Tvarování dřevin
27.09.2009
Ať už bude živý plot nízký nebo vysoký, z listnáčů nebo jehličnanů, bude potřebovat pravidelné tvarování. Dřeviny v živých plotech, geometrických tělesech, figurálních tvarech, ale také stromky a keře vedené na opěrách a trelážích, i periodicky sestříhávané stromy v uličních stromořadích - ty všechny lze považovat za tvarované.
Chataři a chalupáři nejčastěji pěstují živé ploty, kterým je nutné věnovat náležitou péči, aby byly pěkné, a někdy se také pouštějí do tvarování solitérů.
Živé ploty
Pracnost výsadby a údržby živého plotu závisí na výběru dřevin, výšce plotu a jeho typu, tedy na tom, zda bude volně rostoucí nebo tvarovaný. Než se rozhodneme, kterou dřevinu zvolit, musíme se zamyslet nad světelnými a klimatickými podmínkami pozemku i nad nároky jednotlivých druhů dřevin na světlo a stín, půdu a vlhkost. Uvážíme také, kolik času chceme plotu nebo plůtku věnovat.
Zakládání a údržba tvarovaných živých plotů je totiž v porovnání s volně rostoucími ploty pěstitelsky i časově náročnější i nákladnější, protože vyžaduje větší počet rostlin na čtvereční metr.
Tvarovat, tedy stříhat či řezat, můžeme začít hned po vysazení dřevin. Nejprve zkrátíme mladé hlavní výhony až na polovinu, a to ostrými zahradními nůžkami. Aby živý plot časem zhoustl a vytvořil souvisle zapojenou a hustou plochu v celé své výšce a šířce, budeme jej muset následující rok sestříhat ještě jednou. Kromě vysoko vyhnaných výhonů zkrátíme i ty postranní, které vybočují z tvaru. První roky může živý plot růst trochu nepravidelně, proto jej ručním i nůžkami občas usměrníme. Vrchní plochu zastřihujeme do rovna, postranním výhonům dáme šanci, aby se vzájemně prolínaly. Jakmile dřeviny dorostou do předpokládané konečné výšky, čeká na nás pravidelná údržba. K tomu se hodí elektrické nůžky na živý plot. Při stříhání platí zásada lichoběžníkového střihu - v horní polovině by měl být plot užší než v dolní.
Nejvhodnějším obdobím pro zastřihnutí živého plotu je konec léta. Pokud je nutné stříhat častěji, děláme to po ukončení jarního růstu v druhé polovině května. Po jarním sestřihu bývají přírůstky silnější. Pro dosažení perfektního vzhledu, zejména u figur z drobnolistých dřevin, je někdy nutné podle potřeby přidat ještě třetí řez i mimo uvedená období.
Ozdobné solitéry
Proč vlastně stříhat solitéry? Zajímavý tvar zelené rostliny dokáže v zahradě překlenout „prázdné“ místo a dokáže opticky nahradit i barevný květinový záhon. Jeden jediný keř nebo strom, sestříhaný například do spirály dokáže vzbudit zvědavost a zahradní kompozici rázem oživí. Než se ale pustíme do zastřihávání větví, je důležité rozhodnout se hned na začátku, jakého tvaru chceme docílit. Jestli to má být něco abstraktního či naopak pravidelného, a nebo zvolíme figuru.
Pro tvary jako jsou kužel, komolý jehlan, koule, polokoule či spirála zapěstujeme dřeviny stejně jako pro živé ploty. S tvarováním začínáme až po dosažení potřebné výšky. Aby vytvarování rostliny bylo opravdu souměrné, můžeme si pomoci šablonou, vyrobenou například z drátu nebo z dřevěných či sololitových přířezů (někdy se dají i koupit hotové šablony). Šablona se přikládá k boku stěny a podle jejího obrysu se vede střih. U kulatých tvarů je možné šablonu přivázat ke kůlu umístěném dočasně ve středu keře. Podle otáčející se šablony střihem dosáhneme perfektní tvar.
Lze také využít formu z drátěného (tzv. králičího) pletiva, která se navlékne na keř ještě před dosažením jeho konečné šířky a výšky, ale až v době, kdy je dostatečně rozvětven. Letorosty se nechají prorůst oky a forma slouží jako šablona pro střih.
Podobně se tvarují i figury. Základem úspěchu je maximální zjednodušení tvaru šablony. Na formu dobře poslouží drátěné pletivo. Pro rozměrnější objekty je třeba sesadit několik dřevin, nejlépe tis nebo zimostráz. Jejich krátké, husté jehličí a drobné listy dokážou vytvořit hladký a jednolitý povrch i na složitějších tvarech. Tis a zimostráz velmi dobře obrůstají, houstnou, snášejí zmlazování a jsou poměrně nenáročné na půdu i stanoviště.
