Září na zahradě
27.08.2011
Co se v září neuvaří, říjen nedopeče. Co naplat, podzim je tu a s ním i spousta práce se sklizní ovoce, chystáním nových výsadeb a úklidem záhonů. Kromě práce si užívejme slunných dnů a pestrobarevné palety jiřinek a aster.
Pobyt na čerstvém vzduchu pro pokojové rostliny zvolna končí. Jen málo druhů snáší teploty pod 10 oC, proto pokojovky a květiny v nádobách stěhujeme zpět domů. Předtím je dobře prohlédneme, abychom mezi ostatní květiny nezanesli nějakého škůdce nebo chorobu. V polovině měsíce začínáme s omezováním zálivky u kaktusů, sukulentů, juky a ibišků. S vodou šetříme také u citrusů. A při větrání dejme pozor na průvan! Ani léta pěstovaný fíkus si na něj nikdy nezvykne a shodí listy.
Letničkami osázené balkóny už pomalu dokvétají. V truhlících a nádobách nemusí „strašit“ nevzhledná torza, ale můžeme je ještě nahradit některou z nízkých chryzantém, které pokvetou až do zámrazu. Větší nádoby osázíme minijehličnany, vřesovci nebo vřesy.
Zeleninové záhony čekají na sklizeň nebo naopak, ještě je stále co sít. Například pro jarní sklizeň přiséváme špenát a pro výsadbu česneku, který sázíme koncem měsíce, chystáme záhony. Sklízíme polopozdní košťáloviny, plodové a tykvovité zeleniny, sušíme cibuli, kukuřici, z keřů obereme poslední lusky fazolí. Pozornost věnujeme škůdcům. Když na pozdním zelí najdeme housenky běláska zelného nebo dokonce vyžrané chodbičky housenkami můry zelné, mícháme postřik se smáčedlem (pár kapek Jaru). Nejúčinnější je zásah na počátku líhnutí přípravky Decis Flow 2,5 nebo Karate 2,5 WG, které jsou účinné na oba škůdce.
V ovocné části zahrady sklízíme podzimní jablka, hrušky a švestky a koncem měsíce i vlašské ořechy. Po sklizni ořešáky prohlédneme a odstraníme všechny suché větve. Jakmile začne mráz, bude na řez už pozdě. U všech ovocných dřevin části napadené chorobami a plody bezpečně likvidujeme. (Větve je nejlépe spálit, nahnilá jablka kompostujeme s nehašeným vápnem). Rybíz a angrešt, slivoně, třešně a višně můžeme již preventivně stříkat proti štítence zhoubné. Kdo plánuje novou výsadbu stromků, měl by si připravit jámy a podpůrné kůly.
Pro pěstitele vinné révy začíná nejradostnější období, čas sklizně. Dozrává většina stolních odrůd, o které nás mohou připravit buď nenechaví ptáci nebo nedočkaví konzumenti. Úrodu proti ptačím vetřelcům chráníme sítěmi nebo síťovanými sáčky.
Podzimní barvy v okrasné zahradě nejvíce hýří na vřesovišti. Právě teď nadešel jeho čas, kdy teple medové tóny přechází přes bronzovou až po karmínovou červeň, doplněné pestrobarevnými javory a stálezeleným Hebe. Tady potěšíme duši i oko, ale už nyní bychom měli myslet na jaro. Do hrnků vysadíme namořené cibuloviny pro zimní a jarní rychlení, které založíme venku, přikryjeme je, a za sucha zaléváme, aby zakořenily. Na záhony sázíme drobné cibuloviny (ladoňky, ladoničky, modřence a bledule), tulipány a narcisy. Podzimní vláhu využijeme k rozsazení trvalek i výsadbě nových. Stejně tak je vhodný čas k doplnění listnáčů, stálezelených dřevin, azalek a obnově trávníku. Ten bývá často z podzimních výsevů lepší než na jaře. Koncem měsíce můžeme již ze země vybrat hlízy mečíků a jiřinek. Odlomíme celou lodyhu, hlízy očistíme od zbytků zeminy a necháme je důkladně oschnout. Správně usušené hlízy by měly o třetinu zmenšit svůj objem.
Autor: Irena Forejtová
Články s podobnou tématikou
Srpen na zahradě
Červenec na zahradě
Červen na zahradě
Květen na zahradě
Duben na zahradě
Feng šuej a zahrada
Jaké rostliny jsou vhodné do zimních zahrad
Firmy z tohoto oboru naleznete v sekci
Zahrada
Článek byl zobrazen 17384 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Zahrada

Originální terasa rodinného domu, kterou si zamilujete
Terasa již neodmyslitelně patří ke každému modernímu domu. Přes léto je to střebod veškerého dění, kde se setkává rodina a přátelé u dobrého jídla, drinku nebo k společnému odpočinku. Zařiďte si dokonalou terasu, kde se budete cítit jako v obývacím pokoji, i vy. My vám přinášíme tipy, jak takovou terasu snů realizovat.

Jak se zbavit sametek podzimních na zahradě? Kousnutí je velmi nepříjemné.
Komáří štípance k létu tak nějak patří a naštěstí existuje spousta možností, jak tyto krvežíznivé potvůrky odehnat. Pokud jste však poštípaní na všech možných i nemožných místech a komáři jsou v tom nevinně, je třeba hledat jiného viníka. Jestliže má tendenci se doslova udrbat i váš pes či kočka, možná vás všechny napadla sametka podzimní, lidově sviluška.

Drobné rady do zahrady
Více hlav více ví. Především začínajícím zahrádkářům nabízíme pár jarních tipů a nápadů, jak si ulehčit práci, ale možná i ti zkušení najdou inspirativní námět.

Pěstujeme růže
Jednou z nejušlechtilejších květin našich zahrad je královna všech trvalek – růže. Voňavé květy všech možných barev vyniknou ve váze i na zahradě, v trávníku i na záhoně. Už proto si růže zaslouží obdiv a patřičnou péči.

Jak na nepříjemný plevel? S pomocí vytrhávače plevele
Plevel je úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře a ať se snažíme sebevíc, nedá se proti němu úplně bránit. Abychom se plevele v našem trávníku zbavili, nepotřebujeme ve většině případů žádné chemické postřiky. Pohodlným řešením, které je navíc i šetrné k životnímu prostředí, je pořízení speciálního nářadí - vytrhávače plevele.

Jak pečovat o trávník po zimě?
Pýchou každého správného pěstitele je krásný zelený trávník pokrývající jeho zahradu. Aby nám trávník po zimě co nejdříve dělal zase parádu, přinášel radost a užitek, je již teď potřeba mu věnovat dostatečnou pozornost. Nejdůležitější je dopřát mu hlavně dostatek vláhy, vzduchu a správně jej sekat.

Mobilní zavlažovací systémy do malé i větší zahrady
Žádná zahrada se neobejde bez vody, proto je zavlažování důležitou a poměrně častou činností každého zahrádkáře. Pokud se vám nechce tahat s konvemi a neustále rolovat kropící hadice, můžete využít mobilní zavlažovací systémy. Jsou jednoduchým řešením pro snadné a velmi účelné zavlažování.

Jak ochránit rostliny před horkem a suchem? Speciálním zahradnickým substrátem
Pokud nás čeká stejně suché a horké léto jako v posledních letech, měli bychom počítat s tím, že to ovlivní i naši zahradu a výpěstky. A vzhledem k tomu, že v některých oblastech je v létě i nedostatek vody, nezbývá než hledat jiné řešení – speciální organický substrát, který pomáhá hospodařit s vodou.