Únor na zahradě
29.01.2011
Příroda je z počasí úplně paf. Jednou se větve stromů prohýbají pod tíhou čerstvě napadaného sněhu, jindy teploměr vyšplhá vysoko nad nulu a vzápětí začnou kvést třešně. Výkyvy teplot nedělají nikomu dobře, tím méně stromům, časně kvetoucím keřům a o choulostivých rostlinách ani nemluvě.
Proto věnujme zahrádce trochu času, abychom jí ve zdraví pomohli překonat rozmary počasí
Uskladněné ovoce je nutné pravidelně prohlížet alespoň dvakrát do týdne. Přebrané plody vytřídíme, méně nakažené zpracujeme na rychlý kompot nebo ovocnou dřeň. Dosáhne-li teplota ve sklepě více jak 6`C, je potřebné větrat.
Pokud nám únorové počasí a sněhová pokrývka dovolí, věnujeme se ochraně proti chorobám a škůdcům. Zaschlé a mumifikované plody je třeba ze stromů odstranit, neboť jsou v době vegetace zdrojem šíření moniliózy. Kdo nestihl na podzim postřik proti kadeřavosti broskvoní měl by je preventivně ošetřit (nejpozději ve stádiu nalévání pupenů) měďnatými (Champion 50 WP) a sirnatými přípravky (Sulka). Také je čas na odstranění odumřelých, suchých či mechanicky poškozených větví stromů a keřů. Po prořezu k jejich likvidaci využijeme drtič a vzniklý odpad zužitkujeme do kompostu. Nadrcené větvičky pěkně kompost provzdušní, a je-li třeba, ještě dohrabeme spadlé listí, které spolu se štěpkou kompostujeme s páleným vápnem
Nedočkavci by se rádi již pustili do řezu jádrovin a peckovin. Spěchat se ale nevyplatí, pokud máte na zahradě jen pár stromů. Odložte řez raději na březen, protože čím dříve řežeme vzrůstné odrůdy, tím více pak přirůstají ve dřevě a šetří na plodnosti. Zato pro řez rybízu a angreštu je ta pravá chvíle. Z keřů odstraníme staré a neplodné větve, ponecháme jen dvouleté výhony a ty zkrátíme o třetinu. Jinak stále platí zásada, že za mrazivých dnů řez nikdy neprovádíme.
V průběhu února začínáme s řezem keřů vinné révy. Zásady tvarování jsou velmi jednoduché a řez zvládne i naprostý laik. Plodné réví je takové, které vyrůstá z dvouletého dřeva. Proto se letorosty, které vyrůstají ze starého dřeva odstraňují a jednoleté a dvouleté dřevo se zakrátí.
Za příznivého počasí postupně odhrnujeme keřové růže. Keříky prohlédneme, odstřihneme namrzlé a suché výhony a ostatní zakrátíme na tři až čtyři očka.
Koncem měsíce můžeme již na záhony vysévat trvalky, které dlouho klíčí, například máky, šáter či měsíček. Kdo má skleník a rád si předpěstuje letničky sám (astry, afrikány, gazanie, petúnie, salvie či ostálky), měl by začít s výsevem, aby stihl semenáčky ještě přesadit než je zasadí na záhon nebo balkónových truhlíků. Také hlíznaté begonie budou pomalu rašit, proto je umístíme do bedýnky s vlhkou rašelinou, kde vyklíčí a zakoření.
Pro zeleninovou část zahrádky začínáme s předpěstováním sadby. Do pařeniště vyséváme rané kedlubny, rané zelí, salát k rychlení a celer. Na záhony ve fóliovníku dáme ředkvičky, špenát, kadeřávek či raný salát,. Máme-li teplý skleník, můžeme začít s výsevem rajčat a paprik. A kdo nemá zahrádku, může začít doma za oknem pěstovat alespoň bylinky.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Zakládáme zahradu aneb něco málo o terénních úpravách
Leden na zahradě
Prosinec na zahradě
Listopad na zahradě
Podzimní úklid listí
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 15246 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místDomácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Pěstujeme datlovník – dočkáme se plodů i v našich podmínkách?
Určitě jste již měli možnost ochutnat datle - exotické ovoce, které se u nás ve větší míře pojídá zejména o Vánocích. Jsou skvělou náhražkou sladkostí a bohatým zdrojem energie. Obsahují spoustu vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných látek. Víte ovšem, jak a kde rostou? Jak vypadá datlovník a je možné se v našich podmínkách dočkat jeho plodů?

Jak na pěstování okurek? Vyvarujte se nejčastějším chybám
Některým zahrádkářům se pěstování okurek nedaří. V čem chybují a kde je příčina nezdaru? Na některé otázky, například proč okurky hynou a jak je chránit před plísní, vám nabízíme několik rad.

Trampolína na zahradě zabaví děti i dospělé
Hledáte způsob, jak zabavit vaše děti, nebo protáhnout své ztuhlé tělo? Pořiďte si trampolínu! Pokud jste si někdy zkusili na trampolíně zaskákat, sami uznáte, že je to pocit více než příjemný. Vy i Vaše děti zažijete při skákání spoustu legrace, zároveň ale uděláte i něco pro své zdraví. Vybrat si dnes můžete trampolínu do domácnosti i na zahradu.

Domácí mazlíček a jeho pohyb na zahradě
Většina psů i koček je na zahradě během letních měsíců velmi šťastná, přestože jinak tráví zbytek roku v domě. Aby byl spokojen i páníček, je potřeba prostředí na zahradě domácímu mazlíčkovi poněkud uzpůsobit.

Zahrada v dubnu
V dubnu už je jaro v plném proudu, stromy a keře se začínají zelenat a teplé sluneční paprsky nás lákají ven. Na zahradě je potřeba udělat spoustu věcí a tak se kolotoč prací roztáčí na plné obrátky. Čeká nás vysazování zeleniny, okrasných květin a dřevin nebo třeba zakládání trávníku. Není čas na lenošení, tak honem do toho!

Podzim a zima je ideální čas na výběr betonové dlažby
Teplé a slunečné dny jsou pomalu minulostí a venku se věnujeme spíše podzimnímu úklidu a zazimování zahrady. Nic však nebrání tomu, abychom pomalu nezačali přemýšlet, co nás čeká na jaře a do čeho bychom se rádi pustili, hned jakmile se zjara oteplí. Např. si můžeme s pomocí aplikace v klidu vybrat novou betonovou dlažbu kolem domu.

Hravé léto v zahradě
Možná právě vaše děti dorostly do věku, kdy si začínají hrát samy na zahradě, možná chcete jen větším dětem udělat radost za vysvědčení. Co všechno lze vymyslet a umístit na zahradu?

Sníh a led na terase
Také se obáváte, co se děje s vaší terasou během zimy, když je ukrytá pod nánosem sněhu? Máte strach, že vám ji mráz, nebo časté střídání teplot poškodí? Nejste si jistí, jestli je vhodné z ní odstraňovat závěje sněhu a případnou ledovou krustu? V následujícím článku vám poradíme.