Domácí čistírna odpadních vod
21.12.2006
Do aut čerpáme pohonné hmoty vyrobené z řepky, třídíme domovní odpad, ale stále je ještě co zlepšovat. Světové zásoby vodních zdrojů povážlivě ubývají. A protože z malých věcí se stávají věci velké, měly by se domácnosti naučit hospodařit s vodou. Aby byla čistá. A aby vůbec byla.
Dost často bijí ekologové na poplach když najdou říčku plnou uhynulých ryb. Příčinou je vždy znečištěná voda, a nemusí to vždy mít na svědomí nějaký průmyslový gigant. Citlivým vodním živočichů stačí málo – únik splašků ze žumpy – a neštěstí je hotovo. Může se zdát nepochopitelné, jak se „tohle“ může stát, když jsou všude kanalizace. Jenže opak je pravdou. Nové rodinné domky, přestavované chalupy, rekreační objekty – tam všude inženýrské sítě buď nejsou, nebo léta čekají na rekonstrukci. Kam potom s odpadní vodou?
Řešením je malá domovní čistírna odpadních vod
Jak vybrat tu správnou a nejvhodnější? Doporučit jaký typ domácí čistírny je vhodný právě pro váš rodinný dům je úkolem pro odborníky. Než půjdete na první konzultaci měli byste vědět, o čem je řeč a seznámit se se základními parametry, podle nichž si čistírnu odpadních vod budete vybírat.
Zvolit technologii domácí čistírny závisí na mnoha faktorech. Kapacita závisí na počtu osob v obytné jednotce, výkonnost na hydrotechnických výpočtech, umístění čističky na hygienickém posudku, vyjádření stavebního úřadu, vlastníků sousedních nemovitostí a spoustě dalších faktorů, které je potřeba konzultovat s odborníkem. Bez těchto kroků nelze připravit projektovou dokumentaci a začít s realizací.
Stavební náročnost čistírny odpadních vod si sami určit nemůžeme. Je dána jednak provedením (typem) čistírny , a jednak normami, kde čistírna stát smí a kde nesmí. Některé výrobky je nutno obetonovat, u jiných je třeba pro zimní provoz počítat se zateplením víka. Další otázkou je napojení na elektrickou energii, podle typu může stačit zásuvka na 220 V, v jiném případě je nutná instalace rozvaděče. A z hlediska umístění není situace také jednoduchá. Nestačí vybrat nějaký volný plácek u domu. Čistírna nesmí být postavena přímo pod okny či v blízkosti klimatizace a měla by být zastíněna porostem.
Co musím umět , abych mohl čističku obsluhovat? Opět záleží na tom, jakou čističku si pořídíme. Malé domácí čističky jsou konstruovány tak, aby fungovaly bezobslužně, s minimálními nároky na údržbu a odborný servis. Můžeme si však pořídit čističku řízenou mikroprocesorem, a to pak obsluha nějaké znalosti vyžaduje. Některé typy se bez vyškolené, téměř profesionální obsluhy neobejdou.
Na otázku, jak drahý je provoz domácí čistírny vod, si každý odpoví sám. Je potřeba si náklady spočítat podle watáže krát počet hodin. Dostaneme denní spotřebu v kilowathodinách, kterou dále násobíme sazbou za elektrickou energii. Výsledkem jsou denní provozní náklady. V ročním součtu může být skutečná spotřeba nižší za předpokladu, že čistírna „neběží“ celých čtyřiadvacet hodin. Do nákladů ještě počítejme s obnosem za likvidaci kalu, tj. kolikrát za rok a jaké množství kalu je třeba likvidovat.
Pod pojmem garance se skrývá značka kvality. Vlastně záruka kvality. Aby čistírna, kterou si pořídíme, odpovídala daným parametrům pro čištění odpadních vod. Byť i věrohodné tvrzení výrobce nestačí (a nemusí vždy být korektní). Určitým vodítkem korektnosti je, že výrobce se prokáže prohlášením shody, která je udělena na základě certifikace výrobku nezávislou autorizovanou osobou. Dalším znakem garance může být i mezinárodně uznávaná certifikace firmy na jakost podle ISO 9001.
