Podzimní práce na zahradě
17.10.2009
Příroda se na podzim připravuje k zimnímu spánku, život v ní se zklidňuje a zpomaluje, ovšem na zahrádě je práce víc než v kterémkoliv jiném ročním období.
Úklid je nezbytný
Kromě úklidu spadaného listí, je také nutné dopřát potřebnou péči i zahradnímu nářadí. Je třeba jej očistit od hlíny a listí. Pomocníkem vám bude třeba vysokotlaký čistič, který vám usnadní práci. Měli byste zkontrolovat a popřípadě vyměnit poničené nebo povolené násady, promazat motorové stroje a dobře je na zimu uložit, aby nebyly ve vlhkém prostředí.
Úklid si zaslouží i skleník. Odstraňte všechny rostliny, překopejte zeminu a naposledy jej vyplevelte. Vnitřní rámy očistěte tvrdým kartáčem a zbavte je všech usazených nečistot, které by mohly být ideálním místem pro škůdce a choroby. Vymeťte všechen nepořádek i z podlah a nakonec celý skleník vydesinfikujte.
Ukliďte nádoby z terakoty do sklepa nebo kůlny, aby v mraze nepopraskaly.
Z trávníku vyhrabejte spadané listí, naposledy jej posekejte, provzdušněte a pohnojte podzimním hnojivem a protiplísňovým přípravkem. Holá místa dosejte a zalijte. Z ostatních rostlin a stromů odstraňte uschlé listy a odumřelé části. Nezapomínejte ani v podzimních měsících na zálivku.
Voda v zahradě
Aby vám přes zimu nezamrzla v hadicích a kohoutech, je nutné jí včas vypustit. Hadice smotejte a uložte na zimu do sklepa. Nezapomeňte ani na závlahové systémy, měli byste je profouknout.
Vypusťte vodu z bazénů a důkladně je vyčistěte. Myslete i na zahradní jezírka, která se v době, kdy padá listí, zanášejí a mohou být infikovány škodlivými látkami. Vhodné je přes ně na zimu přehodit jemné pletivo, které na krajích zatížíte kameny. Zabrání padání nečistot do jezírka. Lekníny je dobré přenést, pokud máte mělké jezírko na chladné a tmavé místo. Ideálně tam, kde se teplota drží kolem nuly. U hlubších nádrží není potřeba žádný přesun, ale chcete-li mít přeci jen jistotu, že lekníny vydrží zimní mrazy, pak po vytvoření slabé vrstvy ledu na jezírku, zaházejte lekníny silnou vrstvou listí.
Sázení, pletí a spol.
Na podzim byste měli všechny záhony dobře zrýt a vyplevelit. Ušetříte si tím spousty práce v dalším roce. Zeminu poté dobře prohnojte kompostem nebo chlévskou mrvou, použít můžete i zelené hnojení.
Podzim je vhodný na sázení stromkových i keříkových rybízů a angreštů, maliníků a ovocných stromů. Vysazují se i kontejnerové stromky nebo živé ploty. Volte raději vyšlechtěné odrůdy, kterou jsou již rezistentní vůči škůdcům a plísním. Popřípadě nezapomeňte před zasazením tuto ochranu provést sami pomocí vhodných přípravků. Pozor si dejte jen na stromky, které nejsou příliš uvyklé na naši zimu. Jejich vysazení nechejte raději na jaro. Vysadit můžete i růže, traviny, tulipány, narcisy nebo modřence a na slunná stanoviště lilie. Vysévají se i odolné druhy letniček a česnek.
Z půdy naopak vyjměte hlízy jiřin, mečíků, begónií a dalších hlíznatých rostlin, pečlivě si je označte a i s košíky uložte na chladné a tmavé místo.
U růží po odkvětu seřízněte dlouhé výhony, odstraňte zbytky květů a odumřelé části. Ke keřům navrstvěte zeminu, zasypte kompostem do výšky asi patnácti centimetrů a přikryjte chvojím. Chvojím obalte i pnoucí růže a další choulostivé rostliny jako je kapradí.
Máte-li živý vánoční stromek v kontejneru, je nejvyšší čas přenést jej na chladné místo v domě, aby si postupně zvykal na jiné prostředí.
Pelargonie i fuchsie přeneste do svého zimoviště, ideálně do skleníku nebo zimní zahrady.
Sklizeň a skladování
Na podzim se sklízí hned zkraje cibule. Měla by se sklízet v době sucha. Po vytažení jí buď položte na záhon a nechte tak 14 dní, nebo zavěste pod střechu kůlny či zahradního domku. Pokud nebude před uskladněním dobře vysušena, podlehne velmi rychle hnilobě. Česnek sklízejte po zežloutnutí listů.
Sklízejte jablka a hrušky pro uskladnění. Pečlivě je protřiďte, aby se do bedny nedostal žádný nahnilý kus - zničil by vám celou úrodu. Skladujte je na chladném a suchém místě a pravidelně je kontrolujte.
Vyryjte brambory, oberte poslední skleníková rajčata a nechte je dozrát na tmavém místě. Zelí, mrkev, fenykl i červenou řepu nechte na záhoně co nejdéle. Růžičkovou kapustu či kadeřávek můžete nechat na záhoně i v zimě a postupně si odebírat jednotlivé růžičky tak, jak budete potřebovat.
Ostatní práce
Na zimu zabezpečte všechny stromky proti okusu hladové zvěře, ideálně pletivem. Nově vysazené a mladé stromky obalte pytlovinou a dobře zajistěte proti náporům větru. Půdu kolem stromů byste měli zrýt a prohnojit.
Máte-li živý plot ze zeravů poblíž silnice nebo chodníku, vystavte zábrany z rákosu, abyste omezili dopad posypových solí při zimní údržbě silnic.
Autor: Petra Martišková
Články s podobnou tématikou
Pěstujeme listnaté stromy – 2. část
Listopad na zahradě
Kam dát zeleninu na zimu?
Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Kompostéry
Příprava zahradního jezírka na zimu
Podzimní úklid listí
Určitě vás zima nepřekvapí?
Článek byl zobrazen 18237 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Hrábě – nezastupitelný pomocník na každé zahradě
Dokážete si představit úpravu trávníku bez hrábí? Určitě vám ani nepřijde na mysl, že bez nich se na zahradě prostě neobejdete. A víte kolik je na trhu druhů a k čemu je použít? Určitě by vás ani nenapadlo, že jedna násada a pár zubů může sloužit více účelům. A vidíte, může.

