Rodgersie – ideální rostlina do stinných míst
21.06.2013
Ideální dekorativní rostlinou pro stinná nebo nepříliš vzhledná místa na zahradě je rodgersie. Její nepřehlédnutelné velké listy dokážou zahradu krásně oživit a vnesou do ní nádech exotiky. Dokonalý kontrast těmto listům pak vytváří drobné kvítky, kterými se tato trvalka rozzáří během letních měsíců.
Rodgersie je vytrvalá rostlina pocházející z Asie, konkrétně z Číny a Japonska. Byla pojmenována podle Američana Johna Rodgerse (1812 – 1882), který pořádal expedici do Číny, při níž byl objeven druh Rodgersia podophylla – rodgersie stopkolistá. Ve své domovině roste zejména na svazích, nebo březích potůčků a řek. Právě takové podmínky těmto trvalkám vyhovují i u nás, dobře se jim daří na stinných místech, kde půda není příliš suchá a je bohatá na živiny.
Přestože byste i na své zahradě stinných míst našli určitě dostatek, prozatím se rodgersii nepodařilo příliš proniknout do českých zahrad a jsou vidět jen výjimečně. Jakmile se však někde objeví, nelze ji přehlédnout. Během pár let totiž rostlina vyroste do výšky přes jeden metr. Díky svým nápadně velkým listům se pak stane dominantním prvkem každé zahrady. Jakési další patro nad listy vytváří jemné květy různých barev. Mohou být bílé, světle červené, světle i sytě růžové, žlutobílé až zelenobílé, ve vzpřímených nebo převislých hroznech. Ačkoliv jsou rodgersie exotické rostliny, není třeba se jejich pěstování obávat.
Druhy rodgersií
V současnosti rozeznáváme pět druhů rodgersií, které jsou k vidění v parcích a zahradách. Vzhledem k tomu, že se mezi sebou snadno kříží, není snadné je určit. Často je například za samostatný druh považována Rodgersia henricii, která je však údajně křížencem druhů R. aesculifolia a R. pinnata. Jednotlivé druhy rodgersií se od sebe liší tvary listů, při bližším zkoumání jsou tak dobře rozeznatelné tyto základní druhy:
Rodgersie bezolistá (Rodgersia sambucifolia) – listy této rodgersie, jak už sám název napovídá, připomínají listy černého bezu. Rostlina má 5 až 8četné listy a dorůstá do výšky 100 cm, bílé květy se objevují v hustých latách. Kultivar s názvem „Rothaut“ se pyšní tmavými listy a tmavě rudými mladými výhony. Atraktivní světle růžové květy se objevují od začátku června do začátku července. Tato statná odrůda dorůstá až 140 cm.
Rodgersie křídlatá (Rodgersia pinnata) – tmavě zelené lesklé listy mají výrazné žilkování a mohou být sedmi až jedenáctičetné. Květy mají červenou barvu. Rostlina dorůstá výšky 100 cm.
Rodgersie jírovcolistá (Rodgersia aescufolia) – spolehlivě ji lze rozpoznat podle listů podobajících se listům jírovce (koňskému kaštanu). Zdobí ji volná kuželovitá květenství bílé nebo růžové barvy. Dorůstá do výšky 100 cm.
Rodgersie stopkolistá (Rodgersia podophylla) – tato rodgersie se díky svým výrazně „zubatým“ listům od ostatních druhů značně odlišuje. Dorůstá výšky až 120 cm a její žlutobílé květy vytváří bohaté převislé hrozny. Kultivar nazývaný „Rotlaub“ se vyznačuje mladými červenými výhonky, bronzovými rašícími listy a krémově bílými květy a kultivar „Smaragd“ se rovněž pyšní bílými až krémovými květy.
Rodgersie nepálská (Rodgersia nepalensis) – tento druh má lístky uspořádány podél řapíku ve větších odstupech.
Vhodné stanoviště
Rodgersie v přírodě roste na místech, kde je málo slunečního světla a dostatek vlhkosti. Nejlépe se jí daří v blízkosti vodních toků a v polostínu. Místo by mělo být také dobře chráněno před silnějším větrem, který by mohl zulámat listy. Půda by měla být humózní, výživná, pokud možno s přídavkem rašeliny. Aby se rodgersie mohla v záhonu, nebo i jako solitéra plně rozvinout, potřebuje mít kolem sebe dostatek prostoru. Místo, kde ji vysadíte, pak bude zdobit po desítky let.
Pěstování rodgersií
Přestože jde o exotickou rostlinu, která je zvyklá na asijské klima, dobře se jí daří i u nás a tak není třeba se jejího pěstování vzdávat. Úplně nejlépe se jí daří, když si jí nikdo příliš nevšímá a může si v klidu růst. Některé druhy mohou z počátku přirůstat jen pomalu, ale za nějaký čas se rozrostou do krásy. Pro výsadbu rodgersie je vhodný začátek podzimu, pro množení pak konec zahradní sezóny. Množí se rozdělením trsu, nebo oddenkovými řízky. Některé odrůdy rodgersií se na podzim, předtím než zvadnou, lehce zabarví. Zaschlé stonky před zimou odstřihneme a na jaře rostlinám zase dopřejeme trochu organického hnojiva pro vyrašení. To je veškerá péče, kterou je potřeba rodgersiím věnovat.
Co rodgersiím škodí?
Rodgersie jsou výjimečné tím, že téměř netrpí na žádné choroby a ani nejsou napadány slimáky. Jediné, co rostlinám škodí, je přílišné slunce, sucho a pak také pozdní mrazy. Výběr vhodného stanoviště je tak velmi důležitý pro úspěšné pěstování. Pozdní mrazy mohou poškodit hlavně čerstvě vyrašené listy, které jsou obzvláště citlivé. Je tak třeba zamezit tomu, aby se rostlina nacházela na exponovaném stanovišti, nebo na místě, kde se hromadí studený vzduch. Pokud očekáváte noční mrazy, můžete rodgersii pomoci přechodným přikrytím textilií. Majitelé zahrad v chladných oblastech by si měli vybrat některou z pozdně rašících odrůd, které mrazy tolik neohrožují. Jde například o odrůdy Die Stolze, Die Schöne, White Feathers, Die Anmutige nebo Spitzentänzerin. Odrůda Die Stolze je hybridem s krásným světle růžovým květenstvím, který navíc snáší trochu slunce.
- jpa -
Foto: Botany.cz
Další články z rubriky Zahrada
Balkon obsypaný muškáty
Pěstujeme ženšen pětilistý
Přilákejte do zahrady motýly a založte si motýlí zahrádku
Mochyně – k dekoraci i k jídlu
Pěstujeme řebčík královský
Článek byl zobrazen 28969 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místTepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.
Další články na téma Zahradnictví a zahradnické potřeby

