Zahrada v únoru: Zima se loučí, jaro bere za kliku
25.01.2022
Že je zahrádka ještě pod závějí? Nevadí, v srdci zahrádkáře začalo jaro. Únor je měsícem listování v zahradním katalogu, klíčení semínek a netrpělivého vytahování prvních stonků aspoň očima. Ať si venku řádí fujavice, doma na parapetu už se vám zazelená!
Zelenina a bylinky
Víte, jak poznáte zahradníka? Zatímco v únoru najdete u běžných lidí na okenním parapetu knížku a hrnek čaje, u zahradníků se tam nevejdou. Okupují ho totiž sazeničky raného salátu, celeru, brokolice, lilku, rajčat a paprik.
Úspěšnému naklíčení semínek pomůžeme máčením ve vodě nebo v bylinném nálevu (třeba ve vychladlém heřmánkovém čaji). Salátu stačí 4 hodiny, košťálovinám den, rajčatům a paprikám až dva dny a cibule s celerem potřebují i 3 dny. Vodu měníme dvakrát denně a přidáváme kapku probiotik pro rostliny weiki. Pomáhá totiž rostlinám s klíčením i obranou proti plísni, která celé to klíčící snažení občas moc ráda zhatí.
Jakmile semínka naklíčí, šup s nimi do hlíny! Dobře poslouží kelímky od jogurty nebo vaječné skořápky, které se pak dobře podrcené mohou stěhovat s rostlinkou do většího a chrání sazeničky před hnilobou.
Naše tipy, jak předejít častým chybám:
Naklíčená semínka do půdy jen jemně zatlačíme prstem do zhruba čtyřnásobku jejich velikosti. Žádné zasypávání velkou vrstvou hlíny!
Malé rostlinky nemají velké nároky na živiny. Hroudou hnoje nebo kompostu je spíš zadusíme, než vykrmíme. Pro začátek bohatě stačí lehký výsevní substrát, ideálně bez rašeliny, která je neobnovitelným zdrojem.
Jakmile vylezou první dva děložní listy, přihnojíme je ředěnou rostlinnou jíchou a probiotickou zálivkou. Ta zajistí vstřebatelnost dodaných živin a bohatý kořenový systém.
Semínka i první křehké lístky a stonky je lepší rosit rozprašovačem. Proud vody z konvičky by jim mohl ublížit.
Do skleníku se stěhují první otužilci. Rané ředkvičky můžou do skleníku nebo pařeniště už v únoru. Jen jim tam nezapomeňte zatopit vrstvou nevyzrálého kompostu nebo hnoje, který zakopeme alespoň do 20 cm hloubky. Tak teplotu v okolí rostlinek zvýšíme i o 5 °C. Únorové ředkvičky budou k nakousnutí už v druhé půlce března a následovat je může také raná karotka.
Koncem února klíčíme sadbové brambory. Položíme je do bedýnek tak, aby očka koukala nahoru. Potom je přeneseme pěkně na světlo do teploty 10–15 °C, tedy ideálně na nevytápěnou chodbu. Čím více světla, tím silnější a vitálnější klíčky vzejdou.
Ovoce
Z kmenů ovocných stromů odstraníme lišejníky a mech.
Shrabeme zbytky starého listí pod stromy. Přes zimu se v něm rády zabydlí zárodky nemocí, proto výjimečně nepatří ani do kompostu.
Pokud nemrzne, na konci února roubujeme třešně, višně a meruňky. Odřezáváme také rouby jabloní, hrušní a rybízu.
Nezapomeneme na výživu: ke kořenům stromů navezeme tenkou vrstvu vyzrálého kompostu, který dodá výživu na další sezónu. Kompost vždy zaléváme probiotickou zálivkou
Když nám počasí přeje a půda není zmrzlá, vykopáme jámy pro plánovanou výsadbu nových dřevin.
Prořežeme rybíz. Pryč patří všechny viditelně nemocné, přestárlé a slabé výhony.
Preventivním zkrácením výhonů angreštu aspoň o 5 cm předejdeme obávanému hnědému padlí.
Vinnou révu v teplejších oblastech prořezáváme už v půlce února.
