Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
02.03.2020
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.
Dlouhé, horké a suché léto, kdy prší opravdu zřídka a teploty atakují tropické hodnoty, netrápí pouze zemědělce a farmáře, ale i drobné pěstitele, kteří si pěstují na zahradách a balkónech ovoce, zeleninu nebo okrasné květiny a dřeviny. Krátkodobý nedostatek vláhy se dá vyřešit samozavlažovacími truhlíky, při delším výpadku je substrát už natolik vyschlý, že může dojít k úhynu rostlin. Zejména zelenina je na nedostatek vody velmi náchylná. První projevy je opadávání listů a v době kvetení také ztráta květů. Pokud má již zelenina nasazené plody, může dojít vlivem nedostatku vláhy k opadávání plodů a nízkým výnosům.
Proto byl po dlouhodobém výzkumu Mendelovy univerzity a společnosti Rašelina Soběslav vyvinut substrát, který pomáhá lépe hospodařit s vodou. Jmenuje se Revitalizační organický substrát a jeho hlavní předností je obsah minerálů, které nasáknou a zadrží větší množství vody a živin.
Díky revitalizačnímu substrátu získají rostliny vláhu i živiny během nepříznivého období a mnohem lépe odolávají vysokým teplotám i nízké vlhkosti vzduchu. Rostliny jsou také odolnější vůči chorobám.
Součástí substrátu jsou také dlouhodobá hnojiva, která uvolňují živiny postupně v průběhu celého vegetačního období, čímž se sníží potřeba rostliny dále přihnojovat i náklady na doplňková hnojiva.
Do revitalizačního substrátu byl přidán také rašelinový extrakt s mořskou solí, známý také jako Algahumin, který podporuje rychlost a efektivitu příjmu živin rostlinami. Algahuminy se hojně využívají jako přírodní rostlinné stimulátory růstu a podporují také regeneraci rostlin.
Použití revitalizačního substrátu
Revitalizační organický substrát lze použít pro jakékoliv okrasné a balkónové rostliny (do truhlíků, nádob na terase), dále pak pro zeleninu v nádobách, ve skleníku i vysázenou do záhonu. Pokud vysazujeme do nádob, postupujeme jako v případě jakéhokoliv jiného substrátu a vysazujeme přímo do něj. V záhonech se doporučuje smíchat původní zeminu s revitalizačním substrátem v poměru 1:1.
Připravte se na sezónu už nyní, protože co nevidět budete přesazovat předpěstované rostlinky do skleníku nebo fóliovníku a už byste měli mít revitalizační organický substrát připravený k výsadbě.
Více informací najdete na stránkách www.raselina.cz, revitalizační substrát si můžete objednat přímo v eshop.raselina.cz.
- PR článek -
Článek byl zobrazen 7009 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Je libo masožravou rostlinu?
Film Adéla ještě nevečeřela v nás všech patrně zanechal dojem, že masožravé rostliny jsou nebezpečná monstra, se kterými si zahrává jen dobrodruh. Realita je poněkud odlišná a pěstování masožravek je velmi zajímavým a krásným koníčkem.

Pěstování a využití aloe vera neboli aloe pravé
Za ideální pokojové rostliny je možné považovat takové, které nejenže hezky vypadají, ale nemusíte se o ně příliš starat a navíc mohou být ještě k užitku. A právě taková je aloe, jejíž listy mohou být ozdobou interiéru, má léčivé účinky a může být vhodnou přísadou do nápojů.

Oživte váš interiér i terasu podzimními dekoracemi z bobulí
Podzim je plný barev. Barev všelijakých odstínů, které nám ukazuje sama příroda na nejrůznějších listech, plodech a bobulích. Tak proč si trochu té podzimní krásy nevzít domů? Stačí vyrazit na procházku do lesa, na trh nebo nejbližšího květinářství. Uvidíte, jak krásně si těmito jednoduchými doplňky prozáříte interiér.

Liatris spicata neboli Šuškarda klasnatá – nenáročná květina kvetoucí celé léto
Pokud hledáte odolnou a nenáročnou rostlinu pro vaši zahradu, která bude zároveň její nevšední ozdobou, pořiďte si šuškardu klasnatou. Tato rostlina je velice zajímavá svým tvarem a získá si vás také barvou. Tvoří ji třásnité fialové klasy, které kvetou v průběhu celého léta. Často se šuškardě říká také shorakvět, protože se její květy otevírají netradičně odshora dolů.

Jak co nejefektněji pěstovat sukulenty - v plechovkách, baňkách nebo na kameni
Velmi dekorativní pěstování sukulentů v interiéru i exteriéru, v netradiční formě a nezvyklých podobách. Takové jsou současné trendy pěstování sukulentních rostlin. Tyto rostliny jsou pěstebně velmi nenáročné, stačí jim opravdu velmi skromné podmínky, ve kterých mohou prosperovat stejně dobře, jako by byly vysázeny v záhonu nebo ve skalce. Pro některé z nás se staly sukulenty dokonce předmětem sběratelské vášně.

Budujeme skalku
Ledabylé pohození pár kamenů do svahu ještě nečiní ze zahrádky skalku. Aby se rostlinám dařilo a skalka nám dělala radost, musíme její budování a starost o ni podřídit určitým pravidlům.

Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.

Pokojové rostliny X. – Africká fialka
Snad v každé domácnosti se najde drobná pokojová květinka jménem africká fialka neboli usambarská či kapská fialka, někdy také santpaulie nebo Pavlínka.