Zahrada se probouzí ze zimního spánku
12.03.2010
Po dlouhé zimě plné sněhu potřebuje zahrada pořádnou péči a nemusíte ani čekat, než se objeví první jarní kvítí, vrhněte se na práci hned. Jakmile sleze poslední sníh, můžete se pustit do úklidu zahrady a příprav na novou nadcházející sezónu.
Hned jak odezní poslední mrazivý den i noc, odstraňte ze všech rostlin odumřelé a uschlé části. Důkladně prořezejte křoviny a keře, které každoročně hojně obrůstají novými výhonky. Řezu se nemusíte bát, jedině tak bude rostlina dobře růst a mít dostatek květů. Nezapomínejte také na zálivku, ke kmínkům přidejte kompostovou nastýlku. Právě teď je nejvhodnější doba na naplánování živého plotu. Jakmile budete mít jasno, kde přesně jej chcete mít, vykopejte dostatečně široký a hluboký příkop a vyplňte jej kompostem. Keře však sázejte až koncem měsíce, teprve až nebude půda tolik podmáčená. Z růží můžete odstranit chvojí, stejně tak odstraňte i slabé a poškozené výhonky a staré větve a přidejte k nim kompost. Zkraťte také razantně stébla okrasných trav. Koncem měsíce můžete sázet ovocné dřeviny.
Ke stromům přihrňte vrstvu kompostu nebo hnoje, prořezejte jabloně a hrušně. Vysazujte meruňky, broskve a nektarinky. Právě jarní měsíce jsou nejvhodnější dobou pro ochranu stromů proti napadením škůdci. Aplikujte speciální postřiky proti houbám a plísním ještě než stromy nasadí pupeny.
Péči si zaslouží také trávník, který byl v zimě velmi namáhán. Pokud jste na podzim prohnojili trávník kompostem, je potřeba jej nyní důkladně vyhrabat, stejně tak i zbytky tlejícího listí. Ideální je použít travní kultivátor, vystačíte si ale i s vidlemi nebo speciálními botami osázenými hřeby. Poté trávník důkladně pohnojte travními hnojivy. S vyséváním nových trávníků raději počkejte na trochu teplejší počasí, ani sekání neuspěchejte, ideálně by mělo dojít k prvnímu sekání teprve, jakmile tráva doroste zhruba na osm centimetrů.
Než se pustíte do vysévání
Pařeniště a skleníky je potřeba zbavit plevele a půdu prokypřit. Za slunečných a teplých dní nechávejte pařeniště i skleník větrat, aby se půda zbavila přebytečné vlhkosti. V březnu se můžete pustit do výsevu otužilých letniček i trvalek a některých druhů zeleniny, od konce března vysazujte cibuli sazečku a rané brambory. Brambory k uskladnění dejte naklíčit na suché a světlé místo. Připravte pro ně brázdy vystlané vrstvou kompostu nebo hnoje. Díky netkaným textiliím, které ochrání malé rostliny před přízemními mrazíky, můžete vysévat i na záhony. Ty by ovšem měly být důkladně zbavené plevele. Dbejte na to, abyste plevel vždy odstranili i s kořeny, jen tak se úporných rostlinek opravdu zbavíte. Omezte chemické prostředky proti hubení plevele, které mohou poškodit i ty rostliny, u nichž o to nestojíte. Půdu na záhonech i pařeništích prohnojte organickými hnojivy. Mladé rostliny je právě teď potřeba chránit před slimáky a hlemýždi. Kromě chemických přípravků se osvědčilo i použití rozdrcených vaječných skořápek, lógr z kávy nebo pivo nalité do víček od zavařovacích sklenic. Slimáky i hlemýždě je nutné neustále sbírat a odnášet pryč ze zahrady.
Jakmile roztaje poslední sníh, je nejvyšší čas na péči o jahodníky. Odstraňte z nich všechny uschlé listy a odumřelé rostlinky. Zkontrolujte, zda jsou všechny dobře uchyceny, případně je přihrňte hlínou. Okopejte je a pohnojte.
Péči věnujte i skalce. Vyhrabejte z ní nečistoty, které tam zbyly po zimě, zkontrolujte, zda jsou kameny pevně uchyceny, doplňte chybějící hlínu a vysaďte nové skalničky.
Jarní výsev
Za okno se v březnu vysévá zelenina choulostivá na změny teplot – rajčata, cukety, papriky. Po zhruba čtyřech týdnech je nutné rostliny vyjednotit a nejlépe přesadit do jednotlivých kelímků. Oproti tomu raný salát, karotku nebo ředkvičky lze již vysít přímo na záhon nebo do pařeniště. Začátkem března je také nejvyšší čas k výsevu a předpěstování brokolice. Koncem měsíce vysejte kopr, hrách, mrkev, špenát nebo bazalku. Proti případným přízemním mrazíkům rostlinky chraňte netkanou textilií.
