Kompostovatelné sáčky, pytle a tašky usnadní třídění bioodpadu
04.11.2018
Jestliže doma třídíte odpad a zabýváte se i sběrem bioodpadu, který chcete dále využívat pro kompostování, možná často řešíte problém se zápachem a množstvím poletujících mušek okolo. Tomu můžete zamezit speciálními kompostovacími sáčky. Až je naplníte bioodpadem, jednoduše je celé hodíte do kompostu, kde se kompletně biologicky rozloží.
Bioodpad z domácnosti řada z nás shromažďuje od ostatního odpadu odděleně. Často jej ukládáme do nádob či obyčejných mikroténových sáčků, v nichž však dochází k zahnívání a tedy i tvorbě zápachu, čímž se vytváří ideální prostředí lákající hmyz. Navíc je takovýto sběr velice nepraktický a nepohodlný, protože plastový kyblík musíte po vysypání na kompost vymýt a vysušit. Sáček je třeba zase vysypat a tak přicházíte s odpadem do přímého kontaktu. Ideálním řešením tohoto problému tak mohou být revoluční kompostovací sáčky či tašky, které zajistí snadné vynášení biokoše.
Už žádný zápach
Sáčky jsou vyráběny ze speciálního plastu Mater-Bi (certifikovaný dle EN 13432) na bázi kukuřičného a bramborového škrobu, tedy z obnovitelných přírodních zdrojů. Jejich výhodou je to, že se v prostředí kompostu rozloží v průběhu pouhých 90 dnů. Původně byly tyto sáčky vyráběny z papíru, ale ten se rozmáčel a celková manipulace s odpadem tak byla složitější. Současné kompostovací sáčky vynikají paropropustností, odvádějí tedy vodní páry. To však neznamená, že z nich teče voda, právě naopak. Díky tomu, že jsou paropropustné, dochází k postupnému odvětrávání a vysoušení bioodpadu. Tím pádem se snižuje riziko zahnívání a tedy i vzniku zápachu. Zároveň s těmito procesy dochází i k úbytku hmotnosti odpadu, za týden se objem zmenší téměř o polovinu.
Foto: kompostovací taška a pytel Kompostuj.cz
Hygienické domácí kompostování
Až 40% denního vyprodukovaného odpadu představuje právě bioodpad. Jde o zbytky jídla a přírodních materiálů, jako jsou skořápky, slupky, zeleninové natě či čajové sáčky. Toto všechno nemusí skončit nevyužité na skládce, ale může se vhodně kompostovat. Pokud tedy doma nemáte speciální domácí kompostér, jistě využijete kompostovací sáčky. Jakmile takovýto sáček naplníte, jednoduše jej odnesete a uložíte na kompost, případně do sběrné nádoby na bioodpad – hnědé popelnice (prozatím nejsou ve všech městech ČR). Manipulace se sáčkem je velmi snadná a také 100% hygienická. Už se nemusíte starat o vymývání košů či vysypávání klasických sáčků.
Kompotovatelné sáčky využitelné pro uchovávání potravin a následně pro třídění bioodpadu. Foto: Envira
Kam sáčky umístit?
Sáčky, do nichž chceme doma bioodpad střádat, je vhodné umístit do nádoby, která umožní dobré odvětrávání. Pro tyto účely se dnes již vyrábí speciální koše na bioodpad, v nichž sáčky volně visí. Pokud byste kompostovací sáček uložili do klasického odpadkového koše, nedocházelo by k efektivnímu vysoušení odpadků. Začala by se uvolňovat pára a ta by kondenzovala na stěnách a na dně nádoby, což by vedlo ke vzniku tekutého výluhu a tedy i ke vzniku nepříjemného zápachu spojeného s hnitím. Ve výsledku by to mělo stejný efekt, jako byste do koše dali obyčejný polyethylenový sáček.
Odvětrávané koše jsou tak skvělým řešením, kam umístit kompostovací sáčky. Sáček v koši, který má v sobě dírky, visí a nedotýká se dna. Je tak ze všech stran dobře odvětráván. Možností je pořízení dalšího speciálního koše, který tvoří pouze nosný rám a víko. Tento koš, či spíše držák, může volně stát v kuchyni, nebo se přichytit ke zdi či dvířkům kuchyňské linky.
Foto: Odvětrávaný koš BioMat AirBox® Single 7 litrů
Kompostovací sáčky je možné umístit rovněž do keramické nádoby speciálně vyrobené pro sběr kuchyňského bioodpadu. Vzhledem ke svému vysoce estetickému vzhledu může mít své stálé místo na kuchyňské lince. Nádoba je uzavřena víkem s větracími otvory a uvnitř je vybavena pachovým filtrem, který je třeba jednou za půl roku vyměnit.
Foto: Keramická nádoba na kuchyňský bioodpad
100% biologicky rozložitelné
Jak poznáme, že jsou daná taška nebo sáček 100% biologicky rozložitelné? Jsou opatřeny mezinárodním logem OK Compost. Abyste urychlili jejich rozklad, vkládejte je do kompostéru nebo popelnice na bioodpad vždy nezavázané, aby bylo umožněno další provzdušnění odpadu. Sáček, který do kompostéru vložíte, je dobré zakrýt organickým materiálem, aby bylo zajištěno ideální prostředí pro jeho rozklad – tedy dostatek vlhkosti, vzduchu a bakterií. U sáčků, které nemají přístup k dostatku vzduchu, dojde k zastavení procesu kompostování. V případě, že kompostujete pouze odpad v sáčcích a nemáte jiný bioodpad, doporučuje se část odpadu ze sáčku usypat. Jedině tak se materiál k sáčku dostane z obou stran a začne docházet k rozkladu. Pokud se vám sáček podaří neporušený vysypat, můžete jej znovu použít v kuchyni k dalšímu sběru bioodpadu. V kompostéru jej pak zanecháte až při jeho druhém naplnění. Jedna role 15 ks 10 litrových sáčků vyjde na 55 – 60 Kč, 30 ks 7 litrových na 57 Kč, a 25 ks kompostovacích tašek s přepravní hmotností 0,2kg pořídíte za cca 130 Kč. K dostání jsou v mnoha internetových obchodech.
Cílenou separací odpadu do speciálních kompostovacích sáčků zajistíme, že nebude bioodpad v domácnosti obtěžovat zápachem, hnilobou, plísněmi ani dalšími nepříjemnými jevy. Domácí kompostování navíc výrazně přispívá ke snižování obsahu organických hmot v komunálním odpadu. Pokud by se všechen organický odpad zpracovával přímo v domácnostech, nemusely by se města a obce starat o jeho třídění a zpracovávání.
- jap -
Další články z rubriky Zahrada
Vytvořte si kvalitní kompost s pomocí plastového kompostéru
Hnojení a regenerace trávníku
Co je to vermikompostér?
Kompostovat můžete i doma
Článek byl zobrazen 40299 krát.
Diskuze k článku
Dominika | 26.10.2016 09:39:45
Dobrý den. Moc pěkné psaní. Já také třídím odpad a o těchto pytlech jsme neslyšela. I proto jsem pořídila koš na odpadky.
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Zahradní nábytek pro všechny
Chcete na svou zahradu umístit zahradní nábytek, který zaujme na první pohled? Vsaďte na masiv.

