Třešně
23.06.2007
Letošní rok dává třešním pořádně zabrat. Sotva dozrály už přišlo krupobití. Nebo se střídá horko s deštěm, za pár dní třešně popraskají a potom začnou červivět. Jen málokdo si mohl dopřát nadýchanou bublaninu, ale nic není ztraceno. Za rok budou třešně zas, a proto se ještě letos postarejme o příští úrodu.
Co o třešních (ne)víte
Na území Čech se třešně začaly pěstovat až ve dvanáctém století a dokonce si získaly takovou přízeň šlechtického rodů Pernštejnů, že na jejich počest každoročně pořádali třešňové slavnosti. Horkým favoritem v jejich pěstování se postupně stala Evropa hned za Severní Amerikou a Asií. Podle historie bylo pořadí právě opačné. Svědčí o tom i latinské rodové jméno třešní – Cerasus – které pravděpodobně pochází ze starořečtiny, které označuje území plné třešňových sadů - Kreasos Odtud se třešně do Evropy rozšířily zásluhou Římanů již ve druhém století.
Pro chuť, krásu i zdraví
Třešně botanicky patří do velkého rodu Prunus, který zahrnuje přibližně dvěstě druhů. Jedlé druhy se dělí na srdcovky (s měkkou dužinou) a chrupky (s pevnou dužinou). Tmavé odrůdy mívají červenou barvu šťávy, žluté a světlečervené odrůdy obsahují nebarvící šťávu světlou. Obecně t řešně postupně dozrávají od konce května až do poloviny června.
Kromě ovocných druhů třešní existuje i široký sortiment okrasných druhů a jejich kříženců. Nejznámější okrasnou třešní jsou sakury s hrozny bílého, něžně růžového až karmínového soukvětí, které jemně voní. Sakury jsou nádhernou solitérou, a zvláště na sytě zeleném trávníku vynikne jejich krása. Výborně kontrastují s jehličnany v pozadí nebo se skupinou nižších keřů.
Třešně jsou mimořádně zdravým ovocem. Šťáva i dužina jsou plné cenných vitamínů (k posílení imunitního systému) , kyseliny listové (má vliv na nervovou soustavu a krvetvorbu ) , vápníku (na kosti, zuby) , železa a draslíku. A ještě něco třešně obsahují, co bychom v ovoci nehledali – jód. Třešně jsou nejlepší a nejzdravější čerstvé. Uchováváme je v lednici, pokud možno se stopkou a nedáváme je blízko aromatických potravin, protože pak přebírají jejich pach. V kuchyni se uplatňují hlavně při výrobě moučníků, džemů, šťáv a kompotů. Lze je i sušit.
Co třešním prospívá...
Stromy třešní často v horských oblastech nepotkáme. Vyhovují jim totiž teplé a slunečné polohy (v polostínu méně kvetou) a lehčí písčité až písčitohlinité půdy s obsahem vápníku.
Jen málokdo věnuje třešňovým stromům trochu času, aby je ořezal. Maximálně se v zimě ořežou suché větve a tím veškerá péče o stromy končí. Třešeň je ale ovocný strom jako každý jiný, proto je pro podporu plodnosti důležitý řez. Třešně by se měly pěstovat s takzvanou otevřenou korunou. To znamená, že hlavní výhon se odstraní a tím vznikne kotlovitá koruna. V létě se pak výhony (po sklizni) zakracují o jednu třetinu délky na vnější pupen. Nesmíme zapomenout po řezu ošetřit rány, aby nedocházelo k ronění – glejotoku. Ránu zatřeme štěpařským voskem nebo latexem.
...a co jim škodí
Nevítaným návštěvníkem šťavnatých třešní je malý bílý červík vrtule třešňové. Její larvy se zavrtávají do dužnatých plodů a vyžírají jejich obsah, zejména u pozdnějších odrůd. Rané odrůdy jako je Karešova, Burlat či Kaštánka zůstávají „čisté“, neboť vrtule třešňová se líhne teprve ve čtvrtém týdnu třešňové zralosti a napadá tak jen srdcovky. Základem ochrany proti červivosti je sledování výskytu mušky, která klade vajíčka pod slupku ještě zelených, tvrdých plodů. K tomu nám velice dobře poslouží žluté lepové desky zavěšené po obvodu koruny stromu. Jakmile se škůdce na destičce objeví můžeme proti vrtuli zasáhnout přípravky Sumithion nebo Decis. Ošetření je účinné, ale je postřik je třeba několikrát opakovat. Je pravdou, že dříve se třešně pěstovaly bez postřiků, ale pod nimi pobíhaly slepice, které stačily vysbírat kukly a tak se vrtule příští rok prostě nevylíhla. My si můžeme pomoci jedině sběrem spadaných třešní, anebo chemií.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Květen na zahradě
Duben na zahradě
Feng šuej a zahrada
Červen na zahradě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 16145 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Pěstujeme půdopokryvné rostliny – ve stínu, na slunci nebo na skalce?
Na zahradě jsou prostě místa, kde se trávníku zkrátka nedaří a místo do zeleně se tak koukáme na nevyužitou hliněnou plochu. Zelený koberec však můžeme nahradit pomocí půdopokryvných rostlin, které plochu elegantně zakryjí. Kromě toho, že s nimi bude naše zahrada krásná, bude také téměř bezúdržbová.
Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.
Zásady uzení a často kladené dotazy
V dnešním článku o uzení si zopakujeme základy uzení a nejčastější otázky, které se kolem uzení objevují. Jakým dřevem topit, jak připravit udírnu, jak připravit maso na uzení nebo jak dlouho udit.
Podzim na zahrádce
Na záhonech dokvétají poslední letničky a trvalky, ještě se lze kochat úchvatnými barevnými scenériemi, ale na druhé straně na zahradě čeká sklizeň posledních zbytků úrody, shrabat spoustu listí, zrýt záhony a spoustu jiné práce, která nám na jaře ušetří čas.
Neviditelný držák truhlíků na parapet
Aktuální jarní počasí přímo vybízí k výsadbě jarních květin. Umístění truhlíku s maceškami či muškáty na parapet je vůbec nejoblíbenější způsob, jak si zkrášlit obydlí kouskem živé přírody. A je přitom jedno, zda bydlíte v bytě nebo rodinném domě. Musíte ovšem vyřešit uchycení truhlíku, aby nedošlo k jeho uvolnění a pádu.
Pěstování lísky – keř vhodný pro živý plot a zdravá pochoutka pro celou rodinu
Líska obecná a další odrůdy lísky patří mezi stálice našich zahrad. Oblíbený keř se výborně hodí do živých plotů, plody lísky, lískové oříšky, jsou chutnou a hlavně zdravou pochoutkou a nezbytnou surovinou při pečení cukroví. Z lísky však využijeme také dřevo a proutí.
Nafukovací zahradní hrady pro klouzání i hopsání
Hledáte něco, co by vaše děti na delší dobu zabavilo? Přestaňte přemýšlet nad tím, s čím by si mohly hrát, ale zaměřte se spíše na otázku „v čem“? Postavte jim na zahradě třeba nafukovací hrad a uvidíte, že o vašich ratolestech klidně celé odpoledne neuslyšíte. Dokonale se v něm vyřádí a vy budete mít více času pro sebe.
Inspirace pro vaši zahradu z neobvyklých míst
Zahradničení je skvělá aktivita, která kombinuje dovednosti, znalosti a trpělivost. Některé dovednosti má člověk vrozené, jiné je potřeba získat a trénovat. Jako např. trpělivost a vytrvalost. Tyto dovednosti lze získat i na neobvyklých místech.