Voda v zahradě vyžaduje také péči
Jezírko zbavte ochranné folie, popřípadě z něj vyberte všechny nečistoty, řasy a spadané listí. Protrhejte vodní rostliny, aby nebyl příliš husté a měly možnost a prostor se znovu rozrůst. Seřízněte také všechny poškozené nebo odumřelé části. Pokud máte v jezírku ryby, pak začněte s jejich krmením.
Očistu po zimě zasluhuje i váš bazén. Jakmile přestanou teploty v noci padat pod bod mrazu, můžete se do ní vrhnout. Nejprve důkladně vyčistěte celé okolí bazénu, abyste do již připraveného bazénu nezanášeli nečistoty z jeho okolí. Pokud bazén na zimu vypouštíte, jednoduše důkladně omyjte za pomocí k tomuto speciálně určených přípravků všechny stěny bazénu. Necháváte-li vodu v bazénu, omyjte dostupná místa, ze dna i z vodní hladiny odstraňte síťkou nebo bazénovým vysavačem zbytek nečistot a použijte některé z volně dostupných tablet určených k desinfekci vody, odvápnění i odstranění řas. Podle pH vody použijte přípravky k úpravě kyselosti vody v bazénu. Důkladnou péči věnujte i přípravě cirkulačního a filtračního zařízení. Pokud se na to necítíte, raději přizvěte odborníka. Chcete-li mít bazén lépe chráněný před nečistotami a ušetřit si práci s jeho čištěním, pak investuje do krycí plachty nebo zakrytí.
Balkonové květiny, které jste měli na přezimování doma, nebo v zimní zahradě je vhodné důkladně seříznout. Především tolik oblíbené muškáty nebo fuchsie rády vyhánějí výhonky, leckdy i s květy, které ovšem první teplé sluneční paprsky nemilosrdně spálí. Nezapomeňte ani na vaše pokojové rostliny, pro které je právě začínající jaro vhodným časem k přesazení.
Připravila: Petra Martišková
Článek byl zobrazen 16275 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Atrium – kousek přírody v útrobách domu
Atrium je jedním z nejstarších architektonických prvků. Bylo součástí domů ctihodných občanů již v antickém Řecku a Římě. Architektura se sice neustále vyvíjí, ale některé prvky se neustále navrací v trochu změněné podobě. A právě tak je tomu i u atrií, které se znovu stávají součástí moderních domů a dodávají jim jedinečný charakter.
Pěstujeme kamélie japonské, královny východu
Kamélie japonská, někdy též nazývaná „sestra čaje“ či „růže východu“, je rostlinou z čeledi čajovníkovitých. Jak její název napovídá, pochází z Japonska a původně se vyskytovala také na území Číny. Kamélie má ve své domovině, stejně jako u nás růže, výsostní postavení. Je velmi ceněnou rostlinou a je považována za královnu východních květin.
Z čeho postavit zahradní zídku – tipy, možnosti, inspirace
Zahradní zídky mohou plnit různé funkce - oddělení prostoru, vytvoření víceúrovňové zahrady, zpevnění svahu apod. Využít k jejich stavbě lze stejně dobře cihly, kámen, beton nebo betonové tvárnice, dřevo anebo tyto materiály různými způsoby kombinovat. Podívejme se na přehled těch nejužívanějších materiálů ke stavbě zahradních zídek.
Hnojiva šetrná k přírodě
Aby nám rostliny na zahradě dobře prospívaly, potřebují k tomu nejen dostatečnou zálivku, slunce a vhodné stanoviště, ale také správný poměr živin, které čerpají z půdy.
Zahradní chatky
Útulné zázemí na zahrádce přijde vždycky vhod. Když prší, máme se kde schovat a v létě užijeme zahrádku i večer, aniž by bylo třeba spěchat domů. Kromě toho odpadnou starosti kam uložit nářadí a sklizenou úrodu. Katalog zahradních chatek (na rozdíl od rodinných domů) neexistuje, proto nabízíme orientační přehled podle čeho a jaký typ vybrat.
Sníh a led na terase
Také se obáváte, co se děje s vaší terasou během zimy, když je ukrytá pod nánosem sněhu? Máte strach, že vám ji mráz, nebo časté střídání teplot poškodí? Nejste si jistí, jestli je vhodné z ní odstraňovat závěje sněhu a případnou ledovou krustu? V následujícím článku vám poradíme.
Pěstujeme africké fialky – pokojové krásky původem z Tanzanie
Africké fialky byly objeveny v roce 1892 na horských svazích Tanzanie. Od té doby se podařilo pěstitelům vyšlechtit okolo 20 tisíc odrůd těchto krásných kvetoucích rostlin. Dnes patří africké fialky mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, protože jsou nenáročné na pěstování, snadno se množí a odmění se celoročním kvetením.
Multifunkční zahrada – mějte vitamíny po celý rok
Ne vždy má pěstitel tolik místa, kolik by si představoval pro své pěstitelské experimenty. Malé pozemky současných novostaveb poskytují pouze minimum prostoru na realizaci podobných plánů. Když se však pěstované plodiny vhodně zkombinují, dokážete svými výpěstky zásobit rodinu téměř celoročně.