Květen na zahradě
03.05.2014
Co přichystalo májové počasí zahrádkářům ještě nevíme. Ale jedno je jisté, že přijdou ledoví muži, plevel roste jak o závod a že očekáváme horké suché léto.
Bez ohledu na počasí osázíme truhlíky a po ledových mužích je bez obav umístíme ven. Kdyby pak přece jen přišel nějaký studený den, kousek netkané textilie nebo fólie zabrání nejhoršímu. Do truhlíků a nádob vysazujeme begonie, petúnie, surfinie, jiřinky i durmany. Otužilejší pelargónie začínáme pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy, u ostatních čerstvě nasázených letniček počkáme tak čtrnáct dnů než zakoření a pak jim rovněž dopřejeme pravidelnou výživu Kristalonem nebo jiným plným hnojivem určeným pro balkónové květiny. Převislý plectranthus a pelargónie zaštipujeme, abychom podpořili rozvětvení a košatost. Popínavé letničky vyvazujeme k opoře. Doma dokončujeme přesazování pokojových květin, některé z nich můžeme rozdělit, například zelenec (Chlorophytum). Voděnky, klívie, vánoční hvězdy, sukulenty a kaktusy zvolna připravujeme na letnění. Přes den je necháme v polostínu na balkóně, na noc je přeneseme zpět domů. Po půlce května už je můžeme nechat venku po celé léto.
Ze zeleninových záhonů sklízíme ředkvičky, salát, špenát a reveň. Přímo na záhon vyséváme okurky, kopr, pór, keříčkové a popínavé fazole, letní salát a pozdní mrkev. Tam kde budeme vysazovat košťáloviny natáhneme na záhony netkanou textilii, která jednak v půdě udrží potřebnou vláhu a jednak košťáloviny chrání před škůdci. Jakmile se počasí ustálí vysadíme na připravené a prohnojené záhony okurky, papriky, lilky, melouny, tykve, rajčata a celer. Bylinkový koutek osázíme předpěstovanou majoránkou, bazalkou a rozdělíme pažitku, aby trsy zesílily. Také ve skleníku dokončujeme výsadbu rajčat, paprik a okurek, cuket nebo melounů. A protože mladé rostlinky jsou lákavou potravou pro molice a mšice sledujeme první výskyt škůdců a v případě potřeby ihned zasáhneme postřikem.
V ovocném sadu je v tomto období prvořadá ochrana proti chorobám a škůdcům. Ihned po odkvětu stromů stříkáme organofosfáty proti pilatkám. A také provedeme druhý preventivní postřik jabloní proti strupovitosti a padlí. Proti strupovitosti ošetříme i hrušně. V zimě prořezané stromky začínají vyhánět vlky, které právě v květnu snadno odstraníme vylomením. Kdo pěstuje na zahrádce vinnou révu měl by v polovině května provést první preventivní postřik proti padlí révovému sirnatými přípravky.
Jarní péče o okrasnou část zahrady je opravdu náročná. Záhony udržujeme stále nakypřené, v čistotě bez plevele a vzhledem k déle trvajícímu suchu vydatně zaléváme. Poprvé prostříháme letorosty živých plotů. Zkrátíme odkvetlé výhony šeříku, zlatice, komule a dalších na jaře kvetoucích keřů. Vysazujeme předpěstované letničky a hlízy jiřin na záhony a vyséváme dvouleté karafiáty. Okrasné traviny začínají rašit a to je nejvyšší čas pro dělení a přesazování. Odkvetlé cibuloviny zaléváme jen mírně, aby dobře zatáhly. Pro lepší vyzrávání cibulí je přihnojíme kompostem. Květen je vhodný měsíc pro založení nového trávníku, pokud jsme tak již neučinili minulý měsíc. Vzrostlé trávníky už sečeme a po seči je nezapomeneme vždy zalít.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Duben na zahradě
Březen na zahradě
Únor na zahradě
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 14580 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Zahrada

Letní péče o zahradní jezírko nekončí filtrací
Zahradní jezírko je uměle vytvořeným biotopem vyžadujícím určitou míru údržby a péče, aby voda v něm byla čistá a ekosystém v rovnováze. Právě v letních měsících si chceme zahradního jezírka užívat co nejvíce, zároveň jde však o období, kdy je jeho údržba nejnáročnější. Jak tedy o zahradní jezírko v letních měsících pečovat?

Avokádo – tipy na využití i pěstování z pecky
Ještě donedávna bylo avokádo exotickou plodinou, kterou znal u nás jen málokdo. Dnes je však běžně k dostání ve většině supermarketů a tak i my můžeme okusit jeho lahodnou chuť a využívat jeho příznivých účinků na lidský organismus. Kdo má zájem, může si z pecky avokáda vypěstovat také pěknou pokojovou rostlinu.

Zahrada plná pivoněk
Kdo ze zahradníků by neznal pivoňky… Stávají se stále oblíbenější okrasou našich zahrad pro své okouzlující barevné květy a nenáročnou péči.

Čerstvé bylinky z vlastní bylinkové zahrádky
Každá kuchařka či kuchař ví, že není nad čerstvé bylinky. Dnes si můžeme koření a bylinky z celého světa koupit sušené v obchodě, ale chuti a vůni těch čerstvých se stejně nic nevyrovná. Mrzí vás, že nemáte zahradu, kde byste si je sami vypěstovali? Nesmutněte, slušnou úrodu můžete mít i za oknem – stačí jen trocha správné péče.

Bonsaje můžete pěstovat i doma
Tradice pěstování bonsají pochází někdy z pátého století z Číny a bylo to skutečné umění. Dědilo se z generace na generaci a způsob pěstování byl v rodinách střežen jako oko v hlavě. Teprve o století později přichází toto umění do Japonska, kde se vyvíjí dál a odtud se také dostává do dalších zemí světa.

Srpen na zahradě - měsíc dozrávajícího ovoce a přesazování trvalek
Léto se překulilo do druhé poloviny a po teplých nocích a vlahých ránech nezbude ani památky. Objevuje se první rosa a sluníčko na svatého Vavřince oznámí příchod pozdního léta. Zahrádkáři si můžou dopřát typickou vůni dozrávajícího ovoce, pozorovat noční oblohu s padajícími hvězdami a když mají chuť pracovat na zahradě, je srpen právě ten nejvhodnější čas na dělení a přesazování rozrostlých trvalek.

Připravte si velikonoční zahradní párty
Chystáte letos na Velikonoce zahradní slavnost? Oslavy jara jsou začátkem outdoorové sezony a velikonoční svátky a s nimi spojené volno, jsou skvělou dobou, kdy uspořádat první letošní grilovačku s posezením venku. Vládní opatření a současná situace sice nepřejou velkým oslavám se spoustou hostů. Zahradní párty si ale můžete užít i v úzkém rodinném kruhu.

Pěstujeme řebčík královský - květinu, která odpuzuje krtky a hraboše
Ozdobou každé okrasné zahrádky může být starodávná cibulovitá rostlina známá pod názvem řebčík královský. Své přízvisko „královský“ získala podle svého velkolepého vzhledu. Květenství řebčíku je totiž složeno z pěti až deseti květů rostoucích na samostatném stonku, které tak připomínají královskou korunu.