený systém chraňte vrstvou nastýlky nebo mulčovací kůry, využít můžete také chvojí nebo rostlinu zakryjte plachtovinou. Nezapomínejte ani v zimních měsících na zálivku, případně celou rostlinu zaházejte sněhem. Největším nepřítelem bambusů je v zimě vítr, který vysušuje půdu a sucho.
Rozmnožování
Bambus si nemusíte jen kupovat, můžete se pokusit jej namnožit sami. Nejčastějším způsobem množení je řízkování, kdy malé řízky necháte jednoduše zakořenit v květináčích. Nevýhodou tohoto způsobu množení je malý počet nových rostlin, výhodou zase jednoduchost a vysoká úspěšnost. K množení je možné použít také tzv. odkopky, kdy využijeme pod zemí vyhnaných výrostků, z nichž vyrůstají nová stébla. Takovou rostlinu rozdělte a přesaďte. Dalším způsobem je kořenové řízkování, což je však jeden z nejnáročnějších a nejzdlouhavějších postupů rozmnožování, u kterého navíc, pokud nejste odborník na slovo vzatý, nemáte ani jistotu úspěchu. Posledním možným způsobem je množení ze semen.
Samotná rostlina se velmi rychle a bujně rozrůstá, některé druhy se považují dokonce za invazivní, a pokud jim nezabráníte, rozrostou se vám přímo nekontrolovatelně. Máte-li tedy na bambus na zahradě jen přesně určený prostor, docela jistě se vám vyplatí použít plastovou zábranu, kterou jednoduše vložíte před výsadbou do vyhloubené jámy. Plast nedovolí rostlině prorůstat jinam, než si přejete.
Druhy, které vás zaujmou
V našich klimatických podmínkách se daří poměrně široké škále různých druhů bambusů. Mezi ty nejzajímavější docela jistě patří Phyllostachys flexuosa, která se pyšní velmi štíhlými stébly žlutozelené barvy hustě pokrytými listy. Dorůstá výšky až pěti metrů a nejčastěji je na našich zahradách využívána coby živý plot. Pleioblastus pygmeus je zakrslý druh bambusu, který je velmi často využíván k pokrytí ploch, především svahů, využijete jej i všude tam, kde je špatná dostupnost při péči o trávník a také tam, kde je potřeba zpevnit sypkou zeminu. Jako okrasný kousek si do zahrady pořiďte například Phyllostachys bambusoide, který dorůstá výšky až sedmi metrů a vyjímá se jako samostatně stojící rostlina, coby okrasný prvek zahrady.
Choroby a škůdci
Bambusy jsou rostliny poměrně nenáročné na péči a stejně tak i na nutnost ochrany proti nemocemi a škůdci. Donedávna v našich klimatických podmínkách ani žádné vyložené nepřátelé neměli. Ovšem díky dovozu již napadených rostlin se i u nás začínají objevovat první problémy. Nejčastěji způsobují tito škůdci zkroucení listů. Nemáte-li rostlinu chráněnou pletivem, pak se můžete setkat s okusem, ale jinak jsou změny na rostlinách způsobeny spíše špatnou péčí, než nemocí či napadením škůdci. Jestliže má rostlina nedostatečnou zálivku, projeví se to hnědnutím či žloutnutím listů, podobně působí také přílišný průvan. Černé skvrny na stvolech jsou způsobeny kombinací mrazu a přílišného slunečního záření. Jde však pouze o vadu na kráse, nikoliv problém ohrožující život rostliny.
Využití je skutečně široké
A to nejen na zahradách. Bambus je používán podobně jako dřevo, ovšem je často mnohem tvrdší, než některé druhy dřevin. Leckdy se o bambusu mluví jako o druhé oceli, využívá se proto hojně ve stavebnictví ke stavbě konstrukcí staveb. Vyrábí se z něj nábytek i hudební nástroje, používá se na výrobu papíru nebo oděvů, nádobí či lodí. Bambus je také chutnou potravinou, která se dostala už i na náš stůl. Šťavnaté a mladé výhonky se sklízejí a následně používají jak v tepelné úpravě, tak i v syrovém stavu. Oblíbené jsou také nakládané do sladkokyselého nálevu. Na našich zahradách jsou nejčastěji k vidění coby ozdobné solitéry, či jako okrasná rostlina u jezírek, bývají součástí japonských zahrad. Díky svému rychlému vzrůstu i hustotě bývá bambus také často využíván jako živý plot.
