Exotické ovoce zvané Cherimoya
27.12.2013
Ke koupi neznámého exotického ovoce se většinou příliš nemáme. Nejenže stojí poměrně dost peněz, ale vlastně ani nevíme, jak chutná a co z něj máme jíst. Pokud ale narazíte na ovoce zvané cherimoya, rozhodně po něm sáhněte. Nejenže skvěle chutná, není ani drahé a snadno si z jeho pecek můžeme vypěstovat i rostlinku.
V obchodech se na nás z regálů „směje“ spousta nejrůznějšího ovoce pocházejícího z dalekých exotických krajin. Jen málokdy se však rozhodneme experimentovat a vyzkoušet něco, co jsme nikdy nejedli – většina takových pokusů totiž končí zklamáním a většinou to jsou jen vyhozené peníze. Mile překvapit vás však může cherimoya (čerimoja), celým názvem annona cherimoya, překládaná do češtiny jako „láhevník“. Pro svůj tvar a konzistenci dužiny bývá též přezdívána smetanové jablko. Mnozí ji dokonce prohlašují za nejlahodnější ovoce na světě. Stojí za to zkusit, nemyslíte?
Původ cherimoyi
Annona cherimoya pochází z Jižní Ameriky, kde roste v Andských údolích především v Ekvádoru a Peru, ve výškách okolo 1500 metrů nad mořem. Annonu pěstovali již staří Inkové a dnes se pěstuje v různých zemích po celém světě. Největšími producenty cherimoyi jsou Brazílie, Chile, Keňa, Izrael a Španělsko. U nás ji při troše štěstí můžete v obchodech také objevit, nejčastěji však jde o ovoce původem ze Španělska – plody se totiž špatně uchovávají, annona nesnáší otlačení, rychle se kazí a její převoz z větší dálky je tak náročný. Ovoce se z tohoto důvodu sklízí většinou ještě nezralé, pokud jsme koupili kus, který je ještě tvrdý, musí se nechat několik dní dozrát. To, že je annona zralá poznáte podle toho, že jde slupku lehkým tlakem uvolnit.
Popis rostliny
Annona cherimoya je malý poloopadavý strom, který dorůstá výšky maximálně 5 metrů. Rostlina má tmavě hnědou kůru, která je u mladých rostlin hladká, u starších pak vrásčitá. Větvičky jsou sametové, listy světle zelené, oválné, také jemně ochmýřené a ke špičce se zužují. Květy jsou třílaločné a vyskytují se ve skupinách po dvou a více. Mají tmavě hnědou, žlutou nebo purpurovou barvu.
Plody
Cherimoya vypadá jako zelené jablko srdčitého tvaru, které může mít v průměru až 20 cm. Díky vroubkování na plodu může cherimoya připomínat také nerozvinutou zelenou šišku. Uvnitř každého plodu je bílá, narůžovělá či jemně nažloutlá dužina, ve které je ukryto množství poměrně velkých pecek (1 – 2 cm). Dužina ovoce obsahuje až 20% hroznového cukru, dále je plná vlákniny, obsahuje provitamin A, vitamin C, fosfor, vápník a pektin. Energetická hodnota ve 100 gramech je 100 kcal. I přes svou hutnou konzistenci má ovoce nízký obsah tuku, přibližně asi 0,7%.
Konzumace a užití
Plody láhevníku je možné konzumovat syrové a to tak, že je rozřízneme na polovinu a lžičkou vydlabáváme dužinu. Semena se nejí, ve větším množství jsou jedovatá! Když je cherimoya zralá, voní plody po banánech a dužina má chuť, která by se dala přirovnat ke kombinaci banánů s jahodami, někomu zase připomíná vanilkový dezert či smetanové karamely. Dužina je také šťavnatá a svou krémovou konzistencí zase připomíná hrušku. Cherimoya se skvěle hodí také do ovocných salátů, do nápojů, či zmrzliny. Někdo z tohoto ovoce vyrábí džem a setkat se můžeme také s vínem vyrobeným z jeho šťávy. Díky sladké chuti dužiny je využitelnost široká.
Využití semen
Jihoameričtí indiáni využívali semena z cherimoyi jako účinný insekticid, protože obsahují vysokou koncentraci alkaloidů. Semena upražili, roztloukli a smíchali s tukem. Získali tak mast proto blechám, vším a dalším kožním parazitům. Díky svým insekticidním vlastnostem jsou však účinná také proti mšicím a rostliny nebývají napadány žádnými škůdci. Další možností, jak využít semena, je zasadit je a vypěstovat si exotickou rostlinu u sebe doma.
Pěstování
Vzhledem k tomu, že láhevník snese i nižší teploty, není problém jej pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Semena, která získáte z jednoho plodu (cca 20 – 30 ks) mají velmi dobrou klíčivost (i po několika letech) a s největší pravděpodobností se vám bez problémů uchytí. Dobře je omyjte a nechejte cca týden schnout. Následně je zasaďte asi 3 cm hluboko do truhlíku. Vzhledem k tomu, že rostliny mají poměrně dlouhý hlavní kořen, je dobré vybírat nádoby co nejhlubší. Jako ideální se jeví dosti výživný substrát obsahující jíl, rašelinu a štěrkopísek. První klíčky se objeví již po týdnu až deseti dnech. Rostlina vytlačí semenný obal, který s prvními lístky upadne. Za měsíc přibydou na rostlině asi 3 listy, jeden rok stará rostlina dosahuje výšky cca jednoho metru. Závlaha by měla být bohatá, doporučuje se přihnojovat organickým hnojivem jednou za tři týdny.
