Pěstujeme netradiční druhy zeleniny
12.12.2008
Možná je to neuvěřitelné, ale i nyní můžete pěstovat a sklízet zeleninu, kterou obchodě určitě nenajdete, a dokonce neuspějete ani ve specializované prodejně. Většině neobvyklých druhů zelenin pocházejících z asijského kontinentu se totiž v našich podmínkách výborně daří a snadno se pěstují.
Zelenina po celý rok
Orientální odrůdy čínského zelí Mizuna a Mibuna lze s úspěchem pěstovat jako záhonovou kulturu, v nádobách (kontejnerech) i ve větších květináčích za oknem. Pro podzimní pěstování se semena vysévají koncem července a pěstují stejně jako z jarních výsevů. Výhodou pěstování na podzim je, že rostliny již nestačí vykvést a listy jsou pak jemnější a křehčí. Mizunu i Mibunu pěstovanou v květináči můžeme uchovat v bezmrazé místnosti až do zimních měsíců.
Z raných únorových výsevů a při výsadbě na volné záhony počátkem dubna, je již koncem dubna až v první dekádě května zelenina v konzumní zralosti. Protože čínské zelí rychle roste, snáší bez úhony mrazíky až do mínus 5 oC.
Největšími škůdci čínského zelí jsou drobní broučci – dřepčíci – kteří dokáží celý porost v krátké době zničit. Jejich ataky lze eliminovat častou zálivkou. Dřepčíci nesnášejí vlhko, a proto by půda ani rostliny neměly nikdy oschnout. Dobrou ochranou proti dřepčíkům je i netkaná textilie, pod níž se udržuje potřebná vlhkost.
V kuchyni se využívají buď jednotlivé listy, které se odlamováním oddělují od růžice nebo se sklízí celé růžice najednou odstřihnutím asi 5 cm nad zemí. Protože se tak neporuší vegetační střed růžice, rostlina opět dorůstá. Listy i mladá květenství se v kuchyni využívají jako čerstvý syrový salát nebo jako přílohy k pokrmům. Listy jsou hodnotné především pro vysoký obsah vitaminu C, draslíku a vápníku. Nízký obsah cukrů předurčuje obě zeleniny jako vhodnou surovinu pro diabetickou i redukční dietu.
Květina nebo zelenina?
Žhavou letošní novinkou se stala jedlá chryzantéma, jejíž květy se odpradávna využívají hlavně v Číně a Japonsku. Je to zelenina s jemnou a příjemnou vůní i chutí. Jedlá chryzantéma je speciálně vyšlechtěná kopretina věncová, Chrysanthemum coronarium, která je velmi životaschopná, přizpůsobivá, a proto se může pěstovat v jakémkoliv klimatu i na nejrůznějších půdách. Semena vyséváme od jara do pozdního léta přímo na záhon. Pro sklizeň v zimním období se pěstuje v květináčích stejně jako orientální čínské zelí. Mladé rostliny lze sklízet již za čtyři až pět týdnů od výsevu nebo počkat až povyrostou do výšky alespoň patnácti centimetrů a seřezávat je na 5 – 10 cm. Chryzantémy velmi rychle znovu obrůstají a můžeme pak sklízet i opakovaně.
Jedlá chryzantéma je pro svůj vysoký obsah vitaminů, zejména provitaminu A, minerálních látek a silic hodnotnou zeleninou, která se upravuje jako salát, špenát nebo příloha k masu. Konzumují se mladé květy, které se před upotřebením někdy nakládají do sladkokyselého roztoku. Mladé listy mají mírně chryzantémovou chuť, která se stává dalším růstem intenzivnější.
Semena orientálních zelenin se v letošním roce objevila jako novinka v sortimentu zahrádkářských potřeb a prodávají se v hobby balení v barevných sáčcích v kolekci nazvané Chuť Asie.
Autor: Irena Forejtová
Článek byl zobrazen 13188 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.
Jak a kde fungují komunitní zahrady?
Bydlíte v paneláku na sídlišti a jediná vaše možnost, kde byste si mohli vypěstovat vlastní ovoce, zeleninu či čerstvé bylinky je balkón? A co když ani ten nemáte? Nevěšte hlavu, právě pro vás jsou ve městech zakládány komunitní zahrady. Zahradničit tak můžete klidně mezi bloky paneláků a seznamovat se přitom s novými lidmi či sousedy.
Nenechte květiny chřadnout
V zimním období jsou pokojové rostliny vůči hmyzím škůdcům méně odolné. Pro zdravý růst a vývoj pokojových rostlin je třeba je nejen přihnojovat správnými hnojivy, ale samozřejmě nejúčinnější je včas zasáhnout proti škůdcům a chorobám.
Kompost, kompostování a ekozahrádka
Kompostování je v podstatě ekologické zpracování biologického odpadu ze zahrady i kuchyně. Pravda, poněkud časově náročnější, avšak na jeho konci čeká na zahradníka kvalitní humus, který lze použít ke hnojení půdy. Humus totiž obsahuje minerální látky a důležité živiny, dokáže také zvýšit vzdušnost půdy a zabránit propustnosti vody.
Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.
Jak správně pečovat o Vánoční hvězdu?
Nevíte, proč vaše Vánoční hvězda ztrácí listy a jak se o ni správně starat? Praktické tipy na výběr čerstvé rostliny, zálivku i umístění vám pomohou uchovat její krásu co nejdéle.
Solitérní kameny dají zahradě nový rozměr
Máte velkou zahradu a zdá se vám, že postrádá nějaký zajímavý prvek? Nebo toužíte mít originální dekoraci, která je naprosto jedinečná, a přitom vypadá jakoby tam byla již odjakživa? Vyberte si pěkný solitérní kámen a máte hned neobyčejnou dominantu zahrady.
Jedovaté okrasné rostliny kolem nás
Všude kolem nás jsou rostliny pokojové i zahradní, většinou běžně známé, dokonce pěstované, a přitom pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. Dá se konstatovat, že v rámci 47 čeledí se vyskytuje přes 160 druhů jedovatých rostlin, a k tomu řada druhů příbuzných, mnohdy také toxických.