Balkon obsypaný muškáty
06.06.2013
Pokud jste si oblíbili pelargonie čili muškáty, nemusíte je pěstovat jen na zahradě. Místem vhodným pro malé zahradničení jsou i balkony, terasy či lodžie. Muškáty jsou nenáročné na péči a dlouze kvetou. Jak to udělat, aby byl váš balkon díky muškátům nepřehlédnutelný a záplavu květů vám záviděl každý kolemjdoucí?
Tyto okrasné rostliny můžeme pěstovat již od konce dubna – nejlépe však až od doby, kdy je jisté, že se nevrátí noční mrazíky. Sazeničky muškátů můžeme zasadit na balkon, terasu, nebo do truhlíků za okno. Muškáty jsou pro balkonovou květinovou výzdobu jako stvořené, protože nevyžadují žádnou zvláštní péči a navíc dosahují maximálního estetického efektu. Terasu či balkon však samozřejmě můžeme oživit i dalšími jarními květinami, jako jsou například petunie či fuchsie, vhodné jsou také různé druhy bylinek.
Vysazujeme muškáty
Do čeho muškáty vysadit? Pokud počítáme s umístěním květin na balkon, terasu či parapet, jsou nejvhodnější nádobou květináče nebo truhlíky. Na výběr máme z velkého množství materiálů, velikostí a barev. Skvělé jsou například samozavlažovací truhlíky, které péči o květiny velmi usnadňují. Mají dvojité dno, v němž je ukryta zásobárna pro vodu. Zvláště během parních letních dní vyžadují rostliny velké množství vody, tedy i časté zalévání.
Samozavlažovací truhlík, Foto: Nohel Garden
Se samozavlažovacími truhlíky vám tato starost odpadá. Stačí, když do jejich zásobníků nalijete dostatek vody a květiny si pak již pomocí speciálních knotů odebírají tolik vláhy, kolik potřebují. Ale ani v případě deštivého počasí není třeba se bát, že by květiny stály ve vodě. Truhlíky mají totiž přepad, kterým se nadbytek vody odvádí pryč. Samozavlažovací truhlíky se však pro všechny druhy muškátů nehodí. Existují muškáty, které mají rády sušší zeminu, a stále vlhký substrát jim škodí. To, jak často se zalévají tak záleží na počasí, orientaci truhlíků vůči světovým stranám a také na velikosti rostlin.
Volte kvalitní substrát
Aby bylo pěstování muškátů úspěšné, je třeba vybrat tu správnou a především kvalitní zeminu. Pro pěstování na balkonech a terasách jsou nejvhodnější speciální substráty určené přímo pro pěstování kvetoucích balkonových rostlin. Existují pak také přímo substráty pro muškáty. Zemina by měla obsahovat rašelinu, písek, pařeništní zeminu a také přídavek rozpustného hnojiva. Tak budou rostlinám zajištěny veškeré potřebné živiny nejen v první fázi po výsadbě, ale většinou na celou sezónu, po dobu až 6 měsíců. V kvalitní zemině se nachází mimo jiné také částečky perlitu či granulovaného polystyrenu, které zajišťují kvalitnější provzdušnění substrátu. Pokud vyměňujete starý substrát za nový, nezapomeňte přimíchat granulované hnojivo.
Množení muškátů
Nejlepším způsobem množení muškátů je takzvané řízkování. To se provádí odříznutím 10 až 12 cm dlouhého řízku z matečné rostliny, která však musí být zdravá. Řízek je poté třeba namočit do speciálního chemického přípravku na bázi gelu, kterému se říká stimulátor. Následně jej zapíchneme do květináče naplněného pěstebním substrátem. Řízek by měl být udržován a pěstován v teplotách mezi 21 až 25 stupni Celsia.
Deset věcí, které byste měli vědět o muškátech:
1. Muškátů existuje mnoho druhů (převislé, vzpřímené, velkokvěté, anglické muškáty a mnohé další) a každý z těchto druhů má jiné nároky na zálivku, umístění atd.
2. Jsou druhy muškátů, které kvetou již v květnu a jejich vegetační období končí až s příchodem prvních zimních mrazů.
3. Jako nejvhodnější se jeví předpěstování muškátů doma v teple. Na venkovní stanoviště je vhodné je dávat až v polovině května, kdy již nehrozí ranní mrazíky.
4. Muškáty jsou rostliny světlo a teplomilné, dobře však snášejí i případné přechodné zastínění. Pokud byste zvažovali jejich umístění s ohledem na světové strany, je ideální jižní, jihovýchodní, případně i jihozápadní strana.
5. Přemýšlíte, kolik rostlin zasadit do jednoho truhlíku? Množství rostlin záleží na jeho velikosti, ale do klasického truhlíku s délkou 50 až 60 cm umisťujeme nejčastěji na cik-cak 5 až 7 rostlin, aby se truhlík co nejrychleji zaplnil.
6. Muškáty jsou odolné rostliny, které umí dobře hospodařit s vodou. I v období plné vegetace snesou přestávky v zálivce. Rostliny je dobré zalévat v ranních nebo podvečerních hodinách, kdy slunce tolik nepálí.
7. Rostliny vysazujeme do speciálního substrátu pro pelargonie, který je obohacen o perlit, jež provzdušňuje a také o bentonit, který je bohatý na jílové nerosty.
8. S přihnojováním substrátu na pelargonie začneme až po 6 týdnech od výsadby.
9. V případě, že nemáme muškáty zasazeny ve speciálním substrátu, musíme jim dodávat komplexní muškátové látky v podobě roztoku – 1 víčko (15 ml) je na 1 litr zálivky.
10. Pravidelně muškátům odstraňujeme odumřelé a neduživé části, které je jinak zbytečně vysilují.
- jap -
Foto: kvetinynadobirku.cz
Článek byl zobrazen 50974 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Co bychom měli v listopadu udělat na zahradě a na balkóně?
Listopad je především období, kdy se zahrada připravuje k zimnímu odpočinku. Na zahrádce urychleně dokončujeme všechny práce, které jsme nestihli v minulém měsíci. Hlavně však připravujeme půdu, ovocné í okrasné dřeviny na přezimování. Na co nezapomenout vám usnadní přehled nejnutnějších prací.