Legislativa povolování domovních čistíren je v současnosti velmi nekonkrétní. Na serveru www.asio.cz lze nalézt vyčerpávající informace, které ocení zvláště ti, kdo se rozhodnou si sami vyřídit vodoprávní řízení, protože zahrnují obvyklé postupy vyžadované referátem životního prostředí. V normách ČSN 75 6402 Čistírny odpadních vod do 500 ekvivalentních obyvatel, ČSN EN 12566-1 Septiky a 12566-3 Domovní ČOV do 50 EO je možno najít základní požadavky na technologii i technické uspořádání.
Autor: Irena Forejtová
Foto: archiv firmy Herva
Články s podobnou tématikou
Aquabary míří z kanceláří i do domácností
Vlastní studna - přežitek, nebo rodinný poklad?
Pít, nebo nepít vodu z vodovodu?
Vlastní potok na zahradě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Čerpadla a čističky vod, vrtání a čištění studní
Článek byl zobrazen 26919 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Čerpadla, čističky, studny
Stavíte? Přestavujete?
Uvažujete o úspornějším zdroji tepla pro Vaši domácnost? Využijte teplo ze země, vody nebo vzduchu. Řešením je tepelné čerpadlo švédské firmy Nibe.
Vlastní studna - přežitek, nebo rodinný poklad?
Zdrojem vody pro každou nemovitost může být jednak přípojka z veřejného vodovodního řadu, ale i vlastní studna. Vzhledem k tomu, že v poslední době ceny vody stále rostou, mnoho lidí začíná uvažovat o stavbě nebo rekonstrukci vlastní studny. Pokusíme se proto odpovědět na otázky, jaké nástrahy na vás při její výstavbě mohou čekat a zda se vám tato investice vyplatí.
Jak vybrat kalové čerpadlo?
Kalová čerpadla slouží k odčerpávání vody s příměsí mechanických nečistot. Částice jako písek, textilní vlákna nebo kousky dřeva by totiž běžná čerpadla poškodily. Zjistěte, v jakých situacích kalové čerpadlo využijete a jak jej správně vybrat.
Tepelné čerpadlo nejen do novostavby
Každý, kdo staví nebo rekonstruuje rodinný dům, řeší více či méně ekonomickou stránku výstavby a provozu domu. Klíčovým problémem je pak volba způsobu vytápění. O výhodách tepelných čerpadel slýcháme téměř denně, ne všichni stavebníci si ale uvědomují, že se investice do čerpadla skutečně vyplatí.
Kdy si pořídit tepelné čerpadlo?
Vytápění domů tepelným čerpadlem patří dnes k nejlevnějším způsobům z hlediska provozních nákladů, ovšem k nejdražším z hlediska nákladů pořizovacích. V rámci programu „Zelená úsporám“ lze však získat dotaci na tepelné čerpadlo ve výši 50 až 75 tisíc korun, což počáteční investici výrazně sníží.
Nová studna – vrtaná nebo kopaná?
Kdo nemá možnost svůj dům, chatu či chalupu napojit na vodovodní řád, musí hledat jiný způsob, jak si zajistit pitnou vodu. Řešením je individuální zásobování vodou z povrchových a hloubkových zdrojů. Rozhodnete-li se pro vlastní studnu, máte na výběr ze dvou možností: studny povrchové, tzv. kopané nebo studny hloubkové neboli vrtané.
Kompresory pro domácí kutily i profesionály
Sháníte kvalitní kompresor do vaší profesionální dílny, nebo jen pro občasnou kutilskou činnost? Kompresory se hodí pro různé účely a tak podle toho, jaké máme konkrétní požadavky, je třeba zvolit ten správný kompresor. Pojďte si tedy vybrat z pestré nabídky kompresorů i jejich příslušenství.
Jak vybírat čerpadlo do studny
Mít vlastní studnu je velkou výhodou, v některých lokalitách dokonce nutností. Pokud je voda kvalitní a studna nevysychá, znamená to nezávislost na dodávkách od vodáren a zároveň i úsporu peněz. Jestliže však nechceme nosit vodu ve vědrech jako naši předkové, je nutné použít k její dopravě ze studny čerpadlo.