Sladký fenykl - pozdrav z Itálie
11.05.2013
Kdo rád ochutná neobvyklou zeleninu, má k tomu v létě ideální příležitost na dovolené v zahraničí nebo si ji dokonce může vlastnoručně vypěstovat na své zahradě. Sladký fenykl je totiž pro gurmány italské kuchyně stejně nepostradatelný, jako je u nás do pokrmů potřeba prachobyčejná cibule.
Fenykl magický, léčivý a chutný
Fenykl je bylina s velmi dlouhou historií, která sahá až do doby starověkého Egypta a Číny, kde sloužila současně jako potrava i lék. Nejedná se však o koření, které se přidává do perníku, i když se sobě rostliny velmi podobají. Sladký fenykl má jemnější listy a na spodní části stonků vytváří dužnatou zploštělou „cibuli“, která typicky voní a je mírně nasládlá. Dužnatá část i listy obsahují vitamín C, beta-karoten, vitamíny skupiny B, vápník, železo, hořčík a vlákninu.
Ve středověku se fenykl používal nejen jako zelenina, ale i jako léčivá rostlina proti ledvinové kolice, menstruačním bolestem, proti kašli i nechutenství . V současné medicíně a dietologii je fenykl považován za přírodní antioxidant a vynikající prostředek k uklidnění gastroenterických obtíží, neboť povzbuzuje perilstatiku a podporuje trávení.
Fenykl zaplní prázdné záhony po jarní zelenině
Fenykl pěstujeme z přímých výsevů nebo předpěstované sadby na lehké, živinami dobře zásobené půdě. Vhodnými předplodinami jsou raný květák, kedlubny, cibulka, salát a ředkvičky .Mladé rostliny vysazujeme na záhony přibližně pět týdnů po výsevu do sponu 40 x 50 cm na vzdálenost 20 až 30 cm. Během vegetace půdu často kypříme, často zaléváme a asi tři týdny před sklizní přihrneme zeminu k rostlinám, to proto. aby se zdužnatělá část cibule vybělila. Sladký fenykl je pro naše podmínky zastoupen pouze jedinou odrůdou „Di Firenze“, která je odolná k vybíhání do květu. Vysévá se od konce června do poloviny srpna a ploše kulaté bílé „cibule“ se sklízí od srpna až do října. Cibuli fenyklu po sklizni upravíme zakrácením postranních řapíků, středové nejmladší listy však ponecháme.
Před příchodem mrazů je možné celé rostliny uložit do písku do sklepa, čímž se o něco prodlouží konzumní období, ale dlouhodobé skladování se nedoporučuje, neboť cibule rychle vadne. Když je mírná zima, lze fenykl nechat na stanovišti, přikrýt slámou a sklízet jej postupně, ale musíme počítat s rizikem, že mráz rostlinu naprosto znehodnotí.
Italské menu, aneb fenyklové hody
Sladký fenykl patří k národní zelenině italské kuchyně, v níž se převážně používá pro svou typickou vůni a nasládlou chuť jak v syrovém stavu k přípravě salátů, vařený nebo jen blanšírovaný, jako příloha i jako hlavní chod.
Před kuchyňskou úpravou fenyklu odstraníme starší listy, neboť hlavní konzumní částí jsou zdužnatělé řapíky, které oloupeme. Mladé listy vyrůstající ze středu cibule použijeme k ochucení různých omáček, na zdobení studených mís a chlebíčků. Fenykl lze upravovat dušením, vařením a zapékáním jako příloha ke grilovaným masům, rybám a těstovinám, jimž propůjčuje zvláštní příchuť hlavně v kombinaci s oříšky, rozinkami nebo jiným sladším kořením. Tepelně neupravený fenykl se přidává do salátů v kombinaci s olivami, rajčaty, sýrem typu riccota a plody moře.
Těstoviny se sardinkami, fenyklem a rozinkami
300 g cibule fenyklu, sůl, pepř, 45 g nasekaných oříšků, 2 středně velké cibule, 125 ml oleje (nejlépe olivového), 1 sardinky v oleji, 45 g rozinek, 400 g krátkých těstovin
Cibuli fenyklu nakrájíme podélně a pak příčně a zeleninu uvaříme v osolené vodě do změknutí - asi 8 – 10 minut. Uvařený fenykl scedíme a vodu ponecháme na vaření těstovin; prochladlý nasekáme nahrubo. Na pánvi rozpálíme olej a na něm zpěníme nakrájenou běžnou cibuli na proužky, přidáme rozdrcené sardinky, vše zamícháme a dusíme ještě asi 5 minut. K této směsi nakonec přidáme povařený fenykl, rozinky a prohřáté nasekané oříšky. K vývaru, v němž jsme vařili fenykl, přidáme podle potřeby další vodu, do které dáme rozvařit čtvrt kostky zeleninového masoxu, podle potřeby osolíme a uvaříme v ní těstoviny, které nakonec horkou vodou propláchneme, přidáme dvě třetiny připravené prohřáté směsi a dobře promícháme. Zbytek směsi servírujeme přímo na talíři: navršíme ji na těstoviny, a ozdobíme snítkou celerové natě.
Autor: Irena Forejtová
Foto: Semo, BBC
Související články
Kopečkové záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Japonská ředkev a hořčice. Znáte je?
Reveň neboli rebarbora je zelenina nejen k jídlu
Kam dát zeleninu na zimu?
Článek byl zobrazen 23610 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak správně pečovat o Vánoční hvězdu?
Nevíte, proč vaše Vánoční hvězda ztrácí listy a jak se o ni správně starat? Praktické tipy na výběr čerstvé rostliny, zálivku i umístění vám pomohou uchovat její krásu co nejdéle.

Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

Jaké keře zvolit do zahrady?
Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.

5 nejoblíbenějších stínomilných pokojových rostlin
Jednou z největších frustrací spojenou s životem v prostoru s limitovaným světlem je, zdá se, dosáhnout toho, aby se pokojovým rostlinám dařilo a rostly „jako z vody“. Zatímco všechny rostliny potřebují ke svému přežití světlo, v tom, jaké množství potřebují, se však liší. Pokud se světlem doma bojujete, pořiďte si rostliny stínomilné, které po plném slunečním svitu tak neprahnou.

Variace na květináče
Chytrý truhlík? Jde to vůbec dohromady? V některých případech ano. Absolutním hitem letních teras nebo balkónů jsou totiž samozavlažovací truhlíky nebo květináče s indikátorem množství vody. Hned vedle nich pak přicházejí do módy svítící květináče. Venku se dále uplatní i zdánlivě obyčejné obaly květin, ovšem v netradičním pojetí i kombinacích.

Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.

Jak pěstovat chřest?
Chřest lékařský (Asparagus officinalis) je vytrvalá rostlina dorůstající výšky až 90 cm a šíře okolo 45 cm. My však chřest známe pouze jako svazky křehkých, většinou bílých, ale někdy i zelených výhonků. Přestože se v minulosti chřest z České republiky vyvážel, dnes je k nám dovážen ze zahraničí.

Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.