Únor na zahradě
29.01.2011
Příroda je z počasí úplně paf. Jednou se větve stromů prohýbají pod tíhou čerstvě napadaného sněhu, jindy teploměr vyšplhá vysoko nad nulu a vzápětí začnou kvést třešně. Výkyvy teplot nedělají nikomu dobře, tím méně stromům, časně kvetoucím keřům a o choulostivých rostlinách ani nemluvě.
Proto věnujme zahrádce trochu času, abychom jí ve zdraví pomohli překonat rozmary počasí
Uskladněné ovoce je nutné pravidelně prohlížet alespoň dvakrát do týdne. Přebrané plody vytřídíme, méně nakažené zpracujeme na rychlý kompot nebo ovocnou dřeň. Dosáhne-li teplota ve sklepě více jak 6`C, je potřebné větrat.
Pokud nám únorové počasí a sněhová pokrývka dovolí, věnujeme se ochraně proti chorobám a škůdcům. Zaschlé a mumifikované plody je třeba ze stromů odstranit, neboť jsou v době vegetace zdrojem šíření moniliózy. Kdo nestihl na podzim postřik proti kadeřavosti broskvoní měl by je preventivně ošetřit (nejpozději ve stádiu nalévání pupenů) měďnatými (Champion 50 WP) a sirnatými přípravky (Sulka). Také je čas na odstranění odumřelých, suchých či mechanicky poškozených větví stromů a keřů. Po prořezu k jejich likvidaci využijeme drtič a vzniklý odpad zužitkujeme do kompostu. Nadrcené větvičky pěkně kompost provzdušní, a je-li třeba, ještě dohrabeme spadlé listí, které spolu se štěpkou kompostujeme s páleným vápnem
Nedočkavci by se rádi již pustili do řezu jádrovin a peckovin. Spěchat se ale nevyplatí, pokud máte na zahradě jen pár stromů. Odložte řez raději na březen, protože čím dříve řežeme vzrůstné odrůdy, tím více pak přirůstají ve dřevě a šetří na plodnosti. Zato pro řez rybízu a angreštu je ta pravá chvíle. Z keřů odstraníme staré a neplodné větve, ponecháme jen dvouleté výhony a ty zkrátíme o třetinu. Jinak stále platí zásada, že za mrazivých dnů řez nikdy neprovádíme.
V průběhu února začínáme s řezem keřů vinné révy. Zásady tvarování jsou velmi jednoduché a řez zvládne i naprostý laik. Plodné réví je takové, které vyrůstá z dvouletého dřeva. Proto se letorosty, které vyrůstají ze starého dřeva odstraňují a jednoleté a dvouleté dřevo se zakrátí.
Za příznivého počasí postupně odhrnujeme keřové růže. Keříky prohlédneme, odstřihneme namrzlé a suché výhony a ostatní zakrátíme na tři až čtyři očka.
Koncem měsíce můžeme již na záhony vysévat trvalky, které dlouho klíčí, například máky, šáter či měsíček. Kdo má skleník a rád si předpěstuje letničky sám (astry, afrikány, gazanie, petúnie, salvie či ostálky), měl by začít s výsevem, aby stihl semenáčky ještě přesadit než je zasadí na záhon nebo balkónových truhlíků. Také hlíznaté begonie budou pomalu rašit, proto je umístíme do bedýnky s vlhkou rašelinou, kde vyklíčí a zakoření.
Pro zeleninovou část zahrádky začínáme s předpěstováním sadby. Do pařeniště vyséváme rané kedlubny, rané zelí, salát k rychlení a celer. Na záhony ve fóliovníku dáme ředkvičky, špenát, kadeřávek či raný salát,. Máme-li teplý skleník, můžeme začít s výsevem rajčat a paprik. A kdo nemá zahrádku, může začít doma za oknem pěstovat alespoň bylinky.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Zakládáme zahradu aneb něco málo o terénních úpravách
Leden na zahradě
Prosinec na zahradě
Listopad na zahradě
Podzimní úklid listí
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 14875 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Vysavače a foukače listí
Úklid listí je jednou z nepříjemných povinností každého majitele zahrady. Nicméně listí je skvělé jako nastýlka k choulostivým rostlinám a keřům, aby je nespálil mráz, ale také výborná přísada do kompostu. Nutné je jen dbát na to, aby listí, které přidáváte do kompostu, nebylo ze stromů, jež jsou napadené škůdci, a nebylo chemicky ošetřeno.
Betonová dlažba tvoří součást vašeho domova
Rozhodnutí věnovat čas a úsilí oživení zahrady a chalupy je skvělým krokem k vytvoření krásného a funkčního prostoru pro relaxaci a odpočinek. Beton je skutečně vynikajícím materiálem pro exteriérové použití, který spojuje funkčnost s estetikou a trvanlivostí. Jeho přednosti jsou mnohostranné a zasluhují si vaši pozornost.
Živé ploty a zástěny z umělých rostlin – rychlé a snadné řešení pro vaší zahradu či balkón
Živý plot či zástěna z umělých rostlin nebo případně dekorativní plachty na plot a balkónové zábradlí jsou efektním a rychlým způsobem, jak docílit soukromí na zahradě nebo balkóně. Umělou zástěnu nebo plot nainstalujete během několika minut nebo hodin v případě větších ploch a získáte atraktivní optickou bariéru bez nutnosti další údržby.
Drobné rady do zahrady
Více hlav více ví. Především začínajícím zahrádkářům nabízíme pár jarních tipů a nápadů, jak si ulehčit práci, ale možná i ti zkušení najdou inspirativní námět.
Vybudujte si malý domácí vinný sklípek
Zatímco milovníkům vína, kteří bydlí v bytě, nezbývá než vybudovat si jen skromnou domácí minivinotéku někde v komoře, majitelé domku jsou na tom o poznání lépe. Mohou si totiž postavit opravdový sklípek.
Pokládka betonové dlažby - obecná pravidla
Při pokládce betonové dlažby je třeba dodržovat normy ČSN 73 6131 o stavbě vozovek – Kryty z dlažeb a dílců. Před zahájením samotných prací je třeba se zaměřit na správné provedení podkladových vrstev. Jde o jednu z nejdůležitějších fází výstavby celé zpevněné plochy, protože ani nejkvalitnější zámková dlažba nedokáže zmírnit nedostatky v podloží.
Prosinec na zahradě
Příroda se definitivně uložila k zimnímu spánku. Pokud to počasí dovolí, lze ještě dokončit některé pozdně podzimní práce, ale raději svou pozornost věnujme uskladněné úrodě. A především, nezapomínáme přikrmit drobné pěvce, příští rok nám za to pomohou od mnoha škůdců na zahrádce.
Tajemství biozahradničení a biopěstování – odměnou vám budou zdravé a chutné plody
Nemusíte mít zrovna dům či chatu s rozlehlou zahradou, abyste se mohli začít věnovat biozahradničení. Ekologicky pěstovat můžete klidně i na balkóně v truhlících. Důležité je, abyste o rostlinky pečovali v ryze přírodním duchu, používali ekologicky šetrné prostředky i postupy. Radost z vlastního vypěstovaného bio ovoce či zeleniny bude k nezaplacení.