Zakládáme trávník
Jaro už definitivně převzalo žezlo, zem osychá, ale ještě si udržuje cennou vláhu, kterou potřebují semínka, aby se probudila k životu. Proto je ten nejvhodnější čas k založení nového trávníku nebo obnově holých ploch.

Dovezli jste si z dovolené kaktus? Jak o něj pečovat?
Dovolená se letos vydařila, a tak bychom si chtěli kousek exotické přírody, kterou jsme objevovali při toulkách po cizích krajích, vytvořit také doma. Věděli jste, že kaktusy jsou považovány za energetické rostliny a mají pozitivní vliv na klima v místnosti? Nebo že některé kaktusy, například Aloe Vera, jsou jedlé a mají blahodárné účinky na lidské zdraví? Neváhejte a začnete pěstovat kaktusy také ve Vašem obýváku.

Prosinec na zahradě
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.

Pěstování draceny neboli dračince
Dracena je jůstojnou pokojovou rostlinou, která je exotická a nenáročná zároveň. Vypadá velice vzhledně, a pokud máte velký byt nebo bydlíte v rodinném domě, je ideální díky možnosti dorůst i do poměrně velkých rozměrů.

Plánujete stavbu plotu? Poradíme, co se hodí na sloupky i protihlukovou zeď.
Ploty nejsou jen hranice rozdělující pozemky. Dobře zvolený plot Vám zajistí bezpečí, soukromý a klid na Vaší zahradě. Ideálním materiálem pro nosnou část plotu je beton. Od základů až po zákrytové desky sloupků. Pro snadnou stavbu a pěkný výsledek je vhodné volit betonové stavební tvarovky, které jsou k dostání v různých tvarech, strukturách i barvách.

Podzimní čas cibulek
Od časného jara nás mohou překvapovat neobyčejnou krásou drobné cibulnaté a hlíznaté rostliny. Pokud je ovšem právě teď na podzim zasadíme do svých venkovských zahrad.

Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.