Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu
04.09.2022
Máme pro vás tip, jak si opatřit vitamínový poklad v podobě jarní zeleniny bez přepichování sazenic, a dokonce i bez skleníku nebo pařeniště. Jediný trik spočívá ve výsevu těch správných otužilých odrůd na konci léta, troše hnojení, probiotické zálivce a zimní peřince. Na jaře jako když najdete!
Věděli jste, že ozimou pšenici, ječmen a žito vysévali rolníci už ve středověku? Semena na podzim vyklíčí a zimu prospí ve vegetativním stavu. S prvními jarními paprsky se rostlinky rychle vytáhnou do výšky, doba sklizně bývá stejná jako u čerstvě vysazených raných odrůd.
Které plodiny patří mezi ozimy?
Vyběhli jste s náručí semínek na záhon? Ještě moment strpení, prosím. Kouzlo funguje pouze u speciálně vyšlechtěných odrůd, které jsou dostatečně houževnaté, aby se ubránily mrazu:
Salát: Humil, Altenburský, Lednický (v teplých oblastech), Kozlíček
Kapusta: Arkta (hlávková), Kadet a Červený (kadeřavá)
Špenát: Lambada, Laska, Herkules, Matador
Cibule: Bajkal
Česnek: Lukan, Mojmír, Záhorský (bezpaličáky), z paličáků Anton, Blanin, Dukát
Pór: Arkansas, Elefant, Laura
Na podzim ale můžete vysít na záhon třeba i mrkev nebo pastinák, které díky tomu brzy vyraší. Nejde doslova o ozimé pěstování, protože v půdě zimu přečkává jen nabobtnané semeno bez kořínků, ale nám jde přece o jarní úrodu.
Mezi výjimky patří mrazuvzdorná trojka endivie, petržel a pažitka. Zimu by měly bez problémů přečkat všechny jejich odrůdy. Pro bohatou jarní úrodu vysazujeme všechny tři během srpna až začátkem září. Pokud chceme na jaře urychlit jejich růst, stačí je přesadit do květináčů a rozmazlit je na pár týdnů v teple domova nebo skleníku.
Dobrou noc a na viděnou na jaře: 4 pravidla pro pěstování ozimu
1. Záhony si připravíme v předstihu, aby si půda s vysetými semínky dostatečně sedla. Nově připravené zryté záhony můžou sesednout až během zimy a na jaře by zůstala naklíčená semena na povrchu napospas vyhladovělým ptákům a aprílovým žertíkům jarního počasí.
2. Ozim přece jen patří mezi trochu rizikové zahrádkářské disciplíny, proto vyséváme ve zhruba o třetinu hustějším sponu. I přes sebelepší přípravu část semen nejspíš padne za oběť nepřízni počasí.
3. Pod peřinou je v zimě nejlíp: to platí pro nás i pro brukvovitou zeleninu a špenát. Netkanou textilií je zakrýváme v listopadu a pod peřinkou vydrží až do půlky března.
4. V teplejším počasí nezapomínáme na zálivku. "Některá semena mohou zmrznout a nenaděláme s tím nic. Co se ale málo ví, semínka ohrožuje stejnou mírou vyschnutí a tomu už zabránit můžeme. Proto záhonky během suché a mírné zimy občas zaléváme a vzpomeneme si také na pomoc prospěšných bakterií," doporučuje zahradnice Míša Brabcová. Probiotická péče se vám vrátí v podobě větší a kvalitnější úrody.
Foto: weiki
Článek byl zobrazen 2335 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

Vysazujeme pelargonie neboli muškáty – vyzkoušejte výsadbu do originálních nádob
Pelargonie, česky muškáty, patří mezi nejoblíbenější balkónovky, které však nemusíte vysazovat jenom do klasických truhlíků. Fantazii se meze nekladou a tak pro výsadbu můžete využít staré dřevěné šuplíky, kbelíky, dřevěné bedýnky, nebo vytvořit netradiční aranžmá či závěs. Jak na to?

Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.

Budujeme skalku
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.

Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?
Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.

Inspirace - vánoční hvězda jako dekorace na jídelním stole
Poinsettie neboli Vánoční hvězda je snad nejoblíbenější vánoční květinou a díky její kráse stává se také součástí vánočních aranžmá a dekorací na jídelních stolech. Inspirujte se prací profesionálů a vytvořte si doma neopakovatelný sváteční stůl.

Co nás čeká v březnu na zahradě?
Březen je měsícem roztávání posledních zbytků sněhu a rozkvětu prvních jarních květů. Proto je březen také měsícem počátku zahradních prací a jarního úklidu. Na zahrádkách je v tomto období potřeba věnovat pozornost záhonům trvalek, skalkám i ovocným stromům a keřům, které ošetřujeme postřiky proti škůdcům a chorobám. Pokud jsme se k tomu nedostali dříve, alespoň 14 dnů před setím nebo sázením dohnojíme záhony průmyslovými hnojivy.

Jak se budí kaktusy?
Co asi udělá laik s kaktusem na jaře? Začne jej více zalévat a dopřeje pichlavému kamarádovi sluníčko. Jenže u kaktusů to může být osudová chyba, která je odsoudí k záhubě. Nabízíme vám několik rad jak vyburcovat kaktusy ze zimního spánku, abyste jim neuškodili, ale naopak, aby co nejlépe rostly a kvetly k vaší radosti.