Zimní zahrada
16.02.2006
Zimní zahrady se pod nejrůznějšími názvy objevovaly již v 17. století. Dřívější skleníky pro exotické rostliny se stávají zajímavým architektonickým prvkem dnešních novostaveb i rekonstruovaných objektů.
Zimní zahrada je prostorem, který lze obývat během celého roku. Kombinuje přitom výhody posezení v přírodě s pohodlím obytných částí domu. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že zimní zahrada není skleník, přestože rostliny jsou v zimní zahradě vítaným zpestřením. Skleník slouží k pěstování rostlin a rychlení úrody a veškeré parametry (teplota, vlhkost) jsou plně přizpůsobeny rostlinám. V zimní zahradě ovšem není přílišná vlhkost a případná koncentrace plísní žádoucí. Nikdo přeci nechce relaxovat u kávy a knihy v prostoru, kde ze stropu a stěn kape voda.
Zimní zahrada není samostatně stojící stavba. Je přičleněna k domu a alespoň jedna její stěna je tvořena obvodovou zdí domu. Charakteristická je také prosklenou střechou. Dle světových stran je nejvhodnější umístit zimní zahradu na západní, jižní nebo výhodní stranu. Nejteplejší ze zmiňovaných je jižní strana, západní strana nám umožní prodloužit si den. Bude-li zimní zahrada umístěna tak, aby její nejdelší stěna byla nejvíce oslněna, bude příjemně vyhřívat i obytný prostor. V letních měsících však může být v zimní zahradě až nepříjemné horko, proto by její střecha měla být mírně skloněna a zastíněna žaluzií nebo podobným způsobem.
Tvar zimní zahrady je na fantazii stavitele. Nejjednodušší je samozřejmě obdélníkový půdorys připojený k jedné stěně domu. Vzhledem k nosnosti rámové konstrukce musí být stěny zimní zahrady kolmé. Velikost zimní zahrady je potom závislá na tom, jak často a na co ji chceme využívat a dále jaké jsou finanční možnosti, od kterých se odvíjí také způsob vytápění a materiál konstrukce. Na přístavbu, která zvětší obrys domu je potřeba stavební povolení.
Zimní zahrada může být nevytápěná, která pouze pasivně akumuluje teplo, nebo vytápěná (radiátory, podlahovým vytápěním apod.). Nevytápěnou zimní zahradu nelze v zimě využívat jinak něž jako „klimatický nárazník“, ve kterém si bohužel moc neposedíme. Na první pohled se tedy zdá, že je lepší zimní zahradu vytápět, protože nač je zimní zahrada, ve které nelze v zimě pobývat? Před rozhodnutím o vytápění je potřeba si dobře rozmyslet, zda budeme opravdu zimní zahradu využívat i během zimy. Pokud bude zimní zahrada vytápěná, lze v ní pěstovat také tropické rostliny.
Větrání a stínění
Pro nerušené využívání zimní zahrady musí být zajištěno větrání. Zejména během horkých letních dnů by mělo být alespoň deset procent plochy otevřené, aby nedošlo k přehřátí. V chladných dnech zase větrání odvede z prostoru vyšší vzdušnou vlhkost, která způsobuje kondenzování par na skle.
Při nárůstu teploty v letních měsících by také mohlo dojít ke spálení rostlin. Abychom tomu předešli, je dobré zimní zahradu zastínit zvenku (navíjecí rolety nad střechou) i zevnitř (zastínění kolmých stěn). Při zastínění během večerních hodin se vyhneme také nepříjemným pohledům kolemjdoucích i případných nenechavců.
Teplo z vyhřáté zimní zahrady lze velmi dobře využít. Buď je usměrníme do obytných částí domu, nebo akumulujeme do materiálů v interiéru zahrady. Dobrými zásobníky tepla jsou nosné stěny domu z cihel nebo kamene, voda (v podobě fontánky či bazénku). Špatnými zásobníky jsou naopak dřevo, beton, kov a všechny světlé materiály. Nábytek v zimní zahradě by měl být lehce omyvatelný se sedáky, které lze prát.
Ti, kteří již mají zimní zahradu, ví, že výhled přes skleněné výplně do okolní zahrady je úchvatný. Ovšem jen v případě, že je okolí udržované a přechod mezi exteriérem a zimní zahradou působí přirozeně.
Foto: archiv firem Albo, Montplast
Články s podobnou tématikou
I stromy mají osobnost
Kouzlo osvětlené zahrady
Královny zahradních jezírek
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
Článek byl zobrazen 29851 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zimní zahrady a skleníky

Zimní zahrady a zastřešené pergoly zpříjemňují pobyt venku
Posezení na terase, balkóně nebo na zahradě je velmi příjemné a proto dnes prakticky neuvidíte rodinný dům bez nějakého zahradního posezení. Pokud chcete tento prostor využívat co nejdéle během roku i za méně příznivého počasí, je ideální volbou zimní zahrada nebo alespoň zastřešená pergola.

Pěstování exotických rostlin na balkóně a na terase
Rádi si připomenete neopakovatelnou atmosféru přímořských letovisek a chtěli byste si ji přenést domů? Je to jednoduché – zařiďte si balkón či terasu příjemným zahradním nábytkem, nasázejte do velkých květináčů exotické rostliny a pusťte si tu správnou hudbu. Pak už jen schází šumění moře…

Kvalitní zasklívání balkónů a lodžií
Zasklení balkónu nebo lodžie je ten nejlepší způsob, jak si zajistit celoroční užívání těchto prostor. Jde o skvělou zvukovou, protiprašnou a také tepelnou izolaci, můžeme tak ušetřit spoustu peněz za energie. Zasklený balkón či lodžie rovněž odradí případné zloděje, zasklení je totiž dokonalou překážkou proti vniknutí.

Zimní zahrady jsou nadčasové
Zimní zahrady si v minulosti pořizovali jen bohatí měšťané a příslušníci šlechtických rodin. Vznikaly ze skleníků či oranžérií v zámeckých zahradách, které obklopovaly jejich paláce a honosná sídla. Už tehdy měl člověk touhu propojit interiér svého obydlí s exteriérem a vnést tak do svého domova přírodní prvky.

Jaký je rozdíl mezi balkónovými posuvnými dveřmi a HS portálem
Pokud právě vybíráte nová okna a balkónové dveře a nevíte, zda zvolit posuvné balkónové dveře nebo HS portál a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl, poradíme vám v následujícím článku. Jaké jsou výhody jednotlivých typů balkónových oken a dveří a kam se více hodí posuvné dveře a kam HS portál?

Hledáte pro rostliny praktický a odolný skleník?
Prakticky řešený skleník vytváří to správné prostředí pro vaši zeleninu či květiny a na své zahradě si ho svépomocí postavíte již za jedno odpoledne. Díky kvalitním materiálům ale vydrží po desetiletí bez žloutnutí a bez rzi.

Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?

Zimní zahrada Four Seasons - oáza klidu, pohody a odpočinku
Systém hliníkových profilů s přerušeným tepelným mostem a speciálního izolačního dvojskla amerického výrobce FOUR SEASONS byl vyvinut pro rozšíření domu o celoročně využitelný obytný prostor, stavbu zimních zahrad, zastřešení bazénů, teras a balkonů a pro stavby s komerčním využitím.