Vhodné rostliny do hřbitovních dekorací
Hroby se dají zdobit mnoha způsoby. Někdo dá přednost položenému aranžmá z jehličnanů, jiný květinovému koši a další dá přednost originální dekoraci. V každém případě aranžmá na hroby by měla být trvanlivá a odolná proti povětrnostním podmínkám.

Čím osadit balkón
Květiny vnášejí do domu život a působí příjemně na terase či balkonu. Volbou vhodných květin či rostlin můžete vytvořit kouzelnou oázu uklidňujících barev, tvarů a vůní. Jaké možností trh nabízí a které rostliny vybrat?

Pěstujeme okrasné trávy
Trávy nejsou jen nenápadné rostliny tvořící trávník, mohou být i velmi zajímavým prvkem zahradní architektury. Najdeme mezi nimi drobné jednoleté druhy vhodné do květinových aranžmá, ale také zajímavé druhy, které se uplatní jako atraktivní solitéry.

Duben na zahradě ve znamení výsadby a péče o trávník
Duben je pro každého zahrádkáře a pěstitele po dlouhé zimě konečně měsíc, kdy se může naplno věnovat své zahradě. Zvláště, pokud je příznivé počasí. V dubnu se příroda začíná naplno probouzet a na zahradě přichází čas výsadby, hnojení a péče o trávník.

Makramé závěsy na květiny zútulní váš interiér
Jednou ze zajímavých technik zavěšení pokojových rostlin jsou závěsy makramé. Kromě vizuální stránky mají tyto závěsy i řadu praktických výhod.

Interiérové květináče pro samozávlahu i okrasu
Přestože jsou mnohé pokojové rostliny krásné již samy o sobě, můžeme jejich krásu ještě více podtrhnout výběrem vhodného interiérového květináče. Kromě plastových a keramických květináčů můžete vybírat květináče nerezové, sklolaminátové, nebo také samozavlažovací, díky nimž žádná rostlina neuschne.

Pokojové rostliny VI. - Juka
Chtěli byste doma pěstovat palmu? Pak si pořiďte juku. Tato rostlina s hnědošedým kmínkem, z něhož vyrůstají růžice s dlouhými špičatými listy (dá se však pěstovat i jako růžice přímo zasazená v substrátu), je dlouhodobou pokojovou rostlinou. Ale jen pokud se o ni dobře staráte.