Okrasná zahrada
Něžní poslové jara: Jako první vykvétají tavolíny a čemeřice. Jakmile později vykouknou i sněženky a krokusy, je to jasná zpráva! Už brzy ožije celá zahrada.
Ze zimního spánku se probouzí i pelargónie. Seříznutím jejich výhonů si zajistíme košatou nádheru po celou sezónu.
Prořežeme okrasné keře.
Úpravu a jarní sestřih si zaslouží také živý plot.
Trávník
Stále dodržujeme dvě základní pravidla zimní péče: nešlapat a nerušit. Když už musíme přes trávník, tak si pokaždé prošlapeme novou cestičku.
V únoru se pod tajícím sněhem často tvoří rozbahněná místa. Ošetříme je pískem, ale všeho s mírou. Kupa písku nadělá víc škody než užitku, mohla by křehká stébla udusit. Proto mokrá místa jen zlehka pocukrujeme jako bábovku.
Někteří zahradníci doporučují trávník přihnojit už v předjaří, jiní čekají na březen. Jestli jste nedočkaví, použijte raději ředěnou rostlinnou jíchu místo průmyslově zpracovaného hnojiva.
Skleníky a fóliovníky
Od péče o trávník si sice ještě odpočineme, ale ve skleníku to rychle dohoníme. Čeká nás tady totiž generální úklid po zimě. Vymeteme cestičky, odstraníme případné zbytky rostlin a umyjeme skleněné plochy, aby se do nich mohlo sluníčko pěkně opřít.
Půdu probudíme k životu vrstvou kompostu a blahodárnou zálivkou s weiki. Přátelské mikroorganismy výživné látky z kompostu přechroustají na sousta stravitelná pro budoucí sazeničky.
Nevyzrálý kompost a chlévský hnůj rostlinkám kromě výživy zajistí také ekologické vytápění. Pozor ale, ať rostlinky nespálí! Jak kompost, tak hnůj, musíme zakopat nejméně 20 cm hluboko.
Odvážlivci mohou rovnou vysévat a začít s předpěstováním uraných ředkviček, karotky, salátu, celeru, lilku, květáku, brokolice, pórku nebo kedlubny.
Jakmile se teplota ustálí mezi 10–15 °C, stává se skleník ideálním místem pro klíčení brambor. Budou tady mít dost světla, které k naklíčení potřebují.
Pokud dokážeme ve skleníku zajistit sazeničkám teploty nad 15 stupňů Celsia, můžeme se pustit do předpěstování zeleniny a bylinek (a ulevit tak přeplněným parapetům doma).
Pokojovky
Pokojovky na konci vegetačního klidu ve vytápěném prostředí nevypadají úplně k světu. Nejčastěji je trápí uschlé konce listů. Můžeme je zastřihnout nůžkami, ale nikdy nestříháme „do živého“. Na konci řezu by měl zůstat aspoň milimetr zbývajícího suchého pletiva.
Předjaří láká k nákupu rychlených cibulovin. Kvetoucí primulky, narcisy a tulipány potřebují chlad, spokojené budou mezi okny. Chcete je později přestěhovat na zahradu? Nezapomeňte zalévat i po odkvetení.
Všechny fantastické úlovky z květinářství před cestou domů pečlivě zabalíme a převážíme je v lepenkových krabicích. Stačí chvilka promrznutí a může být po parádě. Doma nové rostlinky přesuneme na světlo a pohostíme zálivkou s probiotiky, ať se jim daří.
Kompost
Ať se o kompost staráme sebelépe a dodržujeme všechna kompostovací přikázání, na konci zimy z něj bývá rozespalý medvěd bručoun. Mohou za to dlouhotrvající nízké teploty tlumící aktivitu rozkladných mikroorganismů.
My ale potřebujeme kompost v kondici na výživu všech záhonů. Budíček, jaro ťuká na dveře!
Kompost přeházíme a mezi jednotlivé vrstvy nasypeme urychlovač kompostu, což je potrava pro rozkladné bakterie.
Zároveň vrstvy zalijeme roztokem probiotik pro kompost. Ten obsahuje sehraný tým bakterií, které umí vyrobit z organické hmoty ten nejnadýchanější drobivý humus – hnědé zlato všech zahrádkářů.
