Zimní zahrada
16.02.2006
Zimní zahrady se pod nejrůznějšími názvy objevovaly již v 17. století. Dřívější skleníky pro exotické rostliny se stávají zajímavým architektonickým prvkem dnešních novostaveb i rekonstruovaných objektů.
Zimní zahrada je prostorem, který lze obývat během celého roku. Kombinuje přitom výhody posezení v přírodě s pohodlím obytných částí domu. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že zimní zahrada není skleník, přestože rostliny jsou v zimní zahradě vítaným zpestřením. Skleník slouží k pěstování rostlin a rychlení úrody a veškeré parametry (teplota, vlhkost) jsou plně přizpůsobeny rostlinám. V zimní zahradě ovšem není přílišná vlhkost a případná koncentrace plísní žádoucí. Nikdo přeci nechce relaxovat u kávy a knihy v prostoru, kde ze stropu a stěn kape voda.
Zimní zahrada není samostatně stojící stavba. Je přičleněna k domu a alespoň jedna její stěna je tvořena obvodovou zdí domu. Charakteristická je také prosklenou střechou. Dle světových stran je nejvhodnější umístit zimní zahradu na západní, jižní nebo výhodní stranu. Nejteplejší ze zmiňovaných je jižní strana, západní strana nám umožní prodloužit si den. Bude-li zimní zahrada umístěna tak, aby její nejdelší stěna byla nejvíce oslněna, bude příjemně vyhřívat i obytný prostor. V letních měsících však může být v zimní zahradě až nepříjemné horko, proto by její střecha měla být mírně skloněna a zastíněna žaluzií nebo podobným způsobem.
Tvar zimní zahrady je na fantazii stavitele. Nejjednodušší je samozřejmě obdélníkový půdorys připojený k jedné stěně domu. Vzhledem k nosnosti rámové konstrukce musí být stěny zimní zahrady kolmé. Velikost zimní zahrady je potom závislá na tom, jak často a na co ji chceme využívat a dále jaké jsou finanční možnosti, od kterých se odvíjí také způsob vytápění a materiál konstrukce. Na přístavbu, která zvětší obrys domu je potřeba stavební povolení.
Zimní zahrada může být nevytápěná, která pouze pasivně akumuluje teplo, nebo vytápěná (radiátory, podlahovým vytápěním apod.). Nevytápěnou zimní zahradu nelze v zimě využívat jinak něž jako „klimatický nárazník“, ve kterém si bohužel moc neposedíme. Na první pohled se tedy zdá, že je lepší zimní zahradu vytápět, protože nač je zimní zahrada, ve které nelze v zimě pobývat? Před rozhodnutím o vytápění je potřeba si dobře rozmyslet, zda budeme opravdu zimní zahradu využívat i během zimy. Pokud bude zimní zahrada vytápěná, lze v ní pěstovat také tropické rostliny.
Větrání a stínění
Pro nerušené využívání zimní zahrady musí být zajištěno větrání. Zejména během horkých letních dnů by mělo být alespoň deset procent plochy otevřené, aby nedošlo k přehřátí. V chladných dnech zase větrání odvede z prostoru vyšší vzdušnou vlhkost, která způsobuje kondenzování par na skle.
Při nárůstu teploty v letních měsících by také mohlo dojít ke spálení rostlin. Abychom tomu předešli, je dobré zimní zahradu zastínit zvenku (navíjecí rolety nad střechou) i zevnitř (zastínění kolmých stěn). Při zastínění během večerních hodin se vyhneme také nepříjemným pohledům kolemjdoucích i případných nenechavců.
Teplo z vyhřáté zimní zahrady lze velmi dobře využít. Buď je usměrníme do obytných částí domu, nebo akumulujeme do materiálů v interiéru zahrady. Dobrými zásobníky tepla jsou nosné stěny domu z cihel nebo kamene, voda (v podobě fontánky či bazénku). Špatnými zásobníky jsou naopak dřevo, beton, kov a všechny světlé materiály. Nábytek v zimní zahradě by měl být lehce omyvatelný se sedáky, které lze prát.
Ti, kteří již mají zimní zahradu, ví, že výhled přes skleněné výplně do okolní zahrady je úchvatný. Ovšem jen v případě, že je okolí udržované a přechod mezi exteriérem a zimní zahradou působí přirozeně.
Foto: archiv firem Albo, Montplast
Články s podobnou tématikou
I stromy mají osobnost
Kouzlo osvětlené zahrady
Královny zahradních jezírek
Začínáme s pěstováním ve skleníku I.
Začínáme s pěstováním ve skleníku II.
Článek byl zobrazen 23302 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.
Další články na téma Zimní zahrady a skleníky