Pěstování melounu cukrového
Meloun cukrový mnozí nesprávně označují za ovoce, přitom ve skutečnosti jde o druh plodové zeleniny. Plody jsou sice menší a ne tak šťavnaté, jako u známějšího vodního melounu, ale jsou taktéž velmi chutné a značně aromatické. Meloun cukrový má původ v subtropické Africe a patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae).

Vybudujte si malý domácí vinný sklípek
Zatímco milovníkům vína, kteří bydlí v bytě, nezbývá než vybudovat si jen skromnou domácí minivinotéku někde v komoře, majitelé domku jsou na tom o poznání lépe. Mohou si totiž postavit opravdový sklípek.

Jarní péče o travník - jak pomoci trávníku po zimě?
Také každé léto závidíte sousedovi jeho krásný trávník, který vypadá jako zelený koberec? Věřte, že mu tam nevyrostl jen tak náhodou, ale určitě je odměnou za kvalitní péči, kterou mu na jaře věnoval. Pokud také chcete znát tajemství krásného pažitu, můžete jít souseda přemluvit, ať vám jej prozradí, nebo si přečtěte následující článek.

Postřik stromů – zimní nebo jarní?
Zimní postřiky stromů mají své odpůrce i zastánce, každý zahrádkáře má na ně jiný názor. Všeobecně se však dá říct, že i když zimní postřiky někteří lidé ještě provádí, jsou dnes spíše minulostí. Od zimních postřiků se přechází spíše k postřikům předjarním a jarním, je však nutné vystihnout ten správný čas, aby byly dostatečně účinné.

Zavařování může být také kulinářský zážitek
Pamatujete si ještě na obrovský prádelní hrnec naplněný hlavně v létě a na podzim zavařovacími sklenicemi? Zavařování jako jeden ze způsobů konzervace potravin vzniklo v hlavě a následně v kuchyni francouzského kuchaře a cukráře Nicollase Aperta někdy na sklonku 18. století.

Rustikální ohniště se stane chloubou Vaší zahrady
Také se Vám více líbí tradiční ohniště než zahradní krb? Anebo už ohniště máte a rádi byste mu dodali jiný vzhled? Nechte se inspirovat novinkou – stavebnicí CSB - NATURBLOK OHNIŠTĚ, která dodá Vašemu venkovnímu posezení u ohně nový rozměr.

Správný výběr odrůdy a pěstování jahod
Není nic lepšího, než si moci pochutnávat na ovoci z vlastní zahrádky, které se s tím kupovaným nedá srovnávat. To platí i v případě jahod. Nejenže krásně voní, ale jsou také sladší, větší, červenější a obsahují spoustu vitamínů. Jahod však existuje velké množství druhů, jaké tedy zvolit, abychom se mohli těšit z bohaté úrody?