***
JAK NA TO?
Aby ze zaobleného zimostrázu vyrostla skutečná a především úhledná koule, je třeba nejdříve zastřihávat boční výhony. Potom teprve přichází na řadu ohraničení výšky a formování stran.
Při tvarování kužele (ale také jehlanu) se používají tři až čtyři pomocné bambusové tyčky, jimiž se stanoví základní obrys. Střih se dokončí „od oka“, samozřejmě s použitím ostrých nůžek.
Autor: Martina Lžičařová, Radka Borovičková, časopis Chatař a chalupář
Foto: archiv firem Fiskars, Mountfield
Články s podobnou tématikou
Jaké keře zvolit do zahrady?
Pěstujeme růže
Vysadit exotické dřeviny do zahrady nebo ne?
Jehličnany v nádobách
Miniaturní jehličnany
Rostliny vhodné na živý plot
Článek byl zobrazen 18978 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukouTERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.
Další články na téma Zahradní technika a vybavení pro zahradu
Přírodní bazény a koupací jezírka - užívejte si čistou vodu bez chemie
Uvažujete nad pořízením bazénu? A co třeba koupací jezírka, už jste o nich slyšeli? Je to jedna z možností, jak si užívat koupání na vlastní zahradě v přírodní formě.
Zahradní nářadí pro jarní výsadbu
Ačkoliv za okny vládne stále nevlídné počasí, mnozí zahrádkáři již netrpělivě v kalendáři vyhlížejí první jarní dny a těší se, až budou moci poprvé znovu kopnout do hlíny, zasadit první sazeničky a vůbec se těšit z práce na zahrádce a jejích plodů. Přírodě a času sice poručit nemůžeme, ale dlouhé čekání si již teď můžeme zkrátit důkladnou přípravou na jaro. A jaké nářadí budete docela jistě potřebovat pro první výsadbu?
Nevíte, kam s listím ze zahrady? Pořiďte si foukač nebo vysavač listí
Pohled na podzimní zahradu pokrytou vrstvou spadaného listí je pro mnohé noční můrou. Honí se nám hlavou, jak se co nejrychleji a pokud možno bez námahy této podzimní nadílky zbavit. Hrabání a zametání nepřichází v úvahu, mnohem rychleji nastolíme na zahradě, chodníku či terase pořádek pomocí výkonných foukačů nebo vysavačů listí.
Na jaře nezapomínejte na vertikutaci – ideálním pomocníkem vám bude vertikutátor STIHL RLE 240
Základem krásného a zdravého trávníku je pravidelná péče – sekání, hnojení a na jaře také vertikutace, která trávník prořeže, zbaví mechu, suché trávy a provzdušní jej. Výběr vertikutátoru přizpůsobte hlavně velikosti zahrady – benzínový na větší plochy, elektrický nebo akumulátorový na menší plochy. Elektrický vertikutátor STIHL RLE 240 je ideálním pomocníkem na menší zahrady.
Podzimní úklid listí
Všem majitelům zahrad nastávají krušné časy. Čeká je měsíc zahradního úklidu a hlavně boje se záplavou listí. Možností, jak se s problémem zahrady plné listí vypořádat, je hned několik. Některé jsou pracné a zdlouhavé, jiné už méně.
Zazimování zahradní techniky
Aby mohla veškerá zahradní technika, se kterou v zimě nepracujeme, na jaře zase vyrazit do terénu, je nutné ji před zazimováním věnovat dostatek péče a pozornosti. Před příchodem skutečné zimy je třeba zahradní náčiní řádně očistit a ošetřit olejem, teprve potom jej můžeme uložit k „zimnímu spánku“. Některé stroje, jako zahradní sekačka, však potřebují péče ještě mnohem více.
Nejlepší zahradní traktory 2024 pro střední zahrady
Střední zahrada je pozemek o rozměru 3000 až 5000 m2. Může být různě členitý, může mít různý tvar a také různý sklon. To vše je potřeba při výběru zahradního traktoru zohlednit. Jaké parametry sledovat, na co si dát pozor a jaké jsou nejlepší travní traktory pro střední zahrady?
Připravte se na zimu se štípači dřeva VARI
Přípravu dřeva na topnou sezónu vám usnadní štípače dříví, díky kterým lze palivové dřevo naštípat rychle a bez námahy. Podíváme se, s jakými štípači se můžeme setkat a jak a podle čeho vybírat.