Září na zahradě ve znamení sklizně ovoce i kvetoucích trvalek
17.09.2024
I na podzim zahrada nabízí spoustu radosti. Na ovocných stromech dozrávají plody, květiny ještě kvetou a slunce stále hřeje. Září je klíčovým obdobím pro zahradníky – rozhoduje o úrodě příštího roku. Co je tedy potřeba udělat v září na zahradě?
Zelenina a bylinky
V září je čas sklízet květák. Pokud se hlávka nevytvoří do konce měsíce, nemusíte jej sklízet předčasně – ochráníte ho před mrazy pomocí přenosného fóliovníku nebo netkané textilie. Rajčata, dýně, cukety a tykve je třeba sklidit hned, jakmile se ochladí, protože po utržení ještě dozrají.
Na záhony po sklizené zelenině můžete dosít zelené hnojení, jako je jetel nebo hořčice, které vrací půdě potřebné živiny. Rajčata lze nechat dozrát v bedýnkách s papírem a kouskem zralého ovoce, které uvolňuje etylen a podporuje zrání.
Sklizeň brambor a melounů
Brambory jsou připraveny ke sklizni, jakmile nať zažloutne. Melouny dozrávají koncem srpna až září a poznáme jejich zralost podle dutého zvuku při poklepání. Uskladněné vydrží několik měsíců.
Poslední výsevy a bylinky
Ještě můžete zasít ranou ředkvičku nebo salát. Pro jarní sklizeň vyséváme endivii, polníček nebo mrkev. Přebytky teplomilných bylinek, jako je bazalka, můžeme sušit, mrazit nebo naložit do oleje. Aromatické trvalky jako máta či šalvěj můžeme přenést do květináčů na zimu.
Ovocné stromy a keře
V září se sklízí jablka, hrušky a švestky. Plody, které jsou poškozené nebo potlučené, raději ihned zpracujte. Padavky jsou ideální na mošt či kompot. Nové ovocné stromy vysazujte v říjnu, ale jámy připravte už nyní. Zvětralá půda kořínkům zajistí lepší start do nového života na zahradě. Sklizeň ostružin lze prodloužit použitím netkané textilie proti mrazíkům.
Ovoce rozložíme do beden a lísek a pravidelně kontrolujeme. Nejlépe jim bude v chladu a ve tmě.
Padají vlašské ořechy a všichni už se určitě těšíme třeba na ořechový medovník nebo naložený sýr. Ještě nevyloupané ořechy vysušíme nebo ořechy vyloupneme ze slupky a necháme proschnout na novinách.
Hrozny vinné révy necháme dozrát co nejvíce, aby zesládly. Zralé hrozny opatrně odstřihneme a na rostlině zkrátíme vrcholky letokruhů.
Září je také časem sklizně arónie, šípků nebo rakytníku, které sušíme při nízkých teplotách, abychom nepřišli o vitamíny. Jahodníky je potřeba okopat a přihnojit kompostem.
Okrasná zahrada
Zahradě v září kralují jiřiny. Aby ve váze vydržely co nejdéle, seřízneme je na dlouhých stoncích. Okrasné záhony probarví vřes, barevné listopadky, tabák a okrasné trávy.
Můžeme připravit záhon pro výsadbu nových keříků růží. Více v článku Výsadba růží - podzim je ideálním obdobím.
Okrasné jehličnany vysazujeme od září do října. Všechny jehličnany pořádně zalijeme, aby načerpaly dostatek vlhkosti před zimou. Víte, jaké jsou nejoblíbenější jehličnany do menších zahrad.
Září je ideální čas rozšířit nebo založit úplně novou skalku.
Posbíráme si semínka odkvetlých letniček na příští rok a dozrávající ozdobné tykve.
Okrasná kapusta právě na podzim dodá zahradě originální kouzlo.
Vysazujeme cibuloviny – tulipány, ladoňky a talovíny. Narcisy vysazujeme až později. Většina cibulovin vyžaduje slunné stanoviště a humózní půdu. V lehkých drolivých půdách je sázíme o něco málo hlouběji.
Trávník
Čeká nás poslední sekání trávy. Trávník už dál nepřihnojujeme a zaléváme jen, když je venku opravdu sucho. Na konec září si naplánujeme vertikutaci trávníku. Zbavíme jej tak mechu a nadechne se před zimou.
Pokojovky v září
Pro pokojové rostliny nastává čas návratu z letnění na zahradě. Kdy a jak to udělat? Ideální je oblačný den s teplotou okolo 18°C.
S příchodem chladných dnů a topením začneme s rosením listů pomocí rozprašovače, naopak s ubývajícím sluníčkem postupně snižujeme objem běžné zálivky.
Kompost
Podzim je ideální čas na založení kompostu, protože kdy jindy vám zahrada nabídne tolik materiálu? Shrabané listí, posekaná tráva, části rostlin, které už odkvetly a odplodily, posbírané plody. To všechno je solidní základ, který bude přes zimu pracovat.
Jako výstelku použijeme nasekané větvičky a potom už jen vrstvíme „zelený“ a „hnědý“ materiál.
Za nižších teplot můžeme rozklad organických zbytků urychlit bakteriemi.
Balkonovky
Balkónovky v září ještě stále kvetou - nůžkami pravidelně odstříháváme odkvetlé květy, čímž znásobíme množství dalších květů. Platí to pro muškáty, surfinie i petúnie.
Trvalky začátkem září po létě lehce přihnojíme organickým hnojivem. Všechny uschlé a nemocné výhonky odstraníme, protože v sobě mohou ukrývat zárodky škůdců. Příliš rozbujelé rostliny zkrotíme menším řezem. Větší úpravy a radikální řez si necháme až na jaro.
Subtropické rostliny pomalu přesouváme domů nebo do zimní zahrady. Ideálně opět když je venku stejná teplota jako doma.
Choulostivé fuchsie přestěhujeme dovnitř co nejdříve. Keříky zastříhneme, uložíme je do chladnější místnosti (např. do chodby) a postupně přestáváme s každodenní zálivkou – v zimě bohatě postačí jednou týdně.
Další zahradnické práce
Přebytek organického materiálu můžeme využít také jako přírodní mulč. Vrstva slámy rostlinku zahřeje, posekaná tráva zase dodá živiny. Podívejte se na článek o mulčování plný užitečných tipů. Prozradíme, jak používat jednotlivé přírodní materiály a čeho se naopak vyvarovat.
Pokud úrodu skladujete ve sklepě, ezapomeňte ho před uložením důkladně připravit - vyčistit a vybílit. V září je nejlepší nechat ho na noc větrat, prostor se tak dobře zvlhčí a ochladí.
Dejte si tu práci a odstraňte ze záhonů plevel, ušetří vám to práci na jaře, protože plevel nestihne vysemenit. Neosazené plochy můžeme překrýt vrstvou mulče.
Zkuste si vypěstovat na zahradě houby. Např. vděčnou hlívu ústřičnou nebo asijskou léčivou houbu shiitake. A nebo skromný žampion, kterému postačí i přítmí sklepa. Na trhu najdeme spoustu druhů substrátů s prorostlým myceliem, které stačí opatrně přesypat do samozavlažovacích truhlíků. Stačí týden až dva na balkoně, bohatá zálivka a můžeme sklízet. Žampiony rostou ve tmě, ostatní houby potřebují denní světlo nebo umělé osvětlení.
Text: redakce
Foto: archiv redakce a weiki
Článek byl zobrazen 3007 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Zahrada

