Jak pěstovat pivoňky – voňavé krásky pestrých barev?
30.07.2015
Nejen v zámeckých parcích, ale také v běžných zahradách můžeme obdivovat pivoňky, jejichž pronikavá charakteristická vůně se line z nepřehlédnutelných a pestře zbarvených květů. Tyto dlouholeté okrasné trvalky jsou velmi oblíbené pro svou nenáročnost. Navíc tyto květiny ozdobí nejen vaši zahradu, ale skvěle vypadají také řezané ve váze.
Pivoňky (Paeonia) jsou polokeře či keře spadající do čeledi pivoňkovitých. Dříve se jim říkalo růže bez trní a velké oblibě se těšily zejména za časů našich babiček. Tyto vyšší dvouděložné rostliny pochází z Asie, ale v současnosti rostou na všech světadílech severní polokoule. Nejvíce rozšířeny jsou ve Středomoří, v Číně a na Kavkaze. Známo je na 3 tisíce odrůd pivoněk a ať už si vyberete kteroukoliv, rozhodně s ní na zahradě neprohloupíte. U nás patří mezi velmi oblíbené zahradní kvetoucí rostliny. Mezi jejich hlavní přednosti patří výrazné květy, které mají mnohdy až 20 cm v průměru.
Jak se o pivoňky starat?
Mnoho lidí si pivoňky na své zahrady sází z toho důvodu, že jsou rostlinou, která téměř nic nevyžaduje, ale přesto se odměňuje právě touto kvetoucí voňavou nádherou. Pivoňky se díky svým minimálním nárokům na péči hodí i pro začínající zahrádkáře. Aby se pivoňkám dařilo, je třeba jim zajistit vhodné podmínky pro růst a vývoj. Mají rády slunná stanoviště chráněná před větrem, ale dobře snáší i lehký (tzv. bloudivý) polostín. Potřebují také propustnou půdu, která je lehčí a bohatá na živiny – vhodná je běžná zahradní zemina doplněná o rozpustná hnojiva. Zcela nevhodná je pak těžká, přemokřená půda nebo kyselý rašelinný substrát. Důležitá je i správná hloubka výsadby, která se liší v závislosti na druhu pivoňky. Pivoňky kvetou koncem května a začátkem června.
Na svém stanovišti mohou zůstat klidně 10 až 15 let, nejvíce pokvetou asi v polovině této doby. Po vysazení možná další jaro nepokvetou, ale přespříští již budou bohaté květy vaši zahradu zcela jistě zdobit. Rostliny není dobré přesazovat, protože to nesnáší příliš dobře. Pivoňky jsou plně mrazuvzdorné, přesto je dobré mladé rostliny na zimu zakrýt chvojím, aby nenamrzl jejich kořenový systém. Půda nesmí nikdy zcela vyschnout, ale přílišnou zálivku také nevyžadují. Pokud by se vám zdálo, že přestávají kvést, možná jsou přemokřené, nebo naopak příliš vysušené. Rostlina také může trpět nedostatkem živin, proto je dobré je do půdy přidat. Nehnojíme dusíkem, pro podporu tvorby květů je lepší fosfor. Důležité je, aby nezůstávala voda na listech, protože pivoňky mohou trpět houbovými chorobami – ty jsou schopny zdecimovat celé rozsáhlé porosty.
Dva základní druhy pivoněk
Pivoňky můžeme rozdělit do dvou základních skupin – na dřevité a bylinné pivoňky.
Dřevité pivoňky (Paeonia suffruticosa) jsou typické polokeře, mají tedy vespod dřevnatou část. Dorůstají výšky až dvou metrů a mohou se dožít více než sta let. Na zimu se nezatahují a neuvadají, na podzim pouze shodí listí. Kvetou asi o měsíc dříve než pivoňky bylinné a jejich květy mohou mít v průměru až 20 cm a barvy od nejrůznějších odstínů žluté, přes růžovou, lososovou, fialovou až po červenou. Nezvyklé nejsou ani zcela bílé kultivary. Pokud se rozhodneme pro výsadbu dřevité pivoňky, je dobré si pořídit již roubované rostliny v květináči. Kontejnerované sazenice je možné sázet kdykoliv během vegetačního období. Při sázení by nad očky mělo zůstat cca 15-20 cm půdy. Dřevité odrůdy bychom měli sázet do trávníku nebo do skupiny keřů lemujících zahradu.
