Zásady uzení a často kladené dotazy
03.06.2022
V dnešním článku o uzení si zopakujeme základy uzení a nejčastější otázky, které se kolem uzení objevují. Jakým dřevem topit, jak připravit udírnu, jak připravit maso na uzení nebo jak dlouho udit.
Jakým dřevem udit
Na uzení je vhodné tvrdé dřevo. Nejoblíbenějším dřevem na uzení je buk, olše, někdo nedá dopustit na dub, akát nebo javor. Z ovocných stromů vede švestka, třešeň a jabloň. Použít lze i ořech, ale toho přidáváme jen trochu, může způsobit hořkou chuť uzeného pokrmu. Vždy používáme dřevo suché, bez hnilob a kůry. Vyhýbáme se uzení dřevem z listnáčů s vysokým obsahem pryskyřice. Dřevem vhodným na uzení se více zabýváme v článku Jaké dřevo je vhodné na uzení?
Jak připravit udírnu před uzením
Udírnu je před uzením vždy nutné roztopit, maso na uzení nikdy nevkládáme do studené udírny. K roztopení udírny je možné použít i měkké dřevo.
Co všechno můžeme udit
Udit můžeme téměř cokoli, tradičně maso, ryby, drůbež, sýry, klobásy, salámy ... Doudit můžeme také již koupené hotové výrobky. Například doma douzené špekáčky jsou výborné. Udit můžete také např. tofu, vařená vejce, šunku, ale třeba také koření, velmi oblíbená je třeba uzená paprika. Fantazii se při uzení meze nekladou. Inspiraci k tomu, co všechno lze udit, najdete např. ve článku Netradiční uzení.
V čem udit
Pokud nehcete stavět zděnou domácí udírnu, nebo na ni nemáte prostor, můžete si k uzení vyrobit nebo koupit jednoduchou přenosnou plechovou udírnu, v které topíme dřevěnou štěpkou, hoblinami nebo pilinami. Další možností je široká nabídka elektrických udíren z nabídky českých i zahraničních výrobců. Omezeně se dá udit v grilu. Tipy na to, jak vybrat udírnu, najdee v tomto článku - Jakou udírnu vybrat v roce 2022? Klasickou, nebo elektrickou?
Jak připravit maso na uzení
Maso, ryby, drůbež a další pochutiny je nutné před uzením naložit. Dva základní způsoby nakládání masa na uzení jsou do slaného nálevu, nebo na suchu. Slaný nálev, tzn. lák na uzení vyrobíme z převařené vody, soli a sanytru (použít můžeme i hotovou směs, která je běžně dostupná pod názvem Praganda). Poměr vody a soli se různí dle použitého masa, stejně jako doba naložení. U menších ryb často stačí naložení v řádu hodin, vepřové maso můžeme v láku nechat i několik týdnů. Do láku můžeme také přidávat koření či bylinky, nejčastější přísadou je česnek. Nejčastěji používáme lák s koncentrací solící směsy 8-15%.
8% -10 litrů vody 900 g solící směsi
10% – 10 litrů vody 1,1 kg solicí směsi
12% – 10 litrů vody 1,4 kg solící směsi
15% – 10 litrů vody 1,8 kg solící směsi
Uzení na sucho začíná obalení masa solící směsí. Solící směs maso zakonzervuje a maso po několika dnech pustí šťávu. To slijeme a maso zajileme solným nálevem. U obou způsobů naložení maso je potřeba maso pravidelně kontrolovat, zda se nálev tzv. nezvrhl (nezkazil). V takové případě maso z láku okamžitě vyjmeme, pečlivě omyjeme a připravíme lák nový. Nakládáním masa na uzení se zabýváme v článku Jak správně naložit maso na uzení.
Jak dlouho udit
Zde záleží na více faktorech, jako je druh a velikost uzených pochutin, nebo teplota uzení. Například oblíbené klobásy se udí standardně horkým kouřem (60 - 80 °C) po dobu 6 - 10 hodin. Hotové špekáčky nebo šunku zpravidla neudíme déle než 3 hodiny. Článek o teplotě uzení najdete zde - Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?
Foto: Vladeko
Článek byl zobrazen 6399 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Pěstujeme fuchsie – tanečnice se sladkou sukýnkou a jedlými plody
Fuchsie jsou květiny, které mnozí pěstitelé nazývají tanečnice kvůli tvaru květu. Víme, že se jim daří ve stínu, že květiny mají pestrou paletu barev, ale ne všichni určitě vědí, že jsou i jedlé a z jejich plodů se dokonce dělá džem.
Rostliny a zahrada v zimě
Zima je pro většinu rostlin pěstovaných v bytech kritickým obdobím, je tedy třeba vědět, jak o ně správně pečovat a co vše můžeme udělat proto, aby nám neuhynuly. Také je třeba začít myslet na zahradu, i když ještě leží pod vrstvou sněhu. I v měsících jako je leden a únor tak správný zahrádkář nezahálí, protože kdo je připraven, není zaskočen.
Pestré balkóny
Jaro nečeká, proto je nejvyšší čas nakoupit truhlíky, sazenice a zeminu. Rozmanitou paletou květů hýří verbeny, s karmínově růžovými, červenými či fialovými květy, které nejlépe vyniknou v samozavlažovacích truhlících, kde se formují do dlouhých a bohatých kaskád.
Chcete krásný trávník na jaře? Začněte s péčí už teď
Pokud vás překvapuje, že ještě teď na podzim budete potřebovat zahradní sekačky, potom vás překvapí možná ještě více, že sekání právě v tomto období může rozhodnout o podobě vašeho trávníku v příštím roce. Aby z trávníku na jaře po odtání sněhu nezbyla jen nahnilá hnědá plsť, je třeba v podzimním období pažit sekat, co nejdéle to jde.
Stevia sladká - sladidlo, po kterém se netlousne
Kdyby tak existoval cukr, po kterém se netloustne – to je asi přání mnoha lidí na celém světě. Žádný z nich ještě nejspíš neslyšel o stevii, jinak by věděli, že takový „cukr“ skutečně existuje. Stevia nebo také stévie sladká je rostlina, která je považována za moderního bojovníka proti obezitě. Jak je z názvu patrné, je sladká, ale přitom nemá žádné kalorie. Co víc si tedy přát?
Podzimní práce na zahradě
Příroda se na podzim připravuje k zimnímu spánku, život v ní se zklidňuje a zpomaluje, ovšem na zahrádě je práce víc než v kterémkoliv jiném ročním období.
Zateplení skleníku prodlouží pěstitelskou sezónu
Jestliže chceme prodloužit vegetační sezónu rostlinám ve skleníku, je třeba vymyslet vhodné zateplení, které to umožní. Možností zateplení se nabízí několik, která varianta bude nakonec vybrána, se odvíjí od toho, co ve skleníku máme, jaké jsou požadavky těchto rostlin a kolik jsme také schopni a ochotni do skleníku investovat.
Zahradní dřevěné pergoly – letní pohoda na zahradě
Snad každý majitel rodinného domu touží po nějakém tom zahradním posezení, místu pro relaxaci a kávu s přáteli či s rodinou. Ideálním místem pro takové aktivity i za nepříznivého počasí je dřevěná pergola. Zručný kutil nebo truhlář si možná pergolu navrhne a postaví sám, ostatní se musí spolehnout na specializovanou firmu nebo si sestavit pergolu téměř na míru ze stavebnicového systému.