Jaro na zahradě - začněte co nejdříve a zahrada vás odmění bohatou úrodou
25.02.2021
Podle pranostik se říká: březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Teploty v jarních měsících mohou být sice jako na houpačce a padat stále ještě k nule, zahrádkářům by však žádné rčení nemělo stát v cestě. Už nyní je třeba pomyslná kamna nechat daleko za sebou a pustit se do zahrady, která volá po pozornosti.
Příprava pro semínka a sazeničky
Aby se nám úsilí při setí a předpěstování sazenic vrátilo, je potřeba připravit půdu. Dostatečné prokypření totiž jednak zarazí klíčení plevelů, které před námi v tuto chvíli mají náskok, a také provzdušní půdu, čímž zajistí dostatek kyslíku rostlinkám. Při dostatečném prokypření bude zemina také lépe držet vodu, což je pro klíčení velmi důležité.
Udělat ale můžeme mnohem víc než pouze manuálně připravit záhony a následně do nich vyset semínka či umístit už předpěstované sazeničky. Zkvalitnit půdu a pojistit si tak lepší výsledky lze i přidáním přírodních přísad z vlastní zahrady (kompost, hnůj), případně použít zeolit nebo vermikulit. Použití samozřejmě závisí na potřebách konkrétních rostlin. Ty kyselomilné vám za zeolit zřejmě nepoděkují, všem ostatním ale bude jedině užitečný.
Zeolit je přírodní hornina, při jejímž použití docílíte snížení kyselosti půdy, zamezení vzniku plísní a jejího celkového provzdušnění. Tím se zlepší prostředí pro pěstovanou zeleninu, rostliny i okrasné dřeviny. Záhon, který doplníte zeolitem, nejen zásobíme minerály a stopovými prvky, také lépe hospodaří s vodou a nedochází pak k přílišnému přemokření rostlin v době nadměrných srážek. Vodu půda také drží déle v období sucha.
Zajímá vás zeolit a jeho použití? Pokračujte na následující odkaz a zjistěte více: https://www.ventura-venkov.cz/produkty-zahrada-a-zemedelstvi-118
Provzdušnit půdu a zásobit ji živinami zvládne i vermikulit. Také čistě přírodní přísada do záhonů venkovních i pokojových rostlin, která kromě provzdušnění zajišťuje i přísun minerálů a stopových prvků (Mg, Ca, Mn, Cu, Si).
Nezapomínejme ani na trávník
Velkou část zahrady zaujímá také trávník, o nějž je třeba pečovat. Jakmile na jaře vyschne vrchní vrstva hlíny, je na čase věnovat pozornost právě i trávníku. Ten je třeba zbavit hrubých nečistot jako je spadané listí, případně částí větví a mechanicky odstranit nežádoucí nečistoty. Abychom vitalitu trávníku podpořili i po tomto zákroku, je vhodné sáhnout po bakteriích. Ty trávník a především půdu, na které je pěstován nejenže revitalizují a vyživují, ale zároveň i hygienizují.
Zabraňuje se tak vzniku plísní a houbových chorob, které mohou vaše snahy o krásnou zahradu zhatit.
Předcházejme chorobám
Především u dřevin na zahradě je přínosné již na jaře věnovat pozornost prevenci chorob. Ty se mohou objevit je-li strom neudržovaný a snadno se tak vyčerpá. Nejenže od něj poté nelze čekat bohatou úrodu, bude ale také náchylnější na možné choroby. Abychom tomuto předešli, je dobré jako první krok provést odstranění odumřelých a suchých částí, kde mohou některé druhy chorob přezimovat.
Podpořit obranyschopnost pěstovaných rostlin a dřevin lze i formou různých postřiků, které se aplikují většinou až ve chvíli, kdy stromy nasazují pupeny. Není ale nutné vždy sázet pouze na chemii. Zlepšení zdravotního stavu a odolnost proti chorobám zajistí i přípravky na přírodní bázi, mezi které patří např. aktivátor úrody Klinogrow, hnojivo vhodné i pro pěstování v bio kvalitě pro malé zahrádkáře i velkopěstitele.
Bakterie a enzymy v zahradě
Přírodní prostředky pro zahradu bývají často podceňovány a mnoho lidí stále raději sáhne po chemii, která navádí k myšlenkám o větší účinnosti. Krásná zahrada především ale znamená nastolení rovnováhy, ve které budou rostliny dostatečně silné, aby byly schopné chorobám a škůdcům odolávat. Chemické přípravky většinou sice účinky prokazují, to ovšem za tu cenu, že jimi často narušíme přirozené procesy a budeme si muset i nadále pomáhat množstvím chemie - často i proti těm problémům, které jsme si způsobili předchozím použitím jiných přípravků.
