Zakrslé ovoce můžete pěstovat i na balkóně
26.08.2012
Ne každý má to štěstí, že vlastní velkou zahradu, na které si vypěstuje ovoce a zeleninu výtečné kvality. Ani ti, co žijí v bytech, však nemusí zoufat. Kdo chce, můžete si užívat svých pěstitelských koníčků klidně v centru města, a to na svých balkonech a terasách. Zakrslé broskve, ostružiny, švestky nebo třeba angrešt můžete pěstovat doma po celý rok.
Někdo ani netouží po tom, být majitelem zahrady, protože s tím je spojena spousta práce v podobě každodenního okopávání, pletí, zalévání a nekonečných bojů se škůdci. Řešením nejen pro ně, ale pro všechny, kdo žijí v panelové zástavbě tak je zakrslé ovoce. Pokud budete respektovat několik zásad, může se i váš balkón proměnit v malou zahrádku. Získáte tak chutné, šťavnaté ovoce a zeleninu, bez zbytečného plení a okopávání. Vaše balkony obsypané úrodou vám navíc budou závidět sousedi v širokém okolí.
Jaké ovoce se hodí na balkón?
Pro pěstování na balkonech a terasách se skvěle hodí třeba zakrslé švestky, pnoucí jahody, mini borůvky, nebo odrůda broskve Bonanza, která bohatě kvete a pyšní se velkými aromatickými plody. Další možností je pěstování beztrnného ostružiníku „Triple Crown“, ale také maliníku „Glen Ample“ či beztrnného keře angreštu nazývaného „Captivator“. Konečně můžete dát sbohem kupovanému ovoci, které je často vystaveno nekontrolovatelně silným dávkám chemikálií. Vy a celá vaše rodina tak získá přirozenou dávku vitamínů a navíc budete mít dokonalý přehled o původu ovoce, které jíte.
Jak vytvořit zahrádku na balkoně?
Přestože je léto už ve své druhé polovině, neznamená to, že je se všemi zahrádkářskými požitky pro tento rok konec. Ještě stále je co sklízet a mít z čeho se radovat. Pokud se rozhodnete pro pěstování na svém balkoně, terase nebo jen v truhlíku za oknem, musíte pro to udělat pouze pár základních věcí. Květináče musí být vybaveny zeminou bohatou na živiny a ty je pak třeba umístit na dostatečně slunné místo. V truhlících a květináčích lze v podstatě pěstovat jakékoliv rostliny, vše závisí jen na vhodné velikosti nádoby a vhodné zemině.
Péče o balkónové ovoce
Péče o balkónovou zahrádku není v podstatě nijak náročná. Důležitá je především pravidelná a dostatečná zálivka, protože substrát v nádobách vysychá poměrně rychle. Skvělým řešením je pořízení samozavlažovacích nádob. Od jara do podzimu je také nutné doplňovat živiny přihnojováním. Zapomínat nesmíme ani na řezání, u balkonového ovoce provádíme hlavní řezy na podzim. Zakrslé bobuloviny a nejen ty řežeme hned po sklizni, peckoviny na začátku léta a u jádrového ovoce seřezáváme letošní výhony, čímž podpoříme růst až do září. V zimním období nádoby promrznou podstatně snáze, než půda na zahrádce, proto je nutné je před zimou izolovat proti mrazu. Veškerá tato péče se nám vrátí v podobě bohaté balkónové úrody ovoce. V současnosti na trhu seženete spoustu výrobků určených k péči přímo o balkonové ovoce. Optimální péči zajistí například výrobky Flora Self Nature.
Pěstujeme balkónovou borůvku Heidi
Balkonová borůvka Heidi (Vaccinium corymbosum ´Heidi´) se skvěle hodí pro pěstování v nádobách na terasách a balkónech. Pro tento účel byla totiž speciálně vyšlechtěna. Mini borůvky dorůstají výšky 40 – 50 cm a nejsou náročné na prostor. Keřík umístěte do nádoby o objemu asi 20 litrů, která má ve dně otvory pro odtékání přebytečné vody. Jako zeminu je nejlepší použít směs zahradní zeminy a rašeliny v poměru 1:1. Borůvku je třeba pravidelně přihnojovat, aby dobře rostla a plodila. Nejvhodnější je vícesložkové hnojivo, které rostlině dodá veškeré potřebné živiny. Přihnojovat je možné od vyrašení až po začátek srpna.
Balkónová borůvka Heidi a popínavé jahody. Foto: Starkl a popinave-rostliny.cz
Borůvku Heidi je nejlepší umístit na polostinné až slunné stanoviště, které však nesmí být příliš teplé. Přestože jsou rostliny odolné vůči zimě, je lepší kořenový obal nevystavovat mrazům a rostlinu umístit na chráněné místo. V prvních letech po výsadbě nepotřebuje rostlina řezat, v následujících letech je pak třeba odstraňovat odumřelé, nemocné a velmi tenké větve.
Pěstujeme jahody v závěsu
Také velké a sladké jahody si můžete na svých balkonech vychutnávat po celou sezónu. Oblíbené jsou zejména pnoucí jahody, které jsou velmi dekorativní a plodí od června až do října. Do obliby se v poslední době dostalo pěstování jahodníků tzv. hlavou dolů - v závěsu. Hlavní výhodou tohoto inovativního způsobu pěstování je, že gravitace táhne vodu a živiny z kořene rostliny přímo až do jejích plodů. Získáte tak lahodné, velké a zralé jahody.
Jahody se dají výrorně pěstovat také ve speciálních květináčích. Foto: Keliwood, Tchibo
Do závěsu je možné použít klasické, ale rovněž i stáleplodící (měsíční) jahodníky. Jednoduše je zasadíte do substrátu a pravidelně je zaléváte, v případě potřeby přihnojujete. Každý zahrádkář ví, že vypěstovat jahody není zrovna jednoduché, protože potřebují podestýlku v podobě netkané textilie nebo slámy, navíc jsou často napadány plísní a také jsou složkou jídelníčku slimáků. Tyto starosti však můžete se závěsem hodit za hlavu a ještě si s ním krásně vyzdobíte nejen balkon, ale i terasu, pergolu, nebo třeba zahradní domek.
- jpa -
Článek byl zobrazen 36407 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Proutěné ploty a zahradní zástěny z proutí
Skvělým způsobem, jak ohraničit zahradu a zároveň ji také skrýt před okolním světem, je pořízení proutěného plotu. Někdy jsou dostačující také jednoduché zástěny z proutí, kterými můžeme zamezit pohledům do našeho altánu, na pergolu, balkón, terasu, či k bazénu. Tento efektivní způsob zastínění potěší všechny milovníky přírodních materiálů.

