Nezbytné vybavení skleníku pro úspěšné pěstování
31.01.2024
Bez vhodného vybavení skleníku se neobejde žádný zahradník, který chce pěstovat zdravé rostliny a sklízet bohatou úrodu. Tipy na to základní vybavení i na užitečné vychytávky najdete v následujícím článku.
Větrání skleníku
Každý skleník by měl mí možnost větrání, tedy otevření okna nebo oken ať už jednoduše mechanicky pomocí kliky nebo páky, nebo automaticky pomocí automatického otevírače skleníkového okna. Automatické otevírače fungují na principu pístu, který se zvyšující teplotou ve skleníku posunuje pákou a otvírá okno. Otevírání lze nastavit v rozmezí teplot 17°C až 25 °C. Díky automatickým otevíračům lze regulovat teplotu ve skleníku, umožnit proudění vzduchu a ochránit rostliny před horkem během dne a chladem během noci.
Automatický otvírat skleníkových oken LEGI
Automatický otevírač střešních skleníkových oken LEGI
Zavlažování skleníku
Pokud máte větší skleník nebo občas zapomenete na zalévání, je ideální nainstalovat do skleníku automatickou kapkovou závlahu. Systém je beztlaký a není potřeba elektrická energie ani žádná sofistikovaná technologie. Do skleníku rozmístíte přímo pod rostlinky zavlažovací hadici, která rozvádí přesné množství vody do každého odkapávacího bodu. Vodu do systému lze dodávat z nádoby, která je umístěna ve výšce 1 metr, případně z vodovodního řadu nebo čerpadla. Pak je ale nutné použít automatické zavlažovací hodiny, které systém spustí ve stanovený čas.
Kapková závlaha Tandem
Velkou výhodou kapkové závlahy je optimální rovnováha mezi množstvím vody a kyslíku v kořenové oblasti, nedochází ke vniku mokrých míst a louží, kapková závlaha ušetří až dvě třetiny vody oproti zalévání nebo zavlažování rozstřikem a zabraňuje zamokření listů a vznikem chorob.
Kapková závlaha Tandem
Vytápění skleníku
Pokud vysazujete do skleníku brzy na jaře nebo pozdě na podzim, kdy jsou noční a ranní teploty ještě velmi nízké, bude se vám hodit vytápění. Vytápění skleníků se nejčastěji řeší trubicovým topením, které je přímo určeno k vytápění skleníků a pěstebních boxů. Trubicové topení se vyrábí v různých velikostech a s různým příkonem. Ty nejmenší s příkonem 45 W jsou určeny do malých growboxů (do 1 m2), pokud máte skleník např. 2x3 m, budete potřebovat topení s příkonem minimálně 240 W.
Trubicové topidlo do skleníku EcoHeat
Další možností jsou elektrické podlahové topné kabely přímo určené pro zvýšení teploty v oblasti kořene a ochraně rostlin před chladem. Kabely se vyrábějí v různých délkách a s různým příkonem. Jsou určené k položení do zeminy a jsou tedy odolné vůči vlhkosti.
Topný kabel a topná rohož BioGreen pro vytápění skleníku
Pro klíčení a rychlení rostlinek jsou ideální topné rohože, které se pouze položí pod nádobu s rostlinami a zapojí do zásuvky. K regulaci teploty je dobré dokoupit si i termostat.
Pro intenzivní vytápění skleníků jsou určeny topidla s ventilátory nebo infrazářiče. Je ovšem nutné počítat s tím, tato topidla jsou sice mnohem výkonnější, ale jejich provoz se dost prodraží. Příkon těchto topidel je dle typu 1500 – 3000 W.
Vytápění do skleníku BioGreen Palma
Drobnosti, bez kterých to ve skleníku nejde
Ať už máte ve skleníku vysazeno přímo v zemi nebo pěstujete v nádobách, vždy se bude hodit nějaká polička. Polička, na kterou lze odložit rukavice, zahradnické nůžky a další nářadí, nádobu s hnojivem apod. Poličky mohou být závěsné, ale je potřeba počítat s omezenou nosností. Pokud chcete na police umístit i nádoby s rostlinami, volte raději regál, který postavíte na zem.
Závěsná police do skleníku LanitPlast
Regál do skleníku LanitPlast
Pokud máte ve skleníku dost místa, nebo nějaký nevyužitý kout, hodit se bude i pracovní stůl, na kterém můžete vysazovat a přesazovat, aniž byste se museli ohýbat a pracovat na zemi.
Pracovní stůl do skleníku a na zahradu LanitPlast
V případě opravdu parných slunečných dnů, kdy by hrozilo spálení rostlinek, se může hodit stínící plachta.
Abyste měli dokonalý přehled o teplotě a vlhkosti ve skleníku, nezapomeňte na teploměr a vlhkoměr. Můžete samozřejmě sáhnout po digitálních teploměrech a vlhkoměrech a nebo zvolit analogovou klasiku, která nepotřebuje baterie a funguje za všech okolností.
Teploměr a teploměr s vlhkoměrem do skleníku
Text: redakce
Foto: archiv firem
Článek byl zobrazen 2069 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zimní zahrady a skleníky

Hledáte pro rostliny praktický a odolný skleník?
Prakticky řešený skleník vytváří to správné prostředí pro vaši zeleninu či květiny a na své zahradě si ho svépomocí postavíte již za jedno odpoledne. Díky kvalitním materiálům ale vydrží po desetiletí bez žloutnutí a bez rzi.

Posuvné balkónové a terasové dveře a portály – jak vybírat?
Posuvné balkónové dveře a portály jsou ideálním propojením vnitřních a venkovních prostor elegantním a přitom funkčním způsobem. Z jakých systémů můžete vybírat a jaké jsou mezi nimi rozdíly? Jaké jsou největší přednosti a nevýhody jednotlivých typů?

Mobilní posuvné zastřešení terasy – tak trochu jiná zimní zahrada
Postavit si pergolu, zahradní altán, nebo raději vybudovat zimní zahradu? Nemůžete se rozhodnout, protože vás žádná z těchto možností nijak zvláště nenadchla? Tím pravým pro vás tak možná bude mobilní zastřešení terasy, které v sobě spojuje výhody všech typů venkovního posezení. Terasu si tak budete moci vychutnávat po většinu roku.

Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?

Zimní zahrady a zastřešené pergoly zpříjemňují pobyt venku
Posezení na terase, balkóně nebo na zahradě je velmi příjemné a proto dnes prakticky neuvidíte rodinný dům bez nějakého zahradního posezení. Pokud chcete tento prostor využívat co nejdéle během roku i za méně příznivého počasí, je ideální volbou zimní zahrada nebo alespoň zastřešená pergola.

Jaký je rozdíl mezi balkónovými posuvnými dveřmi a HS portálem
Pokud právě vybíráte nová okna a balkónové dveře a nevíte, zda zvolit posuvné balkónové dveře nebo HS portál a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl, poradíme vám v následujícím článku. Jaké jsou výhody jednotlivých typů balkónových oken a dveří a kam se více hodí posuvné dveře a kam HS portál?

Zimní zahrada
Zimní zahrady se pod nejrůznějšími názvy objevovaly již v 17. století. Dřívější skleníky pro exotické rostliny se stávají zajímavým architektonickým prvkem dnešních novostaveb i rekonstruovaných objektů.

Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
V následujícím krátkém seriálu o sklenících, pařeništích a pěstování v nich představíme základní typy skleníků, vhodné vybavení, správné umístění skleníku a základní materiály pro jejich výrobu.