Zásady uzení a často kladené dotazy
03.06.2022
V dnešním článku o uzení si zopakujeme základy uzení a nejčastější otázky, které se kolem uzení objevují. Jakým dřevem topit, jak připravit udírnu, jak připravit maso na uzení nebo jak dlouho udit.
Jakým dřevem udit
Na uzení je vhodné tvrdé dřevo. Nejoblíbenějším dřevem na uzení je buk, olše, někdo nedá dopustit na dub, akát nebo javor. Z ovocných stromů vede švestka, třešeň a jabloň. Použít lze i ořech, ale toho přidáváme jen trochu, může způsobit hořkou chuť uzeného pokrmu. Vždy používáme dřevo suché, bez hnilob a kůry. Vyhýbáme se uzení dřevem z listnáčů s vysokým obsahem pryskyřice. Dřevem vhodným na uzení se více zabýváme v článku Jaké dřevo je vhodné na uzení?
Jak připravit udírnu před uzením
Udírnu je před uzením vždy nutné roztopit, maso na uzení nikdy nevkládáme do studené udírny. K roztopení udírny je možné použít i měkké dřevo.
Co všechno můžeme udit
Udit můžeme téměř cokoli, tradičně maso, ryby, drůbež, sýry, klobásy, salámy ... Doudit můžeme také již koupené hotové výrobky. Například doma douzené špekáčky jsou výborné. Udit můžete také např. tofu, vařená vejce, šunku, ale třeba také koření, velmi oblíbená je třeba uzená paprika. Fantazii se při uzení meze nekladou. Inspiraci k tomu, co všechno lze udit, najdete např. ve článku Netradiční uzení.
V čem udit
Pokud nehcete stavět zděnou domácí udírnu, nebo na ni nemáte prostor, můžete si k uzení vyrobit nebo koupit jednoduchou přenosnou plechovou udírnu, v které topíme dřevěnou štěpkou, hoblinami nebo pilinami. Další možností je široká nabídka elektrických udíren z nabídky českých i zahraničních výrobců. Omezeně se dá udit v grilu. Tipy na to, jak vybrat udírnu, najdee v tomto článku - Jakou udírnu vybrat v roce 2022? Klasickou, nebo elektrickou?
Jak připravit maso na uzení
Maso, ryby, drůbež a další pochutiny je nutné před uzením naložit. Dva základní způsoby nakládání masa na uzení jsou do slaného nálevu, nebo na suchu. Slaný nálev, tzn. lák na uzení vyrobíme z převařené vody, soli a sanytru (použít můžeme i hotovou směs, která je běžně dostupná pod názvem Praganda). Poměr vody a soli se různí dle použitého masa, stejně jako doba naložení. U menších ryb často stačí naložení v řádu hodin, vepřové maso můžeme v láku nechat i několik týdnů. Do láku můžeme také přidávat koření či bylinky, nejčastější přísadou je česnek. Nejčastěji používáme lák s koncentrací solící směsy 8-15%.
8% -10 litrů vody 900 g solící směsi
10% – 10 litrů vody 1,1 kg solicí směsi
12% – 10 litrů vody 1,4 kg solící směsi
15% – 10 litrů vody 1,8 kg solící směsi
Uzení na sucho začíná obalení masa solící směsí. Solící směs maso zakonzervuje a maso po několika dnech pustí šťávu. To slijeme a maso zajileme solným nálevem. U obou způsobů naložení maso je potřeba maso pravidelně kontrolovat, zda se nálev tzv. nezvrhl (nezkazil). V takové případě maso z láku okamžitě vyjmeme, pečlivě omyjeme a připravíme lák nový. Nakládáním masa na uzení se zabýváme v článku Jak správně naložit maso na uzení.
Jak dlouho udit
Zde záleží na více faktorech, jako je druh a velikost uzených pochutin, nebo teplota uzení. Například oblíbené klobásy se udí standardně horkým kouřem (60 - 80 °C) po dobu 6 - 10 hodin. Hotové špekáčky nebo šunku zpravidla neudíme déle než 3 hodiny. Článek o teplotě uzení najdete zde - Jak zvolit správnou teplotu při uzení masa?
Foto: Vladeko
Článek byl zobrazen 7129 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada

Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…

Jak poznáme azalku od rododendronu?
Azalky i rododendrony patří jako do jedné rodiny pěnišníků. Mají i stejné požadavky: daří se jim v polostinných partiích, na propustných kyselých půdách s dostatkem vláhy, ale přece jen se od sebe něčím liší.

Kámen na zahradě
Použití kamene v zahradní architektuře je kreativní tvorbou, kdy záleží na vztahu k přírodě, citu pro materiál a na estetickém vnímání a fantazii. Těchto zásad bychom se měli držet nejen při stavbě skalek, zídek a odpočívadel, ale zejména při projektování a stavbě zahrady, aby nevypadala jako skládka stavební suti.

Chodníky a cesty v zahradě
Každý majitel zahrady si určitě přeje aby po chodnících prošel suchou nohou. Proto se vyplatí trasy často používaných cestiček pečlivě naplánovat dříve, než je začneme dláždit.

Jak obnovit suchem poškozený nebo zničený trávník?
Máme za sebou teplé a suché léto, které neprospělo hlavně trávníku. Tráva je na místech přímého celodenního slunečního svitu suchá a spálená. Teplé letní dny se ale pomalu chýlí ke konci a tak se dobré připravit se na obnovu trávníku. Co k tomu budeme potřebovat a jak postupovat?

Pěstování lísky – keř vhodný pro živý plot a zdravá pochoutka pro celou rodinu
Líska obecná a další odrůdy lísky patří mezi stálice našich zahrad. Oblíbený keř se výborně hodí do živých plotů, plody lísky, lískové oříšky, jsou chutnou a hlavně zdravou pochoutkou a nezbytnou surovinou při pečení cukroví. Z lísky však využijeme také dřevo a proutí.

Okrasné třešně
Co si pod pojmem okrasná třešeň může laik představit? Snad jedině malebné stromky obsypané výrazně růžovými květy, které se pak na zem sypou jak čerstvě napadlý sníh. Určitě jste se jich všimli v parku či na pěší zóně – jsou to sakury.

Královny zahradních jezírek
Málokdo by si troufnul odhadnou, jak dlouho již lekníny ozvláštňují zahrady a zejména zahradní jezírka. Je tomu již více než čtyři tisíce let. Hladiny jezírek v panských zahradách zdobily již ve starém Egyptě, Japonsku nebo Číně.