Bylinné pivoňky (např. Paeonia officinalis, Paeonia lactiflora) jsou o poznání menší, nemají dřevnatící část a dorůstají výšky mezi 60 až 100 cm. Vyraší na jaře, na podzim zase celé výhony odumřou a rostlina přečkává pouze v podzemních orgánech. Dožívají se několika desítek let, což je v porovnání s pivoňkami dřevitými výrazně méně. Bylinných pivoněk existuje podstatně více druhů, než pivoněk dřevitých – oblíbená je například čínská pivoňka, lékařská pivoňka a další. Bylinné pivoňky kvetou dle jednotlivých odrůd od poloviny května do poloviny června. Hlízy bylinných pivoněk by měly být pokryty jen 2 až 4 centimetrovou vrstvou zeminy, aby bujně rašily a bohatě kvetly. Nejvhodnější dobou pro výsadbu bylinných pivoněk je březen až duben. Nejlépe se jim bude dařit v trvalkovém záhoně.
Ozdoba zahrady i interiéru
Zejména dřevité pivoňky, které jsou obsypány velkými plnými květy, se na jaře často na pod tíhou vody sklání k zemi a často se také lámou. Aby se pivoňka nevysilovala, je dobré v prvním roce květy odstranit. Pokud chceme vypěstovat květy vhodné pro řez, je třeba odstranit i postranní poupata. Do vázy je nejlepší řezat květy, které jsou ve stádiu otevírajícího se poupěte. Během vegetačního období je vhodné odstranit květy, které již hodně rozkvetly či zcela odkvetly. Na konci vegetačního období se odstřihávají všechny výhony. Abyste se problémům s lámajícími se velkými květy vyhnuli, můžete si pořídit některou z poloplnokvětých nebo jednoduchých odrůd, jako jsou například Rosendale, Murillo či Krinkled White. Květy však nejsou jediným ozdobným prvkem těchto keřů, krásné jsou i listy, jejichž sytě zelená barva zdobí keř i po odkvětu.
- jpa -
Další články z rubriky Zahrada
Balkon obsypaný muškáty
Pěstujeme karafiáty, odolné trvalky i letničky
Narcisy – symbol Velikonoc a blížícího se jara
Článek byl zobrazen 28110 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.
Pěstujeme netradiční druhy ovoce
Mít něco úplně jiného než běžné pokojové rostliny nebo ovocné stromky na zahradě už dávno není tak neobvyklým jevem. Zahradnické podniky neustále rozšiřují nabídku o další dosud nepěstované druhy exotických nebo zcela u nás neznámých rostlin. Pokud se jedná o ovocné druhy, snadno si vyberete rostliny, které nejenže překrásně kvetou, ale dávají i chutné a atraktivní plody po celý rok.
Vysejte si na konci léta ozim pro bohatou jarní úrodu
Máme pro vás tip, jak si opatřit vitamínový poklad v podobě jarní zeleniny bez přepichování sazenic, a dokonce i bez skleníku nebo pařeniště. Jediný trik spočívá ve výsevu těch správných otužilých odrůd na konci léta, troše hnojení, probiotické zálivce a zimní peřince. Na jaře jako když najdete!
Kopečkové neboli vyvýšené záhony jsou ideální pro „líné“ zahrádkáře
Vyvýšené kopečkové záhony umožňují na nejmenší pěstitelské ploše nejvyšší výnosy a dobrou kvalitu zeleniny, Lidově řečeno, kopečkové záhony nejsou v podstatě nic jiného než hromada kompostu, nezvykle umístěná na osluněném místě.
Hosta, rostlina pro každou zahradu
Žádná jiná trvalka není tak různorodá vzrůstem a zároveň nenáročná a dlouhověká. Hosta, neboli funkia, právem patří mezi nejkrásnější trvalku okrasnou listem, která je ideální k zaplnění stinných a polostinných míst v zahradě.
Interiérové květináče pro samozávlahu i okrasu
Přestože jsou mnohé pokojové rostliny krásné již samy o sobě, můžeme jejich krásu ještě více podtrhnout výběrem vhodného interiérového květináče. Kromě plastových a keramických květináčů můžete vybírat květináče nerezové, sklolaminátové, nebo také samozavlažovací, díky nimž žádná rostlina neuschne.
Pěstujeme maliníky – které odrůdy jsou nejvhodnější do tuzemských zahrad?
Maliny jsou jedno z nejoblíbenějších ovocí pěstovaných na našich zahradách. Milují je děti i dospělí, hodí se k přímé konzumaci, na koláč, do marmelády, k výrobě zmrzliny, smoothie, dají se zavařovat i zamrazit. Jak si počínat při pěstování maliníků, aby byla úroda co největší?
Mulčování je přínosné, ale nese i svá rizika
Velice populární součástí obhospodařovávání zahrady se v posledních letech stalo takzvané mulčování. Jedná se o pokrývání půdy organickou či anorganickou směsí, které vylepšuje růst rostlin, zkvalitňuje zeminu a zabraňuje růstu plevele. Ale je důležité umět vyrobit správný mulč, jinak by mohl i uškodit!