Lehký hliníkový přístřešek místo zimní zahrady
Pergola, zastřešená terasa nebo zimní zahrada je součástí již téměř každého rodinného domu. I v bytových domech se stále častěji setkáváme se zastřešenými terasami, které zvětšují a zpříjemňují obytný prostor bytu. Jednou z možností, jak terasu realizovat, je hliníkový přístřešek, který má oproti klasickým zimním zahradám řadu výhod.

Exotické rostliny na balkóně a na terase
Rádi si připomenete neopakovatelnou atmosféru přímořských letovisek a chtěli byste si ji přenést domů? Je to jednoduché – zařiďte si balkón či terasu příjemným zahradním nábytkem, nasázejte do velkých květináčů exotické rostliny a pusťte si tu správnou etnickou hudbu. Pak už jen schází šumění moře…

Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Současné zimní zahrady mají původ v klasických zimních zahradách a verandách měšťanských domů. Již v devatenáctém století se zimní zahrady staly symbolem blahobytu a i dnes patří k nadstandardu. Pro každý typ zimní zahrady se hodí jiné druhy rostlin. Poradíme vám, které si vybrat a jak se o ně starat.

Zastřešení vířivky aneb relaxace za nepříznivého počasí
Na dovolené v cizokrajném zahraničí už není výjimkou, že na střeše hotelu se nachází bazén s vířivkou a zatahovací střechou. Pořídit si však střechu nad vířivkou umístěnou na terase nebo na zahradě vlastního domu už dnes také není žádný problém. Proč nevyužít své vířivé vany celoročně a za každého počasí?

Zařizujeme zimní zahradu – nábytek, květiny a doplňky
Rodinným domům nebo bytům dodávají zimní zahrady patřičný komfort a umožňují člověka blízce propojit s přírodou. V těchto útulných prostorách se oddáváme čtení knih, zasněnému rozjímání o životě, pozorováním fauny, posezení s přáteli, případně grilování s rodinou u něčeho dobrého na zub. Jak si zimní zahradu co nejútulněji zařídit?

Skleníky Volya LLC, to je bezúdržbová konstrukce a vysoká odolnost
Jestliže patříte k nadšeným pěstitelům zeleniny a květin, pak by na vaší zahradě jistě neměl chybět skleník. V dnešní době se skleníky vyrábí v různých provedeních a z různých materiálů, jaký tedy vybrat? Skvělým tipem jsou pozinkované obloukové skleníky ruského výrobce Volya LLC, které slibují kvalitu na věčné časy.

Zimní zahrada – místo pro vaší celoroční relaxaci
Pokud jste majiteli terasy, v bytovém či rodinném domě, možná byste jí rádi využívali déle než jen pár teplých letních měsíců. Zimní zahrady umožňují využití prostoru po celý rok a záleží pak jen na vás, jak si zimní zahradu vybavíte a jaký nábytek a rostliny do ní umístíte. Základem je kvalitně vybudovaná zimní zahrada na tom nejvhodnějším místě.

Zimní zahrada je soukromá zelená oáza klidu
Zimní zahrada umí příjemně propojit interiér s exteriérem. Už v minulosti měl člověk touhu vnést do svého domova přírodní prvky a zejména v zimním období prozářit a proteplit alespoň část svého obydlí. Vhodným řešením se ukázaly zimní zahrady, s jejichž plánováním a budováním bychom měli začít včas.