Co s bambusy v nejbližších dnech a měsících?
V prosinci nezapomeňte na zálivku, v případě, že je sníh, nahrňte jej kolem rostlin. V lednu, kdy teploty u nás dosahují nejnižších hodnot a zároveň se objevují velmi často příjemné sluneční paprsky, je vhodné rostliny chránit před jejich působením netkanou textilií. V únoru a březnu také nezapomeňte na zálivku a ochraně proti stále silnějším jarním slunečním paprskům.
Připravila: Petra Martišková
Články s podobnou tématikou
Bambusové žaluzie
Jak vypadá japonská zahrada?
Voda a kámen v interiéru a exteriéru
Pěstujeme okrasné trávy
Vázy tradiční i netradiční
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahradnictví a zahradnické potřeby
Článek byl zobrazen 45541 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Jak pěstovat chřest?
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 90 cm a šíře okolo 45 cm. My však chřest známe pouze jako svazky křehkých, většinou bílých, ale někdy i zelených výhonků. Přestože se v minulosti chřest z České republiky vyvážel, dnes je k nám dovážen ze zahraničí.
Pusťte se do BIO pěstování – i bez chemie se můžete těšit na bohatou úrodu
Pěstování ovoce a zeleniny na vlastní zahradě má tradici především na venkově, stále častěji se setkáváme s nadšenci, kteří zahradničí i na městských balkónech a terasách nebo ve společných dvorech bytových domů. Důraz je kladen zejména na ekologické pěstování a BIO kvalitu. BIO ovšem neznamená, že nemůžete používat vůbec žádné přípravky podporující růst.
Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.
Jiřiny rozzáří zahradu, balkón i terasu od léta až do podzimu
Jiřiny patří mezi nejvděčnější a nejoblíbenější cibuloviny. Květou od poloviny léta až do podzimu a vysadit si můžete celou řadu kultivarů různých barev, výšky rostlin a tvarů květů. Některé jiřiny jsou vhodné i k pěstování v truhlících na balónech a terasách a některé jsou také medonosné. Kdy jiřiny vysadit a jak se o ně starat, aby vypadaly co nejlépe?
Designové květináče na parapet, na stěnu i na terasu
Všimli jste si? Květináč už dávno není jen obyčejnou nádobou na pěstování květin. Jeho vzhled se výrazně změnil a povýšil na estetický doplněk interiéru a exteriéru.
Pěstování magnolie – jarní zahrada plná těch nejkrásnějších květů
Většina stromů a keřů kvete na jaře, dokáže-li ale některý z nich svými květy opravdu okouzlit, pak je to magnolie. Její květy, nejčastěji růžové barvy, zdobí zahradu dříve než ostatní dřeviny a také dříve, než samotná magnolie rozvine listy.
Chryzantémy jsou královny podzimních záhonů
Odrůdová skladba chryzantém je velmi bohatá, a možná žádná jiná květina nemá tak širokou škálu barev, tvarů, ale také způsobů využití. Chryzantémy se uplatní nejen v zahradách, ale i jako hrnkové rostliny či ve váze, kde vydrží velmi dlouho svěží.
Kopřivy - proč by na zahradě neměly chybět?
Kopřivu mnoho z nás považuje za plevel, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná, skoro až zázračná rostlina, která má spoustu využití. Proto bychom se jí neměli za každou cenu chtít ze zahrady zbavit, ale naopak, můžeme ji cíleně vysázet a těšit se pak z užitku, který nám přinese. Co kopřivy potřebují a jak se o ně správně starat?