Psí boudy
25.08.2010
Nesmí být ani velká, ani malá. Musí pěkně větrat. Ale zároveň v ní musí být pěkně teploučko. O čem že je řeč? Přece o psí boudě. Pokud se chystáte obstarat svému čtyřnohému příteli nový příbytek, měli byste pozorně číst následující text.
Než si pořídíme boudu, měli bychom si uvědomit, že všechna psí plemena se pro celoroční pobyt venku nehodí. Jde obecně o plemena krátkosrstá a o menší psy. Pro taková plemena bychom museli stavět bytelnou a dobře tepelně izolovanou boudu. Lidé si ale taková plemena pořizují, aby s nimi bydlela v domě nebo v bytě.
Pejsci mají rádi místa, kde nefouká, ale ani tam nepálí přímé slunce. Hodně důležité pro naše psí miláčky je i samotné umístění jejich příbytku. Bouda by měla být umístěna tak, aby pes dobře viděl na dveře domu a dění v okolí. Psi mají totiž rádi přehled a jsou celí nesví, když neví, co se kolem jejich páníčků děje. Bouda potom nezřídka neplní svoji funkci, protože pes bude raději ležet na sněhu před vchodem do domu, než aby byl za rohem ve vyhřáté boudě.
Na výběr je samozřejmě hned několik variant psích příbytků. Záleží i na tom, jestli bude bouda stát sama o sobě nebo jestli bude umístěna v rámci kotce. Do zastřešeného kotce se nejvíce hodí boudy s rovnou střechou, na které mohou mrštnější psi odpočívat. Do zahrady se hodí dřevěný psí domeček s šikmou nebo sedlovou střechou, která může být vyrobena z šindele, plechu nebo lepenky. V Americe jsou posledním módním hitem boudy s ekologickou zelenou střechou, která dodá boudě novou dimenzi. Střecha na takové boudě je nejen krásná na oko, ale pejskovi navíc voní.
Bouda nesmí být moc velká proto, aby se dala vyhřát tělesným teplem. Ale zároveň musí být dostatečně velká, aby se v ní pejsek mohl bez problémů otočit. Vchod musí být jen o málo vyšší, než je výška zvířete v kohoutku. A samozřejmě musí mít odpovídající šířku. Hojně se uvádí, že správná psí bouda by měla mít dvě oddělené místnosti. Na denní pozorování a noční spánek. Ale pokud je dobře vyřešeno, aby do boudy nefoukalo, stačí jedna místnost. Naopak je pravdou, že před boudu patří dřevěná podlážka. V kotci je to přímo nutnost, protože vchod do kotce je většinou vyvýšený. Protože je nutné boudu občas vyčistit, měla by mít otevírací stěnu nebo odklápěcí střechu. Ta může být v létě odklopená nastálo, na zimu je třeba ji vrátit na místo a dobře utěsnit.
Bouda je určena pro celoroční pobyt pejska venku a proto je nutné obstarat si dvouplášťovou boudu. Nejvíce používaným a léty osvědčeným materiálem na boudu je vyschlé, hoblované, smrkové a borové dřevo. Často se používají palubková prkna s tzv. zámkem. Někdy se používají levnější materiály jako je dřevotřísková deska. Jenže tento materiál je vodonasákavý a tedy pro psí boudu naprosto nevhodný. Při styku s vlhkostí takový materiál bobtná.
Plášť boudy by měl být dvojitý a mezera by měla být vyplněna izolantem. Na zimu se boudy zateplují. Nejčastěji se používají polystyrenové desky, které mají dobré izolační schopnosti a jsou nenasákavé. Manipulace s nimi je jednoduchá. Dají se lehce vyndat na léto a zpátky nainstalovat v zimě. Zvládne to každý. Jako alternativu lze použít i skelnou vatu, drcený papír, piliny nebo slámu. U těchto materiálů je však riziko šíření plísní. Dobře izolovaná by měla být také podlaha. Velmi časté je umístění boudy do psího výběhu. Kotec pro psa na výběr izolace pro samotnou boudu však nemá vliv, není možné při použití v kotci použít nezateplenou boudu.
Venkovní nátěr psí boudy by měl být otěruvzdorný. Na venkovní úpravu se nejlépe hodí nasákavé lazurovací laky.
Hodně se mezi majiteli psů mluví i o zateplování psích příbytků. Většina odborníků se shodne na tom, že k velkému zateplování nejsou důvody. Stačí dobře odizolovaná bouda, ve které se pes nejlépe zahřeje svým vyprodukovaným teplem. Jsou známy případy, kdy neopatrní majitelé instalovali psovi do boudy elektrické kabely, aby se lépe zahřál u světla. Ale takové případy nedopadají dobře. Naposledy se stalo, že bouda od takového kabelu vzplála a pejsek v boudě bohužel uhořel. Z toho plyne ponaučení, že někdy méně znamená více. Nesmíme zapomínat na to, že psi jsou zvířata a s nepřízní počasí si umí sami poradit.
Ovšem hranice v tom, jak může psí bouda vypadat, neexistují. Limitováni jsme jen svým vlastním vkusem a především naší peněženkou. I architekti a návrháři interiérů se vrhli na pole navrhování zvířecích příbytků. V této oblasti mají neomezené možnosti a nevyčerpatelné variace. A je to znát na jejich návrzích. Pejsci si můžou zapnout televizi nebo rádio, rozvalovat se na gaučích z kteréhokoliv potahového materiálu. Psí boudu si můžete vybrat ve stejné barvě jako je fasáda domu. Existují psí boudy sestavené z jakéhokoliv materiálu, nevyjímaje například eben. Návrháři si hodně dávají práci s prostorami určenými ke hře a vydovádění psa. Hvězdy showbyznysu si pro své mazlíčky nechávají postavit repliky svých luxusních sídel. Náklady na takové příbytky nezřídka dosahují částek, za které by si v našich podmínkách pohodlně postavili celý dům.
Kontakt:
Vladeko spol. s r.o.
Karlštejnská 97
252 17 Tachlovice
Tel. 311 678 445
www.vladeko.cz
- PR článek -
Článek byl zobrazen 17556 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahrada

Zahradní zídky - estetické a funkční zahradní prvky
Chcete zkrášlit vaši zahradu, ale byli byste rádi, kdyby měl zvolený dekorativní prvek také nějakou praktickou funkci? Postavte si zahradní zídku! Ta se hodí k ohraničení záhonů, vyřeší problém s nestabilním svahem, pomůže s odstupňováním svažitého terénu a zároveň bude výrazným dekorativním prvkem i vkusným místem k oddechu.

Materiály zahradních cest a chodníků – je libo kámen, beton nebo dřevo?
Zahradní cestičky nás většinou provází po nejkrásnějších zákoutích naší zahrady, případně spojují místa, která nejčastěji používáme. Vedou například od domu k bazénu, k altánku, zahradnímu domku či k okrasnému jezírku. Dobře provedená zahradní cestička je nejen funkční, ale má i okrasný charakter. Důležité je především vybrat ten správný materiál.

Bakterie pro zdravé prostředí v kurnících a výbězích
Každý chovatel drůbeže se jistě snaží, aby byl jeho chov zdravý a vitální. Životní podmínky chovaných zvířat se přímo odráží na kvalitě vajec, kterou jistě chceme mít co nejlepší. Ať už pouze pro sebe v malém množství nebo na prodej ve větším chovu.

Podzim je ideální čas k výsadbě trvalek
O kráse trvalek je zbytečné se zmiňovat. Bohatost druhů umožňuje dostatečný výběr pro jakékoliv stanoviště. Bereme-li ohled na požadavky rostlin, můžeme je vybírat podle velikosti, barvy, doby květu nebo tvaru listů. Pro jejich výsadbu je nejlepším obdobím právě podzim.

Jak si poradit při přesazování kaktusů
Ruce plné trnů a polámaný kaktus v půdě, která brzy ztvrdne jako kámen. Tak takhle ne přátelé. Kaktusy se dají přesadit docela snadno a lépe, jen je třeba vědět jak na to. Ostnaté rostlinky mají trochu jiné nároky na pěstování než ostatní pokojové květiny. Aby pěkně rostly, musíme vybrat správnou velikost květináče a dopřát jim vhodný substrát.

Jak se zbavit slimáků na zahradě?
Zahrádkáři z nich šílí. Jsou všude a sežerou, co najdou. Řeč je o slimácích – malých slizkých tvorech, kteří dokážou každému zahrádkáři pěkně znepříjemnit život. Bohužel, realita je taková, že se jich úplně zbavit nedá, proto můžeme jen redukovat jejich počty. Důležité je se nevzdat! Který způsob je nejúčinnější? Jaké jsou osvědčené metody boje se slimáky?

Jak správně připravit sekačku na jaro
„Odzimování“ sekačky je pravidelnou jarní povinností každého zahrádkáře. Co je třeba zkontrolovat, doplnit a na co si dát pozor? Pojďme se společně podívat, jak se správně připravit na první sečení.

Dlažba kolem bazénu musí být především bezpečná
U dlažby kolem bazénu musíme kromě estetického hlediska sledovat hlavně bezpečnost. Dlažba by měla být protiskluzová, aby se omezila možnost uklouznutí nebo smyku za mokra. Nabízí se klasická betonová dlažba, ale velmi oblíbené a na pohled atraktivní jsou i velkoformátové porcelánové dlaždice.