Bakterie a eznymy vedle toho působí přirozeně a prostředí, kde je použijeme, spíše opravují a dávají tak šanci rostlinám prospívat v přirozeném prostředí a budovat obranyschopnost proti škůdcům, chorobám a plísním také přirozeným způsobem. Bakterie a enzymy naleznou své využití na celé zahradě, ať už se jedná o komposty, záhony, trávníky nebo třeba jezírka. Dejte šanci přírodě, ona ví, jak fungovat.
Přečtěte si také
Zeolit – zázračný minerál vulkanického původu
Používejte bakterie do odpadů a získejte užitkovou vodu k zalévání zahrady
Zahradní jezírka a jejich čištění pomocí bakterií
- PR článek -
Článek byl zobrazen 6842 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby
Živá zelená zahradní architektura - postavte si živý altán nebo skrýš pro děti
Některé užitkové rostliny, jako například vrba, se od pradávna používaly k výrobě pomůcek v domácnosti a v hospodářství. Současná doba se k přírodním materiálům vrací ve velmi specifické oblasti, nazývané živá architektura.
Chilli papričky - tipy a rady pro pěstování
Chutnají jako nejostřejší žiletka a jejich domovem je střední a jižní Amerika, kde byly pěstovány již tisíce let před invazí Španělů, kteří je nakonec přinesli zbylému světu. Pěstování chilli papriček se v současné době stalo velkým hobby. Příznivci pestrobarevných plodů se předhánějí, kdo bude mít nejostřejší papričky a dokonce se pořádají soutěže v pojídání chilli papriček.
Skleník přes zimu nemusí zahálet. Co lze pěstovat i bez vytápění a jak na to?
Mrzí vás, že je skleník během zimy prázdný a opuštěný? Zaplňte ho rostlinami a užijte si úrodu ještě před příchodem jara. Pro pěstování otužilých odrůd nebudete potřebovat ani vytápění. Zatopíte si kompostem, využijete užitečné mikroorganismy a rostlinky porostou jako z vody. A to dokonce i ve fóliovníku nebo pařeništi. Jak na to?
Medvědí česnek – pěstování, léčivé účinky a nejoblíbenější recepty
Začátek jara je ideální čas pro sběr jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin, kterou je česnek medvědí. Řadíme ho k nejúčinnějším a zároveň nejchutnějším léčivkám, proto se medvědí česnek stal nedílnou součástí přírodního léčitelství a oblíbenou ingrediencí v kuchyni.
Jak si poradit při přesazování kaktusů
Ruce plné trnů a polámaný kaktus v půdě, která brzy ztvrdne jako kámen. Tak takhle ne přátelé. Kaktusy se dají přesadit docela snadno a lépe, jen je třeba vědět jak na to. Ostnaté rostlinky mají trochu jiné nároky na pěstování než ostatní pokojové květiny. Aby pěkně rostly, musíme vybrat správnou velikost květináče a dopřát jim vhodný substrát.
Interiérové květináče pro samozávlahu i okrasu
Přestože jsou mnohé pokojové rostliny krásné již samy o sobě, můžeme jejich krásu ještě více podtrhnout výběrem vhodného interiérového květináče. Kromě plastových a keramických květináčů můžete vybírat květináče nerezové, sklolaminátové, nebo také samozavlažovací, díky nimž žádná rostlina neuschne.
Podzimní a dušičkové úpravy hrobů a dekorace na hrob
V den Památky zesnulých neboli na Dušičky navštěvujeme již nazdobené a svíčkami osvětlené hřbitovy, abychom věnovali vzpomínku svým blízkým. S úpravami hrobu bychom ale měli začít již v říjnu. Dříve než začneme s výzdobou, pietní místo a jeho okolí důkladně vyčistíme a uklidíme. Poté přichází na řadu nákup či výroba hřbitovních dekorací.
Jak nakupovat Vánoční hvězdu?
Řada lidí si nedokáže představit Vánoce bez poinsettie. Že nevíte, co to je? No přeci vánoční hvězda! Rostlina, která rok co rok rozzáří náš sváteční stůl a přinese tu pravou a pohodovou vánoční atmosféru do našich domovů. Aby nám vydržela co nejdéle krásná, je třeba vědět, jak o ni správně pečovat a co taková kytička potřebuje.