Domácí bylinková zahrádka je dobrá nejen k jídlu
19.08.2018
Čerstvé bylinky jsou rozhodně více aromatické a příjemnější, než bylinky sušené. Ať už bylinky používáte k vaření, vaříte si bylinkové čaje, nebo z nich připravujete léčivé nálevy, nemusíte je shánět v obchodech a na tržištích. Bylinky jsou krásné, voňavé a navíc užitečné, tak proč si nepořídit rovnou bylinkovou zahrádku?
Jak vybírat bylinky?
Na žádné bylinkové zahrádce by neměly chybět základní bylinky, které najdou využití jak v čajích, tak i jakožto přísada do polévek, pomazánek apod. Je to například meduňka, která má zklidňující účinky, osvěžující máta, léčivá šalvěj, dobromysl (oregano), bazalka, mateřídouška, tymián a mnohé další. Do stejné skupiny bylinek, jako mateřídouška, patří také saturejka, která je vynikající do luštěnin, ale i do zelí proti nadýmání. Na okraj záhonků se pak dává pažitka - i když nejde o klasickou bylinku, má stejné využití, jako mnohé bylinky. Dále se tam může objevit petržel kudrnka či rozmarýn, který však vysazujeme až poté, co pominou přízemní mrazíky, které by nám jej mohly sežehnout. Na zimu jej musíme zase sklidit. Velmi citlivá na mráz je také bazalka, proto i tu vysazujeme až v květnu po třech zmrzlých.
Při výběru bylinek dáváme pozor na to, abychom si vybrali zdravé rostlinky, které nejsou popáleny od sluníčka, nejsou seschlé ani napadeny žádnými houbovými chorobami, mají povadlé listy, případně je listů na stonku jen pár apod. Pokud nechcete nakupovat již předpěstované rostliny, můžete si zkusit vypěstovat bylinky ze semínek. Chce to však trochu zahradnických zkušeností a věnovat rostlinám dostatek pozornosti. Jestliže jste se rozhodli ze dne na den, že si založíte bylinkovou zahrádku, je mnohem rozumnější si koupit již vypěstované sazenice.
Tymián a oregáno
Příprava záhonku
Než se pustíme do nákupu a sázení bylinek, musíme si připravit záhon. K výhodám bylin patří to, že se dají pěstovat na relativně malém prostoru. Pro potřebu běžné rodiny, která chce klasickou „kuchyňskou“ zahrádku, postačí záhon o rozměrech metr krát metr, popřípadě metr a půl. Důležitá je především poloha záhonu, protože bylinky vyžadují dostatek slunce. Ideální je tak orientace na jih či východ, vhodný je mírný sklon, ale postačí i rovina. Proti větru je dobré bylinky chránit nízkým živým plůtkem, případně mohou větrný štít tvořit vyšší odolné rostliny.
Půdu je před výsadbou bylinek potřeba zbavit plevele, který by mohl mezi bylinkami dělat neplechu. Záhon tedy dostatečně hluboko zryjeme, abychom jej zbavili všech nežádoucích prvků (kameny, kořeny, plevel). Porytý záhon posypeme substrátem (ideálně určeným pro biopěstování) a smícháme také s trochou písku – zejména tam, kde je dost hutná půda, slouží písek slouží pro lepší provzdušnění. Většina bylinek pochází ze Středomoří a tak jsou zvyklé spíše na lehké a dobře provzdušněné půdy, což se jim pokusíme vytvořit. Záhonek nehnojíme, protože substrát, který jsme do něj vysypali, obsahuje již startovací dávku hnojiv, které bylinkám postačí.
Majoráka a levandule
Rozmístění rostlin v záhonku
Bylinky sázíme tak, aby v blízkosti sebe byly takové druhy, které mají stejné nároky na pěstování. Také dbáme na to, aby bylinky, které potřebujeme nejčastěji v kuchyni, byly dobře dostupné. Obecně platí, že nižší bylinky vysazujeme či vyséváme dopředu, vyšší do pozadí. Pokud nám mezi vysazenými bylinkami vzniknou volná místa, můžeme do nich umístit bylinky, které nám v záhonku poslouží jen chvilku – jde například o kopr. Pokud chceme pěstovat i libeček, musíme myslet na to, že se poměrně rychle rozrůstá, proto je lepší jej vysadit spíše do okrajových částí záhonku.
Bylinky jako ochrana zeleniny
Bylinkovou zahrádku je dobré umístit do blízkosti zahrádky zeleninové, protože některé aromatické bylinky odpuzují nejrůznější škůdce, jako jsou mšice apod. Stejně tak ochrání i okrasné rostliny - velmi častá je například kombinace růží a levandulí.
Pěstování bylinek v nádobách
Ne každý má to štěstí, že vlastní zahrádku, kde by si mohl vypěstovat vlastní bylinky. Naštěstí bylinky není problém pěstovat ani v bytě či na balkóně v květináčích, truhlících či jiných nádobách. Na dno nádoby je dobré dát drenáž, protože bylinky rostou na kamenité půdě a nemají tak rády zamokřené kořeny. K přemokření kořenů by však zejména u nádoby, která nemá odtokové otvory, mohlo dojít. Proto dáme do takového květináče patřičnou drenážní vrstvu – dno pokryjeme pískem s kamínky ve vrstvě 3 až 5 cm (záleží na hloubce nádoby), na něj pak dáme substrát, do něhož by měl být celý kořenový bal bylinky ponořen. Používáme speciální substrát pro bylinky, který je složen tak, aby podpořil jejich aroma. Velké rostliny sázíme dozadu, případně můžeme i mírně zešikma, menší pak umístíme dopředu pěstební nádoby.
Pokud chceme použít samozavlažovací truhlík, můžeme - budou v něm dobře prospívat zejména hlouběji kořenící rostliny, jako je máta, oregano či meduňka. Do truhlíku nedáváme písek, protože bychom tak zmařili celý samozavlažovací systém. Do takového truhlíku se hodí hutnější substrát určený pro bioprodukci, jež obsahuje startovací hnojivo. Jde o stejný substrát, který jsme dávali na záhon. Vzrostlejším bylinám se v něm bude lépe dařit. Na jeden truhlík naprosto postačí dva trsy bylinek – každý umístíme na jeden konec truhlíku. Nebude trvat dlouho a bylinky prorostou celým prostorem a časem se i spojí. Vhodná je kombinace máty a meduňky, či vysokého oregana a meduňky.
Péče o bylinky
Pěstování bylinek není nijak náročné, vyžadují pouze slunce a dostatek vláhy. Po nějakém čase je třeba přidat do půdy vápník, například ve formě dřevěného popela, který aromatickým bylinám svědčí. Stejně tak je prospěšný i vyzrálý kompost. Obecně však na živiny bylinky příliš náročné nejsou. Vyhnout bychom se měli přemíře dusíku, který potlačuje jejich voňavost. Pravidelným zastřiháváním získají bylinky pěkný kompaktní tvar.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Účinný boj s mravenci - funguje chemie i babské rady
Osvěžující letní nápoje pro děti i dospělé
Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Na čerstvé koření a bylinky potřebujeme hmoždíř
Článek byl zobrazen 11497 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon Hybrid
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon Hybrid v sobě obsahují i řízení fotovoltaické elektrárny a bateriové úložiště. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Akce Hromada výhod přináší prémii za nákup energeticky úsporných výrobků na www.fakro.cz
Kupte si energeticky úsporné výrobky v balíčku superTrio a získejte prémii až 2600 Kč. Maximálně lze zakoupit až 6 balíčků superTrio (střešní okno s trojsklem, lemování Thermo a vnější markýza).Pořiďte si terasu od českého výrobce WPC – WoodPlastic.
Široký výběr atraktivních, bezúdržbových a ekologických teras, plotů a obkladů z dřevěného kompozitu se záruku až 25 let najdete na www.woodplastic.cz.Kovové zárubně MONTKOV do bytu? A proč ne!
Kovové zárubně mohou být součástí moderních interiérů v bytech po rekonstrukci, nebo v novostavbách. Nové typy kovových zárubní jsou mnohem kvalitnější než dříve vyráběné ocelové zárubně a mohou konkurovat srovnatelným výrobkům ze dřeva nebo materiálů na bázi dřeva.
Další články na téma Zahrada