Pokojové rostliny XI. - Klívie (Clivia miniata)
Klívie neboli řemenatka patří k oblíbeným pokojovým rostlinám zejména našich rodičů a prarodičů, často ji pro její nenáročnost a dlouhověkost najdeme také na chodbách firem i obytných domů.

Zelený koberec aneb Jak na krásný trávník
Lehnout si na záda do měkkého zeleného koberce, přivřít slastně oči do slunce a nechat se za rozpustilého zpěvu ptáků unášet malátnou únavou. Takhle nějak si asi spousta z nás představuje letní nicnedělání, čas odpočinku a pohody. Ovšem, než si můžeme vychutnat hřejivé letní paprsky, je potřeba dopřát trávníku náležitou jarní péči.

Jak na pěstování kaktusů
Metoda pokus-omyl není právě nejvhodnějším způsobem jak začít s pěstováním kaktusů. Zpočátku jde hlavně o to, pochopit jejich požadavky, dát jim, co potřebují a pak se těšit z jejich pichlavé krásy.

Zelené stěny z umělých rostlin jsou vhodné do interiéru i exteriéru
Zelené stěny jsou vítanou dekorací v bytech, kancelářích, hotelových foyer, ale i v exteriérech – na balkónech a terasách. Živá zelená stěna pochopitelně vyžaduje nemalou péči, je třeba zvolit vhodné rostliny a poradit se s odborníky. A ne vždy se pěstování daří. Zelená stěna z umělých rostlin je dokonalou imitací těch živých a nevyžaduje žádnou péči.

Čemeřice – sněžná růže, kvete na zahradě jako první
Pokud se v tomto období nemůžete dočkat prvních poslů jara, jako jsou sněženky, bledule či krokusy, všimněte si otužilce, který květy zdobí ještě zasněženou zahradu.

Zdravá a krásná dýně
Dýně jsou jedním z nejzdravějších druhů zeleniny. Jsou po ruce, i když záhony na zahrádce dávno zejí prázdnotou. Dýně uskladněná v suchu a chladnu totiž vydrží až do jara.

Hypertufa – dekorační umělý kámen, který si vyrobíte doma!
Obrovské oblibě mezi zahrádkáři se těší různé kamenné dekorace - květináče, fontánky, napajedla, či mísy a podobně. Ale výrobky z přírodního kamene jsou poměrně drahé a plastové imitace příliš parády neudělají. Lze je nahradit dostupným a levným materiálem zvaným hypertufa.

Víte, jak a čím na jaře správně hnojit zahradu?
Zahrada po zimě bude potřebovat vaši pozornost a péči. Pokud chcete, aby vám během roku dělala radost v podobě bohaté úrody a barevných květů, dopřejte jí živiny, vitamíny a minerály. Jaká hnojiva byste měli používat na jaře – minerální nebo organická? A v čem pomůžou bakterie?