Po zimě je nezbytná rekonstrukce trávníku
09.03.2021
Snažíte se vašemu trávníků věnovat veškerou péči, ale přesto je tráva nažloutlá, zplihlá a po bujném zeleném pažitu ani památky? Možná jste po zimě vynechali několik základních úkonů, které jsou půvab trávníku nezbytné. Jak tedy trávníku navrátit život? Důležitá je vertikutace, okysličování a přísun živin.
Pokud jste tedy hned po zimě nevěnovali trávníku potřebnou péči, můžete se pokusit svou chybu napravit ještě v jarních měsících. Důležité je především odstranit z travního porostu odumřelá stébla, mech a plsť, jež mohou vytvořit nepropustnou vrstvu, která zabraňuje pronikání vody a tedy i výměně plynů. To má za následek vysychání trávníku a způsobuje, že je více náchylný k nejrůznějším chorobám.
Vertikutujte!
Pomocí vertikutace mechanicky odstraníme mechy a plsti z nadzemní vrstvy trávníku. Touto technikou docílíme zvýšení průsaku vody a živin do vegetační vrstvy. Tím je zajištěna potřebná cirkulace vzduchu a podpořen růst kořenového systému. Vertikutace navíc působí preventivně proti houbovým chorobám. Vertikutačními noži jsou prořezávány travní výběžky, čímž je podporován růst nových výhonů. Nejúčinnější hloubkou vertikutace jsou 2 až 3 milimetry, kdy se nože jen lehce dotýkají. Pokud by byla příliš hluboká, došlo by k poškozování kořenového systému i samotných rostlin. Navíc by se i u stroje zbytečně nadměrně otupovaly nože. Vertikutátor se používá ve chvíli, kdy je tráva 3 až 4 centimetry vysoká a suchá. Na malé plochy postačí vertikutační hrábě.
Okysličujte!
Okysličování neboli aerifikaci si mnoho lidí plete právě s výše zmiňovanou vertikutací, ale tyto dva pojmy se od sebe dosti liší. Aerifikace je mechanické ošetření travní plochy aerifikačními válci nebo speciálními stroji. Během této činnosti pronikají do hloubky 10 až 12 cm duté hroty, které vynášení na povrch válečky půdy, po nichž zůstane v trávníku prázdné místo. Průduchy se následně zasypávají křemičitým pískem. Díky aerifikaci se zlepšují vlhkostní i vzdušné podmínky trávníku. Tato metoda je uplatňovaná často hlavně na velkých a zatěžovaných plochách, jako jsou například fotbalová hřiště. Na běžné zahradě stačí provést aerifikaci pomocí vidlí, které zabodáváme asi 10 cm do trávníku a lehce s nimi kýváme.
Doplňujte travní řady!
Po vertikutaci nevypadá trávník zrovna vzhledně, proto je vhodné jej dosypat trávníkovým substrátem případně přihnojit travními hnojivy. Pokud se na trávníku objevují holá místa, můžeme je dosít. V takovém případě je však třeba sledovat počasí, protože brzkému vzklíčení pomůže vlhké počasí. Možné je samozřejmě také pravidelné zavlažování. Při kropení je dobré používat rozprašovač, abychom nevytvořili louže nebo travní osivo nevyplavili.
Dodávejte živiny!
Pokud byla dlouhá zima, potřebuje tráva doplnit živiny. Koupit můžete speciálně vyvinutá trávníková hnojiva, která mají dlouhodobý účinek. Nejčastěji na trhu narazíte na hnojiva v granulové dusíkaté podobě. Po aplikaci se hnojivo společně s živinami do trávníku uvolňuje postupně a působí po dobu až tří měsíců. Tím je zajištěno, že nedojde ke spálení trávníku, ani k rapidnímu nárůstu – hnojivo působením vody bobtná a postupně se uvolňuje.
Co je tedy potřeba k rekonstrukci trávníku?
- vertikutátor
- hrábě, vidle
- trávníkový substrát s obsahem speciálního křemičitého písku
- trávníkové hnojivo
- travní osivo
- jpa -
Foto: Bosch
Další články z rubriky Zahrada
Nejběžnější choroby trávníku – jak jim předejít?
Péče o trávník na podzim se zúročí hned na jaře
Hnojení a regenerace trávníku
Mobilní zavlažovací systémy do malé i větší zahrady
Tipy pro svěží trávník i během parného léta
Článek byl zobrazen 21140 krát.
Diskuze k článku
Ara | 13.06.2014 12:39:59
Je pravda, že po zimě je zahrada v hrozném stavu. Doma se nám stává, že se sesouvá půda, což je nemilé. Letos jsme to vyřešili chytrým nápadem mého muže a to tak, že jsem zpevnili zem mřížovými rošty
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Před začátkem vegetačního období je třeba věnovat dostatečnou pozornost i nářadí, se kterým budeme pracovat. Taková příprava je důležitá, aby nářadí optimálně fungovalo a usnadnilo nám práci. Zároveň se prodlužuje i jeho životnost.

Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Do zahrady se může vejít jeden nebo i desítky stromů. Nabízíme vám několik nenáročných listnatých druhů, které si zaslouží vaši pozornost. Jsou odolné, rostou téměř všude a přitom zaujmou nevšedním vzhledem.

Zahradní zídky - estetické a funkční zahradní prvky
Chcete zkrášlit vaši zahradu, ale byli byste rádi, kdyby měl zvolený dekorativní prvek také nějakou praktickou funkci? Postavte si zahradní zídku! Ta se hodí k ohraničení záhonů, vyřeší problém s nestabilním svahem, pomůže s odstupňováním svažitého terénu a zároveň bude výrazným dekorativním prvkem i vkusným místem k oddechu.

Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.

Tipy na vánoční dárky, které nezklamou
Vánoce se nezadržitelně blíží. Máte už všechny dárky pohromadě? Že ne? Nechte se inspirovat tímto článkem, ve kterém najdete doporučení na dárky pod stromeček, které mile překvapí, a navíc za ceny, které se jen tak neopakují.

Oblíbené sukulenty zvládnou vypěstovat i začátečníci
Latinský výraz „suculento“ znamená „šťavnatý“. A přesně takové jsou sukulenty, které ve svém těle dokážou hromadit vodu a tak přečkat i dlouhá období sucha. Tyto rostliny se pro svou nenáročnost těší velké oblibě jak u začínajících pěstitelů, tak i zkušených botaniků. Dnes je známo okolo deseti tisíc sukulentních druhů a tak je výběr opravdu pestrý.

Jak funguje závlaha pro tenisové kurty. Věděli jste, že lze na zavlažování získat dotaci?
Zavlažování antukových tenisových kurtů je odlišné od zavlažování trávníků a vyžaduje speciální postřikovače a zkušenosti s jejich správným rozmístěním. Zavlažování tenisových kurtů lze realizovat různými způsoby, z nichž nejlepší je aktuálně inteligentní ovládací systém doplněný o tlačítka na jednotlivých kurtech.

Zakládáme ovocnou zahradu - na co si dát pozor?
Právě jste se rozhodli, že chcete mít ovocný sad a nevíte jak si počínat, abyste neudělali hned na začátku fatální chybu? Odpovíme vám na několik zásadních otázek na co při zakládání zahrady nezapomenout, kolik stromů i jaké druhy vybrat.