Zahradní květiny VII. – Gladioly neboli mečíky
06.06.2006
Jednou z nejčastěji pěstovaných hlíznatých květin jsou gladioly neboli mečíky. Vysoké štíhlé rostliny, které patří do skupiny kosatcovitých, vynikají zejména bohatými květy různých barev od bílé přes žlutou až po oranžovou a červenou.
Gladioly vysazujeme převážně v dubnu nebo v květnu. Doporučuje se sázet hlízy postupně po týdnu nebo 14 dnech, aby nevykvetly všechny naráz, ale postupně, a my si tak mohli ozdobit vázu každý týden nově vykvetlou rostlinou.
Jelikož se jedná o velmi oblíbené zahradní květiny určené k řezu do vázy i k aranžování, bylo jich už vyšlechtěno přes několik tisíc druhů. Mečíky se nejčastěji dělí na tři hlavní skupiny - velkokvěté, trpasličí a motýlokvěté. Některé druhy se dorůstají výšky až jeden a půl metru, jiné měří okolo půlmetru.
Jak už bylo řečeno, výsadba hlíz je ideální především na jaře na přelomu dubna a května, a to v rozestupech zhruba dvacet centimetrů. Větší hlízy, které by měly vyrašit za dva až tři týdny po výsadbě, zasadíme asi deset centimetrů pod zem. V této fázi je vhodné mečíky více zalévat, ovšem s rozvahou, neboť příliš vlhká půda jim nesvědčí. Zálivku omezíme poté, co vyrostou, a znova ji zvýšíme až během horkého léta.
V okamžiku, kdy se na rostlinách začne objevovat barva prvních květů, můžeme rostlinu řezat. Při pravidelné výměně vody ve váze by nám postupně měla vykvést všechna poupata. Vždy je vhodné rostlině na záhonu nechat co nejvíce listů, aby si vytvořila nové hlízy na další rok.
Na přelomu září a října gladioly sklidíme, neboť hlízy nejsou mrazuvzdorné. Mělo by k tomu dojít v okamžiku, kdy začnou žloutnout listy, a tedy předtím, než se do hlíz stáhnou škůdci a zárodky chorob. Hlízy s uštípnutou lodyhou uchováme nejprve dva týdny v pokojové teplotě a poté je skladujeme přes celou zimu až do další jarní výsadby v chladnějším prostředí o teplotě zhruba 10 stupňů Celsia.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Budujeme skalku
Zahradní květiny VI. – Netřesk
Zahradní květiny V. – Pelargonie neboli muškát
Zahradní květiny IV. – Bledule jarní
Článek byl zobrazen 17997 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Zahradní květiny VI. – Netřesk
Jednou z nejoblíbenějších skalniček nejen u nás, ale po celé Evropě, je netřesk (Sempervivum). Jedná se o trvalou drobnou sukulentní rostlinu hvězdicovitého tvaru, která je velice odolná, snadno se množí a má i léčivé účinky.

Pěstujeme řebčík královský - květinu, která odpuzuje krtky a hraboše
Ozdobou každé okrasné zahrádky může být starodávná cibulovitá rostlina známá pod názvem řebčík královský. Své přízvisko „královský“ získala podle svého velkolepého vzhledu. Květenství řebčíku je totiž složeno z pěti až deseti květů rostoucích na samostatném stonku, které tak připomínají královskou korunu.

Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.

Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.

Jak vytvořit miniaturní zahrádku ze starých květináčů
Toužíte-li po zajímavé dekoraci, která by vyzdobila vaši zahradu, terasu nebo balkon, můžete si pořídit například takzvanou FAIRY GARDEN čili pohádkovou zahrádku vyrobenou z květináče z pálené hlíny.

Pokojové rostliny IX. - Fíkusy
Kdo by neznal fíkus. Tato rostlina je snad nejznámější pokojovou květinou u nás, pěstuje se tady už téměř dvě stovky let. Fíkusů existuje několik druhů, nejoblíbenější v našich podmínkách jsou Ficus elastica, Ficus lyrata, Ficus benjamina a Ficus pumila.

Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.