Zahrada během stavby
Spolu s novým domem většinou plánujeme také zahradu kolem něj. Jak ale docílit toho, abychom mohli zrealizovat sny o krásné a zdravé zahradě ihned po dokončení stavby?

Solar expert – dárky, hračky, nabíječky i osvětlení na solární pohon
Sluneční energie má jednu nespornou výhodu. Je zadarmo. A vy si tak můžete pomocí energie ze slunce nabít mobil, posvítit na terase nebo rozhýbat hračky. Možností je mnoho a nákup přes internet je velmi jednoduchý.

Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Abychom se mohli každý rok na svých zahradách radovat z krásných, dobře rostlých a hojně plodících stromků, je nutné jim na přelomu února a března věnovat dostatečnou pozornost. Právě v tuto dobu totiž nastává hlavní sezóna prořezu ovocných stromků, kdy se z důvodu zajištění dostatečného přístupu slunečního světla provzdušňují jejich koruny.

Krásné truhlíky i v zimě
Přípravy na nejkrásnější svátky roku jsou již v plném proudu. Ale není na škodu se občas zastavit a pozorovat nádherně sněhem pocukrované jehličnany, ptactvo, které si přišlo po svou vánoční nadílku nebo zavadit pohledem o svátečně nazdobený truhlík za oknem.

Pěstujeme stračku
Modrá barva je mezi květinami vzácností a v letní zahradě by určitě neměla chybět. Ideálním favoritem je trvalka ostrožka- stračka, která vynikne ve smíšených květinových záhonech jak na venkovské zahradě, tak i moderní výsadbě.

Listopad na zahradě
Kdo má zahrádku nebo kousek zeleného plácku okolo domu, dobře ví, že i z příchodem podzimních plískanic je ještě spousta práce se zazimováním a úklidem. Několik praktických tipů může být pro vás dobrým rádcem na co nezapomenout.

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku
Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?

Jak si vybrat piknikový koš na letní stolování v přírodě?
Snad každá romantická duše touží po snídani v trávě po boku svého partnera. Stačí sbalit deku, naplnit piknikový koš dobrotami a vyrazit do přírody. Nemusí však jít nutně jen o snídani, do piknikového koše se vejde i oběd, nebo třeba večeře doplněná lahvinkou vína. Nechce se zlákat a vezměte svou drahou polovičku, přátele nebo rodinu na venkovní hody.