Září na zahradě
27.08.2011
Co se v září neuvaří, říjen nedopeče. Co naplat, podzim je tu a s ním i spousta práce se sklizní ovoce, chystáním nových výsadeb a úklidem záhonů. Kromě práce si užívejme slunných dnů a pestrobarevné palety jiřinek a aster.
Pobyt na čerstvém vzduchu pro pokojové rostliny zvolna končí. Jen málo druhů snáší teploty pod 10 oC, proto pokojovky a květiny v nádobách stěhujeme zpět domů. Předtím je dobře prohlédneme, abychom mezi ostatní květiny nezanesli nějakého škůdce nebo chorobu. V polovině měsíce začínáme s omezováním zálivky u kaktusů, sukulentů, juky a ibišků. S vodou šetříme také u citrusů. A při větrání dejme pozor na průvan! Ani léta pěstovaný fíkus si na něj nikdy nezvykne a shodí listy.
Letničkami osázené balkóny už pomalu dokvétají. V truhlících a nádobách nemusí „strašit“ nevzhledná torza, ale můžeme je ještě nahradit některou z nízkých chryzantém, které pokvetou až do zámrazu. Větší nádoby osázíme minijehličnany, vřesovci nebo vřesy.
Zeleninové záhony čekají na sklizeň nebo naopak, ještě je stále co sít. Například pro jarní sklizeň přiséváme špenát a pro výsadbu česneku, který sázíme koncem měsíce, chystáme záhony. Sklízíme polopozdní košťáloviny, plodové a tykvovité zeleniny, sušíme cibuli, kukuřici, z keřů obereme poslední lusky fazolí. Pozornost věnujeme škůdcům. Když na pozdním zelí najdeme housenky běláska zelného nebo dokonce vyžrané chodbičky housenkami můry zelné, mícháme postřik se smáčedlem (pár kapek Jaru). Nejúčinnější je zásah na počátku líhnutí přípravky Decis Flow 2,5 nebo Karate 2,5 WG, které jsou účinné na oba škůdce.
V ovocné části zahrady sklízíme podzimní jablka, hrušky a švestky a koncem měsíce i vlašské ořechy. Po sklizni ořešáky prohlédneme a odstraníme všechny suché větve. Jakmile začne mráz, bude na řez už pozdě. U všech ovocných dřevin části napadené chorobami a plody bezpečně likvidujeme. (Větve je nejlépe spálit, nahnilá jablka kompostujeme s nehašeným vápnem). Rybíz a angrešt, slivoně, třešně a višně můžeme již preventivně stříkat proti štítence zhoubné. Kdo plánuje novou výsadbu stromků, měl by si připravit jámy a podpůrné kůly.
Pro pěstitele vinné révy začíná nejradostnější období, čas sklizně. Dozrává většina stolních odrůd, o které nás mohou připravit buď nenechaví ptáci nebo nedočkaví konzumenti. Úrodu proti ptačím vetřelcům chráníme sítěmi nebo síťovanými sáčky.
Podzimní barvy v okrasné zahradě nejvíce hýří na vřesovišti. Právě teď nadešel jeho čas, kdy teple medové tóny přechází přes bronzovou až po karmínovou červeň, doplněné pestrobarevnými javory a stálezeleným Hebe. Tady potěšíme duši i oko, ale už nyní bychom měli myslet na jaro. Do hrnků vysadíme namořené cibuloviny pro zimní a jarní rychlení, které založíme venku, přikryjeme je, a za sucha zaléváme, aby zakořenily. Na záhony sázíme drobné cibuloviny (ladoňky, ladoničky, modřence a bledule), tulipány a narcisy. Podzimní vláhu využijeme k rozsazení trvalek i výsadbě nových. Stejně tak je vhodný čas k doplnění listnáčů, stálezelených dřevin, azalek a obnově trávníku. Ten bývá často z podzimních výsevů lepší než na jaře. Koncem měsíce můžeme již ze země vybrat hlízy mečíků a jiřinek. Odlomíme celou lodyhu, hlízy očistíme od zbytků zeminy a necháme je důkladně oschnout. Správně usušené hlízy by měly o třetinu zmenšit svůj objem.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Srpen na zahradě
Červenec na zahradě
Červen na zahradě
Květen na zahradě
Duben na zahradě
Feng šuej a zahrada
Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 17053 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.
Další články na téma Zahrada
Stavíme opěrné stěny a palisády
Teplé skoro jarní počasí láká k drobným úpravám okolo domu i na zahradě. Nabízíme vám jednoduchou technologii na rychlou stavbu opěrné stěny libovolného tvaru z betonových prefabrikátů, jimiž lze zabezpečit sesouvající se terén a zároveň vytvořit efektní kvetoucí stěny.
Fuchsie - ozdoba zahrad, balkónů i teras
Fuchsie je bohatě kvetoucí rostlina, které se dobře daří na polostinných stanovištích a neklade si téměř žádné nároky na pěstování. Tyto dvě přednosti ji řadí mezi nejoblíbenější rostliny našich balkónů.
I v zimě je na zahradě co dělat
Práce na zahradě nikdy nekončí. A tak i když je zima za dveřmi, na zahradě a nejen na ní najdete vždycky nějakou práci. Můžete vysévat, prostříhávat, ošetřovat nebo plánovat, jak bude vaše zahrada vypadat v příštím roce…
Královny zahradních jezírek
Málokdo by si troufnul odhadnou, jak dlouho již lekníny ozvláštňují zahrady a zejména zahradní jezírka. Je tomu již více než čtyři tisíce let. Hladiny jezírek v panských zahradách zdobily již ve starém Egyptě, Japonsku nebo Číně.
Jaké rostliny vysadit do truhlíků na podzim a zimu?
Podzim a zima nemusí znamenat konec květinové výzdoby vašich oken a balkonů. Existuje řada rostlin, které odolají chladnějšímu počasí a přinesou radost svými barvami i během sychravých dnů. Správným výběrem zajistíte, že vaše truhlíky budou krásné až do jara.
Chcete si užít bazén? Dopřejte mu správnou terasu
Je velký rozdíl poskakovat kolem bazénu po oprýskaných prknech plných třísek, anebo si užívat pohodlí a bezpečí atraktivní terasy z dřevěného kompozitu a každý rok se kochat tím, jak krásně jste trefili její barevný odstín.
Jak správně sklízet a skladovat hrušky?
Podzimní měsíce bývají ve znamení loučení se s létem, houbaření, výlovů rybníků, příprav na zimu, procházek lesem v šumivém spadaném listím, ale i sklizní ovoce, o které jsme se celý rok s láskou staraly. To není zrovna fyzicky nejlehčí práce, ale odměnou nám pak v mrazivých zimních dnech může být sousto šťavnatého vlastnoručně vypěstovaného ovoce, na které zkrátka v supermarketu nenarazíte. Kdo by si třeba v polovině ledna s chutí nepochutnal na takové šťavnaté hrušce.
Guerilla Gardening – partyzánské zahradničení nejlépe potají a v noci
Pokud žijete ve městě, jistě občas procházíte kolem míst, která nejsou příliš vzhledná a jestliže máte nějaké to estetické cítění, možná vás i napadá, jak by se dala vylepšit a zkrášlit. Možná jste už dokonce něco takového na vlastní pěst provedli. V takovém případě se z vás stal tajný zahradnický partyzán a dopustili jste se nedovoleného guerilla gardeningu.