Čas grilování je tady!
01.05.2005
S prvními teplejšími dny a večery je tady čas, na který se většina z nás obzvláště těší – začíná „turné“ letních grilování a párty na zahradě. Než pozveme první přátele, a dáme naložené maso na gril, čeká nás neméně důležitá fáze příprav.
V prvé řadě je třeba si uvědomit, kde se bude celé grilování odehrávat. Velmi vhodným místem je zcela jistě terasa, která, pokud je dobře postavena, tvoří přirozenou spojnici mezi domem a okolním světem. Velkou výhodou občerstvení na terase je blízkost a dostupnost kuchyně, a tak hostitelka nemusí s připravenými delikatesami přejít celou zahradu. Pokud máme z nějakého důvodu na grilování vymezeno jiné místo na zahradě, nevadí, zákoutí na odlehlém konci zahrady, kde nerušíme sousedy ani menší obyvatele domu, má taky něco do sebe.
JAKÝ NÁBYTEK ZVOLIT?
Dalším důležitým bodem příprav bude nákup nebo údržba zahradního nábytku. Pokud se rozhodneme nahradit starší nábytek novým, měli bychom vědět, jaké výhody a nevýhody jednotlivé typy přinášení. Plastový nábytek je jedničkou, co se týče ceny, nemůžeme však očekávat příliš dlouhou životnost, komfort a i trošku razantnější zacházení může vést k jeho polámání. Nábytek z poutí a ze dřeva je poněkud dražší, ale vypadá velmi hezky a dobře snáší rozmary počasí. I když všeho moc škodí, a tak bychom jej neměli vystavovat přílišné vlhkosti ani suchu. Rattanový nábytek je zvláště v poslední době velmi populární, přestože je třeba jej chránit před deštěm. Alternativu nabízí materiál zvaný Hularo, který je velmi podobný rattanu, ale odolný vůči jakémukoliv počasí. Poněkud chladně působí kovový nábytek, pokud jej nezkombinujeme například s proutím. Velmi oblíbený je pro svou nízkou hmotnost právě hliník. Nábytek z teakového dřeva má charakteristickou barvu i vůni a velmi dobře odolává povětrnostním vlivům. Odradit by nás mohla vysoká pořizovací cena.
Vlastní přípravu masa budeme mít značně usnadněnu, pokud grilujeme na terase sousedící s kuchyní. Maso a ostatní lahůdky můžeme připravit přímo v kuchyni a postupně je přinášet na terasu. Pokud budeme pokrmy připravovat přímo u grilu, snažme mít vše po ruce – suroviny, vodu, nádobí, příbory, nápoje apod., abychom se zbytečně nenaběhali pro každou drobnost.
Stůl bychom měli umístit na stinné místo. Co se týče nádobí, přednost bychom měli dát raději plastovým talířkům a pohárkům, kterých je na trhu dostatek ve všech možných barvách i druzích.
Pokud jsme děti před garden party neodvezli k babičce, měli bychom na ně pamatovat a v bezpečí a závětří jim vymezit prostor, kde si mohou hrát a bavit se.
Články s podobnou tématikou
Vybudujte si malý domácí sklípek
Vybudujte si v bytě domácí vinotéku
Článek byl zobrazen 16326 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.
Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací
Zahradní jezírko je uměle vytvořeným biotopem vyžadujícím určitou míru údržby a péče, aby voda v něm byla čistá a ekosystém v rovnováze. Právě v letních měsících si chceme zahradního jezírka užívat co nejvíce, zároveň jde však o období, kdy je jeho údržba nejnáročnější. Jak tedy o zahradní jezírko v letních měsících pečovat?
Střecha oděná do zeleně
Střecha osázená zelení má lepší tepelněizolační vlastnosti než běžná, byť dobře odizolovaná střecha. Navíc, kvalitní materiály zaručují minimální životnost střechy minimálně padesát let. Její největší předností není jen estetická stránka, ale zeleň na střeše přináší ještě mnoho dalších výhod.
Zahrada během stavby
Spolu s novým domem většinou plánujeme také zahradu kolem něj. Jak ale docílit toho, abychom mohli zrealizovat sny o krásné a zdravé zahradě ihned po dokončení stavby?
Jak pečovat o trávník po zimě?
Pýchou každého správného pěstitele je krásný zelený trávník pokrývající jeho zahradu. Aby nám trávník po zimě co nejdříve dělal zase parádu, přinášel radost a užitek, je již teď potřeba mu věnovat dostatečnou pozornost. Nejdůležitější je dopřát mu hlavně dostatek vláhy, vzduchu a správně jej sekat.
Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.
Fóliové kryty a fóliovníky k ochraně i rychlení
Fóliovníky už jsou na našich zahradách vidět přeci jen méně, nahrazují je buď pařeniště, nebo větší a využívanější skleníky. Ale i s fóliovými kryty budete dozajista spokojeni. Jejich funkce se za celá léta nijak nezměnila, stále jsou využívány především k rychlení zeleniny, k prodloužení vegetačního období a ke zvýšení výnosů. Změnil se trošku vzhled a také způsob využití jednotlivých fólií.
Řez ovocných stromů a keřů – jak a kdy jej provádět?
Aby byly ovocné stromy zdravé, krásné a dobře plodily, je třeba jim věnovat potřebnou péči a pravidelně je prořezávat. Jenomže každý druh ovocného stromu má na řez jiné nároky a tak je třeba jej nejen dobře provést, ale i načasovat. Přinášíme pár rad čeho se při řezu stromů vyvarovat a jaké zásady je třeba dodržovat, abychom sklízeli zdravé ovoce.