Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Pomůžou nárazníkové plochy
13.06.2021
Dříve jsme si mohli klíště přinést jen z lesa nebo louky, ale dnes se před těmito nebezpečnými tvory nemůžeme cítit v bezpečí ani na vlastní zahradě. Abychom eliminovali výskyt klíšťat na zahradě, musíme udělat několik základních opatření – pravidelně stříhat trávník, vytvořit „nárazníkové plochy“ a nezapomenout na chemický postřik.
Některé zahrady jsou doslova klíštěcími ráji – pokud necháváme trávu přerůst a nevěnujeme trávníku dostatečnou péči, pak si můžeme být jisti, že se na stéblech pár samozvaných hostů drží a čeká na svou příležitost. Jestliže tedy nechcete být nedobrovolnými chovateli klíšťat, dodržujte několik jednoduchých zásad, aby se jim na vaší zahradě zkrátka nelíbilo.
Pro pobyt v přírodě je doporučováno používat repelenty a po návratu vždy pečlivě prohlédnout oděv a tělo, jestli jsme si nějaké (lezoucí či přisáté) klíště nedonesli domů. Ale přeci se nechceme stříkat repelentem pokaždé, když jdeme na zahradu, nebo se projít do městského parku? Proto je důležitá prevence a vědět, jak zabydlení klíšťat na zahradě zabránit.
Základem je pravidelný sestřih trávníku
Dospělým klíšťatům se nejlépe daří ve vlhkém prostředí a bujném porostu, tedy například ve vysoké trávě. Naprosto ideální pro ně je, pokud má tráva více než 20 centimetrů. Klíšťata se zadníma nohama drží stonků nebo listů a vyčkávají, až o ně zavadí nějaký hostitel - tedy zvíře, nebo člověk. Abyste nemuseli každý večer počítat, kolik klíšťat jste na zahradě vy, členové vaší rodiny nebo vaši čtyřnozí miláčci zase chytili, musíte pravidelně sekat trávu a to na co nejkratší výšku. Klíšťatům tak znesnadníte jejich případnou další šanci na útok. Nemají se totiž na co přichytit a odkud číhat na své „oběti“. Krátce střižená tráva je pro klíšťata zkrátka naprosto nehostinným prostředím.
Účinné nárazníkové plochy
Pokud svou zahradu pečlivě a pravidelně sekáte, ale zároveň necháváte na určitých místech úmyslně bujnější porost (keře, okrasné rostliny, květiny v záhonech), měli byste vytvořit tzv. nárazníkové zóny. Ty znesnadňují klíšťatům jejich přesouvání z pro ně příhodného prostředí do míst, kde se nejčastěji pohybujete. Jak taková nárazníková zóna vypadá a jak se vytváří? Je to poměrně snadné – stačí pravidelným zkracováním přečnívajících větviček okrasných keřů vytvořit dostatečné předěly mezi tímto bujnějším porostem a vlastní zahradou. Vhodné je také vysazovat okrasné rostliny pokud možno co nejdále od chodníčků, které jsou pravidelně využívány a také v dostatečné vzdálenosti od zahradního posezení či dětského koutku. Doporučuje se rovněž chodníky vydláždit, případně přístupové cestičky vysypat kamínky, pískem nebo štěrkem.
Jednorázový chemický postřik nestačí
Klíšťata jsou živočichové velmi vytrvalí a odolní, proto je třeba v boji s nimi přitvrdit. Kdo si však myslel, že se jich zbaví jednorázovým chemickým postřikem, bude zklamán. Tak jednoduché to nebude, protože klíšťata jsou značně mobilní, bez problémů se přesouvají z místa na místo a hlavně se ráda vracejí. Pokud tedy před jedním postřikem utečou, zcela určitě se po čase na vaši zahradu zase vrátí. Postřiků je tak třeba aplikovat více. Jinak to nebude dlouho trvat a znovu začnou trápit nejen vás, ale i domácí zvířata. Nejjistějším způsobem, jak omezit výskyt klíšťat na zahradě, je tak pravidelná údržba trávníku.
Chraňte sebe i svou rodinu
Klíšťata v našich klimatických podmínkách vykazují aktivitu od dubna až do konce října. Po celou tu dobu je třeba se mít před nimi na pozoru, protože jsou přenašeči nebezpečných nemocí, jako je klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Tyto nemoci ohrožují děti, lidi ve středním věku i seniory. Především u starších pacientů může mít toto onemocnění závažný průběh. Člověk se pak může potýkat i s trvalými následky, jako je nespavost, nesoustředěnost či zpomalení řeči. U horších případů může dojít dokonce k obrně lícního svalu, nebo svalů horních končetin. V České republice každoročně zemřou dva až tři lidé právě na klíšťovou encefalitidu. Klíšťata tak není radno podceňovat, vhodnou ochranou před nimi je očkování!
- jpa -
Foto: Briggs&Stratton
Další články z rubriky Zahrada
Moskytiéry a sítě proti hmyzu ochrání před nepříjemnými vetřelci
Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Katalytické lampy pro účinný boj s komáry
Jak vyhnat červotoče z nábytku a trámů
Hmyz, slimáci a jiní nepřátelé na zahradě
Článek byl zobrazen 26602 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahrada
Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.
Dekorativní mříže do zahrady - výroba, ochranný nátěr a jejich upevnění
Při pohledu do českých zahrad si nelze nevšimnout vysoké obliby dekorativních mříží. U mnoha rodin zdobí dřevěné mřížky v těch nejrůznějších podobách jejich zahrádky, pergoly a altánky nebo fasády rodinných domků a letních chat. Dokonce i na balkónech a lodžiích v panelových a činžovních domech si lze kolikrát všimnout malé treláže zelenající se lístky popínavých růží.
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Červen v zahradě - čas sklizně, řezu i boje se škůdci
Léto je již v plném proudu a slunce bude stále více připékat, takže se budeme chtít schovat před jeho paprsky a hledat příjemné místo pod korunou listnatého stromu, pergoly porostlé zelení nebo slunečníkem. V neposlední řadě nesmíme také zapomenout na péči o zahradu, která dává první úrodu ovoce.
Jak pečovat o zahradní techniku a nářadí
Před začátkem vegetačního období je třeba věnovat dostatečnou pozornost i nářadí, se kterým budeme pracovat. Taková příprava je důležitá, aby nářadí optimálně fungovalo a usnadnilo nám práci. Zároveň se prodlužuje i jeho životnost.
Listopad na zahradě
Kdo má zahrádku nebo kousek zeleného plácku okolo domu, dobře ví, že i z příchodem podzimních plískanic je ještě spousta práce se zazimováním a úklidem. Několik praktických tipů může být pro vás dobrým rádcem na co nezapomenout.
Prořez stromků? Teď je ta nejvhodnější doba!
Abychom se mohli každý rok na svých zahradách radovat z krásných, dobře rostlých a hojně plodících stromků, je nutné jim na přelomu února a března věnovat dostatečnou pozornost. Právě v tuto dobu totiž nastává hlavní sezóna prořezu ovocných stromků, kdy se z důvodu zajištění dostatečného přístupu slunečního světla provzdušňují jejich koruny.
Jarní péče o trávník - na co byste neměli zapomenout?
S koncem zimního období je nutné začít věnovat náležitou pozornost nejen rostlinám, stromům a keřům v zahradě, ale také samotnému trávníku. Ten vyžaduje před nadcházející sezónou vaši pozornost. Jak postupovat a jako péči mu dopřát?