Zahrada v dubnu
09.04.2011
V dubnu už je jaro v plném proudu, stromy a keře se začínají zelenat a teplé sluneční paprsky nás lákají ven. Na zahradě je potřeba udělat spoustu věcí a tak se kolotoč prací roztáčí na plné obrátky. Čeká nás vysazování zeleniny, okrasných květin a dřevin nebo třeba zakládání trávníku. Není čas na lenošení, tak honem do toho!
Pokud jste pilnými zahrádkáři, můžete již v dubnu sklízet první ředkvičky a salát. Jestliže to není váš případ, měli byste v tomto měsíci vyběhnout na zahradu a zasít vše, co jste doposud nestihli. Práce na zahradě je v tomto jarním počasí velmi uspokojivá, protáhnete si tělo na čerstvém vzduchu a příjemné se spojí s užitečným.
Trávník
Trávník bychom měli v dubnu provzdušnit, a pokud je to možné, přichází na řadu i jeho první sečení. Většinou se tak děje až na konci dubna, kdy už na něm neleží žádné zbytky sněhu. Trávník by se měl poprvé kosit v době, kdy jeho výška dosahuje 1,5 až 2,5 cm nad stanovenou úroveň výšky. Posekanou trávu můžeme použít jako mulč (organickou ochranu půdy) do okolí keřů a stromů – především tedy nových sazenic. Tím je zabráněno nadměrnému vypařování vody a růstu plevelů.
Duben je vhodný pro založení nového trávníku, nabízí se také možnost dosévání trávy na holých a poškozených místech stávajícího trávníku. Ke konci měsíce se doporučuje trávník poprvé přihnojit. Využít přitom můžete deštivého počasí nebo hnojivo aplikovat s dostatečnou zálivkou.
Okrasná zahrada
Duben je ideální pro výsadbu nových sazenic a semen okrasných květin, jejichž hlízy přezimovaly na bezmrazém místě. Všechny trvalky, které kvetou převážně v létě a na podzim, je možné v dubnu rozmnožovat dělením trsů. Vysazujeme třeba lilie, měsíček, hrachor, slunečnice, chrpy, ale i stálezelené listnáče, jako rododendrony a ibišky. Pokud chceme zasadit jiřiny, je třeba jejich hlízy před výsadbou nejprve namočit na několik hodin do vlažné vody. Tím se podpoří rychlé rašení kořenů. V dubnu také seřezáváme růže, půdu kolem nich zkypříme, sestříháváme keře kvetoucí v létě a můžeme začít i s pletím plevele. Nastává také vhodný čas k osazení skalky, která v tuto dobu potřebuje dostatečnou závlahu. Trvalky a okrasné keře je dobré pohnojit proleželým kompostem. Záhony se na noc překrývají netkanou textilií, kterou chráníme rostliny před případnými mrazíky, které se ještě mohou objevit.
Konec dubna je vhodný pro prořezy ovocných dřevin, jako jsou slivoně, meruňky, broskvoně, ale i rychle rostoucí jabloně a hrušně. Po prořezávce je řezné plochy potřeba ošetřit štěpařským voskem, aby se do nich nedostala infekce. Ještě stále je čas na chemické ošetření proti přezimujícím škůdcům. Rovněž nastává ideální doba pro sázení jehličnanů.
Zelenina a bylinky
V průběhu dubna můžeme na záhony vysévat téměř všechny druhy zeleniny, jako je například mrkev, salát, ředkvičky, pórek, červená řepa, fazole a hrách. Tento měsíc je také vhodným obdobím pro výsev a předpěstování okurek, cuket, vodních i cukrových melounů. Vysazovat můžeme také předpěstované sazenice brokolice, naklíčené brambory či křen. Do skleníků je možné umístit také předpěstovaná rajčata, ven se mohou vysadit až v druhé polovině května, kdy jim už nehrozí přízemní mrazíky.
Také semena aromatických bylin můžeme v dubnu vysévat do nádob nebo na záhony. Pokud si chcete vytvořit působivou bylinkovou zahrádku, nevynechejte při výsadbě takové vytrvalé druhy, jako je levandule, máta, oregano, tymián či šalvěj. Okraj bylinkové zahrádky mohou ozdobit jednoletky a dvouletky, jako je anýz, fenykl, koriandr, kopr nebo petrželová nať. Umístit je můžeme také tak, aby tvořily jakési vroubení zeleninových záhonů.