Leden a práce na zahradě
Ne vždy je v lednu zahrada pod nánosy sněhu a ani tak zahradník v zimě neodpočívá. Leden je měsíc, kdy se každý pěstitel začíná připravovat na blížící se jaro. Že to není ukvapené počínání dokazují i následující řádky s některými náměty na lednové výsevy a práce v zahradě. V lednu je například ideální čas na to, abychom se vrhli na plánování osevního postupu nadcházející se sezony.

Terasy WoodPlastic® – a máte navždy pohodu!
Produkty z dřevěného kompozitu jsou dnes velkým hitem, ale ne všechny splní očekávání. Levná prkna neznámého původu a neidentifikovatelného složení často postrádají právě ty parametry, kvůli nimž o nové terase z WPC uvažujete: odolnost, atraktivní vzhled, bezpečnost, nezávadnost, minimální údržba… A přitom výrobce špičkových kompozitních prken máme přímo u nás doma. České terasy WoodPlastic® oceňuje už více než 10 000 spokojených zákazníků po celém světě, buďte mezi nimi.

Rostliny a zahrada v zimě
Zima je pro většinu rostlin pěstovaných v bytech kritickým obdobím, je tedy třeba vědět, jak o ně správně pečovat a co vše můžeme udělat proto, aby nám neuhynuly. Také je třeba začít myslet na zahradu, i když ještě leží pod vrstvou sněhu. I v měsících jako je leden a únor tak správný zahrádkář nezahálí, protože kdo je připraven, není zaskočen.

Pískoviště pro děti můžete vytvořit kdekoliv
Dětské pískoviště představuje skvělou zábavu, kterou děti milují. Rodiče už pak o trochu méně, když zametají doma zbytky písku opadaného z dětských nožiček a vysypaného z bot. Pravdou ale zůstává, že pískoviště je rájem pro všechny děti a jejich zářící oči jsou toho důkazem.

Zahradní domky pojmou nářadí, zahradní techniku i jízdní kola
Zahradní domky a chatky jsou skvělou volbou pro všechny majitele rodinných domů a zahrad, kteří potřebují uskladnit nářadí a zahradní techniku, a přitom nemají dostatek místa v garáži nebo v technické místnosti. Stavba zahradního domku pak může být velmi jednoduchá – nevyžaduje stavební povolení a stavebnici zvládne sestavit i naprostý laik.

Krásné truhlíky i v zimě
Přípravy na nejkrásnější svátky roku jsou již v plném proudu. Ale není na škodu se občas zastavit a pozorovat nádherně sněhem pocukrované jehličnany, ptactvo, které si přišlo po svou vánoční nadílku nebo zavadit pohledem o svátečně nazdobený truhlík za oknem.

Tlakové myčky pro úklid okolí domu i zahrady
Už váš nebaví čistit zablácené kolo, zahradní nábytek nebo venkovní dlažby klasickým způsobem pomocí rejžáku a kýblu s vodou? Na tyhle práce jsou nejlepší vysokotlaké čističe, neboli wapky, které nastavitelným paprskem vody očistí velké i menší plochy. Při nákupu těchto pomocníků je však třeba se zaměřit na několik faktorů.

Budování vlastního biotopu krok za krokem
Nechcete, aby vám bazén kazil vzhled vaší krásné zelené zahrady, ale bez letního ochlazení ve vodě se neobejdete? A co takhle biotop? S ním si doma vytvoříte oázu, která nejen krásně vypadá, ale také podporuje biodiverzitu.