Benzinové sekačky s elektrickým startérem – startování bez námahy.
Sekání trávy benzinovou rotační sekačkou se může snadno stát nepříjemným díky komplikacím se startováním motoru sekačky. Zejména pro menší a slabší osoby je startování nepříjemné a komplikované. Výrobci sekaček naštěstí přicházejí každou sezóny s vylepšeními a novinkami, jako je např. elektrický startér u travních sekaček.

Chytré meteostanice vás překvapí - co všechno umí?
Meteostanice jsou velice praktickým pomocníkem v domácnosti. Někdo může namítat, že stanice, která prostě jen ukáže, kolik stupňů je zrovna venku, není nijak přelomová. Ale meteostanice toho umí mnohem více. Obzvláště ty chytré. V čem jsou odlišné od těch běžných a co všechno umí? Podle čeho je vybírat a komu se vyplatí? V následujícím článku najdete jejich hlavní výhody i informace o tom, za jaké ceny lze stanice pořídit.

Podzimní úklid listí
Všem majitelům zahrad nastávají krušné časy. Čeká je měsíc zahradního úklidu a hlavně boje se záplavou listí. Možností, jak se s problémem zahrady plné listí vypořádat, je hned několik. Některé jsou pracné a zdlouhavé, jiné už méně.

Nové trendy v betonové dlažbě - vedou obdelníky a velké formáty
Kdo se chce i v oblasti zahradní architektury držet moderních trendů, měl by vsadit na velkoformátovou dlažbu a dlouhé linie. Nechejte se inspirovat novinkami z řady betonové dlažby od tradičního českého výrobce společnosti CS-BETON.

Je libo netradiční plot nebo lavičku? Zkuste gabiony
Možná jste se na mnohých zahradách setkali s drátěno-kamennými stěnami, opěrnými zídkami, nebo dokonce lavičkami. Jde o gabiony, jejichž konstrukce je známá již stovky let, ale teprve v posledních letech zažívají svůj velký návrat. Tyto přírodní kameny uložené v drátěných koších nápaditě využijete i na vaší zahradě.

Únor na zahradě
Co nám letošní druhý měsíc přinese? Meteorologové předpovídají horší počasí než v lednu a můžeme prý očekávat i sněhovou nadílku. Protáhnout tělo na zdravém vzduchu nám jen prospěje a práce na zahradě se najde dost, i když se půda ještě neprobrala ze zimního spánku.

Vybudujte si svou oázu klidu... Jak zachováte soukromí i na malé zahradě?
Ať už si chcete vychutnat odpolední siestu s knihou v ruce, anebo si dát oběd na zahradě, patrně netoužíte po tom, aby vám kolemjdoucí či sousedé viděli až do talíře. Naštěstí existují různá řešení, jak si zajistit soukromí i na nepříliš rozsáhlém pozemku.