Balkon
Muškáty se probouzí a chtějí k oknu na světlo, aby zesílily před stěhováním ven. Výhony seřízneme o třetinu a rostliny můžeme rovnou i přesadit.
Fuchsie si žádá ještě kratší účes. Loňské výhonky zkrátíme o polovinu pro košatý keřík na letošní sezónu.
V únoru si můžeme předpěstovat sazenice muškátů a petúnií.
Většina balkónových rostlin patří mezi teplomilky, kterým vyhovují teploty nad 10 °C. Proto se v únoru ještě nikam neženeme s otužováním začneme až později.
Další zahradnické práce
Nachystáme si zeleninové záhony na sezónu. Odstraníme z nich případné zbytky rostlin a navezeme na ně vyzrálý kompost, který nám postupně obohatí půdu pro budoucí sazeničky.
Chce to plán! Klidně si návrh letošní výsadby namalujte na velký papír. Jednotlivé plodiny je dobré střídat, ale pozor, někteří sousedé se spolu nesnesou. Třeba jako kopr s celerem.
Vybereme semínka a objednáme co nejdříve, dokud jsou skladem.
Alternativou mohou být permasemínka osvědčených starých odrůd. Jsou zvyklé na naše klimatické podmínky a vybroušené k dokonalé chuti desítkami i stovkami let pěstování. Na rozdíl od hybridů označených F1, F2 či F3 z nich můžete mít po sezóně svoje vlastní semena.
Připravíme do korun stromů ptačí budky. Sýkorky a další pěvci pomáhají přirozeně regulovat housenky a další mlsouny, kteří mají křehkou zeleninku rádi stejně jako my. Pokud chceme ubytovat spíše menší a méně průbojné ptáčky, jako je například sýkorka modřinka, postačí průměr vletového vchodu 27–28 mm. Pokud chcete, aby budku využívaly spíše větší druhy jako koňadra a pěnkava, otvor by měl být cca 35 mm.
Zároveň pokračujeme s dokrmováním přezimujících ptáků. Na konci zimy bývají vyčerpaní a přirozených zdrojů potravy je zatím málo. Nezapomeňme krmítko pravidelně dezinfikovat (nejlépe jednou za 14 dní), abychom předešli rozvoji tzv. krmítkových chorob.
Foto: Weiki
Článek byl zobrazen 2932 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.
Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.
Ideální rostliny na živý plot? Jedině túje!
Živý plot nemusí oddělovat pouze naši zahradu od přilehlé komunikace nebo zahrady sousedovy. Může vytvářet také útulná zákoutí v zahradě samotné. Ideální rostlinou pro stříhaný stále zelený neopadavý plot je zerav neboli túje.
Soukromí na zahradě snadno a rychle? Umělé živé ploty jsou ideálním řešením
Už jste někdy potkali krásně souměrný, hustý a věčně zelený živý plot? Možná tak úplně živý nebyl. Novým trendem v zastínění zahrad se totiž staly umělé živé ploty, které jsou na první pohled k nerozeznání od těch pravých. Instalace je rychlá a snadná a ploty nepotřebují téměř žádnou údržbu. Jaké možnosti jsou na výběr?
Jarní květiny a aranžmá v interiéru
Astronomické jaro prožíváme sice již několik dní, ale to pravé stále nepřichází. To ale neznamená, že by u nás doma nemohla panovat pohodová jarní nálada. Do interiéru ji snadno vneseme díky nejrůznějším jarním dekoracím a především jarním květinám, které nejenže krásně voní, ale dokážou prozářit celý byt či dům.
Vybíráme vhodné rostliny do koupelny
Nadměrná vlhkost, nedostatek světla, výkyvy teplot – kvůli těmto negativům se často ani nesnažíme ozdobit koupelnu živými rostlinami. Víte ale, že některým rostlinám naopak klimatické podmínky koupelen vyhovují? Stačí si vybrat správné rostliny a můžete se těšit pohledem na zeleň i během relaxace ve vaně. Které to tedy jsou?
Jaké keře zvolit do zahrady?
Hodně zeleně a co nejméně práce. Jak toho dosáhnout? Výběr keřů záleží na velikosti plochy, času, který zahradě můžete věnovat a samozřejmě i zajímavým tvarům a bohatým květům.
Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.