Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky
06.06.2006
Jednou z nejčastěji pěstovaných hlíznatých květin jsou gladioly neboli mečíky. Vysoké štíhlé rostliny, které patří do skupiny kosatcovitých, vynikají zejména bohatými květy různých barev od bílé přes žlutou až po oranžovou a červenou.
Gladioly vysazujeme převážně v dubnu nebo v květnu. Doporučuje se sázet hlízy postupně po týdnu nebo 14 dnech, aby nevykvetly všechny naráz, ale postupně, a my si tak mohli ozdobit vázu každý týden nově vykvetlou rostlinou.
Jelikož se jedná o velmi oblíbené zahradní květiny určené k řezu do vázy i k aranžování, bylo jich už vyšlechtěno přes několik tisíc druhů. Mečíky se nejčastěji dělí na tři hlavní skupiny - velkokvěté, trpasličí a motýlokvěté. Některé druhy se dorůstají výšky až jeden a půl metru, jiné měří okolo půlmetru.
Jak už bylo řečeno, výsadba hlíz je ideální především na jaře na přelomu dubna a května, a to v rozestupech zhruba dvacet centimetrů. Větší hlízy, které by měly vyrašit za dva až tři týdny po výsadbě, zasadíme asi deset centimetrů pod zem. V této fázi je vhodné mečíky více zalévat, ovšem s rozvahou, neboť příliš vlhká půda jim nesvědčí. Zálivku omezíme poté, co vyrostou, a znova ji zvýšíme až během horkého léta.
V okamžiku, kdy se na rostlinách začne objevovat barva prvních květů, můžeme rostlinu řezat. Při pravidelné výměně vody ve váze by nám postupně měla vykvést všechna poupata. Vždy je vhodné rostlině na záhonu nechat co nejvíce listů, aby si vytvořila nové hlízy na další rok.
Na přelomu září a října gladioly sklidíme, neboť hlízy nejsou mrazuvzdorné. Mělo by k tomu dojít v okamžiku, kdy začnou žloutnout listy, a tedy předtím, než se do hlíz stáhnou škůdci a zárodky chorob. Hlízy s uštípnutou lodyhou uchováme nejprve dva týdny v pokojové teplotě a poté je skladujeme přes celou zimu až do další jarní výsadby v chladnějším prostředí o teplotě zhruba 10 stupňů Celsia.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Budujeme skalku
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Článek byl zobrazen 17702 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.
Oživte váš interiér i terasu podzimními dekoracemi z bobulí
Podzim je plný barev. Barev všelijakých odstínů, které nám ukazuje sama příroda na nejrůznějších listech, plodech a bobulích. Tak proč si trochu té podzimní krásy nevzít domů? Stačí vyrazit na procházku do lesa, na trh nebo nejbližšího květinářství. Uvidíte, jak krásně si těmito jednoduchými doplňky prozáříte interiér.
Plantarium – stolní minizahrádka pro malé i velké pěstitele
Kdo žije ve městě a nemá balkon, ani žádnou vlastní zahrádku, nemá moc možností si užívat zahradničení a sám si vypěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Pokud navíc patříte mezi ty, kterým uschne i kaktus, možná oceníte plantarium. V této stolní mini zahradě si vypěstujete rostliny velmi jednoduše, jen s použitím barevného gelu.
Jarní květiny a aranžmá v interiéru
Astronomické jaro prožíváme sice již několik dní, ale to pravé stále nepřichází. To ale neznamená, že by u nás doma nemohla panovat pohodová jarní nálada. Do interiéru ji snadno vneseme díky nejrůznějším jarním dekoracím a především jarním květinám, které nejenže krásně voní, ale dokážou prozářit celý byt či dům.
Sladký fenykl - pozdrav z Itálie
Kdo rád ochutná neobvyklou zeleninu, má k tomu v létě ideální příležitost na dovolené v zahraničí nebo si ji dokonce může vlastnoručně vypěstovat na své zahradě. Sladký fenykl je totiž pro gurmány italské kuchyně stejně nepostradatelný, jako je u nás do pokrmů potřeba prachobyčejná cibule.
Když umělé květiny vypadají jako živé
Živé květiny mají svůj půvab a často i příjemnou vůni. O tom není sporu. Vyžadují ale pravidelnou a odbornou péči a ne vždy se jejich pěstování daří. Umělé květiny jsou proto vítanou alternativou všude tam, kde pro růst živých rostlin nejsou optimální podmínky a péče o ně je problematická. Umělé květiny nové generace navíc vypadají jako živé a od živých rostlin jsou na první pohled k nerozeznání.
Jak na úspěšné pěstování citrusů?
Myslíte si, že není možné v našich klimatických podmínkách úspěšně pěstovat citrusy? Neházejte flintu do žita, všechno jde, když se chce! Pokud se tedy chcete věnovat pěstování citrusů doma, stačí si pořídit velký květináč, vybrat vhodné místo a dodržovat zásady pěstování. Které to jsou a čemu je potřeba věnovat pozornost?
„Živý plot“ z umělých rostlin - soukromí na zahradě rychle a bez údržby
Toužíte po soukromí na zahradě, balkóně nebo terase a nechcete čekat několik let, než vám vyroste nově zasazený živý plot? Rychlým, snadným a přitom estetickým řešením jsou živé ploty z umělých rostlin, které jsou velmi zdařilou imitací a jsou k nerozeznání od rostlin živých.