Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
12.04.2006
Mezi první posly jara na mnoha zahrádkách a skalkách patří bledule jarní (Leucojum vernum). Drobné, v průměru 20 centimetrů vysoké okrasné rostliny, které se pyšní nápadným bílým květem ve tvaru zvonu se žlutými tečkami na konci každého okvětního lístku, jsou vytrvalými, chráněnými a prudce jedovatými bylinami.
Bledule kdysi hodně rostly také ve volné přírodě, v posledních desítkách let ovšem kvůli melioračním zásahům a necitlivému obhospodařovávání luk postupně vymizely a staly se zejména okrasou soukromých zahrad. V přírodě tedy bledule neboli koukoříky, jak jim říkaly naše babičky, najdeme jen ojediněle na velice vlhkých stráních, nivních loukách nebo v lužních lesích, kde je dostatek výživné a vytrvalé mokré půdy a polostín, který těmto rostlinám vyhovuje nejvíce.
Svůj domov mají bledule ve střední Evropě, najdeme je však i v Itálii, Francii, Irsku nebo Anglii, a to až do výšky 1600 metrů nad mořem. U nás je rostlina chráněna podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, patří stejně jako podobná sněženka, s níž si lidé bleduli často pletou, mezi ohrožené druhy.
Vzhledem k tomu, že se jedná o vytrvalé rostliny, nemusíme se o ně příliš starat. Všechny zásobní látky si bylina uchovává v podzemní cibuli, která v půdě vydrží mnoho let a navíc je velmi odolná vůči mnoha povětrnostním vlivům, včetně nadměrného přemokření půdy. Dceřinými cibulkami se vedle využití semen bledule také množí.
Zejména cibule, ale i zbytek rostliny je prudce jedovatý. Bledule obsahuje zejména jedovatý alkaloid leucojin, a v menším množství i lykorin, isotazatin a galathamin. Tyto látky mohou při požití způsobit zažívací obtíže, hlavně zvracení a průjem, nadměrné slinění a slabost organismu. Při manipulaci s bylinami se proto doporučuje umýt si pořádně ruce nebo používat ochranné rukavice.
Příbuznou rostlinou bleduli jarní, která kvete od února do dubna, je bledule letní (Leucojum aestivum) kvetoucí o něco později - v dubnu a květnu. Tato rostlina dorůstá do mnohem větší výšky, až přes půl metru, a má menší květy, kterých je tři až sedm na jednom stvolu. Stejně jako bledule jarní je i její letní "verze" chráněná.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny III. – Tulipány
Zahradní květiny II. - Prvosenky
Zahradní květiny I. - Narcis
Článek byl zobrazen 12671 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Jak správně pečovat o Vánoční hvězdu?
Nevíte, proč vaše Vánoční hvězda ztrácí listy a jak se o ni správně starat? Praktické tipy na výběr čerstvé rostliny, zálivku i umístění vám pomohou uchovat její krásu co nejdéle.

Adventní věnce tentokrát netradičně
Vánoční čas má své tajemné a neopakovatelné kouzlo, které si již tradičně umocňujeme vánoční výzdobou, které vévodí adventní věnec. Vyzkoušejte si letos adventní věnec trošku netradičně.

Jak vybrat a položit travní koberec
Zakládáte zahradu, nebo potřebujete zrekonstruovat tu stávající a nevíte si rady s tím, jak správně založit trávník? Pokud nechcete dlouho čekat, než se zazelená travní semeno, můžete na zahradu položit travní koberec. Na co si dát při jeho nákupu pozor a jak pokládku provést si povíme v tomto článku.

Pěstujeme granátovník
V našich podmínkách je granátovník cennou pokojovou rostlinou. Je především velmi dekorativní svými listy a květy, na pěstování je nenáročný, vyžaduje však studené zimování.

Pokojové rostliny XXV. – Syngónium
Z tropických pralesů Jižní a Střední Ameriky pochází exotická popínavá liána jménem Syngónium. Jedná se jedovatou rostlinu, která může podráždit kůži a sliznici, proto se nedoporučuje pořizovat si ji do domácnosti, v níž žijí děti nebo zvířata.

Na jaře nezapomeňte na hnojení trávníku
Příroda kolem nás se již probouzí ze zimního spánku. Ale co ten trávník? Pokud se ještě pořád nemůže vzpamatovat, zatímco narcisy, petrklíče a tulipány už začínají pučet, je na čase mu trochu pomoci. Duben je tím ideálním měsícem, kdy s péčí o váš trávník začít.

Variace na květináče
Chytrý truhlík? Jde to vůbec dohromady? V některých případech ano. Absolutním hitem letních teras nebo balkónů jsou totiž samozavlažovací truhlíky nebo květináče s indikátorem množství vody. Hned vedle nich pak přicházejí do módy svítící květináče. Venku se dále uplatní i zdánlivě obyčejné obaly květin, ovšem v netradičním pojetí i kombinacích.

Víte, jak a čím na jaře správně hnojit zahradu?
Zahrada po zimě bude potřebovat vaši pozornost a péči. Pokud chcete, aby vám během roku dělala radost v podobě bohaté úrody a barevných květů, dopřejte jí živiny, vitamíny a minerály. Jaká hnojiva byste měli používat na jaře – minerální nebo organická? A v čem pomůžou bakterie?