Co se týče vhodného stanoviště, láhevníku se nejlépe daří v rozptýleném světle a polostínu. Důležité je vlhké prostředí, rostlinu bychom neměli vystavovat přímému slunci. Pokud ji chceme dát na letní sezónu ven, měli bychom ji pomalu přivykat na slunce, aby nedošlo ke spálení listů, případně ji lehce zastínit. V místech, kde listy opadají, začínají rašit nové větvičky. V zimě je ideální teplota mezi 10 až 15 stupni, mladé rostliny nesnáší jarní mrazíky, starší pak snesou krátkodobě i mrazíky okolo –3 stupňů Celsia. Přes zimu omezíme zálivku a nehnojíme. V době vegetačního klidu mohou z láhevníku opadávat listy a rostlina působí zvadlým dojmem. V tuto dobu je vhodné případné přesazování. Po době opadu listů začínají rostliny kvést a následně dochází k vegetačnímu růstu. Pokud dojde k opylení květů, začnou vyzrávat plody, které je možné sklízet po 5 až 7 měsících od opylení. Abychom se ale dočkali plodů, musíme vždy pěstovat alespoň dvě rostliny společně, aby se mezi sebou mohly navzájem opylovat. Na jednom stromě totiž nikdy nerostou samčí a samičí květní orgány zároveň. Pro začínající pěstitele je annona cherimoya ideální rostlina, protože není náročná a udělá hodně radosti.
Cena
Na cherimoyu můžete narazit v některých českých obchodních řetězcích, kde prodávají kus za cca 20 – 25 Kč. Když máte štěstí a jsou v akci, koupíte kus i za 12 Kč, což za tu exotiku stojí!
- jpa -
Článek byl zobrazen 31221 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Pusťte krásy podzimu do svých domovů
Dary podzimní přírody jsou bohatou inspirací pro nádherné dekorace interiéru. Barevnými listy, větvičkami a různými plody lze jednoduše ozdobit i zcela „obyčejné“ bytové doplňky, jakými jsou např. drátěné košíky, držáky na lahve či drátěné věnce (prodává Almara Shop), které běžně používáme k jiným účelům.
Rustikální ohniště se stane chloubou Vaší zahrady
Také se Vám více líbí tradiční ohniště než zahradní krb? Anebo už ohniště máte a rádi byste mu dodali jiný vzhled? Nechte se inspirovat novinkou – stavebnicí CSB - NATURBLOK OHNIŠTĚ, která dodá Vašemu venkovnímu posezení u ohně nový rozměr.
Rady, které nestárnou - IV. díl - Zahrada
Podzim se blíží a s ním i poslední práce na zahrádce. Pro ty, kteří dohánějí to, co nestihli na jaře a v létě, máme pár tipů na úpravy od "našich babiček", které by se ještě do prvních mrazíků daly stihnout, případně si je můžete schovat na příští rok.
Co možná nevíte o orchidejích
Při pohledu na překrásný květ orchideje se mnozí z nás domnívají, že tyto rostliny pocházejí výhradně z exotických míst tropických lesů Ameriky, Afriky či Asie a jejich přilehlých ostrovů. Není to však pravda, čeleď orchideaceae - vstavačovité je rozšířena skoro ve všech pásmech zemského povrchu.
Dokonalý trávník a vhodné travní osivo
Mít nádherně zelený trávník, po kterém chodit je jako nést se po měkkém koberci je sen každého zahrádkáře i majitele domu či chalupy. Ovšem, jak toho docílit? Základem je dobře založit trávník a především vybrat takový druh osiva, který se hodí právě pro vaše potřeby.
Kdy a proč se pustit do stavby bazénu?
Horké letní dny skončily, ale čas na výstavbu zapuštěného bazénu je aktuální právě s koncem léta. Pokud tedy chcete být na příští léto včas připraveni, měli byste s úvahami o jeho pořízení začít právě nyní. Bazén představuje „luxus“, který si může dovolit téměř každý. Pořizujeme si ho hlavně kvůli radosti našich ratolestí, ale i pro naše zdraví.
Venkovní osvětlení dodá zahradě kouzlo
Krásný strom při večerním osvětlení vypadá úplně jinak než ve dne. Vynikne kresba listů, kmen a větve vrhají tajemné stíny a trávník ve tmě najednou dostává úplně jiný rozměr. Večerní siesta na osvětlené zahradě má své neopakovatelné kouzlo…
Koupací jezírka - funkční a estetické prvky zahrad
Nemůžete se rozhodnout, zda si na zahradu pořídit bazén nebo raději koupací jezírko? Pokud chcete, aby měla vodní plocha všestrannější využití a kromě koupání plnila i funkci relaxační a okrasnou, rozhodněte se pro zahradní jezírko. Stane se funkčním i estetickým prvkem vaší zahrady, kde si užijete báječné koupání bez chlorované vody.