Balkonové a pokojové rostliny
V dubnu se hodí přesazovat balkonové a pokojové rostliny. Po přesazení bychom jim měli dopřát dostatek vody, ale poté již pokračujeme jen v mírné zálivce, abychom se vyhnuli onemocnění kořenů. Rostliny je nutné zbavit všech odumřelých nebo uschlých částí. Pečlivě zkontrolujeme, jestli se na nich neobjevili škůdci. Pokud pěstujeme kaktusy, začneme jim pomalu zvyšovat zálivku. V případě, že je květináč pro kaktus již příliš těsný, přesadíme jej do většího. V dubnu totiž končí kaktusům jejich klidové období. V dubnu je také nejvhodnější doba pro osazování venkovních truhlíků.
Na co ještě nezapomenout?
Jestliže se chystáte vysazovat živý plot, je jarní období tou nejvhodnější dobou a to i přesto, že se živé ploty mohou vysazovat celoročně. Na jaře je také dobré zprovoznit veškerou vodu, kterou máme na zahradě k dispozici. V tuto dobu už většinou nehrozí mrazy a tak se nemusíme bát, že by nám voda zamrzla. Vytáhněte proto všechny konve, hadice a zprovozněte kropící systémy. Můžete také napustit vodu do jezírka, jezírko vyčistit a osadit vodními rostlinami. Pak již nezbývá než se těšit z krásné upravené zahrady.
Auto: - jap -
Foto: Wolf Garten
Další užitečné rady v seriálu Zahrada - péče a údržba
Článek byl zobrazen 12923 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Kompostování v bytě? Díky vermikompostéru je to snadné.
Žít v souladu s přírodou, nevyhazovat všechen odpad z kuchyně a zajistit si kvalitní kompost pro truhlíky v bytě i na balkóně – to vše je možné i přesto, že nemáte vlastní zahradu. Budete k tomu potřebovat pouze vhodný kompostér a žížaly.
Zahradní domky pojmou nářadí, zahradní techniku i jízdní kola
Zahradní domky a chatky jsou skvělou volbou pro všechny majitele rodinných domů a zahrad, kteří potřebují uskladnit nářadí a zahradní techniku, a přitom nemají dostatek místa v garáži nebo v technické místnosti. Stavba zahradního domku pak může být velmi jednoduchá – nevyžaduje stavební povolení a stavebnici zvládne sestavit i naprostý laik.
Než si pořídíme bazén
Kdo z nás netouží po nádherném velkém bazénu s blankytně modrou vodou uprostřed vlastní zahrady? Než podlehneme snům a pustíme se do výstavby bazénu, je nutné vše důkladně zvážit.
Kustovnice čínská neboli goji berry - vypěstujte si elixír mládí a dlouhověkosti
Pokud máte vlastní zahrádku a rádi si na ni vypěstujete také něco k přímé spotřebě, vyzkoušejte kustovnici čínskou, která je velmi nenáročná na pěstování a přitom jsou její plody doslova elixírem mládí a dlouhověkosti.
Jak nakupovat vánoční stromek
Vánoční stromek má u nás více než dvousetletou tradici a nechybí snad v žádné domácnosti. Také jejich předvánoční nabídka uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky. Vyberte si i vy stromek svých snů a podívejte se, jak se o něj postarat, aby vám vydržel co nejdéle.
Zázrak jménem mulčování aneb kdy, jak a co mulčovat?
Mulčování by dle odborníků mělo patřit na každou zahradu. Chrání prý zahradníkova záda, protože takto ošetřené rostliny nemusí tolik okopávat, ale i jeho peněženku, protože ušetří na chemické ochraně.
Jak vybrat vhodné nůžky na živý plot?
Ať už chcete na své zahradě tvarovat z keřů zajímavé dekorace, nebo jen občas zastřihávat živý plot, budou se vám hodit kvalitní nůžky. Usnadní vám práci a tak ani stříhání nekonečně dlouhého živého plotu nebude utrpením. Kromě mechanických nůžek na živý plot si můžete vybrat také nůžky elektrické, benzinové či akumulátorové.
Jarní péče o trávník - na co byste neměli zapomenout?
S koncem zimního období je nutné začít věnovat náležitou pozornost nejen rostlinám, stromům a keřům v zahradě, ale také samotnému trávníku. Ten vyžaduje před nadcházející sezónou vaši pozornost. Jak postupovat a jako péči mu dopřát?