Zahradní květiny II. - Prvosenky
18.03.2012
Prvními posly jara nejen v lese a na louce, ale i na zahradě, je takzvaný petrklíč. Vedle nejznámějšího a asi nejrozšířenějšího druhu nazvaného Prvosenka jarní (Primula veris) existuje dalších pět stovek druhů prvosenkovitých…
…přičemž doma nebo na zahrádce či skalce je nejčastěji pěstována odrůda s názvem Prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis nebo Primula vulgaris).
Primula acaulis, Foto: Bouquet.ru
Prvosenka bezlodyžná je dlouholetá rostlina vysoká asi jen pět až deset centimetrů a je oblíbena zejména pro své velké květy, které jsou nejen v odstínech žluté barvy, ale existují i v barvě oranžové, růžové, červené, fialové nebo bílé. Některá zahradnictví prodávají přímo už namíchanou pestrou směs různobarevných rostlinek, které vznikly křížením různých odrůd prvosenkovitých.
Prvosenky, jejichž původ je v daleké Číně, můžeme pěstovat buď v bytě jako hrnkové rostliny, ale spíše se hodí na balkóny nebo na zahradu, neboť v teplém prostředí interiéru velmi rychle odkvétají. Někteří proto pěstují primule jeden rok doma a po odkvětu je přesadí na zahradu, kde vykvetou za rok na jaře a tam už zůstanou několik let.
Prvosenka neboli Primula, Foto: Forthenature.org
Pokud se rozhodneme pro pěstování v domácnosti, pak bychom měli květinkám dopřát teplotu do maximálně 15 stupňů Celsia. Pokud ji vysadíme na zahradu či na balkón, je důležité zasadit ji tam, kde na ni nebudou pokud možno pražit přímé sluneční paprsky. Ideální je tedy polostín s těžší, vlhkou půdou. Substrát by nikdy neměl vyschnout, zároveň však rostlině určitě nesvědčí přelití.
Prvosenky kvetou během března a dubna. Množit rostliny je možné buď dělením, řízky anebo je můžeme vysévat. Primule jsou léčivé, obsahují totiž saponiny, glykosidy, silice a vitamín C, které pomáhají při kašli, nespavosti a tlumí záněty. Nejčastěji se sbírají květy a oddenky prvosenek jarních a vyšších, které rostou spíše volně v přírodě. Kořen se z důvodu ochrany přírody již nesbírá.
Některé odrůdy primulí, zejména pak chlupy na listech, však obsahují primin, který je jedovatý a při styku s pokožkou může vyvolat alergickou reakci nebo dokonce způsobit puchýřky. Ze škůdců mohou rostlinu napadnout mšice nebo roztoči.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Zahradní květiny I. - Narcis
Nová generace květináčů
Bylinky si můžete vypěstovat sami
Kosatce, rostliny, které hrají všemi barvami
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Článek byl zobrazen 24290 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.
Další články na téma Zahrada
Dokonalý trávník a vhodné travní osivo
Mít nádherně zelený trávník, po kterém chodit je jako nést se po měkkém koberci je sen každého zahrádkáře i majitele domu či chalupy. Ovšem, jak toho docílit? Základem je dobře založit trávník a především vybrat takový druh osiva, který se hodí právě pro vaše potřeby.
Podzimní úklid zahrady a terasy
Zbavit zahradu všudypřítomného listí a upadaných větví nemusí být zas až taková dřina. Stačí mít na to tu správnou výbavu. Dnes již existují sekačky co zároveň i vysávají, nebo třeba hrábě, které šetří záda. Díky nim a mnohým dalším mechanickým pomocníkům už nebude podzimní úklid vaší zahrady a dalších venkovních prostor tak náročný.
Konec ledna je ideální pro předpěstování rostlin
Zima je v plném proudu a tak by se mohlo zdát, že zahrádkáři mohou zahálet, ale opak je pravdou. Právě konec ledna a začátek února je ideální dobou pro výsadbu nových rostlin. Pokud správnou dobu pro předpěstování zeleniny zameškáme, rostliny nám nepokvetou ani nebudou plodit v očekávaných termínech. Tak jen do toho!
Zahradní solární sprchy - hit letošního léta
Ideálním a zcela ekologickým způsobem, jak získat teplou užitkovou vodu, aniž bychom museli vynaložit jakékoliv finanční prostředky k jejímu ohřevu, je pořízení solární sprchy. Solární sprchy, které jsou hitem letošního léta, vynikají čistými liniemi a jednoduchým designem. Stanou se tak vhodným estetickým doplňkem do každé zahrady.
Sníh a led na terase
Také se obáváte, co se děje s vaší terasou během zimy, když je ukrytá pod nánosem sněhu? Máte strach, že vám ji mráz, nebo časté střídání teplot poškodí? Nejste si jistí, jestli je vhodné z ní odstraňovat závěje sněhu a případnou ledovou krustu? V následujícím článku vám poradíme.
Automatické zavlažování: trávník v kondici a méně starostí
Čerstvý, zelený trávník je chloubou každé zahrady. Nechceme se procházet po drsné spálené trávě. Když nás zradí počasí a pár dní plných veder nespadne ani kapka, musíme zasáhnout a dodat zahradě vláhu. Pomáhají závlahové systémy. Někdy však práci příliš neulehčí. Nebo ano?
Odolné pokojové rostliny, které přežijí všechno
Rostliny oživí snad každý prostor. Pokud se bojíte, že jejich péči nezvládnete a rostlinky vám zahynou před očima, zvolte ty na péči co nejméně náročné. Jaké to jsou?
Pěstujeme okrasný javor
V dnešní době řada lidí touží po bezúdržbové zahradě a tak si jen málokdo vysazuje listnaté stromy, pod kterými se každý podzim hromadí spadané listí. Ovšem okrasné javory za pár shrabaných listů stojí. Okrasné formy javoru zkrášlí jakoukoliv zahradu a při jejich pěstování je třeba vynaložit jen minimální úsilí. Vybrat si můžeme ze spousty druhů.